Το Θέατρο της Δευτέρας

Γιατί στα υπόλοιπα μπορείς να προβλέψεις; Επειδή δεν ξέρω το έργο που αναφέρεσαι Σπύρο, έχει μέσα κάποιον απ'τους γνωστούς χαρακτήρες (Ηρακλής Πουαρό, Μις Μαρπλ) ή όχι; Ότι έχω δει απ'αυτούς το'χω λατρέψει!
 
Mandrake είπε:
Γιατί στα υπόλοιπα μπορείς να προβλέψεις; Επειδή δεν ξέρω το έργο που αναφέρεσαι Σπύρο, έχει μέσα κάποιον απ'τους γνωστούς χαρακτήρες (Ηρακλής Πουαρό, Μις Μαρπλ) ή όχι; Ότι έχω δει απ'αυτούς το'χω λατρέψει!
Σε κανενα δεν μπορεις να προβλεψεις, αλλα ολο και καποιες σκεψεις μπορεις να κανεις. Στο συγκεκριμενο ανατρεπονται τα παντα. Πρωταγωνιστει ο Πουαρω, ο οποιος εχει αποσυρθει για να ξεκουραστει σε ενα χωριουδακι και εκει καλειται να εξιχνιασει ενα φονο.

Επισης να προσθεσω οτι στα κορυφαια της πρεπει να ειναι και η Ποντικοπαγιδα, για την οποια εχω ακουσει τα καλυτερα, ομως δεν ετυχε ακομα ουτε να τη διαβασω ουτε να τη δω σε καποια παρασταση.
 
Οταν διαβασα την Ποντικοπαγιδα λατρεψα τη συγγραφεα. Οταν διαβασα το θεατρικο κοντεψα να μεινω στον τοπο και παραλιγο να πεταξω το βιβλιο. Μετα απο καιρο διαβασα οτι η ιδια η συγγραφεας το διεσκευασε και μουθε να τη σφαλιαρισω! Τεσπα.

Ως προς τις Εκκλησιαζουσες μου κανει εντυπωση και το αναφερω εδω γιατι εγραφε στους τιτλους αρχης Το Θεατρο της Δευτερας και στο τελος επισης κοπυραιτ 2004. Γιαυτο ξαφνιαστηκα, εκτος κι αν ηταν σποραδικες αρπαχτες! (να θυμηθω Επαγγελματιες, Επαγγελματιες, βλ. βαση...μουμπλε μουμπλε...σκεφτομαι, μη μου δινετε σημασια, χικ)
 
Αύριο στην ΕΤ1 με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου θα προβληθεί στις 12.45 το μεσημέρι η παραστάση από το θέατρο της Δευτέρας "Οι Γερμανοί ξανάρχονται" με τους Γιάννη Μιχαλόπουλο και Βασίλη Τσιβιλίκα.
 
Retrospectiva είπε:
Αύριο στην ΕΤ1 με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου θα προβληθεί στις 12.45 το μεσημέρι η παραστάση από το θέατρο της Δευτέρας "Οι Γερμανοί ξανάρχονται" με τους Γιάννη Μιχαλόπουλο και Βασίλη Τσιβιλίκα.
Το είχε ξαναβάλει πριν καμμιά δεκαριά χρόνια η κρατική. καλή μεταφορά και έδινε το δικό του στυλ ο Μιχαλόπουλος...
 
Το συγκεκριμενο θεατρικο απο το Θεατρο της Δευτερας ειναι παρα πολυ καλο και μπορει να μην παιζει ο μεγας Λογοθετιδης, αλλα εχουμε σιγουρα μια αξιολογη μεταφορα.

Ειχε προβληθει και πιο προσφατα, ενα βραδυ εκτακτως πριν απο δυο χρονια περιπου.

getMedia.aspx


getMedia.aspx


getMedia.aspx
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Γερμανοι Ξαναρχονται

Το θεατρικο του 1977 προβληθηκε χθες - με ημιωρη καθυστερηση - και φυσικα δε θα το εχανα με τιποτα!

