Το Ρετιρέ (1990 MEGA)

mhmerotategiatipino είπε:

Και εγω ισα που κρατιεμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rofl: :rofl:

Παρεμβαση

Επρεπε μεσα σε αυτο το τραγουδι να βαλουν και την ατακα της ξυνης (Αμαλια) στο επεισοδιο που ολοι θα τα κανουν πανω τους επειδη ο Χρηστος καθεται με τις ωρες στην τουαλετα και αυτη εξηγει στην Κατερινα πως να πλενουν τα χορτα για τον Χρηστο. Που λεει "Θα ανοιγετε την βρυση και φρφρφρφροουουουο το νερο να τρεχει!!!" Ε μετα απο αυτο η Κατερινα δεν αντεξε..........

Απιστευτη σειρα!!!!!!!!!!!!!!!! :D
 
mhmerotategiatipino είπε:

Και εγω ισα που κρατιεμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rofl:

Παρεμβαση

Επρεπε μεσα σε αυτο το τραγουδι να βαλουν και την ατακα της ξυνης (Αμαλια) στο επεισοδιο που ολοι θα τα κανουν πανω τους επειδη ο Χρηστος καθεται με τις ωρες στην τουαλετα και αυτη εξηγει στην Κατερινα πως να πλενουν τα χορτα για τον Χρηστο. Που λεει "Θα ανοιγετε την βρυση και φρφρφρφρφρφρφρρ το νερο να τρεχει!!!" Ε μετα απο αυτο η Κατερινα δεν αντεξε..........

Απιστευτη σειρα!!!!!!!!!!!!!!!! :D
 
argy είπε:
Και εγω ισα που κρατιεμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :rofl: :rofl:
Παρεμβαση

Επρεπε μεσα σε αυτο το τραγουδι να βαλουν και την ατακα της ξυνης (Αμαλια) στο επεισοδιο που ολοι θα τα κανουν πανω τους επειδη ο Χρηστος καθεται με τις ωρες στην τουαλετα και αυτη εξηγει στην Κατερινα πως να πλενουν τα χορτα για τον Χρηστο. Που λεει "Θα ανοιγετε την βρυση και φρφρφρφροουουουο το νερο να τρεχει!!!" Ε μετα απο αυτο η Κατερινα δεν αντεξε..........

Απιστευτη σειρα!!!!!!!!!!!!!!!! :D
:rofl: χαχαχαχαχαχχααχαχαχαχχαχαχαααχααχχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κ εγώ το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ σκέφτηκα όταν το άκουσα!!!!!!!!!!!!!!
 
παιδια υπαρχει το επεισόδιο που εχει παει η χαρουλα στο γιατρο να την εξετάσει, ειναι ξάπλα στο ντιβάνι και γελα γιατι γαργαλιέται??
 
CAT2008 είπε:
παιδια υπαρχει το επεισόδιο που εχει παει η χαρουλα στο γιατρο να την εξετάσει, ειναι ξάπλα στο ντιβάνι και γελα γιατι γαργαλιέται??
Στο youtube μονο αυτο το πολυ μικρο αποσπασμα υπαρχει απο αυτην τη σκηνη που λες!!

 
Αν παίξει επανάληψη το καλοκαίρι, αναλαμβάνω την ψηφιακή εγγραφή
 
πολυ ωραια σειρα

αν θυμαμαι καλα την τελευταια φορα που την εβαλε επαναληψη ηταν πριν καποια

χρονια καλοκαιρι πρωι και λογω δουλειας δεν μπορουσα να την δω
 
enginefeedgre.jpg
 
Μια φωτογραφία, χίλιες μαχαιριές στην καλαισθησία, ακόμη και της δεκαετίας του 90 (αν υπήρχε)
 
Ok, έχω περάσει πολλά καλοκαίρια των παιδικών μου χρόνων βλέποντας το ''Ρετιρέ''. :p

Αθάνατη σειρά όντως, αν και πάντα με ενοχλούσαν οι τσιρίδες της Γιουλάκη καθώς και τα ρούχα που φορούσαν [μου θυμίζαν υφάσματα από κουρτίνες ή κάτι τέτοιο].

