Το Αρχείο της ΕΡΤ

bernard.c είπε:
Αυτό όμως είναι ακριβώς το θέμα / "παράπονό" μας:Αν διασώζονται φερ' ειπείν στο Αρχείο της ΕΡΤ έστω και 2 ή 3 επεισόδια μιας σειράς που θεωρείται "σβησμένη", είναι προτιμότερο να μην τα δούμε ποτέ (έστω αυτά τα λιγοστά επεισόδια, ως δείγμα της δουλειάς) και να μας προβάλλουν / διαθέτουν με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ χιλιοπαιγμένες σειρές που έχουν σωθεί στο ακέραιο και ψηφιοποιηθεί (και που δεν είναι και τόσο παλιές); Δεν συμφωνώ...

Ας μας δείξουν κάτι πραγματικά ρετρό και σπάνιο του Αρχείου, ακόμα και αν είναι αποσπασματικό...

Συμφωνώ απόλυτα. Και 10 δευτερόλεπτα φιλμ , αρκεί να το δούμε!
 
Να ρωτήσω αν θυμάται κανείς μια σειρά που πρέπει να λεγόταν "Θεοί Στον Όλυμπο", με τον Τσιβιλίκα μεταξύ άλλων, ως θεό Άρη? Τη θυμάμαι σαν όνειρο, ήμουν πολύ μικρός... Χαμένη και αυτή να υποθέσω...
 
Τα σβησμένα της ΕΡΤ (δημοσίευμα-ντοκουμέντο 1984)

Θεώρησα σωστό να μοιραστώ εξ ολοκλήρου αυτό το δημοσίευμα από την εφημερίδα "Τα Νέα". Δημοσιεύτηκε στις 2/8/1984. Διαβάζοντάς το έμαθα πότε σβήστηκαν το "Ζωντανό σταυρόλεξο", το "Στούντιο Φούσκοι" και φυσικά τα "Τετράγωνα των Αστέρων". Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ το ΓΙΑΤΙ σβήστηκαν... :(

no videocasettes84.jpg

ert1 videocasettes 84.jpg
 
Λυπηρό!!! Τι άλλο μπορεί να πει κανείς...Πόσο πίσω είμαστε...
 
stakovios είπε:
Θεώρησα σωστό να μοιραστώ εξ ολοκλήρου αυτό το δημοσίευμα από την εφημερίδα "Τα Νέα". Δημοσιεύτηκε στις 2/8/1984. Διαβάζοντάς το έμαθα πότε σβήστηκαν το "Ζωντανό σταυρόλεξο", το "Στούντιο Φούσκοι" και φυσικά τα "Τετράγωνα των Αστέρων"...
Μπράβο stakovie!! Μπράβο! Να γιατί (ειδικά η παλιά Moderator team, ChristosM, tsalk και ο υποφαινόμενος) φωνάζουμε και ξαναφωνάζουμε ότι οι εκπομπές δεν σβήνονταν αμέσως μετά την προβολή τους, αλλά ότι αρχικά σώζονταν στο Αρχείο και ότι σβήστηκαν "μαζικά" αργότερα (όπου "μαζικά", βλ. "σφαγή").

Σίγουρα κάποιες σειρές και εκπομπές δεν κρατήθηκαν ποτέ στο Αρχείο. Αυτό συνέβη διότι από την αρχή (για λόγους οικονομίας) είχαν αγοραστεί / διατεθεί από τον παραγωγό λόγου χάρη μόνο δύο (2) μπομπίνες για την κάθε εκπομπή / σειρά που γυριζόταν, με αποτέλεσμα οι μπομπίνες με τις εκπομπές / τα επεισόδια να πηγαινοέρχονται μεταξύ ΕΡΤ / ΥΕΝΕΔ και παραγωγού και διαρκώς να επανεγράφονται τα νέα επεισόδια πάνω στα παλιά (ειδικά όταν μια σειρά / εκπομπή είχε πολλά επεισόδια). Είχαμε δηλαδή εγγραφή του επεισοδίου στην μπομπίνα από τον παραγωγό, αυτή πήγαινε στην ΕΡΤ / ΥΕΝΕΔ, προβαλλόταν και επέστρεφε πίσω στον παραγωγό για επανεγγραφή (εγγραφή του επόμενου επεισοδίου). Στο τέλος της προβολής της σειράς / εκπομπής, στην ΕΡΤ έμεναν οι δύο μπομπίνες με τα x τελευταία επεισόδια που είχαν σωθεί (πάνω στα παλαιότερα επεισόδια). Σύμφωνει, αυτό ευσταθεί και συνέβαινε, μας το επιβεβαίωσε και ο κ. Α. Τέμπος στη συνέντευξη που του πήραμε, αλλά αυτό συνέβαινε κατά κύριο λόγο στις αρχές και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '70 και επαναλαμβάνω ότι γινόταν για λόγους οικονομίας από την πλευρά του παραγωγού (οπότε δεν μπορεί να κατηγορηθεί και η ΕΡΤ).

