Το βιογραφικο σας [ως Pc Gamer]

Το πρώτο παιχνίδι στο pc που έπαιξα πρέπει να ήταν το Grand Prix Circuit της Accolade. Ήταν στον Amstrad 1512 του πατέρα μου. Γενικά επειδή ήμουν μικρός στην ηλικία τότε δεν είχα περιθώρια επιλογής και αγοράς παιχνιδιών. Στο σπίτι έπαιζαν τα adventures της Sierra, τα ποδοσφαιράκια που έπαιζαν τα αδέλφια μου και οι εξομοιωτές πτήσης που έπαιζε ο πατέρας μου, παιχνίδια που λόγω ηλικίας δεν μπορούσα να παίξω (εκτός απο τα ποδοσφαιράκια και τα ράλι).

Το παιχνίδι που με εντυπωσίασε πάρα πολύ όταν το πρωτοείδα ήταν το Doom.

Κόλλημα είχα φάει με τη σειρά FIFA της ΕΑ από το 96 μέχρι το 2003 (μετά βαρέθηκα όταν χρειάστηκαν παραπάνω απο 17 συνδυασμοί πλήκτρων για να κάνεις ένα σουτ :p ). Και τώρα με τη σειρά Call of Duty.
 
το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το snoopy tennis σε game and watch nintendo το 1982!

Σε υπολογιστή ήταν το manic miner στο γομολάστιχα στις αρχές του 1984!

Σε 6128 και αμίγκα δεν θυμάμαι ειλικρινά...ίσως γιατί εκεί έλιωσα τόσα πολλά που εχασα την μπάλα!

Σε πισι ήταν πάντως το monkey island 1 σε 386 σε ξάδερφο το 1991! Αμέσως το πήρα και σε αμιγκα για να του πουλήσω μούρη κάτι που έγινε εύκολα! :)

Σε δικό μου πισι (πεντιουμ 200μμχ) ήταν το 1998 το δανεικό virtua fighter 2 αφού δεν είχα παιχνίδια!
 
Αν εξαιρεσω την αμιγκα, θα πρεπει το πρωτο παιχνιδι να ηταν ενα σκακι σε μονοχρωμη οθονη ενος υπολογιστη το 1988. Πρωτη φορα που εβλεπα υπολογιστη τοτε.

Παιχνιδια που με σημαδεψαν ηταν τα

Sports:fifa soccer 94, nba live 95, fifa 96, virtual pool 3 (περασαν για το vp 9 χρονια και συνεχιζω)

Adventure:lucasarts, lba 1& 2, toostruck,harvester, bad mojo, ecstatica 1&2, resident evil 1&2

Fps:doom 1&2 ( τι αλλο)

Platform:jazz jackrabbit 1&2.

Simulator: flying corps, armored fist, super ef2000

Fighter: mk 1&2, time slaughter

Strategy: dungeon keeper 1&2

Και τωρα βγαινουν ωραια παιχνιδια αλλα τοτε τα εδινα ολα. Τωρα τα παιζω με το σταγονομετρο
 
Εγω είμουν από μικρός κονσολάς οπότε άργησα κάπως να μπω στον κόσμο των PC. Οταν όμως μπήκα (το 1998, στα 18 μου) μπήκα δυναμικά, τα ίδια άτομα που με βοήθησαν στην αρχή ζητούν σήμερα την βοήθειά μου όταν τους παρουσιαστεί κάποιο hardware/software πρόβλημα που δεν μπορούν να λύσουν :p

Ο λόγος που άρχισα να ασχολούμαι με PC ήταν κυρίως οι Emulators. Σαν κονσολάς που είμουν τόσα χρόνια, η ιδέα του να έχω εκατοντάδες (τότε ήταν εκατοντάδες σήμερα είναι χιλιάδες) αγαπημένα games που έπαιξα ή ήθελα να παίξω και δεν μπόρεσα, ήταν συναρπαστική. Από τότε μέχρι σήμερα ο ενθουσιασμός δεν έχει μειωθεί. Αν και χρησιμοποιώ το PC για τα πάντα πλέον (το ξεζουμίζω όσο δεν πάει) οι emulators θα είναι πάντα ο πιο σημαντικός λόγος ύπαρξης του PC στο σπίτι μου.

Βέβαια υπήρξαν και games που έπαιζα σε φίλους που είχαν PC τα οποία πάντα ζήλευα. Τα πιο σημαντικά ήταν:

-Prince of Percia (Είχα εντυπωσιαστεί από το animation)

-Kings Quest 5 (Ο φίλος που το είχε δεν μπορούσε να το τελειώσει και τον βοήθησα εγώ)

-Wolfenstein 3D (Μου άρεσε η αίσθηση ότι είμαι εγώ ο πρωταγωνιστής)

-Doom (Θα μπορούσα να γράψω βιβλίο για να περιγράψω την πλάκα που έπαθα με αυτό)

-Quake (FPS + PC = τα ξέρετε)

-Dungeon Keeper (Το αγαπημένο μου παιχνίδι στα PC ever!)

-Quake 2 (Βλέπε Quake)

-Half-life (Βλέπε Quake)

-Starcraft (To μόνο RTS που μου άρεσε τότε)

Από εκεί και μετά απέκτησα το δικό μου PC και όλα αυτά τα games υπάρχουν πάντα σεταρισμένα σε κάθε νέο PC.

spyros_s είπε:
το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το snoopy tennis σε game and watch nintendo το 1982!
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι και για μένα το πρώτο που έπαιξα, σίγουρα είναι το πρώτο που ασχολήθηκα και το πρώτο που θυμάμαι. Αν κι εγώ το έπαιξα λίγο αργότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:

Αυτά με μέτρο, όχι απότομα και σιγά - σιγά!!!! :p :p :p :p

......διότι είμαστε και κάποιας προχωρημένης ηλικίας...... !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Αυτά με μέτρο, όχι απότομα και σιγά - σιγά!!!! :p :p :p :p
......διότι είμαστε και κάποιας προχωρημένης ηλικίας...... !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μα δεν το είπα απότομα... Έκανα μια μικρή "εισαγωγή" πριν το πω για να προετοιμάσω τους ευσυγκίνητους... Ok τώρα, είσαι καλά? :p
 
XA XA XA, τη παλεύω ακόμα, αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Έχουμε και λέμε:

1. Lary lover στα τέλη του '80. Στου φίλου μου του Χαρη. Δεν θυμαμαι ποια συνεχεια ηταν..

2. Test Drive και Golden AXE στου φιλου μου του Αλεξ.. Λιγο απο FS4 στου φιλου μου του Gab!

3. Και απο το 1994 αδιακοπα και αδιαλειπτα μεχρι σημερα εξασκω το σπορ κατ' οικον ητοι (Με τυχαια σειρα):

1. cossacks (μονο το πρωτο)

2. X wing vs Tie Fighter

3. ISS Pro (μεχρι το Pro11) + Fifa (Μεχρι το 2002)

4. NBA (Μέχρι το 1999)

5. Kings Quest

6. Pandora's Directive

7. Myst (ποιος θυμαται πως επρεπε να μαθεις γραμματα και λεξεις απο γλωσσα που δεν υπηρχε ;)

8. FS (OLA!!)

9. DOOM+Quake+MOH+ολα τα σχετικα της κατηγοριας

10.Monkey Island

11.Transport Tycoon Deluxe

12. Γ@μωτο, δεν μπορω να τα θυμηθω ΟΛΑ!!!

Alone in the dark, Time Commando, Congo...
 
Τα πρώτα μου παιχνίδια στο PC ήταν τα Paratrooper και το Digger στο PC του πατέρα μου. Ομολογουμένως δεν ενθουσιάστηκα, αφού την ίδια περίοδο ήμουν κάτοχος ενός φρεσκότατου C64 (ποιος λέτε να χάρηκε περισσότερο τον υπολογιστή του, ο πατέρας μου με το "σοβαρό" PC ή εγώ με τον C64; :D ).

Τέλος πάντων, "PC gamer" έγινα πολλά χρόνια μετά, το '90, με τα adventures με τα 256 χρώματα, με το Ultima 6 και με το Wing Commander (κυρίως με αυτό).
 
Παρακαλούνται οι ευσυγκίνητοι PC users, να παρακάμψουν τα παρακάτω...

Απόκτησα PC, μάλλον το 2005...

Για emulators όπως γράφει πιο πάνω ο Imgema και φυσικά για το Internet...

Ακολουθεί το βιογραφικό μου, ως PC gamer:

.

.

.

.

Praetorians (από το PC Master)

.

.

.

Diamonds In The Rough (από διαγωνισμό του Άλκη)

.

.... και κάτι παιχνίδια από το GOG, που κέρδισα σε διαγωνισμό του Maddog:

Lure of the temptress


Gobliins pack



Myst


Αυταααααα....... :D
 
DINO είπε:
Απόκτησα PC, μάλλον το 2005...
Παρακαλώ όπως αφαιρεθεί το honoured user από τον ανωτέρο κύριο τάχιστα. :p

ΥΓ: περιμένουμε και review για τα παιχνίδια του GOG (Phoenix 6;...) ;)
 
Να παίξει πάραυτα και άμεσα UNREAL. Άσε ρε συ το PS3 και πιάσε τη μοναδική πραγματική gaming πλατφόρμα.
 
Maddog είπε:
ΥΓ: περιμένουμε και review για τα παιχνίδια του GOG (Phoenix 6;...) ;)
Φυσικά! Σε ST πλατφόρμα όμως (εκτός απ'το Myst, το οποίο θα γίνει σε Playstation!)... :D

pooky(1) είπε:
Να παίξει πάραυτα και άμεσα UNREAL. Άσε ρε συ το PS3 και πιάσε τη μοναδική πραγματική gaming πλατφόρμα.
PhsyX drivers, patches, Direct X, Microsoft NET Framework, compatibility mode WIN XP SP2, Device manager -> disable, drivers κάρτας γραφικών, .dll (αυτά κι αν είναι), BIOS, OpenAL, καθαρισμός registry, bottleneck, τροφοδοτικά, conflict, crossfire, Steam κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ......

Για να παίξω ένα παιχνίδι στο PC, με πιάνει χτυποκάρδι για τους εξής λόγους:

1ον: Αν θα παίξει

2ον: Αν θα μου κάνει ζημιά στο σύστημα

3ον: Αν χρειάζεται όλα ή μερικά από τα παραπάνω που γράφω σε bold, για να τρέξει

4ον: Αν για να το παίξω πρέπει να πατάω όλο το πληκτρολόγιο...

Ευχαριστώ, δε θα πάρω... :p
 
DINO είπε:
Φυσικά! Σε ST πλατφόρμα όμως (εκτός απ'το Myst, το οποίο θα γίνει σε Playstation!)... :D


PhsyX drivers, patches, Direct X, Microsoft NET Framework, compatibility mode WIN XP SP2, Device manager -> disable, drivers κάρτας γραφικών, .dll (αυτά κι αν είναι), BIOS, OpenAL, καθαρισμός registry, bottleneck, τροφοδοτικά, conflict, crossfire, Steam κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ......

Για να παίξω ένα παιχνίδι στο PC, με πιάνει χτυποκάρδι για τους εξής λόγους:

1ον: Αν θα παίξει

2ον: Αν θα μου κάνει ζημιά στο σύστημα

3ον: Αν χρειάζεται όλα ή μερικά από τα παραπάνω που γράφω σε bold, για να τρέξει

4ον: Αν για να το παίξω πρέπει να πατάω όλο το πληκτρολόγιο...

Ευχαριστώ, δε θα πάρω... ρ :p

υπερβολες! αφου εχεις εμπειρια με PC, μην κανεις σα μικρο παιδι.

απο τη στιγμη που ξεκαθαριζεις τι θες να εχεις και τι οχι στο συστημα, ολα τα παιχνιδια τρεχουν μια χαρα.

στην τελικη βαζεις και XP και Windows 7. Aντε και κανα Virtual Windows 95. Παιχνιδια Windows 3.1 ηδη τρεχουν σε Dosbox
 
Tiberian sun, και φυσικότατα Quake III arena.
 
Aπεχθανομαι τα παιχνιδια στο pc και μονο που πρεπει να παιξω παιχνιδια με ποντικι και πληκτρολογιο βγαζω σπυρια.Ο μονος λογος σαν Gamer που εχω pc ειναι για emulators για indie και για mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,mame,

και παλι mame.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Να παίξει πάραυτα και άμεσα UNREAL. Άσε ρε συ το PS3 και πιάσε τη μοναδική πραγματική gaming πλατφόρμα.
Χριστέ και Αλλάχ μου τι έγραφα μόλις κάτι μήνες πριν. :eek: Αυτομαστίγωμα και απαγόρευση μεθίσματος για μια εβδομάδα.

Το σχόλιο γράφτηκε 8 Μαϊου 2011. Ένα μήνα μετά τα pcs άρχισαν να σιγούν σαν υπολογιστές, 3 μήνες μετά σαν παιχνιδομηχανές και τον Οκτώβριο σίγησαν δια παντός σαν βιώσιμη λύση γενικά.

Κρατάω μόνο το Windows 7 φορητό για τα Unreal και Quake.
 
Πρώτο παιχνίδι σε pc ήταν το Prince of Persia. Πόσες ώρες είχα "φάει" σε αυτό το παιχνίδι??!!! Και κυρίως στο lvl 6 με εκείνον τον χοντρό φύλακα που δεν μπορούσα να κερδίσω με τίποτα! Έπαιξα αρκετά action/platform μέχρι που έπαιξα το Μonkey Island. Αυτό ήταν. Τα adventures έγιναν το πάθος μου χωρίς όμως να σνομπάρω τα καλά strategy και RPG (τώρα τελευταία το έχω γυρίσει στα RPG).

Δε θα ξεχάσω το Black Dahlia ως το παιχνίδι που έκανα τον περισσότερο χρόνο να τερματίσω. 8 και μήνες και αυτό τελικά με walkthrough (alkis21 ναι, το παραδέχομαι... δεν άντεξα!)

Για το ποια εταιρία προτιμώ χμ.... μου είναι δύσκολο να πω LucasArts ή Sierra.

Δεν μπορώ να πω οτι μισώ κάποια κατηγορία παιχνιδιών. Το σίγουρο είναι οτι FPS δεν μπορώ να παίξω και ο λόγος είναι οτι με ζαλίζουν.
 
Πίσω
Μπλουζα