Το Φάντασμα

Ένα μεγάλο Ευχαριστώ στον φίλο Αντώνη που τα ανέβασε και από εμένα!!! Μακάρι να είχαμε και ολοκληρωμένα επεισόδια. Αυτές είναι οι ωραιότερες σκηνές της σειράς όπως και αυτή που προαναφέρθηκε του γάμου... Η Τελευταία εμφάνιση του Διονύση Ξάνθου στην σειρά είναι στην συγκεκριμένη σκηνή του καρφώματος... Νομίζω στο 4ο με 5ο επεισόδιο. Πληροφορίες που έχω, χωρίς να βεβαιώνω πως είναι έγκυρες λένε πως έχει καταστραφεί το 2ο επεισόδιο μετα από πυρκαγιά στο αρχείο της ΕΡΤ αν γνωρίζετε κάτι ενημερώστε μας. Πάντως στην τελευταία επανάληψη της ΕΡΤ που παρακολούθησα, δεν παίχτηκε 2ο επεισόδιο, μετέδωσε η ΕΤ1 απευθείας το 3ο επεισόδιο της σειράς...
 
Αυτό ισχύει που λέει ο φίλος Mike. Και γω το 2ο επεισόδιο δεν το' χω. Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτό αλλά ευτυχώς βλέποντας από το 1ο στο 3ο δεν ένιωσα πως έχασα κάτι σημαντικό!...
 
Προφανώς, χωρίς να θυμάμαι βέβαια, στο 2ο επεισόδιο συνεχίζονταν οι επισκέψεις του Κωνσταντή και η Κονιόρδου φρίκαρε όλο και περισσότερο! Πάντως θυμάμαι ότι μόλις σταμάτησαν οι εμφανίσεις του φαντάσματος έχασα κάπως το ενδιαφέρον μου καθώς η σειρά δραματουργικά, και αν εξαιρέσουμε τις spooky εμφανίσεις του Κωνσταντή, ήταν πολύ μεγαλίστικη για την φάση που βρισκόμουν.

Νομίζω πέρα από τις σκηνές που είδαμε εκείνες που μου έχουν μείνει είναι από το πρώτο επεισόδιο: ο γάμος και εκεί που σκάει μύτη ο Κωνσταντής την ώρα που το ζεύγος είναι στο νυφικό κρεβάτι. :D
 
Ευχαριστουμε πολυ Αντωνη για τις σκηνες!!!

Βαλε καποιο μικρο αποσπασμα ακομα, αν το εχεις, αλλα ξερεις εσυ περιπου ποσο και τι ;)

Να σαι καλα!!!
 
ρε παιδια ,τι να σας πω εγω ψιλοξενερωσα !! καμια σχεση με την τρομαρα που ενιωθα μικρος .τωρα περισσοτερο να γελασω μου ηρθε παρα να φοβηθω. ο τυπος ειναι ψιλοαθλιος ,λες και τον εχουν βαψει με πρασινη μπογια !ειναι και αυτο το decadance μουστακι. ασε η ερμηνεια της βουρτση ,λες και παιζει σε μελο του 60 !τελος παντων . ψιλοπαρακμη η ολη φαση !πολυς σαματας για το τιποτα .απομυθοποιηθηκε τελειως για μενα...
 
Αντωνη εισαι φοβερος..ολα τα τοτε πιτσιρικια το θυμομαστε και το εχουμε σαν αποθημενο να το ξαναδουμε...φιλε οτι μπορεις να ανεβασεις ειναι καλοδεχουμενο....τα τοτε πιτσιρικια..οι πλεον 30ριδες χαχαχα
 
Δεν θυμάμαι τη σειρά, είδα όμως τα παραπάνω αποσπάσματα και αν και τρόμαξα λίγο σίγουρα η σειρά είχε κάνει αίσθηση τότε.
 
Δεν θυμάμαι τη σειρά αλλά είδα τα παραπάνω αποσπάσματα και τρόμαξα! Πάντως η σειρά είχε κάνει αίσθηση.
 
Μπράβο φίλε! Να 'σαι καλά για τα βιντεάκια!!!

Αν έχεις τη καλοσύνη... ανέβασε το βιντεάκι που επισκέπτονται τη μάγισσα.
 
Aθλιος,ξεαθλιος με χαλια μακιγιαζ η χαλια ερμηνειες οπως αναφερει ενας φιλος παραπανω λιγο με νοιαζη και ετσι να ειναι(που δεν ειναι ακριβως ετσι).Εχω μαζεψει ολες της σειρες που ηθελα και θα σκοτωνα(που λεει ο λογος :D ) για το φαντασμα και αλλες δυο σειρες.
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι για την εποχή το μακιγιάζ ήταν πολύ καλό. Υποτίθεται ότι εμφανιζόταν μπροστά της ως νεκροζώντανος, με την αμφίεση που είχε όταν τον κήδεψαν. Το εφέ με το κίτρινο δέρμα και τα σταυρωμένα χέρια νομίζω ήταν πολύ πετυχημένο! Ήταν ακριβώς σαν να έχει ξεπηδήσει μόλις από τον τάφο!

Επίσης έχω την αίσθηση ότι σε μία σκηνή της μίλησε κιόλας! Αν την ανεβάσετε και αυτή θα είστε και οι πρώτοι! :D
 
Μου χει σηκωθεί η τρίχα μόνο απ τις φωτογραφίες!!! Θα περιμένω να βρω παρέα και μετά θα δω τα βιντεάκια. Mπρρρρρρρρρρ!

Θυμάμαι ενα καλοκαίρι (μαλλον του '97) που το είχε βάλει επανάληψη η ΝΕΤ και ημουν τότε 13...Ένα σας λέω: Αύγουστο μήνα κοιμήθηκα με κουβέρτα κουκουλωμένη μέχρι το κεφάλι γιατί φοβόμουν μην έρθει ο Κωνσταντής :p
 
βρε παιδια κανενα αλλο video δεν υπαρχει για την συγκεκριμενη σειρα ,δυο χρονια ψαχνω να βρω κατι και δεν εχω βρει τιποτα παραμονο τα δυο αυτα στιγμιοτυπα που εκανε upload το παλικαρι ,που τον ευχαριστω κιολας
 
Βρε παιδιά, μόλις πριν από 2 χρόνια προβλήθηκε η σειρά σε επανάληψη από την ΕΤ1, δεν είναι δα και κάτι τόοοοοσο σπάνιο :)
 
tonytony είπε:
Δύο από τα πιο χαρακτηριστικά στιγμιότυπα της σειράς ακολουθούν...Ελπίζω να μην τρομάξετε... :p
[video=youtube_share;KiXGu5kvKb0]http://youtu.be/KiXGu5kvKb0

[video=youtube_share;VMkQWJVLVUY]http://youtu.be/VMkQWJVLVUY
Φίλε μου,τα σέβη μου :)

Είσαι απίστευτος πραγματικά,πες μου ότι έχεις την σειρά να τρελαθω.

Ανέβασε αν μπορείς κι άλλο απόσπασμα.

send from my Samsung GS-III white beast
 
Το Φάντασμα (1990)

Καλησπερα, ειμαι νεο μελος και μια που σας βρηκα - πολυ καλη σελιδα παιδια, μπραβο! - και βλεπω οτι εχετε ολοι ορεξη για ερευνα, ειπα να ρωτησω. Καποια χρονιά, καπου μεταξυ '85 - '93 αν θυμαμαι καλα, επαιζε στην ΕΡΤ2 μια δραματικη σειρα εποχης με θεμα ενα χωριο στην Κερκυρα που απειλουνταν απο τις επισκεψεις ενος βρυκολακα. Δεν θυμαμαι πολλα, αλλα επαιζε μια κοπελα που δεχοταν επισκεψεις απο τον κουκουλοφορο, μαυροντυμενο αγνωστο, η οποια μετα εμφανιστηκε και σε αλλες σειρες, με καστανα μακρια μαλλια. Απο οσο θυμαμαι και με βαση την ενδυματολογια, η υποθεση πρεπει να ηταν χρονικα στον 19ο αιωνα, ισως και νωριτερα. Παντα μεγαλωνοντας μου ειχε μεινει η απορια ποια ηταν η σειρα κι αν θα καταφερνα να την ξαναβρω κι ολοι οσοι εχω ρωτησει δεν το θυμουνται. Ειχε πολυ μαυρη ατμοσφαιρα και μια αλλη σκηνη που θυμαμαι, να πηγαινουν οι χωρικοι στο μνημα μιας γυναικας και να διαφωνουν για το αν πρεπει να της παλουκωσουν την καρδια ή οχι. Γοτθικο, σκοτεινο, κοριτσια με δαντελες κλπ. Θυμαται κανεις τιποτα???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς όρισες στο φόρουμ μας! :)

Υπάρχει μήπως περίπτωση να μιλάς για "Το Φάντασμα"?

Ήταν στη Ζάκυνθο (και όχι στην Κέρκυρα), αλλά τα υπόλοιπα στοιχεία συμπτίπτουν! :)

Αν ναι, έχουμε και θεματάκι: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2420
 
Μάλλον εννοείς τη σειρά ''Το φάντασμα'' με τη Λυδία Κονιόρδου.
 
Παιδια αυτο πρεπει να ειναι, θυμαμαι τη μουσικη, χιλια ευχαριστω, τωρα που ξερω τον τιτλο μπορω να το ψαξω περισσοτερο. Ναι, ειναι στη Ζακυνθο τελικά, αλλά γυρισματα πρεπει να ειχαν γινει και στην Κερκυρα, το θυμαμαι γιατι ημουν μικρη και με ειχε εντυπωσιασει που εβλεπα την πολη μου στην υποθεση!
 
Πίσω
Μπλουζα