Το Ρετιρέ (1990 MEGA)

Οντως...αλλα μας αρεσει χαχαχαχαχα
 
Έτυχε να δω το τελευταίο σκτες από το σημερινό επεισόδιο. Ήταν ο Ιάσωνας με την Ελένη σε ένα εξοχικό όπου παραθέριζαν και εντός 3 λεπτών εμφανίστηκαν για φιλοξενία κυρά Θάλεια, θεία Ελένης, κα Ζαχαροπούλου με την Καίτη, Άλκης και λοιποί συγγενείς... Εκτός του κάτι ανάλογο είχε γίνει σε ένα επεισόδιο με την Κατερίνα που είχε νοικιάσει διαμέρισμα στη Ραφήνα, το όλο πράμα έδειχνε οτι είχε τερματίσει η όποια έμπνευση. 
Αυτο ειναι στο επεισοδιο 81.
Στο επεισοδιο 80 η υποψηφια οικιακη βοηθος δυσκολευτηκε να βρει παρκινγκ και να βρει φροντισουν να εχει θεση σταθμευσης.Η απαντηση της στον ιασωνα που της ειπε οτι δυσκολευτηκε να παρει αυτοκινητο αν και εβγαλε πανεπιστημιο ηταν να αλλαξετε επαγγελμα και οτι εχει τελειωσει νομικη.Αλλα λεφτα περνει για τις δουλειες που ειναι χαμηλα αλλα γι αυτες που ειναι ψηλα.
Επισης εχει ραντεβου με το μηχανικο για να χτισει βιλιτσα στην εκαλη και δεν προλαβαινει να εξυπηρετησει τον ιασων  που παει χιλτον.Απο αυτο φανηκε οτι τελειωσε η εμπνευση και οτι αν συνεχιζε τριτη χρονια θα κοβοτανε λογω τηλεθεασης.
 
Αγαπητέ/ή Skalok επ΄ αφορμή του ποστ, να σε καλωσορίσω στο φόρουμ. 

Με μπέρδεψε λίγο το ποστ σου, αν και στην ουσία συμφωνούμε οτι ο δημιουργός είχε στερέψει από ιδέες.

Να συμφωνήσουμε επίσης πώς είτε μιλάμε για το επεισόδιο 80 είτε για το 81, αναφερόμαστε στην ίδια χρονική περίοδο. Άντε με διαφορά μιας βδομάδας. 

Από την άλλη το περιστατικό που αναφέρεις με την οικ. βοηθό στο σπίτι του Ιάσωνα και της Ελένης, ναι μεν είναι τραβηγμένο από 1000 μεριές και δύσκολα γελάς, αλλά από την άλλη δε θυμάμαι να το έχει ξανακάνει στο ίδιο σήριαλ, ακριβώς. Το περιστατικό που ανέφερα παραπάνω με το εξοχικό ήταν ακριβώς το ίδιο με πρωταγωνίστριες τις Κατερίνα και την κυρά Σοφία και θεωρώ οτι είναι δηλωτικό οτι επαναλαμβάνεται.

Τα παραπάνω μικρή σημασία έχουν, καθώς όπως είχε γραφτεί και αλλού στο φόρουμ και εύκολα το διαπιστώνει κανείς, το ρετιρέ ήταν κατά μεγάλο μέρος ένα συνοθύλευμα διαφόρων σκετς από ταινίες και σήριαλ του 80 του Δαλιανίδη, με τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών του ρετιρέ. Γι αυτό κιόλας πολλοί λένε για σειρά που κουβάλαγε την κουλτούρα των 80s και προβάλονταν το 90
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις πληροφορηθηκα οτι ο συμπαθεστατος Νικος Κουρος απεβιωσε στα 90 του. :(
 
Πάει και αυτός...Μου ήταν πολύ συμπαθής στη συγκεκριμένη σειρά. Πρέπει να ήταν από τους λιγότερο φωνακλάδες...ζυγώνει η 30ετία από το πρώτο επεισόδιο...Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προς θεού δεν αμφισβητώ το έργο που έχει αφήσει κληρονομιά αυτός ο άνθρωπος. Δηλώνω και Διαλιανιδικός καθώς έχω δει σχεδόν όλες τις κωμωδίες που έχει βγάλει τη δεκαετία του '80. Σίγουρα δεν μιλάμε για αριστουργήματα αλλά βλέπονται ακόμα και τώρα ευχάριστα.

Από σίριαλ τώρα δεν έχω δει και πολλά καθώς κάποια έχουν εξαφανιστεί (π.χ Λουνα Παρκ). Έχω δει "Τα ανάποδα" , το "Οδός ανθεων", το ρετιρέ και τους μικρομεσαίους. Από όλα αυτά θεωρώ ότι "Τα ανάποδα" είναι το καλύτερο με διαφορά χωρίς πολλή συζήτηση. Το "Οδός ανθεων" συμπαθητικό μεν και κομματάκι καλύτερο από τον απόγονο του το ρετιρέ. Οι μικρομεσαίοι πάλι εντελώς αδιάφορη προσπάθεια κατ'εμέ.

Στο ρετιρέ πάλι νομίζω ότι η αναπαράσταση της γκρίνιας και της μιζέριας του νεοέλληνα όπως αναφέρθηκε και πιο πριν, είναι υπερβολική και σε σημεία επιτηδευμένη. Δηλαδή το να καλημερίζεις τον άλλον και να σε στολίζει με κοσμητικά, είναι λίγο too much. Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια άτομα στην καθημερινότητα αλλά στην περίπτωση μας έχω την αίσθηση ότι μαζεύτηκαν όλα αυτά τα άτομα στο ίδιο σκηνικό. Κατ'εμέ οι κωμωδίες πρέπει να βασίζονται σε σουρεάλ καταστάσεις και όχι αποκλειστικά και μόνο στην επαναλαμβανόμενη υστερία. Βλέποντας ένα κωμικό σίριαλ το μόνο που θες είναι να χαλαρώσεις και να διασκεδάσεις και όχι να βιώσεις μια ακατάπαυστη υστερία.
Η σειρά Τα Ανάποδα ποιά είναι; Μήπως μιλάτε για το Τα Καθημερινά Μας της ΕΡΤ;
 
έχουμε χάσει το μέτρημα με τις επαναλήψεις αυτής της σειράς.Δεν ξέρω αν ξαναπροβλήθηκε φέτος καλοκαίρι που άνοιξε το Mega γιατί πολύ απλά δεν παρακολουθώ πολύ τηλεόραση τα τελευταία χρόνια και mega σχεδόν καθόλου απ' όταν άνοιξε πάλι
 
νομιζω προβάλλονταν καποια ΣΚ του καλοκαιριού
 
Έτυχε να δω τα πρώτα 4 επεισόδια της σειράς σήμερα. Ίσως έχει γράφει παλιότερα, αλλά αυτό που η γνωριμία Ελένης Ιάσωνα γίνεται και στο 1ο και στο 2ο επεισόδιο με ξεπερνά. Τα γυρίσματα στο παρκάκι μπορεί να έγιναν και την ίδια μέρα αν κρίνω από το ντύσιμο του ανιψιού του Ιάσωνα. Επιπλέον η διεύθυνση της Ελένης αλλάζει από το 1ο στο 3ο επεισόδιο. Πολύ κοντινά τα επεισόδια για τόσες αλλαγές, ιδιαιτέρως για τη γνωριμία. Βεβαίως και δεν μπορούσε ο τηλεθεατής να δει το προηγούμενο επεισόδιο, όπως έχουμε την ευκολία εμείς τα τελευταία χρόνια, αλλά αρκετή προχειρότητα ρε παιδιά…αρκετή…(μουσική τέλους ρετιρέ)
 
Έτυχε να δω τα πρώτα 4 επεισόδια της σειράς σήμερα. Ίσως έχει γράφει παλιότερα, αλλά αυτό που η γνωριμία Ελένης Ιάσωνα γίνεται και στο 1ο και στο 2ο επεισόδιο με ξεπερνά. Τα γυρίσματα στο παρκάκι μπορεί να έγιναν και την ίδια μέρα αν κρίνω από το ντύσιμο του ανιψιού του Ιάσωνα. Επιπλέον η διεύθυνση της Ελένης αλλάζει από το 1ο στο 3ο επεισόδιο. Πολύ κοντινά τα επεισόδια για τόσες αλλαγές, ιδιαιτέρως για τη γνωριμία. Βεβαίως και δεν μπορούσε ο τηλεθεατής να δει το προηγούμενο επεισόδιο, όπως έχουμε την ευκολία εμείς τα τελευταία χρόνια, αλλά αρκετή προχειρότητα ρε παιδιά…αρκετή…(μουσική τέλους ρετιρέ)
Ο Ιάσωνας στο 1ο επεισόδιο πηγαίνει το ανηψάκι του (παιδί της αδερφής του) στο παρκο όπου κι γνωρίζει την Ελένη. Στα επόμενα επεισόδια κι μέχρι το τέλος της σειράς ο Ιάσωνας είναι μοναχοπαίδι, δεν έχει αδέρφια! Το λέει ο ίδιος στον Αλκη σε μια συζήτηση, πως η μάνα του έκανε 2 δουλειές να τον μεγαλώσει όταν έμεινε χήρα νέα.
Νομίζω κι η Ελένη, αν δεν κάνω λάθος, στα πρώτα επεισόδια λέει στον Ιάσονα ότι οι γονείς της (ή η μητέρα της) μένουν στο χωριό. Όμως στα επόμενα επεισόδια παρουσιάζεται ως ορφανή απο μικρή που την μεγάλωσε η θεία Χριστίνα (Δήμητρα Σερεμέτη).
 
Πίσω
Μπλουζα