Το Θέατρο της Δευτέρας

Ήταν μεγάλη επιτυχία το έργο αυτό, θυμάμαι ότι το έπαιζαν στο θέατρο για καιρό. Δεν το είχα δει. Για κάποιο ακατανόητο λόγο δεν έτυχε ποτέ να δω Φωτίου - Ληναίο παρόλο που ανέβαζαν πάντα πολύ καλά έργα και πέρναγα έξω από το θέατρο Άλφα πολύ συχνά αφού ήταν απέναντι από το Πολυτεχνείο.
 
ο Βροχοποιός σας άρεσε; όχι εδώ, γενικά μιλάω, σαν έργο. Έχει ανέβει πολλές φορές στα αθηναϊκά θέατρα αλλά είναι μια από τις περιπτώσεις που θεωρώ ανεξήγητες. Μαζί και η Κολόμπ, που επίσης ανέβηκε στο θέταρο της Δευτέρας και δε νομίζω να έχω δει πιο ηλίθιο έργο. Κι ανέβηκε και στο Εθνικό (!). Τουλάχιστον ο Βροχοποιός είναι κάπως αφελές σαν έργο αλλά δεν είναι ηλίθιο.
 
ο Βροχοποιός σας άρεσε; όχι εδώ, γενικά μιλάω, σαν έργο. Έχει ανέβει πολλές φορές στα αθηναϊκά θέατρα αλλά είναι μια από τις περιπτώσεις που θεωρώ ανεξήγητες. Μαζί και η Κολόμπ, που επίσης ανέβηκε στο θέταρο της Δευτέρας και δε νομίζω να έχω δει πιο ηλίθιο έργο. Κι ανέβηκε και στο Εθνικό (!). Τουλάχιστον ο Βροχοποιός είναι κάπως αφελές σαν έργο αλλά δεν είναι ηλίθιο.
Δεν εχω δει ποτε τον Βροχοποιο, αλλα εχω ακουσει την Κολομπ σε θεατρικο ραδιοφωνου και μου φανηκε απιστευτα ανιαρο.
 
αλλα εχω ακουσει την Κολομπ σε θεατρικο ραδιοφωνου και μου φανηκε απιστευτα ανιαρο.
Πέρα από ανιαρό, που είναι όντως, είναι κ έργο με αντιπαθεστατους ήρωες. Ακόμα και η Κολομπ που ξεκινάει ταπεινό κυκλαμινο καταλήγει ...(Θεέ μου σχωρα με) . Δε θυμάμαι άλλο έργο που να με εξόργισε τόσο.
Μια λεπτομέρεια είναι πως είναι του συγγραφέα που είχε γράψει το Πανταλονι, για το οποίο είχαμε κάνει παλιά θέμα στα Σκάνδαλα για όποιον το θυμάται, και πιστεύω πως εκείνος που έλεγε ότι το έργο ήταν βλακώδες ίσως να χε δίκιο ο χριστιανος. Άλλωστε νομιζω πως η Κολομπ έχει περάσει στη θεατρική λήθη, μαζί με όλο το έργο του .. ξακουστού συγγραφέα...
 
ο Βροχοποιός σας άρεσε; όχι εδώ, γενικά μιλάω, σαν έργο. Έχει ανέβει πολλές φορές στα αθηναϊκά θέατρα αλλά είναι μια από τις περιπτώσεις που θεωρώ ανεξήγητες. Μαζί και η Κολόμπ, που επίσης ανέβηκε στο θέταρο της Δευτέρας και δε νομίζω να έχω δει πιο ηλίθιο έργο. Κι ανέβηκε και στο Εθνικό (!). Τουλάχιστον ο Βροχοποιός είναι κάπως αφελές σαν έργο αλλά δεν είναι ηλίθιο.
Ο "Βροχοποιός" μου άρεσε: και η συγκεκριμένη τηλεοπτική παράσταση με τον Χρήστο Πάρλα και την Άννα Φόνσου μου είχε φανεί συμπαθητική, αλλά ακόμη περισσότερο μου είχε αρέσει η κινηματογραφική ταινία που είχε βασιστεί στο θεατρικό, με τον Μπαρτ Λάνκαστερ και την Κάθριν Χέπμπορν. Το "Κολόμπ" δεν το έχω δει ποτέ και δεν έχω γνώμη.
 
