Το Θέατρο της Δευτέρας

tonytony, αμα θελεις να παρακολουθησεις θεατρικο απο το θεατρο της

Δευτερας στο αρχειο της ΕΡΤ, μπαινεις ταινιοθηκη τηλεορασης για αρχη.

Πας σκοπος ψυχαγωγια, μετα στο ειδος επιλεγεις αναπαρασταση - θεατρο.

Τον χαρακτηρισμο αγνοησε τον. Στον τιτλο, απο τους πολλους, επιλεγεις θεατρο της Δευτερας. Θα σου βγαλει καμποσες σελιδες. Περιηγησου και διαλεξε ο,τι σου αρεσει να δεις. Πες μας κι εμας αν βρεις τιποτα καλο.
 
Σε υπέρ ευχαριστώ!!!
 
tonytony, να' σαι καλα. Επειδη λατρευω το θεατρο της Δευτερας, αν ανακαλυψεις τιποτα πολυ ενδιαφερον, δωσε σημα.
 
Αυτό που είδα και μου έκανε εντύπωση είναι το μιούζικαλ "Αννυ" με τη Μάρθα Βούρτση το οποίο δεν ήξερα καν ότι είχε γυριστεί. Το άσχημο είναι ότι δεν έχουνε καλή εικόνα δυστυχώς γιατί δεν είναι με μεγάλη ανάλυση...
 
Eυχαριστα νεα για οσους τρελλαινονται για Θεατρο της Δευτερας.

Δυο μερες πριν, ειχα μπει στο αρχειο της ΕΡΤ για να δω ενα θεατρικο - το Τσαι και Συμπαθεια, συγκεκριμενα, με την Ολγα Πολιτου.

Εκεινη τη μερα μου εβγαζε 73 θεατρικα. Μπαινω ξανα σημερα και μου βγαζει 155. Παω σε ολες τις σελιδες, μια προς μια, και πραγματι βλεπω να εχουν προστεθει πολλα καινουργια εργα. Τα πιο πολλα, μαλιστα, ασπρομαυρα. Βεβαια, οταν ελεγε 73 η 155 τωρα, δεν σημαινει και τοσα αντιστοιχα εργα, γιατι το καθε θεατρικο αποσπαται σε δυο - τρια κομματια,

συνηθως. Δεν εχει ομως και τοση σημασια. Σημασια εχει οτι τα εργα υπερδιπλασιαστηκαν. Οσοι πιστοι, λοιπον, προσελθετε στο αρχειο της ΕΡΤ.
 
tonytony είπε:
Αυτό που είδα και μου έκανε εντύπωση είναι το μιούζικαλ "Αννυ" με τη Μάρθα Βούρτση το οποίο δεν ήξερα καν ότι είχε γυριστεί. Το άσχημο είναι ότι δεν έχουνε καλή εικόνα δυστυχώς γιατί δεν είναι με μεγάλη ανάλυση...
Μάρθα Βούρτση, ἡ μεγάλη μου ἀδυναμία. Οἱ λίγες ταινίες μελὸ ποὺ γύρισε τὴν δεκαετία τοῦ '60, εἶχαν σὰν ἀποτέλεσμα νὰ «σημαδέψουν» τὸ γλυκὸ κορίτσι μὲ τὰ θλιμένα μάτια (τί μάτια… ματάρες!) σὲ Μάρθα Κλάψη. Μεγάλη ἀδικία, γιατὶ ἡ Μάρθα Βούρτση στάθηκε ἐπάξια σὲ πολλὲς ἄλλες ταινίες (κωμικὲς καὶ μὴ) πλάϊ σὲ σπουδαίους ἠθοποιούς. Δὲν συζητῶ γιὰ τὴν σπουδαία της πορεία στὸ ἑλληνικὸ θέατρο.

Τὸ θέατρο τῆς Δευτέρας ἦταν ἕνα μεγάλο σχολεῖο. Μπορεῖ σὰν παιδάκι 7 καὶ 10 χρονῶν νὰ μὴν ἤμουν σὲ θέση νὰ πιάσω τὰ νοήματα μεγάλων παραστάσεων, ἀλλὰ ἀκόμα θυμᾶμαι κάποιες ἐκπληκτικὲς παραστάσεις μὲ λεπτομέρεια. Τὸ θέατρο τῆς Δευτέρας ἔφερε τὸ Θέατρο στὸ ἑλληνικὸ νοικοκυριὸ καὶ διέπλασε ἤθη. Καὶ ὅταν μιλᾶμε γιὰ Θέατρο, μιλᾶμε γιὰ Θέατρο ποιότητας, κλασικὰ ἔργα, ἀλλὰ κι νέα ἔργα Ἑλλήνων καὶ ξένων συγγραφέων σκηνοθετημένα καὶ ἑρμηνευμένα ἀπὸ ταλαντούχους συντελεστές. Μακάρι νὰ βγεῖ ὁλοκληρωμένη ἡ σειρὰ σὲ DVD ὴ ἔστω σταδιακὰ σειρὰ ἀπὸ παραστάσεις γιὰ νὰ ζήσουμε μεγάλες θεατρικὲς στιγμές, ἔστω καὶ στὸ σπίτι μας.
 
