Το είδατε αυτό; Επετειακό Pixel !!

Το ΑΑ+ παραπάμπει στο θρυλικό και αδικοχαμένο ΑΑΑ chipset της amiga ή κάνω λάθος? ;) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:) καλό!

Με το ιδιο σκεπτικό εγω πρέπει να ειμαι ΑΑ! :) (Amstrad 6128,Amiga 500 χωρίς "+" ;) )
 
αληθεια ρε παιδια το dvd ειχε τπτ καλο ?
 
billy είπε:
αφιερώματα-αντιγραφές απο wikipedia, γραμμένα απο εικοσάχρονους συντάκτες

Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύεται σε αυτούς να παίζουν 8-μπιτα παιχνίδια και να αγγίζουν αντίστοιχο hardware. Όπως δεν θα έπρεπε να τους πουλάνε remakes retro παιχνιδιών , όπως το Ghosts and Goblins κτλ !!!!!! :diablotin:

Να δείχνεις ταυτότητα ότι έχεις γεννηθεί το αργότερο τη δεκαετία του '70 για να σου επιτρέπεται η πρόσβαση σε τέτοιο υλικό !!!!!!!!!
 
Karnov είπε:
Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύεται σε αυτούς να παίζουν 8-μπιτα παιχνίδια και να αγγίζουν αντίστοιχο hardware. Όπως δεν θα έπρεπε να τους πουλάνε remakes retro παιχνιδιών , όπως το Gho sts and Goblins κτλ !!!!!! :diablotin:
Να δείχνεις ταυτότητα ότι έχεις γεννηθεί το αργότερο τη δεκαετία του '70 για να σου επιτρέπεται η πρόσβαση σε τέτοιο υλικό !!!!!!!!!
α ναι ε??? ετσι παει? αντι να δειχνεις ταυτοτητα τετοια που λες, καλυτερο ειναι να δειχνεις και την φωτο με τον τυρανοσαυρο:biglaugh::biglaugh::biglaugh: :diablotin: :tease: :tease:
 
jaguar-man είπε:
α ναι ε??? ετσι παει? αντι να δειχνεις ταυτοτητα τετοια που λες, καλυτερο ειναι να δειχνεις και την φωτο με τον τυρανοσαυρο:biglaugh::biglaugh::biglaugh: :diablotin: :tease: :tease:
Οπωσδήποτε είναι ... προνόμιο να μπορείς να καυχιέσαι ότι έπαιζες Space Invaders στο arcade , με νόμισμα των 5δρχ , σε μαυρόασπρη οθόνη με έγχρωμες ταινίες σελοφάν για να δείχνουν χρωματιστά :eviltongue:

Ψώνιο; Καλάμι; Μπα!
 
Αααα εσύ πήγες πολύ πίσω...Ρε συ μιλάμε για τέλη του 70 τώρα στο λούνα παρκ τα έβλεπες αυτά!!!!!!
 
Karnov είπε:
... Space Invaders στο arcade , με νόμισμα των 5δρχ , σε μαυρόασπρη οθόνη με έγχρωμες ταινίες σελοφάν για να δείχνουν χρωματιστά ...

akmakas είπε:
Αααα εσύ πήγες πολύ πίσω...Ρε συ μιλάμε για τέλη του 70 τώρα στο λούνα παρκ τα έβλεπες αυτά!!!!!!
Εσείς μιλάτε για άλλο θέμα, αλλά δράττομαι την ευκαιρία να σας πώ οτι σε πολύ λίγο καιρό θα σας έχω μια είδηση - βόμβα (TNT). Η οποία θα έχει σχέση με το παράδειγμα που αναφέρθηκε πιο πάνω. Εν αναμονή
 
Karnov είπε:
Οπωσδήποτε είναι ... προνόμιο να μπορείς να καυχιέσαι ότι έπαιζες Space Invaders στο arcade , με νόμισμα των 5δρχ , σε μαυρόασπρη οθόνη με έγχρωμες ταινίες σελοφάν για να δείχνουν χρωματιστά :eviltongue:

Ψώνιο; Καλάμι; Μπα!
Εγώ τουλάχιστον που πρόλαβα το Space Invaders με 10άρικο και οι πρώτες μου κονσόλες ήταν ένα μηχάνημα με 5 παραλλαγές του Pong κι ένα ξύλινο Atari 2600, περνάω το face control ή επειδή δεν πρόλαβα στο τσακ τα '70s (γεννηθείς το '81) τρώω πόρτα και πρέπει να πάρω πίσω τυχόν retro άρθρα που έχω γράψει (και) στο επετειακό Pixel??? :baby2:
 
Olorin είπε:
Εγώ τουλάχιστον που πρόλαβα το Space Invaders με 10άρικο και οι πρώτες μου κονσόλες ήταν ένα μηχάνημα με 5 παραλλαγές του Pong κι ένα ξύλινο Atari 2600, περνάω το face control ή επειδή δεν πρόλαβα στο τσακ τα '70s (γεννηθείς το '81) τρώω πόρτα και πρέπει να πάρω πίσω τυχόν retro άρθρα που έχω γράψει (και) στο επετειακό Pixel??? :baby2:
Εισαι στο οριο ........περνας περνας :D :D:D
 
