Το βιβλίο των Μικρών Εξερευνητών [Disney]

Το ξέχασα για τις χρονολογίες και έκανα edit ;)

Mόνο το 1971 αναφέρεται
 
Εγώ φυσικά γνώρισα το βιβλίο από την έκδοση "Νίκας-Τεγόπουλος", τη ραφτή, την οποία και θεωρώ "Ευαγγέλιο". Τις μεταγενέστερες και τις "ανεπτυγμένες" εκδόσεις τις διάβαζα ευχάριστα, αλλά κάπως το όλο θέμα είχε "ξεθωριάσει" σε σχέση με την πρώτη έκδοση, παρά τη δεκαπλάσια ποσότητα θεμάτων...
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, όμως πρέπει να έχουν βγει, και πρέπει να έχω και κάποιο από αυτά (Συγκεκριμένα αυτό που έχω εγώ πρέπει να είναι τα τεύχη 1+2.), "τόμοι" που είχε 2 τεύχη ενωμένα, και με εξώφυλλο από χοντρό χαρτόνι..
 
Ναι cloud, αργότερα η σειρά έγινε 10τομη. Έδεναν δυο δυο τόμους μαζί.
 
(Walt Disney) Μικροί Εξερευνητές

Θυμάμαι ακόμα την αγωνία που είχα για να κατασκευάσω τα διάφορα "τρικ" από τα βιβλία των Μικρών Εξερευνητών.... μερικές φωτό από τα εξώφυλλα που έχω... (λείπουν τα 7 και 8)

(1971)

1ος τόμος (επανέκδοση) - Eλληνική Παιδεία

Β' τόμος - Β' έκδοση - Νίκας/Τεγόπουλος

Γ' τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

Δ' τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

5ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

6ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

9ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

10ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

11ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

12ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

13ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

50943.jpg50944.jpg50945.jpg

και 1-2 εσωτερικά σκαναρίσματα από το Νο 13..

50932.jpg50931.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλα greekeagle12!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Πωπω αλλο ενα thread που νομιζα οτι ειχα γραψει, αλλα δεν :)
Ας γραψω κι εγω τις εντυπωσεις μου!

Το 'Βιβλιο των Μικρών Εξερευνητών' βασίζεται σε ένα βιβλιαράκι που έχουν πάντα μαζί τους τα ανήψια του Ντόναλντ, στις ιστορίες του Μπαρκς, του Ρόσα, αλλά και τις Ιταλικές, και τους ξελασπώνει σε διάφορες δύσκολες καταστάσεις επιβίωσης. Το βιβλίο στα αγγλικά ονομάζεται Junior Woodchucks Guidbook και περιλαμβάνει χαμένη γνώση απο τη Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας (πατήστε το λινκ για να δείτε την περιγραφή και τη φανταστική ιστορία του βιβλίου).

Προφανώς πανω σε αυτό πάτησε η Ιταλικη εκδοτικη εταιρεια και εβγαλε αυτη τη μικρη εγκυκλοπαιδική σειρά. Δεν ξερω ποτε και ποιες εκδοσεις κυκλοφορησαν, εγω παντως εχω αυτες που κυκλοφόρησαν τη δεκαετια του 80 και αν δεν κανω λαθος εχω ολους τους τομους.

Το αγαπημενο μου ηταν αυτο που στο εξώφυλλο είχε τον Κύρο Γρανάζη, με διάφορες κατασκευές, και αυτά με τα μαγικά κόλπα.

Τα βιβλια ομως μου την εσπασαν σε διάφορα σημεία :D Για παράδειγμα ειχε πολλα κομπογιανίτικα αρθρα όπως το i-ching ή κάτι άσχετα με αριθμολογίες, θέματα με τα οποία κατα τη γνώμη μου τα παιδιά δεν πρέπει να έρχονται μόνα τους σε επαφή.

Επίσης τα βιβλία που κυκλοφόρησανε στα Ελληνικά ήταν απευθείας μετάφραση απο τη Γαλλική έκδοση, με αποτέλεσμα ο Γκούφυ να λέγεται Ντίνγκο και ο Σκρουτζ να λέγεται Πικσού. Και καλά που τα μεταφράσανε απο τα Γαλλικά, αλλά ο μεταφραστής ήταν τόσο άσχετος; :D Τέλος, όταν κάποια κείμενα παρέπεμπαν σε άλλες σελίδες, συνήθως αυτες ηταν αλλα ντ'αλλα
Τα είχα όλα, αλλά χάθηκαν. Απο ότι έχω διαβάσει η σειρά 20 βιβλίων, δυςτηχως δεν έχει εκδοθεί στα αγγλικά.

μακαρι να υπήρχε στα αγγλικά γιατί θα τα αγόραζα για τα παιδιά μου.
 
greekeagle12 είπε:
Θυμάμαι ακόμα την αγωνία που είχα για να κατασκευάσω τα διάφορα "τρικ" από τα βιβλία των Μικρών Εξερευνητών.... μερικές φωτό από τα εξώφυλλα που έχω... (λείπουν τα 7 και 8)


(1971)

1ος τόμος (επανέκδοση) - Eλληνική Παιδεία

Β' τόμος - Β' έκδοση - Νίκας/Τεγόπουλος

Γ' τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

Δ' τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

5ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

6ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

9ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

10ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

11ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

12ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

13ος τόμος - Α' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

attachment.php


attachment.php


attachment.php


και 1-2 εσωτερικά σκαναρίσματα από το Νο 13..

attachment.php


attachment.php


Να προσθέσω και τα:

A' τόμος - Γ' έκδοση - Eλληνική Παιδεία

Β' τόμος - Β' έκδοση - Νίκας/Τεγόπουλος ... (και πάλι Νίκας...)

 

που απέκτησα σήμερα μετά από μια βόλτα στο κέντρο.

124634.jpg124635.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητηρια για την ανακαλυψη :)
 
Διασκέδαση και γνώση μαζί!!!
 
Ώπ! Και ο τόμος 1 έχει βγει σε μπλε?
 
Kambia είπε:
Ώπ! Και ο τόμος 1 έχει βγει σε μπλε?


Ω ναι. Και από όσο είδα τα θέματα εντός αυτού, μου θύμισαν πολλά, οπότε το είχα κάποτε και αυτό και μάλλον έφαγε πέταμα από την γνωστή μαμά νοικοκυρά (τι την θέλεις παιδάκι μου τόση σαβούρα στο πατάρι, τα πέταξα χθες που μάζεψα το σπίτι)

124780.jpg

Τελικά είχαν βγει οι Α, Β, Γ, Δ τόμοι και οι 1, 2, 3, 4... ...19, 20 τόμοι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
greekeagle12 είπε:
Κατάλαβα... Ξεκινάω ψάξιμο.

greekeagle12 είπε:
Και από όσο είδα τα θέματα εντός αυτού, μου θύμισαν πολλά, οπότε το είχα κάποτε και αυτό και μάλλον έφαγε πέταμα από την γνωστή μαμά νοικοκυρά....
Γιατί λες πως σου θύμισαν πολλά? Έχει και διαφορετικά θέματα μέσα? Δε διαφέρει μόνο στο εξώφυλλο δλδ?
 
Kambia είπε:
Κατάλαβα... Ξεκινάω ψάξιμο.

Γιατί λες πως σου θύμισαν πολλά? Έχει και διαφορετικά θέματα μέσα? Δε διαφέρει μόνο στο εξώφυλλο δλδ?
Έχεις δίκαιο. Ο "Α" έχει τα ίδια θέματα με τον "1"

Τελικά έχουν βγει οι 4 τόμοι Α, Β, Γ, Δ και οι 20 τόμοι με αριθμητική μέτρηση 1-20.

Οι 4 αλφαβητικοί έχουν το ίδιο εξώφυλλο.

Σύμφωνα με το GREEK COMICS:

1) οι 4 αλφαβητικοί είναι έκδοσης 1971 - Ν. ΝΙΚΑΣ - Χ. ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ


2) οι 20 αριθμητικοί είναι έκδοσης 1981 - ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

 


Αλλά από ότι είδαμε έχουμε και αλφαβητικές εκδόσεις της
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ.... μπέρδεμα
 
Τρια βιβλια ΜΕ στην σκληροδετη μορφη τους που ειχαν 2 κανονικα μεσα.

Ακομη σε ζελατινα τα εχω,κυκλοφορουν με λιγο ψαξιμο ακομη στα βιβλιοπωλεια.

Capture.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα