Το Αρχείο της ΕΡΤ

Πέστα βρε φίλε, πέστα με τους ............ στην.....
 
petran79 είπε:
για τις παλιες σειρες, πριν το 80 ξεχαστε το, ετσι και αλλιως δεν υπηρχε αρχειοποιηση παρολο που ηδη πιεζαν να εκσυγχρονιστει η ερτ απο τοτε.
Δεν ειναι ακριβως ετσι, θα μου επιτρεψεις να πω. Οι τηλεοπτικες σειρες μετα το 1976 μπορει να μην αρχειοθετουνταν σωστα, ομως δεν σβηνοντουσαν και οταν ηθελαν να τις επαναλαβουν μπορουσαν. Υπαρχουν αρκετα τετοια παραδειγματα. Το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πια, οφειλεται στα σβησιματα και τις κλοπες που εγιναν στα μεσα της δεκαετιας του '80.
 
ChristosM είπε:
Δεν ειναι ακριβως ετσι, θα μου επιτρεψεις να πω. Οι τηλεοπτικες σειρες μετα το 1976 μπορει να μην αρχειοθετουνταν σωστα, ομως δεν σβηνοντουσαν και οταν ηθελαν να τις επαναλαβουν μπορουσαν. Υπαρχουν αρκετα τετοια παραδειγματα. Το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πια, οφειλεται στα σβησιματα και τις κλοπες που εγιναν στα μεσα της δεκαετιας του '80.
Ναι, μιλαω για τα προ του 1976. Παντως ουτε και τοτε ηταν ροδινα τα πραγματα. Ο ροβηρος μανθουλης στο βιβλιο του οταν ηταν διευθυντης στην ερτ ειναι αποκαλυπτικος. Αρκετα ζωντανα αφιερωματα και συνεντευξεις χαθηκαν γιατι ενω μεταδοθηκαν δεν ειχαν γραφτει σε αποθηκευτικο μεσο. Ετσι μόνο μια φορα προβληθηκαν. Μιλαω βεβαια για το κρατικο και οχι την υεννεδ.

Μαλιστα οταν ειχε ιδρυθει το καναλι στη θεσσαλονικη εκεινη την περιοδο και πιεζε και ο καραμανλης, πηραν τον εξοπλισμο απο το καναλι της αθηνας και το μεταφεραν πανω, αφηνοντας τους χωρις εξοπλισμο!
 
Κάτι σκέφτηκα οσον αφορα το πρώτο ελληνικο σηριαλ (ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ). Χορηγος ηταν οι τηλεορασεις URANYA. Που σημαινει οτι μετα την προβολη τις μπομπινες κλπ τις επαιρνε η εταιρεια αυτη..Το σηριαλ αυτο ηταν ολο κινηματογραφημενο,που σημαινει οτι δεν μπορουσε να σβηστει απο πανω...Η εταιρεια αυτη αραγε υπαρχει ακομα στη Ελλαδα? Μπαααα αποκλειεται
 
H εταιρία φυσικά και δεν υπάρχει πλέον. Ακόμα και αν δεχτούμε την άποψη ότι επαιρναν πίσω τις μπομπίνες (τότε το 1970) ποιός μας λέει ότι δεν τις πετούσαν από δω και από εκεί ή το να καταστράφηκαν λόγω κακής συντήρησης τους (υγρασία, σκόνη κλτ).

Βέβαια όλα αυτά είναι σενάρια και υποθέσεις, αλλά φυσικά εμείς δικαιούμαστε να σκεφτούμε τα πάντα όσο πιθανά η απίθανα μπορεί να είναι αυτά.
 
johnalepou είπε:
Κάτι σκέφτηκα οσον αφορα το πρώτο ελληνικο σηριαλ (ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ). Χορηγος ηταν οι τηλεορασεις URANYA. Που σημαινει οτι μετα την προβολη τις μπομπινες κλπ τις επαιρνε η εταιρεια αυτη..Το σηριαλ αυτο ηταν ολο κινηματογραφημενο,που σημαινει οτι δεν μπορουσε να σβηστει απο πανω...Η εταιρεια αυτη αραγε υπαρχει ακομα στη Ελλαδα? Μπαααα αποκλειεται
Πολύ δύσκολο μου φαίνεται... Γιατί να κρατήσει τις μπομπίνες μιας τηλεοπτικής παραγωγής ο χορηγός της και όχι ο παραγωγός της;

Αν ήταν έτσι, πολλές παραγωγές του Νίκου Μαστοράκη θα υπήρχαν ολόκληρες από χορηγούς-εταιρίες που υπάρχουν ακόμα σήμερα ("Το χαμόγελο της Colgate", "L' Oreal Tele/Bingo")...
 