Το προλογισε ο ιδιος ο Αλεκος Σακελλαριος και ειπε οτι ειχε πρωτοανεβει στη θεατρικη σκηνη το 1946, στην καρδια του Εμφυλιου Πολεμου, με πολλα προβληματα λογω της δυσκολης εκεινης εποχης.

Ενα εργο παντοτε επικαιρο και διαχρονικο που θα επρεπε να το δουνε ολοι οι Ελληνες οπως και το ονειρο που ειδε ο ηρωας του, συμφωνα αλλωστε και με τα τελευταια λογια του ιδιου λιγο πριν κλεισει η αυλαια.

Πολυ καλοι ολοι οι ηθοποιοι στους ρολους τους και προσωπικα ξεχωρισα τον Γιαννη Μαλουχο στον ρολο του ουδετερου Ζηση "για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους"! Νεοτατη και πολυ δροσερη και η Βινα Ασικη στο ρολο της νοσοκομας της νευρολογικης κλινικης.

Και φυσικα αφανταστα γοητευτικη η ασπρομαυρη εικονα του θεατρικου της Δευτερας που μας πηγε πισω σε αλλες εποχες!
 
Γνωρίζει κανείς αν σταμάτησε το "Θέατρο της Δευτέρας" στο "Σινέ+"; Δεν το βλέπω πλέον στο πρόγραμμα τηλεόρασης εδώ και 4 βδομάδες... Ότι είχε να παίξει, το έπαιξε; Δηλαδή τα DVDs στην "Ραδιοτηλεόραση" να υποθέσω ότι έχουν "ζωή" μερικές βδομάδες ακόμη; :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Mandrake από την Κυριακή 07 Νοεμβρίου η ΕΤ1 θα παρουσιάζει στις 16.00 το Θέατρο της Δευτέρας.

Συγκεκριμένα την προσεχή Κυριακή θα δείξει την παράσταση: "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" με τους Βασίλη Τσιβιλίκα, Καίτη Ιμπροχώρη, Ντάνο Λυγίζο, Μαίρη Κυβέλου, Τούλα Αγαπητού, Λίνα Βρεττού, Κωνσταντίνο Τζούμα και Γιώργο Κιμούλη σε σκηνοθεσία του αξέχαστου Αλέκου Σακελλάριου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Retrospectiva, με κανεις ευτυχισμενη...

Τα νεα ειναι υπεροχα! Καθε Κυριακη θα βλεπουμε θεατρικο της Δευτερας και μου αρεσει πολυ που ξεκινησαν απο τα παλια, καλα κομματια. Επιτελους λοιπον!

Το εργο που θα προβληθει την Κυριακη ειναι απο τα καλυτερα στο πλαισιο αυτης της εκπομπης και δεν πρεπει να το χασει κανεις μας!
 
Bambinella ήμουν σίγουρος ότι αυτά τα νέα θα σε χαροποιούσαν. :)

Ας ελπίσουμε ότι η κρατική τηλεόραση θα κρατήσει τον αρχικό προγραμματισμό και δε θα κάνει αλλαγές την τελευταία στιγμή.

Η ώρα προβολής πάντως άλλαξε από 16.15 σε 16.00.
 
Την επόμενη Κυριακή λοιπόν θα δούμε το συγκεκριμένο. Τι γίνεται με τις προηγούμενες βδομάδες; Προβλήθηκε κάτι; Τις βδομάδες που μας πέρασαν δεν είδα τίποτα στο πρόγραμμα... Γνωρίζεις Retrospectiva αν θα παίζετε Κυριακές απο'δω και στο εξής και θα καθιερωθεί την Κυριακή ή μήπως είναι έκτακτο; Ευχαριστώ για την πληροφορία όπως και να'χει!
 
Mandrake είπε:
Την επόμενη Κυριακή λοιπόν θα δούμε το συγκεκριμένο. Τι γίνεται με τις προηγούμενες βδομάδες; Προβλήθηκε κάτι; Τις βδομάδες που μας πέρασαν δεν είδα τίποτα στο πρόγραμμα... Γνωρίζεις Retrospectiva αν θα παίζετε Κυριακές απο'δω και στο εξής και θα καθιερωθεί την Κυριακή ή μήπως είναι έκτακτο; Ευχαριστώ για την πληροφορία όπως και να'χει!
Από το θέατρο της Δευτέρας προβλήθηκε εκτάκτως όπως είχα αναφέρει το έργο "Οι Γερμανοί ξανάρχονται".Δεν έδειξε τίποτα άλλο τις προηγούμενες εβδομάδες.

Το πλάνο είναι κάθε Κυριακή να βάζουν πλέον Το Θέατρο της Δευτέρας αντί ελληνικής ταινίας στην ΕΤ1.(Από έγκυρη πηγή που με ενημέρωσε και για την αποψινή αλλαγή: βλέπε επαναλήψεις τηλεοπτικών σειρών).

Βέβαια κρατάω μικρό καλάθι γιατί περί της ΕΡΤ μιλάμε.

Για οτιδήποτε νεότερο θα υπάρξει έκτακτο ποστ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστουμε, Retrospectiva, για την πληρεστατη ενημερωση, ακομη και για την αλλαγη των 15 λεπτων. Δε θα ηθελα με τιποτα να χασω το πρωτο τεταρτο!
 
Τυχεράκηδες! :)

Εγώ θα αρκεστώ στο να περιμένω (και να ελπίζω!) ότι το θεατρικό "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" θα διατεθεί με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...
 
Ευχαριστώ με την σειρά μου τον Retrospectiva!! Να ξέρουμε και πως ακολουθεί απο'δω και πέρα η σειρά.
 
getMedia.aspx


H Γυναικα του Λωτ - Ληδα Πρωτοψαλτη, Θανασης Παπαγεωργιου

getMedia.aspx


Αδιεξοδο - Σταυρος Ξενιδης

getMedia.aspx


Φυγη στον Αμβρακικο - Ιωαννα Τσιριγκουλη, Πετρος Φυσσουν
 
Bambinella ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες με τις οποίες διανθίζεις συνεχώς το θέμα. :thanx2:

Δυστυχώς έχω άσχημα νέα.

Το θέατρο της Δευτέρας δε θα συνεχίσει από την άλλη Κυριακή.

Σύμφωνα με δελτίο τύπου η ΕΡΤ αποφάσισε σήμερα να τιμήσει την επέτειο γέννησης του Αλέκου Σακελλάριου (97 χρόνια) και έβαλε το συγκεκριμένο θεατρικό καθώς και μια εκπομπή αφιέρωμα.

Άγνωστο πότε θα ξαναπρογραμματίσει Το θέατρο της Δευτέρας.

:(
 
Retrospectiva είπε:
Δυστυχώς έχω άσχημα νέα.Το θέατρο της Δευτέρας δε θα συνεχίσει από την άλλη Κυριακή.

Σύμφωνα με δελτίο τύπου η ΕΡΤ αποφάσισε σήμερα να τιμήσει την επέτειο γέννησης του Αλέκου Σακελλάριου (97 χρόνια) και έβαλε το συγκεκριμένο θεατρικό καθώς και μια εκπομπή αφιέρωμα.

Άγνωστο πότε θα ξαναπρογραμματίσει Το θέατρο της Δευτέρας.

:(
Retrospectiva, σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Σίγουρα αυτό είναι ένα στενάχωρο νέο, αλλά αν συνεχίσει να διαθέτει τα Θεατρικά έργα η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ σε DVD, τουλάχιστον θα μπορούμε να τα βλέπουμε από εκεί...
 
Χαρα μου, Retrospectiva!

Bernard.c, μη στεναχωριεσαι... Υπαρχει και το αρχειο της ΕΡΤ, οπως επισης και το youtube το οποιο εχει και θεατρικα που ακομα η ΕΡΤ δεν προσθεσε στο αρχειο της, και γενικα υπαρχει παντα το διαδικτυο.

Κριμα ομως που κατι τοσο ωραιο διεκοπη τοσο γρηγορα...
 
Πίσω
Μπλουζα