Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον - Nils Holgersson (1980)

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να βάλω κι εγώ το πετραδάκι μου λοιπόν σαν φανατικός του Νιλς!!!

Εν έτει 1994 είχα επικοινωνήσει με την ΕΡΤ (τους είχα σπάσει τα....για να είμαι ειλικρινής) μαζί με κάτι φίλους, ζητώντας να ξαναπροβληθεί η σειρά εκείνη την περίοδο. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν περίμενα να μας απαντήσουν...αλλά...μας έστειλαν επιστολή που απλά ανέφερε ότι υπήρχε τεχνικό θέμα γι αυτό και δεν ήταν δυνατόν να ξαναπροβληθεί το συγκεκριμένο (τουλάχιστο αυτό δήλωναν και επίσημα μέχρι τότε).

Αντ' αυτού όμως, προς μεγάλη μας έκπληξη, μας έστειλαν ένα πάκο χαρτιά με εκτυπωμένους ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους της παλιάς (1ης) μεταγλώτισης. Αργότερα όταν ο αδελφός μου έκανε πρακτική το 2001-2002 στην ΕΡΤ έμαθα εκ των έσω ότι η σειρά απλά δεν υπήρχε πια στο αρχείο της ΕΡΤ (όπως και άπειρο άλλο υλικό) διότι τα master tapes είχαν χρησιμοποιηθεί για τη εγγραφή άλλου υλικού (ποδοσφαιρικών αγώνων). Αυτό που έκαναν εκεί στην ΕΡΤ είναι "έγκλημα" και δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Για λόγους "οικονομίας" λοιπόν κάποιοι εκεί στην ΕΡΤ αποφάσισαν να σβήσουν την πολιτιστική μας κληρονομιά ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Σίγουρα κάπου έχω σε κάτι παλιές βιντεοκασέτες betamax αρκετά επεισόδια από το original, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το υλικό καθώς πάνε τουλάχιστο 25 χρόνια που δεν έχω μηχάνημα (video player) για να έχω και πρόσβαση....
 
alexa666 είπε:
Αντ' αυτού όμως, προς μεγάλη μας έκπληξη, μας έστειλαν ένα πάκο χαρτιά με εκτυπωμένους ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους της παλιάς (1ης) μεταγλώτισης. Αργότερα όταν ο αδελφός μου έκανε πρακτική το 2001-2002 στην ΕΡΤ έμαθα εκ των έσω ότι η σειρά απλά δεν υπήρχε πια στο αρχείο της ΕΡΤ (όπως και άπειρο άλλο υλικό) διότι τα master tapes είχαν χρησιμοποιηθεί για τη εγγραφή άλλου υλικού (ποδοσφαιρικών αγώνων). Αυτό που έκαναν εκεί στην ΕΡΤ είναι "έγκλημα" και δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Για λόγους "οικονομίας" λοιπόν κάποιοι εκεί στην ΕΡΤ αποφάσισαν να σβήσουν την πολιτιστική μας κληρονομιά ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Σίγουρα κάπου έχω σε κάτι παλιές βιντεοκασέτες betamax αρκετά επεισόδια από το original, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το υλικό καθώς πάνε τουλάχιστο 25 χρόνια που δεν έχω μηχάνημα (video player) για να έχω και πρόσβαση....
Το θεμα ειναι...τους εχεις τους διαλογους?

Ωραιοι τυποι, αγοραζουν σειρα και την σβηνουν....
 
ακομη κι αν ειχαν το κινουμενο σχεδιο δε νομιζω να επιτρεποταν η προβολη του λογω πνευματικων δικαιωματων.Αν δεν κανω λαθος τα δικαιωματα η ΕΡΤ τα αγοραζε για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα

alexa Αν εχεις ακομη τους διαλογους,μπορεις να μας σκαναρεις 2-3 σελιδες;
 
alexa666 είπε:
Αντ' αυτού όμως, προς μεγάλη μας έκπληξη, μας έστειλαν ένα πάκο χαρτιά με εκτυπωμένους ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους της παλιάς (1ης) μεταγλώτισης.
Πλάκα κάνεις!!!! Αν τους έχεις ακόμα βγάλε καμιά φωτογραφία. Τα ονόματα των ηθοποιών που έκαναν την μεταγλώττιση τα έγραφε πάνω?
 
alexa666 είπε:
Να βάλω κι εγώ το πετραδάκι μου λοιπόν σαν φανατικός του Νιλς!!!
Εν έτει 1994 είχα επικοινωνήσει με την ΕΡΤ (τους είχα σπάσει τα....για να είμαι ειλικρινής) μαζί με κάτι φίλους, ζητώντας να ξαναπροβληθεί η σειρά εκείνη την περίοδο. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν περίμενα να μας απαντήσουν...αλλά...μας έστειλαν επιστολή που απλά ανέφερε ότι υπήρχε τεχνικό θέμα γι αυτό και δεν ήταν δυνατόν να ξαναπροβληθεί το συγκεκριμένο (τουλάχιστο αυτό δήλωναν και επίσημα μέχρι τότε).

Αντ' αυτού όμως, προς μεγάλη μας έκπληξη, μας έστειλαν ένα πάκο χαρτιά με εκτυπωμένους ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους της παλιάς (1ης) μεταγλώτισης. Αργότερα όταν ο αδελφός μου έκανε πρακτική το 2001-2002 στην ΕΡΤ έμαθα εκ των έσω ότι η σειρά απλά δεν υπήρχε πια στο αρχείο της ΕΡΤ (όπως και άπειρο άλλο υλικό) διότι τα master tapes είχαν χρησιμοποιηθεί για τη εγγραφή άλλου υλικού (ποδοσφαιρικών αγώνων). Αυτό που έκαναν εκεί στην ΕΡΤ είναι "έγκλημα" και δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Για λόγους "οικονομίας" λοιπόν κάποιοι εκεί στην ΕΡΤ αποφάσισαν να σβήσουν την πολιτιστική μας κληρονομιά ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Σίγουρα κάπου έχω σε κάτι παλιές βιντεοκασέτες betamax αρκετά επεισόδια από το original, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το υλικό καθώς πάνε τουλάχιστο 25 χρόνια που δεν έχω μηχάνημα (video player) για να έχω και πρόσβαση....
Και βέβαια είναι έγκλημα. Εάν μάλιστα σκεφτούμε ότι η σειρά μεταδόθηκε για 2η φορά σε επανάληψη το 1987, αυτό αποδεικνύει πως τα σβησίματα στα master-tapes συνεχίστηκαν για πάρα πολλά χρόνια-και όχι μόνο μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80.

Alexa...αν τυχόν έχεις χρόνο κάνε ένα ψάξιμο στα παλιά tapes...και όσο για τη μη ύπαρξη video-player θα βρεθεί η άκρη ;)
 
1) Πλάκα δεν κάνω.

2) Θα ρωτήσω σήμερα κιόλας τη φίλη μου (γιατί σ' αυτήν τα είχαν στείλει) μήπως και τα έχει κρατήσει. Είναι 50-50 οι πιθανότητες να τα έχει. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν ανέφερε κάπου τους ηθοποιούς, απλά θυμάμαι ότι είχαμε ξενερώσει με το γεγονός ότι δεν θα προβάλλονταν ξανά η σειρά, τόσο που δεν ασχοληθήκαμε και πολύ με τα κείμενα. Θα σας απαντήσω το βράδυ μόλις πετύχω τη φίλη μου στο τηλέφωνο. Εννοείται πως αν υπάρχουν δεν τίθεται θέμα σκαναρίσματος.