Οταν ρωτησα στην ΕΡΑ που ειναι οι σειρες με Λαμπετη,Αλικη κλπ μου ειπαν οτι ηταν χορηγουμενες απο σπονσορες και οταν μεταδιδονταν τις επαιρνε πισω η εκαστοτε εταιρεια και αυτος ειναι λεει ο λογος που δεν τις εχουν στα αρχεια τους...Τελος παντων...ακρη δεν προκειται να βρεθει με αυτους...
 
johnalepou είπε:
Οταν ρωτησα στην ΕΡΑ που ειναι οι σειρες με Λαμπετη,Αλικη κλπ μου ειπαν οτι ηταν χορηγουμενες απο σπονσορες και οταν μεταδιδονταν τις επαιρνε πισω η εκαστοτε εταιρεια και αυτος ειναι λεει ο λογος που δεν τις εχουν στα αρχεια τους...Τελος παντων...ακρη δεν προκειται να βρεθει με αυτους...
Δεν έχω ακούσει πιο ηλίθια δικαιολογία.
 
ChristosM είπε:
Απο το 1981-82 που παιχτηκε σε επαναληψη δεν ξαναπροβληθηκε.Αλλη μια "αποδειξη" οτι δεν σβηστηκε μετα την προβολη του το 1977 για να χρησιμοποιηθουν οι μπομπινες ξανα, αλλα μετα το 1982 τοτε που η νεα διοικηση της ΕΡΤ αρχισε να σβηνει τα παλια σηριαλ της δεκαετιας του 70 συνειδητα και απο προθεση.
τωρα το ειδα αυτο!!!

υπαρχει επιβεβαιωση ή προκειται για φημες ομως?

σκεφτομαι καμια αγωγη εστω και τωρα 8)
 
Εννοείς να τους κάνεις αγωγή? Αν είναι έτσι αρχίζουμε απο αύριο. Θα είμαστε μάλιστα και ομόδικοι.
 
ChristosM είπε:
Απο το 1981-82 που παιχτηκε σε επαναληψη δεν ξαναπροβληθηκε.Αλλη μια "αποδειξη" οτι δεν σβηστηκε μετα την προβολη του το 1977 για να χρησιμοποιηθουν οι μπομπινες ξανα, αλλα μετα το 1982 τοτε που η νεα διοικηση της ΕΡΤ αρχισε να σβηνει τα παλια σηριαλ της δεκαετιας του 70 συνειδητα και απο προθεση.

Clemence είπε:
τωρα το ειδα αυτο!!!υπαρχει επιβεβαιωση ή προκειται για φημες ομως?

σκεφτομαι καμια αγωγη εστω και τωρα 8)
Επιβεβαιώση ως προς τι; Για το αν προβλήθηκε σε επανάληψη η σειρά το 1981-82; Ή για το ότι δεν υπάρχει στο Αρχείο της ΕΡΤ;
 
μετα το 1982 τοτε που η νεα διοικηση της ΕΡΤ αρχισε να σβηνει τα παλια σηριαλ της δεκαετιας του 70 συνειδητα και απο προθεση.
εχουμε καποια αποδειξη για το συνειδητα και απο προθεση των διοικησεων ερτ?
 
Clemence είπε:
εχουμε καποια αποδειξη για το συνειδητα και απο προθεση των διοικησεων ερτ?
Ε, καλά, αυτό δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να το παραδεχτεί ανοιχτά...

Δηλώσεις όμως του τύπου "Ελληνική τηλεόραση έτος μηδέν" (1981/82, "Το σήριαλ των σήριαλ") σε συνδυασμό με την εξαφάνιση (σβήσιμο / κλοπή / καταστροφή, κάτι από αυτά τέλος πάντων) όλων των τηλεοπτικών σειρών της προηγούμενης περιόδου που μέχρι τότε σώζονταν και είχαν προβληθεί πρόσφατα σε επαναληψη ή είχαν μόλις ολοκληρώσει την προβολή τους (ενδεικτικά: Ερ. Ανδρέου: Αφροδίτη, Αναδυομένη, Λάουρα, Μυστικοί Αρραβώνες, Ο κόσμος κι ο Κοσμάς, Ν. Φώσκολος: Πορφύρα και Αίμα, Η Κραυγή των λύκων, Β. Γεωργιάδης: Οι Πανθέοι, Μαρία Πάρνη, Τ. Χριστόπουλος: Τα παλιόπαιδα τ' ατίθασα (αρκετά από τα επεισόδια αγνωούνται σήμερα)) νομίζω ότι κάτι αφήνει να εννοηθεί για τις προθέσεις και τη σκοπιμότητα...

Οι μόνες σειρές προ του 1981 που σώζονται σήμερα είναι μετρημένες στα δάχτυλα: Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, Γαλήνη, Λωξάντρα, Ο Συμβολαιογράφος, Λεηλασία μιας ζωής, Μάνα, Η Γυφτοπούλα, Αστροφεγγιά, Μεθυσμένη Πολιτεία, Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια, Ο φωτογράφος του χωριού, και κάποια ακόμα που πιθανόν μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λες bre?? Δεν σωζεται Ο Χριστος ξανασταυρωνεται! Μονο τo 1/3.Ειναι συρραφη επεισοδιων αυτο που δωσανε σε DVD
 
johnalepou είπε:
Τι λες bre?? Δεν σωζεται Ο Χριστος ξανασταυρωνεται! Μονο τo 1/3.Ειναι συρραφη επεισοδιων αυτο που δωσανε σε DVD
Βεβαίως είναι συρραφή επεισοδίων, από τα 50 (αρχικά) επεισόδια του 1975-76, σε 18.

Μάλιστα ο ίδιος ο Γεωργιάδης έκανε τη συρραφή των επεισοδίων το 1982 για να προβληθεί ξανά η σειρά σε επανάληψη. Επομένως το ερώτημα είναι: του ζήτησαν να την μικρύνει τη σειρά για να τη δείξουν ξανά ή προσπάθησε ο άνθρωπος να περισώσει ό,τι είχε απομείνει από τη σειρά; Αν με ρωτάτε, εγώ πιστεύω το δεύτερο...

Πάντως η σειρά (έστω και κουτσουρεμένη) σώζεται. Μακάρι να μπορούσαμε να πούμε το ίδιο και για άλλες σειρές του παρελθόντος (έστω και κουτσουρεμένες)...
 
Εχεις απολυτο δικαιον ως συνηθως... Οντως απο τον "Χριστο" βγαινει νοημα κι ετσι οπως ειναι και μπορεις να παρακολουθησεις...Απλα εγω πιστευω οτι αν δεν σωζονται τουλαχιστον τα μισα επεισοδια απο μια σειρα,τοτε δεν μπορει να θεωρηθει "διασωθείσα"...
 
Νομίζω ότι η περίπτωση του Χριστού είναι ιδιαίτερη μιας και στα 18 επεισόδια όπως είχε αναφέρει ο ίδιος ο Βασίλης Γεωργιάδης η σειρά ήταν πιο πυκνή και βλέποταν καλύτερα.

Προφανώς στα αρχικά 50 η κάθε σκηνή πήγαινε αρκετά αργά προκειμένου να γίνουν περισσότερα επεισόδια (για οικονομικούς λόγους).

Ισως μετά την πρώτη προβολή να θέλησε να την μαζεψει κάπως εκτός από την παραπάνω αιτία και για οικονομία χώρου. (το 1982 το βίντεο της 1 ίντσας ήταν ακόμα ακριβό)
 
Πραγματι tsalk,αρκετα μυθιστορηματα τοτε "τραβηχτηκαν" για να κρατησουν περισσοτερα επεισοδια! (Γυφτοπουλα,Εμποροι κλπ) Πραγμα που δεν το βρισκω και πολυ σωστο,βεβαιως βεβαιως
 
Γιούγκερμαν και κάποια ακόμα.
 
Ειχαν μια μανια τοτε με τα 13 επεισοδια...Και με τα πολλαπλασια τους (26,52) Για καποιους λογιστικους λογους? Και καθε φορα που ειχε επιτυχια τα 13 επαιρναν παραταση για 26 (δευτερο κυκλο τον ελεγαν) κλπ.Πιο πολυ στη δεκαετια του 80 αυτα
 
Πίσω
Μπλουζα