Το κουίζ του Άλφρεντ Χίτσκοκ

Ευχαριστώ! Προσπαθούσα να θυμηθώ που την έχω ξαναδεί, αλλά δεν μου ερχόταν τίποτα στο μυαλό
 
Οι απαντήσεις

1. To catch a thief. Στο πλανο διακρινεται ορθιος με κοκκινωπο μαγιω ο Καρι Γκραντ και λιγο δεξιοτερα καθιστη, η Γκρεϊς Κελι.


2. Τοrn curtain. Η Τζουλι Αντριους φιλαει τον Πωλ Νιουμαν.



3. Rebecca. Η Τζοαν Φοντεϊν μεσα στην καταιγιδα.



4. The man who knew too much (η ταινια του 1956). Αφιξη των πρωταγωνιστων στο Μαροκο.



5. Stage fright. Διπλα στην Τζεϊν Γουαϊμαν ο Μαϊκλ Γουιλντινγκ.



6. The birds. Η Τιππι Χεντρεν συζητα με τη Σουζαν Πλεσετ.



7. Family plot. Βλεπουμε την Καρεν Μπλακ με ξανθια περουκα.



8. The paradine case. Η Ανν Τοντ ετοιμαζει ενα ποτο.



9. I confess. Η σκηνη του γαμου με την Ανν Μπαξτερ και τον Ροτζερ Νταν.



10. Vertigo. Η Κιμ Νοβακ με αλλαγμενη πλεον εμφανιση.
 
Το κουίζ του Άλφρεντ Χίτσκοκ Νο 3

Στο τριτο μερος του κουιζ, επιλεγετε μια απο τις 6 ερωτησεις.

Καθε ερωτηση αντιστοιχει σε ενα χρωμα σχετικο με καποια απο τις ταινιες του σκηνοθετη. Απο τη στιγμη που θα σας κανω την ερωτηση, εχετε χρονο 10 λεπτων για να απαντησετε. Υστερα απο τη σωστη ή λαθος απαντηση που θα δωσετε, εχετε το δικαιωμα να επιλεξετε και αλλες ερωτησεις.

Διαλεξτε χρωμα, λοιπον:

1. Άσπρο


2. Μαύρο


3. Κόκκινο

4. Κίτρινο


5. Γκρι


6. Μπλε



 
μου φαινεται θα ειμαι η πρωτη που θα δοκιμασει την τυχη της στο "χρωματιστο" κουιζ του Χιτσκοκ :flower:

θα πω το "μπλε" ..
 
θελω κι εγω να το δοκιμασω. θα διαλεξω το κιτρινο.
 
Ας ξεκινησουμε με την katerinak που διαλεξε πρωτη και αμεσως μετα συνεχιζουμε με τον lass.

Katerinak για σενα η μπλε ερωτηση:

6. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, η μητερα της πρωταγωνιστριας εμφανιζεται με μπλε βραδυνη τουαλετα για να συμμετασχει σε μπαλ μασκε;
 
bambinella 100 είπε:
Ας ξεκινησουμε με την katerinak που διαλεξε πρωτη και αμεσως μετα συνεχιζουμε με τον lass.Katerinak για σενα η μπλε ερωτηση:

6. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, η μητερα της πρωταγωνιστριας εμφανιζεται με μπλε βραδυνη τουαλετα για να συμμετασχει σε μπαλ μασκε;
Στην ταινια "το κυνηγι του κλεφτη" η "μητερα" της Γκρέις Κελλυ
 
Συγχαρητηρια, katerinak! Απαντησες σωστα την ερωτηση και μεσα στο χρονο των δεκα λεπτων. Μπορεις αν το επιθυμεις, να επιλεξεις κι αλλη οσο εγω θα κανω την ερωτηση μου στον lass.

Lass, η κιτρινη ερωτηση για σενα:

4. Κατονομασε οσες περισσοτερες πρωταγωνιστριες μπορεις, που να χαρακτηριζονται ως "Οι ξανθιες του Χιτσκοκ".
 
4. Κιμ Νοβακ? εεε δεν ειμαι κ σιγουρη.
 
Πολυ σωστα. Η Κιμ Νοβακ ειναι σιγουρα μια κλασικη ξανθια του Χιτσκοκ, αλλα υπαρχουν αρκετες ακομη.

Αφηνουμε την ερωτηση στην ακρη και περιμενω να επιλεξετε αλλο χρωμα.
 
υποθετω οτι δεν μπορουμε να συμπλ.? αν ναι κριμα χαλασα μια ωραια ερωτηση.
 
Η γκρι ερωτηση για την katerinak:

5. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, ο πρωταγωνιστης ψαχνει ενα ταγιερ συγκεκριμενης γκρι αποχρωσης για να το αγορασει για την αγαπημενη του;
 
... με μηδαμηνές πιθανότητες να απαντήσω (σωστά τουλαχιστον) να διαλέξω τη μαύρη?
 
bambinella 100 είπε:
Η γκρι ερωτηση για την katerinak:
5. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, ο πρωταγωνιστης ψαχνει ενα ταγιερ συγκεκριμενης γκρι αποχρωσης για να το αγορασει για την αγαπημενη του;
δεσμωτης του ιλιγγου
 
Lass, εχεις το δικαιωμα να συμπληρωσεις την απαντηση σου. Καθολου δε χαλασες την ερωτηση. Σου ζητω συγνωμη που σε θεωρουσα αντρα τοσον καιρο. Πριν απο λιγο καταλαβα οτι δεν εισαι....

Katerinak, τέλεια! Αλλη μια σωστη απαντηση απο σενα.

Thor, η μαυρη ερωτηση ειναι δικη σου:

2. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ μια γυναικα δειχνει σε καποια, ενα μαυρο αραχνοϋφαντο νυχτικο που ανηκε σε μια αλλη;
 
ΒΒ μπορουμε να επιλεξουμε κι αλλο χρωμα απ αυτα που εμειναν;

αν ναι,διαλεγω "κοκκινο"
 
bambinella 100 είπε:
2. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ μια γυναικα δειχνει σε καποια, ενα μαυρο αραχνοϋφαντο νυχτικο που ανηκε σε μια αλλη;
λεπτομέριες με χρώματα, ρούχα κτλ σπάνια προσέχω... αλλά μια τέτοια σκηνή θα την περίμενα από μια ταινία σαν τη Ρεββέκα (να το δείχνει δηλ. η Άντερσον στην Φοντέιν). Οπότε επιλέγω τη Ρεββέκα (σχεδόν στην τύχη :) )
 
Μπραβο σου, Thor! Eστω και τυχαια, βρηκες τη σωστη απαντηση και τα δυο γυναικεια προσωπα της σκηνης με το μαυρο διαφανο νυχτικο!

Katerinak, η κοκκινη ερωτηση ειναι η εξης:

3. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, η πρωταγωνιστρια εχει φοβια με το κοκκινο χρωμα;
 
bambinella 100 είπε:
Μπραβο σου, Thor! Eστω και τυχαια, βρηκες τη σωστη απαντηση και τα δυο γυναικεια προσωπα της σκηνης με το μαυρο διαφανο νυχτικο!Katerinak, η κοκκινη ερωτηση ειναι η εξης:

3. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, η πρωταγωνιστρια εχει φοβια με το κοκκινο χρωμα;
Στην ταινια "Μαρνι" ειναι η Τιπι Χεντρικς αν δεν κανω λαθος
 
Πίσω
Μπλουζα