Πέρα από ανιαρό, που είναι όντως, είναι κ έργο με αντιπαθεστατους ήρωες. Ακόμα και η Κολομπ που ξεκινάει ταπεινό κυκλαμινο καταλήγει ...(Θεέ μου σχωρα με) . Δε θυμάμαι άλλο έργο που να με εξόργισε τόσο.
Μια λεπτομέρεια είναι πως είναι του συγγραφέα που είχε γράψει το Πανταλονι, για το οποίο είχαμε κάνει παλιά θέμα στα Σκάνδαλα για όποιον το θυμάται, και πιστεύω πως εκείνος που έλεγε ότι το έργο ήταν βλακώδες ίσως να χε δίκιο ο χριστιανος. Άλλωστε νομιζω πως η Κολομπ έχει περάσει στη θεατρική λήθη, μαζί με όλο το έργο του .. ξακουστού συγγραφέα...
Προσωπικα, η Κολομπ μου κινησε το ενδιαφερον επειδη ειναι το εργο που επαιζαν Βουγιουκλακη και Παπαμιχαηλ οταν ξεκινησε το ειδυλλιο τους.
 
Αν και ο Φιλιππίδης είναι ο εθνικός μας "Αρχοντοχωριάτης" και καταπληκτικός στο ρόλο του κυρίου Ζουρντέν, το έργο έχει υποστεί μεγάλες περικοπές σ' αυτή την μεταφορά του. Δικαιολογημένα, μια που ο Μολιέρος για να ικανοποιήσει τους άξεστους αριστοκράτες που θέλανε υπερθέαμα είχε ένα σωρό μουσικοχορευτικά νούμερα, υπέροχα μεν (η μουσική του Lully είναι από τα Baroque's Greatest Hits) αλλά που δεν προωθούν καθόλου τη δράση, είναι απλώς τσόντες, κάτι σαν την επίσκεψη στα μπουζούκια με ολίγον από στριπτήζ στις παλιές ελληνικές ταινίες. Γι' αυτό και το έργο συνολικά κρατάει αρκετά πάνω από 2 ώρες αλλά στο Youtube υπάρχουν ανεβάσματά του που είναι πολύ συντομότερα. Υπάρχει στο Youtube μια εκδοχή με τον Βουτσά ο οποίος είναι πολύ καλος στο ρόλο και είναι πιστότερη στο πρωτότυπο διότι έχει κάποια μουσικοχορευτικά της εποχής. Προς μεγάλη μου έκπληξη ο Βουτσάς ήταν πολύ καλός στο ρόλο του και εμφανισιακά καταλληλότερος γιατί ο Φιλιππίδης ήταν αρχοντάνθρωπος από εμφάνιση :). Είχα βρει μια πλήρη παράσταση με την Comedie Francaise στο Yotube που δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει πια (έχει άλλες με την Com. Fr. αλλά όχι αυτήν) που ήταν ξεκαρδιστική παρά το ότι τα γαλλικά μου είναι ελάχιστα. Αν θυμάμαι καλά ήταν πάνω από 3 ώρες.
 
Σιγουρα βεβαια, το στιγμιοτυπο δεν ειναι απο το τηλεοπτικο "Οι κορες μου κι εγω" γιατι ο Δημητρης Ιωακειμιδης δεν επαιζε στο εργο.
 
Και "Ο πατερας" και το "Εμεις και ο χρονος" ειναι συγκλονιστικα εργα. Γραμμενα απο δυο θαυμασιους συγγραφεις.
 
Πίσω
Μπλουζα