Τοπία που άλλαξαν στο χρόνο [Θεσσαλονίκη]

Στο 2:16 Οδός Πτολαιμέων με Σελευκιδών ήταν τα Κτελ του νομού Ημαθίας. Σήμερα σε κείνο το σημείο υπάρχει ένα παρκάκι.

Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω σε ποιο ύψος της Φράγκων είναι η εικόνα :mad:
 
Kambia είπε:
Στο 2:16 Οδός Πτολαιμέων με Σελευκιδών ήταν τα Κτελ του νομού Ημαθίας. Σήμερα σε κείνο το σημείο υπάρχει ένα παρκάκι. Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω σε ποιο ύψος της Φράγκων είναι η εικόνα :mad:
Συμβολή Φράγκων με Δωδεκανήσου, εκεί που γράφει Βρασίδα με κατεύθυνση προς τα εκεί που δείχνει το βέλος (το βέλος επί της Δωδεκανήσου).

fragon.jpg
 
Ωραία κατάλαβα. Ευχαριστώ :D
 
Με αφορμή τη συμπλήρωση 8 χρόνων από το θάνατο του Σταύρου Κουγιουμτζή θα θυμηθώ το ομώνυμο τραγούδι. Σιδηροδρομικός σταθμός Θεσσαλονίκης στα τέλη της δεκαετίας '70. Μέχρι πρότινος λίγα πράγματα είχαν αλλάξει...

 
Kambia είπε:
Η καμάρα καλυμμένη με μαύρη κρούστα ακόμα! Μετά τον σταθμό προς τα που πάει?
Μετά την Καμάρα πηγαίνει προφανώς Άνω Πόλη στην Πορτάρα, μετά Σταθμό, στο 1:45 έχω την εντύπωση ότι περιστρέφεται μέσα σε αμάξι ή παιχνίδι/αμάξι γύρω γύρω, τέλος στη συνάντηση με τον Πυθαγόρα πρέπει να είναι σε κάποιο κτήμα στη Χαλάστρα, όπως αναφέρεται και εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν περιστρέφεται σε αμάξι γύρω γύρω. Και γω το ίδιο νόμιζα. Απλά έχει σταματήσει μπροστά σε διάβαση τραίνου και το βλέπει να περνάει :D
 
Kambia είπε:
Δεν περιστρέφεται σε αμάξι γύρω γύρω. Και γω το ίδιο νόμιζα. Απλά έχει σταματήσει μπροστά σε διάβαση τραίνου και το βλέπει να περνάει :D
Έχεις απόλυτο δίκιο!!! Ούτε μου πέρασε απ' το μυαλό!!!. Αυτό δικαιολογεί την υπόθεση να είναι το κτήμα στην περιοχή της Χαλάστρας (Δυτική Θεσσαλονίκη, κοντά στις γραμμές του τρένου). :)
 
Άλλη μία ιστορική καταγραφή περιοχών της Θεσσαλονίκης του 1970 μέσα από ερασιτεχνική ταινία μικρού μήκους. Η ταινία είναι ψηφιακά επεξεργασμένη και σχολιασμένη έτσι ώστε να διευκολύνεται η αναγνώριση των περιοχών αλλά και να αναλύεται η θεματολογία της ταινίας.

 
Μια φωτογραφία της πλατείας συντριβανίου των αρχών της δεκαετίας του 1970, απο την έκθεση για την Θεσσαλονίκη στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης που λήγει αρχές Ιουνίου. Είναι χαρακτηριστικό ότι λείπει το συντριβάνι το οποίο επανατοποθετήθηκε στην πλατεία μετά απο πολλά χρόνια το 1977.

attachment.php


ARETARA είπε:
Ακόμα ένα ιστορικό video - ντοκουμέντο που διαδραματίζεται στη Θεσσαλονίκη του 1970. Θέμα του οι υπεραστικές και σιδηροδρομικές μεταφορές της Θεσσαλονίκης. Αναγνώρισα τις εξής περιοχές: Νέα Ξυλάδικα (Γιαννιτσών), Μοναστηρίου (ύψος Βαρδαρίου), Εγνατία, Αριστοτέλους, Νέος Σιδηροδρομικός Σταθμός. Και τι δεν είδαμε: Φόρτωση λεωφορείων στην οροφή με πράγματα, άδειασμα τασακιών εντός λεωφορείου, μανούβρες λεωφορείων για να γυρίσουν επί τόπου και τόσα άλλα. Αξίζει να το δείτε όσοι είστε Θεσσαλονικείς και όχι μόνο.