Αυτό όμως που συνέβαινε στα πρώτα βήματα της "πτωχής" Ελληνικής τηλεόρασης είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό από αυτό που διαβάζουμε στο δημοσίευμα του 1984 (!) της εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ" που μοιράστηκε μαζί μας ο φίλος stakovios (παρένθεση - την ίδια "καταγγελία" την έχω διαβάσει κι εγώ σε κάποιο άλλο έντυπο, το οποίο επιβεβαιώνει την πληροφορία - θα προσπαθήσω να το βρω και να το αναρτήσω). Αυτό που διαβάζουμε εδώ είναι ότι η ΕΡΤ, για λόγους γραφειοκρατικούς / οικονομίας (για να μην πω τίποτα χειρότερο...) έσβησε σειρές και εκπομπές που είχαν σωθεί από αυτό το γράψε-σβήσε όταν γυρίζονταν, 2 και 3 χρόνια μετά την προβολή τους!! Τα αγαπημένα "Τετράγωνα των Αστέρων" του 1980-81, σβήστηκαν 4 χρόνια μετά για να μην αγοραστούν άλλες κασέτες. Και ερωτώ: Εν έτει 1984, η δημόσια τηλεόραση δεν διέθεσε καθόλου κονδύλια από τον προϋπολογισμό της για την αγορά κασετών; Ή μήπως τα κονδύλια αυτά χρησιμοποιήθηκαν αλλού; (δεν περιμένω να μου απαντήσει κανείς, απλά ας αναλογιστεί ο κάθε ένας μας...)

stakovios είπε:
... Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ το ΓΙΑΤΙ σβήστηκαν... :(
Δεν πειράζει, ας μην μάθουμε ποτέ. Διότι είμαι σίγουρος ότι αν ήξερες γιατί, θα προτιμούσες εκ των υστέρων να μην είχες μάθει - θα σου δενόταν κόμπος το στομάχι από την στεναχώρια σου (για να το πω ευγενικά)...

tonytony είπε:
Λυπηρό!!! Τι άλλο μπορεί να πει κανείς...Πόσο πίσω είμαστε...
Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου - όχι "λυπηρό", αλλά (σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του πλανήτη Γη) ποινικά διωκόμενο, για (τουλάχιστον) τους δύο παρακάτω λόγους:

- καταστροφή οπτικο-ακουστικού αρχείου, δηλαδή καταστροφή μέρους της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδος (ιδιαίτερα στα τέλη '70 / αρχές '80 που η εγχώρια κινηματογραφική παραγωγή είχε τελείως ατονίσει και που οι τηλεοπτικές δουλειές (αν δεν είχαν σβηστεί) θα μπορούσαν να ήταν το μόνο αντιπροσωπευτικό δείγμα εκείνης της εποχής)

- καταστροφή οπτικο-ακουστικού υλικού, η επαναπροβολή του οποίου θα μπορούσε να αποφέρει κάποια έσοδα στους δημιουργούς του (σκηνοθέτη, παραγωγό, ηθοποιούς, κτλ). Λόγω του σβησίματος, η δυνατότητα να εισπραχθούν πνευματικά δικαιώματα σήμερα ή στο μέλλον για τηλεοπτική δουλειά που δεν υπάρχει πια είναι (προφανέστατα) ανύπαρκτη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά λίγες μέρες που το site της ΕΡΤ υπολειτουργούσε λόγω μεταφοράς - αναβάθμισης των servers της, έριξα και πάλι μια ματιά στο Ψηφιακό Αρχείο της. Η τελευταία ενημέρωση είναι από τον Ιούνιο 2010 και έχουν προστεθεί κάμποσες παραστάσεις του "Θεάτρου της Δευτέρας" από το 1975-1976, πολλές με το πρώτο λογότυπο της ΕΡΤ στους τίτλους (ουσιαστικά αυτό του ΕΙΡΤ χωρίς το γιώτα). Εν τω μεταξύ βλέποντας αποσπάσματα από το "Σήριαλ των σήριαλ", ειδικά την εκπομπή που παρουσιαζε τον "Ονειροπαρμένο", μου έκανε εντύπωση ότι πρόβαλλε αρκετά εκτεταμένα αποσπάσματα από το ίδιο επεισόδιο. Αυτό μου δημιούργησε την αίσθηση ότι το είχαν διαθέσιμο ολόκληρο και απλά διάλεξαν κάποια highlights. Έχω την αίσθηση ότι η "αρχαιολογική ανασκαφή" στην ΕΡΤ έχει ξύσει λίγο την επιφάνεια. Όλα γίνονται με πολύ αργούς ρυθμούς και το μέλλον μας επιφυλάσσει εκπλήξεις (ευχάριστες θέλω να πιστεύω).
 