3) @thanos75 Το ερχόμενο Σ/Κ που θα 'χω χρόνο θα πάω για ανασκαφή. Εκτός από καρτούν σίγουρα έχω και άλλο υλικό από τη μεριά του πατέρα μου σε betamax. Το θέμα είναι να μην τις έχει φάει η υγρασία εκεί στο πατάρι. Οτιδήποτε βρώ θα σε ενημερώσω με pm.
 
alexa666 είπε:
1) Πλάκα δεν κάνω.
2) Θα ρωτήσω σήμερα κιόλας τη φίλη μου (γιατί σ' αυτήν τα είχαν στείλει) μήπως και τα έχει κρατήσει. Είναι 50-50 οι πιθανότητες να τα έχει. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν ανέφερε κάπου τους ηθοποιούς, απλά θυμάμαι ότι είχαμε ξενερώσει με το γεγονός ότι δεν θα προβάλλονταν ξανά η σειρά, τόσο που δεν ασχοληθήκαμε και πολύ με τα κείμενα. Θα σας απαντήσω το βράδυ μόλις πετύχω τη φίλη μου στο τηλέφωνο. Εννοείται πως αν υπάρχουν δεν τίθεται θέμα σκαναρίσματος.

3) @thanos75 Το ερχόμενο Σ/Κ που θα 'χω χρόνο θα πάω για ανασκαφή. Εκτός από καρτούν σίγουρα έχω και άλλο υλικό από τη μεριά του πατέρα μου σε betamax. Το θέμα είναι να μην τις έχει φάει η υγρασία εκεί στο πατάρι. Οτιδήποτε βρώ θα σε ενημερώσω με pm.
Πολύ ωραία alexa...εάν όλα πάνε καλά, νομίζω πως θα έχεις κάνει ένα πολύ μεγάλο δώρο σε όλους τους ρετρομανιακούς :D
 
alexa666 είπε:
1) Πλάκα δεν κάνω.
3) @thanos75 Το ερχόμενο Σ/Κ που θα 'χω χρόνο θα πάω για ανασκαφή. Εκτός από καρτούν σίγουρα έχω και άλλο υλικό από τη μεριά του πατέρα μου σε betamax. Το θέμα είναι να μην τις έχει φάει η υγρασία εκεί στο πατάρι. Οτιδήποτε βρώ θα σε ενημερώσω με pm.
θα είναι θαυμάσιο να βρεθεί ο Νίλς! :) Καλό ψάξιμο (το σημαντικό είναι να σώζεται ο ήχος, τα άλλα φτιάχνονται)
 
tzehos είπε:
[edit] Παρά την καλή σου πρόθεση, δεν υποστηρίζεται από τους κανονισμούς του φόρουμ, να διαφημίζουμε ή να προτρέπουμε τα μέλη σε αναζήτηση copyrighted υλικού που αναρτάται σε άλλες τοποθεσίες.... :) [/edit]
Καλή διασκέδαση
ok i am so sorry...δεν γνώριζα ότι θεωρείται ως προτροπή. Όποιος θέλει ας επικοινωνήσει με pm τότε. Ειδικά από Θεσσαλονίκη.
 
Νομίζω πως ήταν η καλύτερη παιδική σειρά όλων των εποχών (της ελληνικής τηλεόρασης). Έχουμε τα όλα τα επεισόδια για τα παιδιά, αλλά δυστυχώς με τη νέα μεταγλώττιση...όπου, για να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος της ασχετοσύνης, δεν υπάρχει Η Άκκα...αλλά Ο Άκκα...που μιλάει με φωνή γυναίκας ηθοποιού! Το θέατρο του παραλόγου δηλαδή...
 