Olorin είπε:
Εγώ τουλάχιστον που πρόλαβα το Space Invaders με 10άρικο και οι πρώτες μου κονσόλες ήταν ένα μηχάνημα με 5 παραλλαγές του Pong κι ένα ξύλινο Atari 2600, περνάω το face control ή επειδή δεν πρόλαβα στο τσακ τα '70s (γεννηθείς το '81) τρώω πόρτα και πρέπει να πάρω πίσω τυχόν retro άρθρα που έχω γράψει (και) στο επετειακό Pixel??? :baby2:
Και γω ρε παιδιά του 74 είμαι και τα ίδια με τον Νότη πρόλαβα...phoenix με δεκάρικο και ατάρι ξύλινο..δεν πιστέυω οτι πρέπει να βάζουμε ορία στις ηλίκίες...εντάξει δεν λέω δεν μπορέι ένα εικόχρανο να έχει αντικειμενική αποψή για τα retro game..αλλά ένας 26-27χρονος που έζησε τις εξελίξεις μπορεί να μιλάει για τέτοια παιχνίδια και να έχει και respect από εμάς τους 30smth:cool: Ειδικά για τις κονσόλες ενας σε τέτοια ηλικία έχει καλύτερη εμπειρία.

Εμένα και το επετειακό Pixel μου άρεσε αλλά και η στήλη ρετρο του PC master, είδικα τα τελευταία χρόνια μου αρέσει..Δυστηχώς δεν προλαβαίνω να παίζω τοσο πολύ πια αλλά μου αρέσει να διαβάζω και να θυμάμαι τα παλιά χρόνια και πως ξεκίνησαν όλα
 
Ναι ΟΚ με τις ηλικιες, δεν ειναι στρατος για να μετραμε τη παλαιοτητα ΑΛΛΑ οπωσδηποτε αλλιως να εχεις ζησει καποια πραγματα και να τα περιγραφεις απο πρωτο χερι κι αλλιως να τα θαυμαζεις μεσα απο διηγησεις αλλων. Π.χ. το συναισθημα που ειχα καθε φορα που αγοραζα κασετα για τον 464 μου δε θα μπορουσα να το εχω ουτε και να το εκτιμησω αν μου το διηγουνταν αλλος οπως επισης και το ξενερωμα που ετρωγα οταν μετα απο 10+ λεπτα το φορτωμα κοβοταν στη μεση για Χ λογους. Πολυ απλα δε θα αντιλαμβανομουν. Απο την αλλη υπαρχουν και λαμπρα παραδειγματα πολυ πολυ νεων ατομων οπως ο pontium λογου χαρη που παρα το νεαρο της ηλικιας τους ειναι στο πετσι των 8bit/16bit.
 
Εγώ νομίζω ότι δεν χωράνε συγκρίσεις αφού όλοι είμαστε φίλοι της ρετρο κουλτούρας κάτι που μας ενώνει. Εγώ είμαι το 75 και τα έζησα όλα αυτά, κυρίως όμως επηρεαζόμουν από τον μεγαλύτερο αδερφό μου και εγώ με την σειρά μου επηρέασα την μικρότερη αδερφή μου. Άρα κάποιοι τα θυμούνται άμεσα και κάποιοι έμμεσα. νομίζω ότι και οι τελευταίοι έχουν λόγο.
 
portarinos78 είπε:
Ναι ΟΚ με τις ηλικιες, δεν ειναι στρατος για να μετραμε τη παλαιοτητα ΑΛΛΑ οπωσδηποτε αλλιως να εχεις ζησει καποια πραγματα και να τα περιγραφεις απο πρωτο χερι κι αλλιως να τα θαυμαζεις μεσα απο διηγησεις αλλων. Π.χ. το συναισθημα που ειχα καθε φορα που αγοραζα κασετα για τον 464 μου δε θα μπορουσα να το εχω ουτε και να το εκτιμησω αν μου το διηγουνταν αλλος οπως επισης και το ξενερωμα που ετρωγα οταν μετα απο 10+ λεπτα το φορτωμα κοβοταν στη μεση για Χ λογους. Πολυ απλα δε θα αντιλαμβανομουν. Απο την αλλη υπαρχουν και λαμπρα παραδειγματα πολυ πολυ νεων ατομων οπως ο pontium λογου χαρη που παρα το νεαρο της ηλικιας τους ειναι στο πετσι των 8bit/16bit.
Συμφωνώ απόλυτα με το ότι είναι "...αλλιως να εχεις ζησει καποια πραγματα και να τα περιγραφεις απο πρωτο χερι κι αλλιως να τα θαυμαζεις μεσα απο διηγησεις αλλων", απλώς θεωρώ πως για να δημιουργήσει κάποιος ανεξίτηλες αναμνήσεις, δεν είναι ανάγκη να είναι 15 ετών, μπορούν να του χαραχτούν πολλά γεγονότα στη μνήμη και στα 5-6-7 κ.ο.κ. χρόνια του...

Για να στο θέσω αλλιώς, το ότι π.χ. το '87 ήμουν 6 ετών, δεν σημαίνει πως δεν θυμάμαι το Ευρωμπάσκετ με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες... Τις ίδιες στιγμές έζησα κι εγώ, τις ίδιες στιγμές ζήσατε και όσοι ήσασταν 10-12-15 και δεν αποκλείεται να τις θυμάμαι και καλύτερα από πολλούς με διπλάσια ηλικία από εμένα τότε... :cool:
 
"Eπετειακο Pixel" Τhe sequel

Ελα τετοια να βλεπουμε να πορωνομαστε.......Λεωωωωω.

Goooo Pixel Goooooo......

DSC00027.JPG


Δεν πιστευω να θελετε και οδηγιες...... :bow:

Το τεταρτο μπριζολακι με χαλασε...... :angry:


Ασχετο :D
 
Πίσω
Μπλουζα