evarlam είπε:
Έχω την αίσθηση ότι η "αρχαιολογική ανασκαφή" στην ΕΡΤ έχει ξύσει λίγο την επιφάνεια. Όλα γίνονται με πολύ αργούς ρυθμούς και το μέλλον μας επιφυλάσσει εκπλήξεις (ευχάριστες θέλω να πιστεύω).
Αμήν αδερφέ. Μακάρι να ξεθάψουν πράγματα και να μας τα παρουσιάσουν (πριν καταστραφεί το υλικό)
 
Πραγματικά δεν έχω τίποτα άλλο να πω... Τα παραπάνω σχόλια μιλάνε για μένα...

Σε τι χώρα ζούμε; Να σβήσουν τις βιντεοκασέτες; Έλεος πια, έλεος.
 
Αυτές οι βιντεοκασσέτες είναι κανονικές όπως αυτές που έχουμε όλοι ή είναι ειδικές μόνο για τα μηχανήματα τους???
 
Η αλήθεια ότι το "βιντεοκασέτες" είναι μια αόριστη γενίκευση λόγω της άγνοιας του συντάκτη του άρθρου της εφημερίδας, και είναι λογικό αφού μόνο τις VHS ίσως γνώριζε. Απ'όσο γνωρίζω (διορθώστε αν κάνω λάθος), και επειδή πρόσφατα είχα τη κουβέντα αυτή με έναν καλό φίλο, συνταξιούχο πλέον εικονολήπτη της ΕΡΤ, τα φορμά που έπαιζαν τότε ήταν Ampex Quad 2", 1" type C (μπομπίνα) και U-matic (κασέτα). Από τα μέσα των 80'ς ενδεχομένως και Betacam. Σε ένα από τα trailer της ΕΡΤ-2 από τα μέσα της δεκαετίας των 80's που έχουν δημοσιευτεί εδώ διακρίνονται οι δύο τελευταίοι τύποι, που προφανώς είχαν και την πιο διαδεδομένη χρήση στην κρατική τηλεόραση. Α, κάπου είχα διαβάσει (πέρασαν πολλά χρόνια δεν θυμάμαι πού), σχετικά με το πώς διασώθηκε έστω και κουτσουρεμένος ο "Χριστός Ξανασταυρώνεται". Ο αείμνηστος Βασίλης Γεωργίαδης στην αρχή της δεκαετίας του 80, αφού είχε πληροφορηθεί ότι η σειρά κινδυνέυει με σβήσιμο, με δική του πρωτοβουλία ξαναμόνταρε τη σειρά και την έκανε transfer από τις αρχικές μπομπίνες Quad των 2" σε κασέτες U-Matic. Το υλικό αυτό το είχε υπό τη κατοχή του και το παραχώρησε στην ΕΡΤ το 1993 για επαναπροβολή και αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι αυτές οι U-Matic κασέτες. Η οικογένειά του, μετά τον θάνατό του, παραχώρησε τις κασέτες αυτές στην ΕΡΤ για ψηφιοποίηση (πάλι καλά που δεν τις πετάξανε).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που κυρίως σβήστηκε όχι για λόγους οικονομίας, αλλά επίτηδες ήταν οι μπομπίνες των 2 ιντσών όπου μέχρι της αρχές της δεκαετίας του 80 ήταν γραμμένο ό κύριος όγκος των τηλεοπτικών προγραμμάτων, όχι ότι δεν έσβησαν και την 1 ίντσα ή το u-matic
 