Έχω απόρια για το τι απέγινε η ''Ελένη'', κατά κόσμον Κλαίρη Κατσαντώνη. :p
 
Danailicious είπε:
http://enteka.blogspot.com/2006/05/blog-post_20.html :p
Ελπίζω να μην έχει βάλει κάποιος άλλος το link σε προηγούμενη σελίδα... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Epic blog post! :D

Να 'σαι καλά - έχω λιώσει στα γέλια! (και ναι, ο blog-poster έχει απόλυτο δίκιο και στα 11 points! Σα ν' ακούω τη μουσική από το ρετιρέ στ' αυτιά μου! :D )
 
Όντως,επική η συγκεκριμένη ανάρτηση!! :p

Εγώ σκάω στα γέλια ήδη από το σημείο που η Κατερίνα αναφωνεί, ''Το φαί μου, που είναι το φαί μου;'' :p :p
 
πολυ καλο το μπλογκ και συμφωνω κι εγω σε ολα!

ευχαριστουμε Danailicius για το λινκ!
 
Έβλεπα τη σειρά φανατικά σε επανάληψη το καλοκαίρι και μου άρεσε η μουσική στους τίτλους έναρξης καθώς και η πλοκή των επεισοδίων. Ιστορίες καθημερινής τρέλας! Ιδιαίτερα μου άρεσαν η Κατερίνα με τις υστερίες της κάθε λίγο και λιγάκι και η τρελαμένη ανηψιά της η Ειρήνη που πάντα έλεγε απίθανα πράγματα και τους τρέλαινε όλους.
 
Ριμέικ του πολύ ανώτερου "Λούνα Παρκ", έξυπνα προσαρμοσμένο από τον πολύ ταλαντούχο Γιάννη Δαλιανίδη στην ελληνική πραγματικότητα των αρχών της δεκαετίας του '90. Ειδικά οι σκηνές με Γιουλάκη-Αγαγιώτου-Ευείδη ήταν σχεδόν ακριβή αντίγραφα των αντίστοιχων σκηνών με Παπαγιαννόπουλο-Παϊτατζή-Παγκράτη του παλαιότερου σίριαλ. Ειλικρινά, πιστεύω ότι αν δεν υπήρχαν αυτές οι συνεχείς καλοκαιρινές επαναλήψεις, το "Ρετιρέ" δεν θα ήταν τόσο "καλτ" σήμερα!
 
Εγώ νομίζω πως η σειρά αυτή είναι cult διότι η πλοκή και οι ατάκες είναι παρμένα επακριβώς από τα παλιότερα σήριαλ του Δαλιανίδη (κυρίως "Λούνα Παρκ", "Καθημερινά", "Λιονταράκια" και "Οδός Ανθέων"), με τα οποία μεγαλώσαμε και τα οποία (με εξαίρεση την Οδό Ανθέων) δεν είχαμε και ποτέ την ευκαιρία να ξαναδούμε. Με άλλα λόγια φέρουν τη συνειδητή ή ασυνείδητη μνήμη καταστάσεων που ζήσαμε στα παιδικά μας χρόνια και εποχών πια που έχουν παρέλεθει ανεπιστρεπτί. Επιπλέον λόγω και του ότι γυρίστηκαν στις αρχές των 90s έχουν και κάποια στοιχεία αισθητικής των λατρεμένων μας 80s, τα οποία μέχρι και τότε περίπου επιζούσαν!
 
Θάνο εχεις εν μέρει δίκο, αλλά με την ίδια λογική θα έπρεπε να είχαν μείνει cult και οι "Μικρομεσαίοι" που ήταν πάλι clopy paste...

Το μύστικό του Ρετιρέ πιστεύω είναι κάπου κρυμένο στην καραϊβική στα παλιά βιβλία των μάγων Voodoo
 
Stormwatch είπε:
Θάνο εχεις εν μέρει δίκο, αλλά με την ίδια λογική θα έπρεπε να είχαν μείνει cult και οι "Μικρομεσαίοι" που ήταν πάλι clopy paste...Το μύστικό του Ρετιρέ πιστεύω είναι κάπου κρυμένο στην καραϊβική στα παλιά βιβλία των μάγων Voodoo
Ε...κάπου νομίζω πως επηρεάζει και η διάρκεια της σειριάς...το Ρετιρέ παίχτηκε σχεδόν 3 σεζόν, ενώ οι Μικρομεσαίοι μόνο 1....επιπλέον και ο αριθμός των επαναλήψεών της έχει επίσης συμβάλει
 
Πίσω
Μπλουζα