Εξαιρετικό!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία φωτογραφία. Φαίνεται και η σκιά από την απεικόνιση της "ανάπτυξης"

Δείτε και αυτό το βιντεο :)

[video=youtube;vKJtCH-vmpE]

 
Kambia είπε:
Ωραία φωτογραφία. Φαίνεται και η σκιά από την απεικόνιση της "ανάπτυξης"
Δείτε και αυτό το βιντεο :)
Πόσο νοσταλγικό! Ξεκινά μάλιστα με εικόνες του σχολείου μου, του Πειραματικού του ΑΠΘ!
 
H Παλιά Θεσσαλονίκη

Αν και δεν είμαι από Θεσσαλονίκη, σκέφτηκα ότι είναι καλό να υπάρχει και μια ενότητα με παλιές φωτογραφίες από τη 2η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας. Όποιος είναι από Θεσσαλονίκη μπορεί να συνεισφέρει και με πρόσθετες πληροφορίες κλπ.

Ξεκινάμε από τα βασικά....

THessaloniki 60s Paralia.jpg

Η Λ.Νίκης τη δεκαετία του '60. Αριστερά τα γραφεία και το λεωφορείο της Ολυμπιακής Αεροπορίας.

Thessaloniki at Night 60s.jpg

Φωταγωγημένη Θεσσαλονίκη με το Λευκό Πύργο, τη δεκαετία του '60.

Thessaloniki Metaxa Sqr color.jpg

Δεκαετία '60. Το άγαλμα του Βασιλέως Κωνσταντίνου στη πλατεία Μεταξά (σήμερα Δημοκρατίας, γνωστή και ως Βαρδαρίου).

 





Thessaloniki Egnatia 1965.jpg

Η Εγνατία το 1965.

 


Thessaloniki Ag. Dimitrios 70s.jpg

Ο Αγ. Δημήτριος τη δεκαετία του '70.

 


(αρχείο prisma)
 
prisma είπε:
Αν και δεν είμαι από Θεσσαλονίκη, σκέφτηκα ότι είναι καλό να υπάρχει και μια ενότητα με παλιές φωτογραφίες από τη 2η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας. Όποιος είναι από Θεσσαλονίκη μπορεί να συνεισφέρει και με πρόσθετες πληροφορίες κλπ.
Ξεκινάμε από τα βασικά....

Προβολή συνημμένου 81951

Φωταγωγημένη Θεσσαλονίκη με το Λευκό Πύργο, τη δεκαετία του '60.

(αρχείο prisma)
Ωραιες φωτο και ας μην ειμαι απο Θεσσαλονικη... :thanx2: ...ειμαι φαν!

Βλεπω κουρσαρες στα δεξια... :vbwave:
 
pardalotzatziki είπε:
Ωραιες φωτο και ας μην ειμαι απο Θεσσαλονικη...ειμαι φαν!
Μια απο τα ιδια! :)

Δεν ξερω...αλλα αυτη την πολη την συμπαθησα πολυ. :flower:

Μαλλον μου καναν ζημια τα τριγωνα Πανοραματος! :D

Ωραιες φωτο prisma...βαλε κι αλλες!!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
Ωραιες φωτο prisma...βαλε κι αλλες!!!! :thumbup:
Kαι εμένα μου αρέσει πολύ η Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς έχω πολλά χρόνια να πάω.

Θα προστεθούν και άλλες φωτογραφίες λείαν προσεχώς από διάφορες χρονικές περιόδους. :)
 
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες...
 
Στην ταινία "Χριστίνα" 1960, Καρέζη-Μπάρκουλης έχει πάρα πολλά πλάνα από ένα σωρό σημεία, αλλά δεν μπόρεσα να βρω μια αξιοπρεπή φώτο από άποψη ανάλυσης.
 
Ωραίες οι φωτογραφίες prisma :) Συγχώνευσα όμως το θέμα καθώς υπάρχει παρόμοιο.
 
Kambia είπε:
Ωραίες οι φωτογραφίες prisma :) Συγχώνευσα όμως το θέμα καθώς υπάρχει παρόμοιο.
Νά'σαι καλά. Αν κρίνεις ότι είναι καλύτερα έτσι τότε στο χέρι σου είναι...
 
Πίσω
Μπλουζα