Το Θέατρο της Δευτέρας

Αφού άρχισε να γράφεται το 1982 και τελείωσε τον ίδιο χρόνο γιατί δεν λέει "γράφτηκε το 1982" που σημαίνει ακριβώς το ίδιο αλλά με 3 λέξεις αντί για 9, αν μέτρησα σωστά και δεν έμπλεξα τα δάχτυλά μου?

Αυτού του είδους οι απορίες μαζί με την έλλειψη συγγραφικού ταλέντου εξηγούν γιατί έγινα μηχανικός κι όχι λογοτέχνης :)
 
Χαιρομαι πολυ που σωζεται στο Αρχειο της ΕΡΤ αυτο το αγαπημενο θεατρικο. Δροσερο και αναλαφρο σαν εκεινο το βραδακι στην Κηφισια του 1955 οπου και εκτυλισσεται η υποθεση του.
 
Εξοχο θεατρικο εργο. Οι ερμηνειες της Θεανως Ιωαννιδου (στον ομωνυμο ρολο) και του Γιωργου Κιμουλη με αφησαν αναυδη.
Γενικα, οπου βλεπω το ονομα Κιμουλης ξερω πως θα απολαυσω και θαυμασια ηθοποιια. Εκπληκτικος.
 
Είναι εκπληκτικό και αξιοσημείωτο ταυτόχρονα, πως ορισμένες μέρες της εβδομάδας έχουν ταυτιστεί τηλεοπτικά με συγκεκριμένες εκπομπές και σειρές. Όπως ήταν οι Κυριακές με την ''Αθλητική Κυριακή'', οι Τετάρτες μας με τα ευρωπαικά ματς, τα Σάββατα με την προβολή της Ελληνικής ταινίας, έτσι και οι Δευτέρες μας τις όμορφες εποχές της πάλαι ποτέ ποιοτικής ελληνικής τηλεόρασης είχαν ταυτιστεί με το ΄'Θέατρο της Δευτέρας''.
Κάθε Δευτέρα παρήλασαν από την μικρή οθόνη όλοι οι σημαντικοί ηθοποιοί της περιόδου σε υψηλότατου και πολλές φορές εκπληκτικού επιπέδου θεατρικές παραστάσεις, γραμμένες από σημαντικούς έλληνες και ξένους συγγραφείς και κράτησαν για πολλά χρόνια αμείωτο το ενδιαφέρον και την αποδοχή των τηλεθεατών.
Ας μου επιτρέψουν οι τελευταίες γενιές, αλλά αισθάνομαι τυχερός εγώ και η γενιά μου, γιατί γαλουγηθήκαμε, ωριμάσαμε και διασκεδάσαμε μέσω της μικρής οθόνης μέσα από εκπληκτικές παραστάσεις σε όλα τα επίπεδα νιώθοντας γεμάτοι και αυτάρκεις με τα υψηλοτάτου επιπέδου τηλεοπτικά προιόντα (ας μου επιτραπεί ο όρος) της παλιάς καλής ελληνικής τηλεόρασης. Αυτήν την εποχή την αναπολώ για πολλούς λόγους και φυσικά ό ένας από αυτούς είναι τηλεοπτικός.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι εκπληκτικό και αξιοσημείωτο ταυτόχρονα, πως ορισμένες μέρες της εβδομάδας έχουν ταυτιστεί τηλεοπτικά με συγκεκριμένες εκπομπές και σειρές.

Ο τιτλος, "Το θεατρο της Δευτερας", δοθηκε στην εκπομπη οχι μονο επειδη μεταδιδοταν ημερα Δευτερα, αλλα και γιατι οι παραγωγοι ηθελαν να τονισουν χαριτολογωντας οτι το φιλοθεαμον κοινο θα ειχε την ευκαιρια να παρακολουθησει θεατρο την ημερα που τα θεατρα αργουν.
 
