Τοπία που άλλαξαν στο χρόνο [Θεσσαλονίκη]

Kambia είπε:
Chris έχεις πληροφορίες για τη μεσαία φωτογραφία? Πρέπει να είναι κάπου το ύψος του Μακεδονία Παλλάς ή εκεί κοντά δεδομένου της απόστασης που φαίνεται ο Λευκός Πύργος.Στην τελευταία βλέπουμε πάλι την οικία Τορνιβούκα. Είναι χαρακτηριστικό το "κρεμμύδι"
Λοιπόν! Ήταν το σπίτι του αρχιτέκτονα Αριγκόνι

Στο παρακάτω βίντεο από το 3:15

zourgos-arig.jpg
 
Ήθελα νά'ξερα όλα αυτά τα σπίτια που είναι "πάνω στο κύμα", όταν είχε αντάρα η θάλασσα, τί έκαναν; Δεν θέλω να ξέρω σε τί κατάσταση ήταν τα ξύλινα παντζούρια/κάγκελα/διακοσμητικά και λοιπά με τόσο αλάτι
 
Πολύ σιωπή έπεσε, για να δούμε μερικά ακόμη

Λευκός Πύργος 1903

1903.JPG

Αγία Σοφία

8161_18394_q172_MAHJ_800b.jpg

Ψυγεία γαλλικού στρατού μέχρι πριν καμιά 10 χρόνια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων.

Πριν κανένα χρόνο έκανα μια βόλτα από έξω μετά όμως ήρθε ένας σκύλος που εγώ φοβόμουν αυτόν και αυτός εμένα και έφυγα...

sap40_or128977_p.jpg

sap40_or128978_p.jpg

Μετά την πυρκαγιά

Incendie_de_Salonique_1918_[i_[...]Agence_Rol_btv1b531236726_1.jpeg

Βίλα Ίντα, που δεν υπάρχει και μας έμειναν τα κάγκελα μόνο. Μερικά σχετικά εδώ

https://parallaximag.gr/thessaloniki/maties-ston-poli/astiki-orgi-mas-eminan-ta-kagkela

sap40_or128989_p.jpg

Οθωμανική Τράπεζα που δεν πρόλαβαν να την φτίαξουν και την ανατίναξαν με κινηματογραφικό τρόπο.

Ξαναχτίστηκε κάπως διαφορετικά. Σήμερα Κρατικό Ωδείο.

 https://thessarchitecture.wordpress.com/2015/10/23/othomaniki-trapeza-kratiko-odeio/

otto bank.JPG
 
Η Βίλλα Ίντα θυσιάστηκε για να χτιστεί το έκτρωμα του Ιταλικού Προξενείου :(
Όσο για την Οθωμανική Τράπεζα νομίζω και δω κράτησαν τα κάγκελα! 

Η φωτογραφία μετά την φωτιά πρεπει να είναι στο Γιαχουντί Χαμάμ στα Λουλουδάδικα. Σωστα; 
 
Δεν ξέρω, αλλά και από την γωνία των τρούλων θα έλεγα το χαμάμ στην Εγνατία.
 
Δίκιο έχεις. Το παλιό Χαμάμ είναι. Πωωωωω δες πως ήταν η πλατεία δικαστηρίων!!!!  :eek:
 
Ο Σπύρος Φωκάς και η Αντιγόνη Δουδούμη ποδηλατούν στην οδό Πλούτωνος στην Καλαμαριά, στο ύψος περίπου της Νομαρχίας Θεσσαλονίκης (κίτρινο κτίριο δεξιά). Στο βάθος φαίνεται η εκκλησία του Αγίου Ελευθερίου. Ταινία: "Σόνια" (1980) σε σκηνοθεσία Τάκη Κανελλόπουλου.

δουδουμη.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα