Τοπία που άλλαξαν στο χρόνο [Θεσσαλονίκη]

Ειμαι εκτος θεματος αν βαλω μια καρτα(του '90) απο ενα καταστημα στη Δελφων που ισως πολλοι να ξερετε?

Ισως να υπαρχει ακομα..

Επισης εχω και εναν χαρτη της πολης, διαφημιστικο του Μασουτη.

Κι αυτο απο '90s...
 
Να τα βάλεις. Με έχει φάει η περιέργεια να δω ποιο είναι αυτό το γνωστό κατάστημα στη Δελφών.
 
Καταστημα με ρουχα....φτηνα θα ελεγα...ειχαμε ψωνισει μερικες φορες
 
pardalotzatziki είπε:
Ειμαι εκτος θεματος αν βαλω μια καρτα(του '90) απο ενα καταστημα στη Δελφων που ισως πολλοι να ξερετε?Ισως να υπαρχει ακομα..
Μπορείς να βάλεις τη φωτό των Δελφών και στις "Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας" αν θες. :)
 
Αυτη εινα η καρτα....

Τον χαρτη δεν τον βρηκα ακομα...

prisma είπε:
Μπορείς να βάλεις τη φωτό των Δελφών και στις "Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδας" αν θες. :)
Οδός Δελφών...όχι Δελφοί... :D

Θα ψαξω τις παλιες φωτογραφιες για να δω τι εχω απο Ελλαδα...

img284.jpg
 
2 φωτογραφίες από τη σημερινή κατάσταση του ιστορικού ξενοδοχείου Αίγυπτος στην οδό Πτολεμαίων. Είναι φανερή η προχωρημένη φθορά του κτιρίου. Πηγή.

1.

egypt1.jpg

2.

egypt2.jpg
 
Άμα σε πω ότι αυτό κοιτούσα!....

Ήταν διπλής κατεύθυνσης?
 
Η Τσιμισκή ήταν διπλής. Η φωτογραφία είναι κάπου το 1972-1976
 
Και η Μητροπόλεως?

Αν δεις τέρμα αριστερά στη γωνία το κόκκινο αυτοκίνητο, φαίνεται να είναι με κατεύθυνση προς το λιμάνι...
 
Δεν είμαι σίγουρη για την Μητροπόλεως. Για την Τσιμισκή πάντως ισχύει γιατί υπάρχουν φωτογραφίες από κεινες τις χρονιές με διπλή διαχωριστική λωρίδα και αντίστοιχη κίνηση :)

EDIT.

Στην Μητροπόλεως δε βλέπω διαγράμμιση. Ίσως να άλλαξε απλά κατεύθυνση μετά από χρόνια. Πάντως στην παρούσα φωτογραφία έχει φορά προς λιμάνι indeed.
 
Με την ευκαιρία της 78ης Δ.Ε.Θ. ας πάμε να "περπατήσουμε" σε αντίστοιχες διοργανώσεις του χτες.

Δεκαετία '60

Thessaloniki Δ.Ε.Θ. 60s-4.jpg

Thessaloniki Δ.Ε.Θ. 60s.jpg

Thessaloniki Δ.Ε.Θ. 60s-5.jpg

Thessaloniki 60s at Night 60s color.jpg

(αρχείο prisma)
 
Πολύ όμορφες φωτογραφίες. Όταν η έκθεση ήταν...έκθεση.... :(
 
Δε θα μπορούσα να το θέσω πιο εύστοχα από τον Rio... Φέτος, ούτε καν απ' έξω δεν πέρασα.. Τράτζικ! :(
 
Πήγα φέτος για τα παιδιά και παρόλο που είχε κόσμο νομίζω ότι ήταν πιο κιτς από ποτέ. Πανηγυράκι της συμφοράς, καμία διαφορά από ένα λούνα παρκ, συναυλίες-αρπαχτή, καμία αναφορά σε παραγωγικές δράσεις όπως ήταν παλιά και όπως έπρεπε να είναι ο χαρακτήρας της έκθεσης. Όσο για τα κρατικά περίπτερα...Κόσοβο, Λιβύη κ.ο.κ. Πάντως για λουκανικοσουβλακοπατατοειδή και μπύρα είναι μια χαρά αν αυτό ζητάτε. Και ωραίες Θεσσαλονικές, μην ξεχνιόμαστε ;)
 
Σιγουρα δεν ειναι οπως παλια.....

Παντως εμεις το εχουμε για μια ωραια βολτα καθε χρονο...βολτα 200+χλμ αλλα ειναι κατι σαν παραδοση...

Μονο η "κριση" μας εκοψε τις βολτες...
 
Πίσω
Μπλουζα