Ήταν θησαυρός το Θέατρο της Δευτέρας όλα τα χρόνια που παίζονταν κάθε εβδομάδα. Άτυπα τα θεωρώ σαν ελληνικό κινηματογράφο από ένα παράλληλο σύμπαν. Έχουμε δει σπουδαίες ερμηνείες από ηθοποιούς που ενώ τους είχαμε συνηθίσει απ' τους ρόλους τους στις παλιές ελληνικές ταινίες,εδώ τους είδαμε σε ρεσιτάλ ερμηνείας σε διαφορετικούς ρόλους. Απ' το 1975 περίπου που ξεκίνησε το Θέατρο της Δευτέρας μέχρι το 1989 που αρχίσαν να αραιώνουν οι παραστάσεις μπορώ να πω πως ήταν ένα ανεκτίμητο ποιοτικό δώρο στους τηλεθεατές. Αν και πιστεύω θα ταίριαζε περισσότερο μια μέρα προβολής όπως η Παρασκευή, που οι μικροί τηλεθεατές δεν είχαν σχολείο την άλλη ημέρα και θα το έβλεπαν πιο άνετα χωρίς το άγχος της επόμενης μέρας στο σχολείο. Δυστυχώς πρέπει να πω και κάτι,πως είχα στο γυμνάσιο 2 φιλολόγους οι οποίες ήταν κατά της εκπομπής αυτής,κάτι που δεν περίμενα. Δυστυχώς όπως είπα παραπάνω το 1992 είχαμε μια αναβίωση λίγων παραστάσεων που όμως έδειχνε ότι έρχονταν το φινάλε της ιστορικής αυτής ζώνης τηλεοπτικών θεατρικών παραστάσεων.
 
Δυστυχώς πρέπει να πω και κάτι, πως είχα στο γυμνάσιο 2 φιλολόγους οι οποίες ήταν κατά της εκπομπής αυτής, κάτι που δεν περίμενα.
Εκπλησσομαι κι εγω με αυτο που λες. Σε τι τις πειραζε τις καθηγητριες, φιλολογοι κιολας, το Θεατρο της Δευτερας;
Μια εκπομπη που μας χαριζε υπεροχα εργα της παγκοσμιας δραματουργιας και που μπορουσαν ανετα να την παρακολουθησουν ακομα και παιδια.
 
Εκπλησσομαι κι εγω με αυτο που λες. Σε τι τις πειραζε τις καθηγητριες, φιλολογοι κιολας, το Θεατρο της Δευτερας;
Μια εκπομπη που μας χαριζε υπεροχα εργα της παγκοσμιας δραματουργιας και που μπορουσαν ανετα να την παρακολουθησουν ακομα και παιδια.
Ειδικά το ότι δήλωναν και φιλόλογοι που θα έπρεπε να έχουν πιο πολύ ευαισθησία με το θέμα με ξεπερνά. Φαντάσου ότι η θεολόγος απ' το γυμνάσιο (που υποτίθεται τους θεωρούν οπισθοδρομικούς άλλοι συνάδελφοί εκπαιδευτικοί ) ήταν φανατική με θέατρο Δευτέρας και θέατρο γενικά αλλά και λογοτεχνία,που ποτέ φιλόλογος δεν μας πρότεινε να δούμε
 
Γεια χαρα. Ψαχνω μια παρασταση με τον τιτλο "Άνδρας, γυναίκα, διάβολος" (www.retrodb.gr/wiki/index.php/Άνδρας,_γυναίκα,_διάβολος) . Την ειχα δει στην τιβι πολυ παλια αλλα δεν τη βρισκω πουθενα.
Παλαιοτερα θυμαμαι υπηρχε ενα αρχειο/εφαρμογη και εβρισκες πολλα αρχεια και μου κρατουσαν συντροφια στα ξενα. Τωρα δεν βρισκω τπτ. Γνωριζει κανεις τι συνεβει ?

Ευχαριστω!
 
Γεια χαρα. Ψαχνω μια παρασταση με τον τιτλο "Άνδρας, γυναίκα, διάβολος" (www.retrodb.gr/wiki/index.php/Άνδρας,_γυναίκα,_διάβολος) . Την ειχα δει στην τιβι πολυ παλια αλλα δεν τη βρισκω πουθενα.
Παλαιοτερα θυμαμαι υπηρχε ενα αρχειο/εφαρμογη και εβρισκες πολλα αρχεια και μου κρατουσαν συντροφια στα ξενα. Τωρα δεν βρισκω τπτ. Γνωριζει κανεις τι συνεβει ?

Ευχαριστω!
Τα θεατρικα της Δευτερας που εδω και χρονια υπηρχαν στο YouTube εχουν κατεβει σχεδον ολα λογω πνευματικων δικαιωματων.
Αν το εργο που ζητας δεν υπαρχει στο Αρχειο της ΕΡΤ, τοτε επι του παροντος δεν θα το βρεις πουθενα αλλου.
 
Πίσω
Μπλουζα