Οπωσδήποτε. Οπότε λοιπόν στην περίπτωση των 2" έχουμε κυρίως να κάνουμε με πολιτικές σκοπιμότητες (σβήνουμε το "κακό" παρελθόν - τους είχε πιάσει ένα είδος "ταλιμπανισμού" δηλαδή). Πάντως πρέπει να υπέφερε πολύ το υλικό της ίντσας και του U-matic. Ειδικά το τελευταίο ήταν το κατ'εξοχήν φορμά των εξωτερικών μεταδόσεων και των φορητών συνεργείων. Στο αρχείο της ΕΡΤ δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβείς, αλλά στα τελευταία "Θέατρα της Δευτέρας" που ανέβασαν (1975-76), δηλώνεται ως φορμά προέλευσης άλλοτε η ιντσα και άλλοτε τo αναλογικό betacam. To φορμά 1" type C εμφανίστηκε διεθνώς το 1976 (πηγή: Wiki), ενώ το betacam το 1982. Και στις δύο περιπτώσεις, αν είναι ακριβή τα στοιχεία που παραθέτει η ΕΡΤ, υποψιάζομαι ότι το αρχικό φορμά ήταν 2" και ότι σε απροσδιόριστο χρόνο (πιθανόν κάπου στα 80's), δόθηκε εντολή για μεταγραφή όσου υλικού τέλοσπάντων είχε διασωθεί, σε νεότερα (και οικονομικότερα) φορμά, πιο εύχρηστα και καλύτερα αποθηκεύσιμα. Αυτό ενισχύει τις ελπίδες μου για ανεύρεση θησαυρών στο αρχείο του ραδιομεγάρου τους οποίους θεωρούμε χαμένους σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
evarlam είπε:
... Και στις δύο περιπτώσεις, αν είναι ακριβή τα στοιχεία που παραθέτει η ΕΡΤ, υποψιάζομαι ότι το αρχικό φορμά ήταν 2" και ότι σε απροσδιόριστο χρόνο (πιθανόν κάπου στα 80's), δόθηκε εντολή για μεταγραφή όσου υλικού τέλοσπάντων είχε διασωθεί, σε νεότερα (και οικονομικότερα) φορμά, πιο εύχρηστα και καλύτερα αποθηκεύσιμα. Αυτό ενισχύει τις ελπίδες μου για ανεύρεση θησαυρών στο αρχείο του ραδιομεγάρου τους οποίους θεωρούμε χαμένους σήμερα.
Μακάρι! Αλλά αυτό προϋποθέτει δύο πράγματα:

1) Το ό,τι όντως "σώθηκαν" κάποιες από τις θρυλικές σειρές / εκπομπές της δεκαετίας του '70 και των αρχών του '80 από την καταστροφική "μανία" της ΕΡΤ στα μέσα της δεκαετίας του '80 και

2) το ό,τι θα ασχοληθεί επιτέλους κάποιος "Υπεύθυνος" της ΕΡΤ με την ψηφιοποίηση και διάσωση του υλικού που υπάρχει. Διότι ούτε η ψηφιοποίηση προχωράει, ούτε βήματα γίνονται προς αυτές τις κατευθύνσεις τον τελευταίο χρόνο (πέρα από τη διάθεση μέσω της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ των ήδη ψηφιοποιημένων θεατρικών του "Θεάτρου της Δευτέρας"), ούτε φαίνεται πως ενδιαφέρουν κανέναν στο Ραδιομέγαρο οι εκπομπές αυτές και οι σειρές που αγαπήσαμε και που μνημονεύουμε συχνά στο forum αυτό... :(
 
Πάντως έχω την εντύπωση, ώρες -ώρες, ότι εκεί στην ΕΡΤ το κριτήριο προτεραιότητας στην ψηφιοποίηση περνάει από ένα "θολοκουλτουριάρικο" φίλτρο...καλά τα ντοκιμαντέρ και οι εκπομπές λόγου και τέχνης, αλλά ο πολύς κόσμος με τα σήριαλ γαλουχήθηκε, κυρίως, αυτά του έμειναν στο νου...τέτοιος ελιτισμός!!! Φαίνεται ότι δεν τα θεωρούν εκεί στο ραδιομέγαρο άξια προσοχής. Όπως ήδη έχω γράψει, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ολόκληρο επεισόδιο του "Ονειροπαρμένου". Γιατί λοιπόν δεν ανεβάζουν ή φτιάχνουν σε ένα DVD έστω αυτά που έχουν (πού σίγουρα έχουν!!). Εϊναι πολύ λαϊκή διασκέδαση φαίνεται για κάποιους εγκεφάλους εκεί μέσα. Όσο για υλικό προερχόμενο από ΥΕΝΕΔ, κλαψ...Μου φαίνεται σε καμιά Δ/νση Κινηματογραφίας Στρατού υπάρχει ελπίδα να βρεθεί κάτι...Μάλλον πολλούς εκεί στην ΕΡΤ τους προκαλεί αλλεργία και μόνο το άκουσμα της ΥΕΝΕΔ, ακόμη και σήμερα...δεν θέλω να πω τίποτα άλλο γιατί θα υπεισέλθω σε πολιτικό σχόλιο, και δεν θέλω να βρεθώ με το αμάξι καμένο με καμιά μολότωφ...έτερος γνωστός, εν ενεργεία τεχνικός στην ΕΡΤ, μου έχει πει πολλά "ωραία"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
evarlam είπε:
Πάντως έχω την εντύπωση, ώρες -ώρες, ότι εκεί στην ΕΡΤ το κριτήριο προτεραιότητας στην ψηφιοποίηση περνάει από ένα "θολοκουλτουριάρικο" φίλτρο...καλά τα ντοκιμαντέρ και οι εκπομπές λόγου και τέχνης, αλλά ο πολύς κόσμος με τα σήριαλ γαλουχήθηκε, κυρίως, αυτά του έμειναν στο νου...τέτοιος ελιτισμός!!! Φαίνεται ότι δεν τα θεωρούν εκεί στο ραδιομέγαρο άξια προσοχής. Όπως ήδη έχω γράψει, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ολόκληρο επεισόδιο του "Ονειροπαρμένου". Γιατί λοιπόν δεν ανεβάζουν ή φτιάχνουν σε ένα DVD έστω αυτά που έχουν (πού σίγουρα έχουν!!). Εϊναι πολύ λαϊκή διασκέδαση φαίνεται για κάποιους εγκεφάλους εκεί μέσα. Όσο για υλικό προερχόμενο από ΥΕΝΕΔ, κλαψ...Μου φαίνεται σε καμιά Δ/νση Κινηματογραφίας Στρατού υπάρχει ελπίδα να βρεθεί κάτι...Μάλλον πολλούς εκεί στην ΕΡΤ τους προκαλεί αλλεργία και μόνο το άκουσμα της ΥΕΝΕΔ, ακόμη και σήμερα...δεν θέλω να πω τίποτα άλλο γιατί θα υπεισέλθω σε πολιτικό σχόλιο, και δεν θέλω να βρεθώ με το αμάξι καμένο με καμιά μολότωφ...έτερος γνωστός, εν ενεργεία τεχνικός στην ΕΡΤ, μου έχει πει πολλά "ωραία"...
Νομίζω ότι με αυτά που γράφεις στο post σου αυτό, εκφράζεις την άποψη πολλών από εμάς στο forum (και σίγουρα τη δική μου άποψη). Συμφωνώ 100%!
 
Ειδικά για τον "Ονειροπαρμένο" μου έχει πει η μητέρα μου που είχε τη τύχη, μικρό κοριτσάκι τότε, να χωθεί στα παρασκήνια (η αδελφή του πατέρα μου είχε το κυλικείο του ATA I στη Λένορμαν την περίοδο 1973-76 και την έβαζε στη ζούλα μέσα στο στούντιο!) και παρακολουθούσε τα γυρίσματα..Πιστέψτε με έχουν περάσει κοντά 40 χρόνια, αλλά οι μνήμες εκείνων των εκπομπών στους ανθρώπους της γενιάς των γονιών μου είναι πολύ ζωντανές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω περα εχουν διαγραψει εκπομπαρες του Φρεντυ Γερμανου που ειχε παρει συνεντευξη απ'τη Κυρα της Ρω και τη Ροζα Εσκεναζυ. Ουτε η Μαρια Ιωαννιδου δεν τα εχει αυτα. Μιλαμε για απιστευτο καρκατσουλιό της ΕΡΤ. Σε ολους τους υπευθηνους της ΕΡΤ που τα εσβησαν αξιζει να φανε οσες μπουνιές έριξε ο Συλβεστερ Σταλλόνε ως "Ροκυ" σε ολες τις ταινιες "Rocky Balboa" μαζι! Ριχτα!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Είπαμε, ο Φρέντυ για τους θολοκουλτουριάρηδες του Ραδιομεγάρου και θιασώτες συγκεκριμένων ιδεολογιών (απ'οτι έχω μάθει αποτελούν το 70-80% των υπαλλήλων της ΕΡΤ) είναι πολύ κοσμικός και light...Τί είπες; Την κυρά της Ρω; εκείνη την σωβινίστρια που είχε μια αρρωστημένη εμμονή με ένα ασπρο μπλε πανί;;; .....κάπως έτσι σκέφτονται αυτά τα τυπάκια που σας έλεγα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα