Το Ρετιρέ (1990 MEGA)

Τελευταία βλέπω μια σειρά που λέγεται "Η γη της ελιάς". Αν και δεν είναι κωμική σειρά, γελάω πολύ και ανακάλυψα ότι οι δημιουργοί της σειράς έχουν αντιγράψει τον χαρακτήρα του Φοίβου και της Χαρούλας του Ρετιρέ!!! Θα μου πείτε ότι στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογένεση, αλλά αυτοί οι δύο χαρακτήρες του Ρετιρέ είναι λατρεμένοι και μοναδικοί! Α, ρε Δαλιανίδη :headbangdude:
 
Το έχω γράψει και παλαιότερα αλλά, πραγματικά δεν αντέχεται η υστερία και η γκρίνια όλων των πρωταγωνιστών στη σειρά, κανείς ευδιάθετος και όσοι είναι ευδιάθετοι, παρασύρονται από την υστερία και ακολουθούν τυφλά, όλα γκρίζα και όλα μαύρα για μια "εύθυμη" τηλεοπτική σειρά. Απορώ, για τα δεδομένα της τότε εποχής, είχε πέραση αυτό το στυλ σε κωμωδία; Η απλά επειδή έφερε τη σφραγίδα του δημιουργού Δαλιανίδη, είχε αυτόματα και επιτυχία; Αρκετά αναχρονιστική η ματιά και η αισθητική τής, μπορεί να ήταν αρχών του 90 αλλά έμοιαζε να βγήκε από μια παλαιότερη εποχή, ίσως επειδή και οι ιδέες του δημιουργού είχαν τη βάση τους σε παλαιότερη εποχή. Αλλά πολύ γκρίνια ρε παιδιά. Είναι βέβαια ένα μοτίβο που έχουμε δει και σε μεταγενέστερες κωμωδίες, όπως οι "Δυο Ξένοι" όπου όλοι είναι στην τσίτα αλλά, πολύ μιζέρια αυτό το ρετιρέ, ίσως βέβαια για την τότε εποχή να μην υπήρχε θέμα επ' αυτού αλλά....
 
Σε αυτο που λες συμφωνω απολυτα και πρεπει να το εχουμε ξαναπει σε αυτη τη συζητηση. Σε εκεινη την εποχη (και ηλικια) δεν με ενοχλουσε τοσο, αλλα τα τελευταια χρονια που το παιζει σε επαναληψη μου βγαζει μια μιζερια πολύ κουραστική. Για αυτο πιστευω οτι θεωρειται "καλτ" στις νεωτερες γενιες. Που δεν ειναι παντα θετικός όρος: τα καλτ δεν εχουν αξια για την ποιοτητα τους, αλλα για μια "παρακμιακή" γοητεια, σαν ενοχη απολαυση.

Τωρα, δεν ξερω αν το σεναριο εκφραζει καποιο μισανθρωπισμο που ισως ειχε τυχον ο Δαλιανιδης (δεν ξερω πως ηταν σαν ανθρωπος). Μπορει καποιος να πει οτι στοχευει τους γρουσουζηδες, τους γκρινιαρηδες, και τους αρνητικους ανθρωπους που εχουμε στη ζωη μας, και τους σατιριζει. Αλλα αυτο που βλεπουμε ειναι οτι ολη η σειρα ειναι απο το point of view των γκρινιαρηδων (Κατερινα, Χαρουλα, Ιασωνας) και συνηθως αυτοι φαινεται να εχουν δικιο.

Και οι σειρες του Ρηγα βγαζουν μια υστερια και φασαρία, αλλα επι το πλειστον μου αρεσουν, επειδη βασιζονται στις ατακες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το γνωρίζατε αυτό..
Καλα, ναι. Παραμυθια. Γιατι, ειχε φιναλε το Λουνα Παρκ, τα Αναποδα, τα Καθημερινα, τα Λιονταρακια του κυρ-Ηλια, η Οδος Ανθεων, τα Στραβα και τα αναποδα, οι Μικρομεσαιοι;
Ποτε δεν εβαζε φιναλε ο Δαλιανιδης στις κωμικες τηλεοπτικες σειρες του.
 
Μιας και αναφέρεστε στο τέλος της σειράς, σαφώς και βλέποντας το τελευταίο επεισόδιο, υπάρχει μια αίσθηση ότι κάποιες καταστάσεις των ηρώων έχουν πάρει το δρόμο τους, αφήνονται πράγματα να εννοηθούν συνεπώς, ίσως και να έχει δοθεί ένα τέλος, έστω και άτυπα. Ένα άλλο όμως που θελω να θίξω....

Δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει στο εν λόγω τοπικ η αν ήταν σε κάποια άλλη αναφορά στο σίριαλ αλλά, έχω την εντύπωση ότι κάπου λέει, υπάρχει ένα ημιτελές η μάλλον, ένα ακόμα επεισόδιο το οποίο δεν έχει προβληθεί ποτέ και αποτελεί συνέχεια του τελευταίου επεισοδίου, μιλάμε για το 83ο η 85ο επεισόδιο το οποίο, υπήρχε στη διάθεση του Mega, έχω αυτή την εντύπωση. Όπως μετά από χρόνια με το βραχύβιο έργο των Ρήγα - Αποστόλου, δόθηκαν κάποια στοιχεία από την πλοκή του επόμενου επεισοδίου με καρτέλες όπως βουβής ταινίας, στιγμιότυπα κτλ, έτσι κάτι αντίστοιχο υπήρχε και για το Ρετιρέ, νομίζω όμως ότι ήταν κανονικό επεισόδιο. Επίσης, αυτή η συνέντευξη, δεν πρέπει να είναι καινούργια η μάλλον, τα όσα έχουν ειπωθεί, δεν μου φάνηκαν άγνωστα, κάπου τα είχα ξαναδιαβάσει....
 
Στο επεισόδιο 46 η Ειρήνη (Τζόυς Ευείδη) διαβάζει το βιβλίο ''Αυτή είναι η γιογκα''

(κάπου υπήρχε και σχετικό θεμα στο φορουμ για την σειρά των βιβλίων)
 

Συνημμένα

  • Χωρίς τίτλο.png
    Χωρίς τίτλο.png
    211,3 KB · Προβολές: 6
  • ΒΙΒΛΙΟ.jpg
    ΒΙΒΛΙΟ.jpg
    23,3 KB · Προβολές: 6
Καλα, ναι. Παραμυθια. Γιατι, ειχε φιναλε το Λουνα Παρκ, τα Αναποδα, τα Καθημερινα, τα Λιονταρακια του κυρ-Ηλια, η Οδος Ανθεων, τα Στραβα και τα αναποδα, οι Μικρομεσαιοι;
Ποτε δεν εβαζε φιναλε ο Δαλιανιδης στις κωμικες τηλεοπτικες σειρες του.
Ισχύει. Μόνο οι "Μικρές Αμαρτίες" του STAR ειχαν ένα κανονικό φινάλε και αυτό, κατά κάποιο τρόπο, έγινε μετά από δική μου παράκληση, ακριβώς λόγω του ότι όλες σχεδόν οι προηγούμενες κωμικές σειρές του δεν είχαν ποτέ τέλος.
 
Πίσω
Μπλουζα