Joy-toy είπε:
Μακάρι νὰ βγεῖ ὁλοκληρωμένη ἡ σειρὰ σὲ DVD ὴ ἔστω σταδιακὰ σειρὰ ἀπὸ παραστάσεις γιὰ νὰ ζήσουμε μεγάλες θεατρικὲς στιγμές, ἔστω καὶ στὸ σπίτι μας.
 


Μα βγαινουν. Και μαλιστα σε συνδυασμο με τις προβολες του cine+ εχουμε δει ενα μεγαλο μερος τους τα τελευταια δυο χρονια.
 
Την επομενη Δευτερα στο cine+ παρασταση οπου παιζει και η Νορα Βαλσαμη. Γιαννη ακους?
 
Ακουωωω! ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕκκλησιάζουσεςςςςςςςςςςς επιτελους!!!!!!:dribble::dribble::dribble::dribble: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :2beers: :2beers: :2beers: :2beers: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:
 
johnalepou είπε:
Ακουωωω! ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕκκλησιάζουσεςςςςςςςςςςς επιτελους!!!!!!:dribble::dribble::dribble::dribble: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :2beers: :2beers: :2beers: :2beers: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:
Πού μένεις; Να στείλουμε κάνα γιατρό για τα εμφράγματα! :p :D

Άντε Γιάννη τυχερέ! ;)
 
Γιάννη ξέρεις τι θα κάνεις όταν το δεις ε;Χτύπα ένα τηλέφωνο!
 
Απο οτι κατάλαβα Γιάννη θα πρέπει να είσαι πολύ fun της Βαλσάμη. Καλά κάνεις! Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας, σε αυτό το forum.
 
...Δυστυχως απ οτι βλεπω στο 7Μερες TV δεν ειναι οι Εκκλησιαζουσες με Νορα,Ηλιοπουλο,Αρωνη κλπ! Εκει στο Σινε+ εχουν βαλθει να μου κανουν τα νευρα κροσσια! Δεν εχουν βαλει ακομα κανενα απο τα τρια της Νορας που εχουν!
 
johnalepou είπε:
...Δυστυχως απ οτι βλεπω στο 7Μερες TV δεν ειναι οι Εκκλησιαζουσες με Νορα,Ηλιοπουλο,Αρωνη κλπ! Εκει στο Σινε+ εχουν βαλθει να μου κανουν τα νευρα κροσσια! Δεν εχουν βαλει ακομα κανενα απο τα τρια της Νορας που εχουν!
Σοβαρα? Με ποιους ειναι?
 
Με την Ληδα Τασοπουλου και τον Σπυρο Μαβιδη :cry: :cry: :cry: :shake: :shake: :shake: :shake: :shake: :shake: :frypan: :frypan: :frypan: :frypan: :frypan:

Τωρα βεβαια μ αυτους ποτε δεν ξερεις...κι αλλη φορα αλλο ειχαν πει κι αλλο εβαλαν!
 
θεατρική παράσταση με τίτλο :''Χορεύει η Κρυστάλλω μάμπο''

Aardvark είπε:
Αμυδρα θυμαμαι ενα επεισοδιο που με ειχε τρομαξει πιτσιρικα με θεμα ενα κομμενο ποδι (νομιζω παραμορφωμενο απο λεπρα).:nervous:
Θυμάμαι μια θεατρική παράσταση από το Θέατρο της Δευτέρας,με τίτλο:΄΄Χορεύει η Κρυστάλλω μάμπο''.Είχε προβληθεί την πρώτη εβδομάδα μετά την Πρωτοχρονιά του 1988(εδώ δεν είμαι σίγουρος),είχε μεγάλη διάρκεια και θυμάμαι ήταν σπονδυλωτή παράσταση....Ίσως η πιο περίεργη παράσταση που είχα δεί από Θέατρο της Δευτέρας...Το θυμάται κανένας?
 
Η θεατρική παράσταση προβλήθηκε από την ΕΤ1 το 1988.

Μπες στη Retrodb, στις παραστάσεις του Θεάτρου της Δευτέρας ή στο λήμμα

"Χορεύει η Κρυστάλλω Μάμπο" για να δεις τους συντελεστές.
 
getMedia.aspx


Οι Περιθωριακοι - Αννυ Πασπατη

getMedia.aspx


Δατς ολ - Θαλεια Παπαζογλου

getMedia.aspx


Προσωπο με προσωπο - Τζενη Καρεζη, Κωστας Καζακος
 
johnalepou είπε:
Είναι η Μαρίνα Υψηλάντη που έπαιζε και την κόρη του ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥ το 1979...
Τελικά ισχύει αυτό που είπες Johnny; Γιατί στην βάση βλέπω την Σοφία Σπυράτου να κάνει την κόρη του σιορ Τάπα.
 
getMedia.aspx


Oιδιποδεια Παιχνιδια - Τζενη Ρουσσεα

getMedia.aspx


Γλυκο του Κουταλιου - Δημητρης Ποταμιτης, Αννα Φονσου

getMedia.aspx


Ανδρας, Γυναικα, Διαβολος - Φιλιππος Σοφιανος, Σοφια Κακαρελιδου (κορη στην πραγματικοτητα της Γεωργιας Βασιλειαδου)
 
Πίσω
Μπλουζα