Aγγελίνα είπε:
.... με τη νέα μεταγλώττιση...όπου, για να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος της ασχετοσύνης, δεν υπάρχει Η Άκκα...αλλά Ο Άκκα...που μιλάει με φωνή γυναίκας ηθοποιού! Το θέατρο του παραλόγου δηλαδή...
Ναι ήταν κάτι που χτύπησε άσχημα αμέσως http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?310-%D4%EF-%E8%E1%F5%EC%E1%F3%F4%FC-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F4%EF%F5-%CD%E9%EB%F2-%D7%FC%EB%E3%EA%E5%F1%F3%EF%ED-Nils-Holgersson-(1980)&p=281615&viewfull=1#post281615 (και συνεχίζει παρακάτω στη σελίδα)
 
Και εμένα είναι μακραν το αγαπημένο μου animation. Με στενοχώρησε πάρα πολύ που μαθαίνω ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ έχει σβηστεί από τα αρχεία της ΕΡΤ και παραμορφώθηκε άσχημα στη νέα έκδοση. Έψαχνα χρόνια να βρω κάτι στο διαδίκτυο και μόνο που βρήκα είναι μια τηλεταινία με απαράδεκτο σφάξιμο και ελλείψεις και βρήκα ολόκληρη τη σειρά .... στα γερμανικά δυστυχώς. Αλλά το κραταω για συλλεκτικούς και συναισθηματικούς λόγους. Μακάρι να μπορούσε να μαζευτεί ολόκληρη η πρώτη έκδοση αλλά δεν υπάρχει περιπτωση ...Κριμα
 
Τον θυμάμαι πολύ αμυδρά την εποχή που προβαλλόταν καθότι ήμουν πολύ μικρός. Πιο πολύ από αναφορές αργότερα το θυμάμαι.
 
Μακράν ότι καλύτερο σε παιδική σειρά δημιουργήθηκε! Φάνυ Πολέμη rulezzz, η δεύτερη μεταγλώττιση είναι για να απορείς και να καταριέσαι ταυτόχρονα. Η φάση είναι πως το βιβλίο της Σέλμα το διάβασα τα περασμένα Χριστούγεννα.
 
Καλή σειρά, αλλά όπως οι περισσότερες σκανδιναβικές δημιουργίες, έφερνε λιγάκι σε κατάθλιψη...
 
Δεν μαρεζε καθολου και ουτε μαρεσει ακομα και σημερα.Εκανα μια αποπειρα να την δω πριν κατι μηνες και δεν την παλεψα παραπανω απο ενα επισοδιο που και αυτο με το ζορι το ειδα.
 
στην εποχή της ήταν απλά εκπληκτική...αν κρίνεις με το μυαλό του ενήλικου σε καταλαβαίνω όμως τότε όσους ήξερα τους είχε γοητεύσει
 
Αξίζει να θυμηθούμε ότι η συγγραφέα του "Θαυμαστού Ταξιδιού," Σέλμα Λάγκερλεφ, ηταν η πρωτη γυναικα στον κόσμο που βραβεύθηκε με Νομπέλ Λογοτεχνίας (1909) και η πρώτη που εκλέχθηκε στην Ακαδημία Γραμμάτεων της χώρας της (1914). Τις ιστορίες με ήρωα τον Νιλς Χόλγκερσεν τις έγραψε κατόπιν ανάθεσης από τη Σουηδική 'Ενωση Δασκάλων που ζήτησε ένα εύπεπτο εγχειρίδιο γεωγραφίας για τους μαθητές της χώρας. Εξ ου και αν διαβάσει κανείς το μυθιστόρημα θα προσέξει τις ενδελεχείς περιγραφές του πανέμορφου σουηδικού τοπίου. Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει με μεγάλη επιτυχία και με Το Έπος του Γιέστα Μπερλίνγκ λίγα χρόνια νωρίτερα (1891) που αποτέλεσε και μια απάντηση στο κυρίαρχο, τότε, λογοτεχνικό ρεύμα του ρεαλισμού με ένα έργο της σχολής του ιδεαλισμού, το οποίο σήμερα θεωρείται ως προπομπός του "μαγικού ρεαλισμού" που αναπτύχθηκε μεταπολεμικά στη Λατινική Αμερική.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα