Το κουίζ του Άλφρεντ Χίτσκοκ

Η Τιππι Χεντρεν. Πολυ σωστα, katerinak! Ειναι η Μαρνι.

Μας εμεινε μονο το ασπρο χρωμα και το κιτρινο που θελει αρκετο συμπληρωμα.
 
να δουμε και το "ασπρο" ; και μετα συμπληρωνουμε το "κιτρινο" ;
 
...συμπληρώνουμε και εμείς στο κίτρινο;
 
1. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, ο πρωταγωνιστης εχει φοβια με το ασπρο χρωμα, katerinak;

Συμπληρωνει το κιτρινο οποιος αλλος θελει....
 
τότε...

θα έλεγα Γκρέις Κέλι, Τζάνετ Λι, Τίπι Χένρεν
 
bambinella 100 είπε:
1. Σε ποια ταινια του Χιτσκοκ, ο πρωταγωνιστης εχει φοβια με το ασπρο χρωμα, katerinak;
Συμπληρωνει το κιτρινο οποιος αλλος θελει....
δυστυχως το "ασπρο" εχει σχεση με ταινια που δεν ειδα και δε θα μπορεσω να απαντησω..

Σχετικα με το "κιτρινο" :

Ντορις Ντέι

Γκρέις Κελλυ

Τιππι Χεντρεν

Eva Marie Saint

Janet Leigh

Joan Fontaine

Ινγκριντ Μπεργκμαν νομιζω ηταν σε καποια ταινια ξανθια
 
Σωστα, Thor και katerinak, αν και τη Μπεργκμαν δε θα τη δεχτω ως μια κλασικη ξανθια του Χιτσκοκ.

Εχω αλλες δυο ξανθιες πρωταγωνιστριες στο νου μου και περιμενω να τις αναφερετε.

Και φυσικα, υπαρχει η ασπρη ερωτηση που παραμενει αναπαντητη....
 
μάλλον η μια είναι η Κάρολ Λομπάρ η άλλη αυτή που έπαιζε στην υπόθεση Παραντάιν (Αν Τοντ; )
 
Δεν ειχα αυτες στο νου μου Thor. Αν και ξανθιες, σιγουρα δεν εμειναν στην ιστορια ως δυο απο τις ξανθιες του Χιτσκοκ.

Απο τις δυο που σκεφτομαι, η μια ειδικα ηταν σταρ τεραστιου βεληνεκους.
 
Ντιτριχ; δε νομίζω ότι είναι και αυτή τυπική Χιτσκοκική ξανθιά...(καλά αυτό είναι υποκειμενικό)

παραιτούμαι :)
 
Τη βρηκες. Μια ξανθια σταρ του δικου της μεγεθους που περασε απο το Stage fright, δεν μπορει να μην αναφερθει.

Η αλλη ξανθια ειναι μια ηθοποιος που πρωταγωνιστησε οχι μονο σε ταινιες του σκηνοθετη, αλλα και σε τηλεοπτικες σειρες του. Μπορουμε ανετα να τη θεωρησουμε ως μια απο τις πολυ αγαπημενες του.
 
Η Vera Miles δεν ήταν ξανθιά;

Στην ερώτηση για το άσπρο εννοείς αν φοβάται ένα συγκεκριμένο μοτίβο που περιέχει το άσπρο; Γιατί κάπου πάει το μυαλό μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ σωστα! Η Βερα Μαϊλς ηταν ξανθια και ισως η πιο αγαπημενη πρωταγωνιστρια του Χιτσκοκ. Επαιξε σε δυο ταινιες του και εμφανιστηκε σε αρκετα επεισοδια των τηλεοπτικων σειρων του.

Στην ασπρη ερωτηση τωρα, ο πρωταγωνιστης φοβαται το λευκο χρωμα, αλλα και τις ριγες που τυχον υπαρχουν πανω του. Σε ποια ταινια πηγε το μυαλο σου;
 
Spellbound. Ο Gregory Peck φοβάται αυτό το μοτίβο, γιατί του θυμίζει μια τραυματική εμπειρία (το ατύχημα με το σκι) που έχει απωθήσει.
 
Οι απαντήσεις

1. To Spellbound ειναι η ταινια οπου ο πρωταγωνιστης φοβαται το λευκο χρωμα.


2. Στη Rebecca μια γυναικα δειχνει σε μια αλλη ενα διαφανο μαυρο νυχτικο.



3. Στη Marnie η πρωταγωνιστρια εχει φοβια με το κοκκινο χρωμα.



4. Ξανθιες του Χιτσκοκ θα ελεγα τις εξης πρωταγωνιστριες, αν και η ερωτηση ειναι καπως υποκειμενικη και σηκωνει προσθαφαιρεσεις: Μarlene Dietrich, Grace Kelly, Doris Day, Kim Novak, Eva Marie Saint, Janet Leigh, Vera Miles, Tippi Hedren.



5. Στην ταινια Vertigo ο πρωταγωνιστης ψαχνει ενα γκρι ταγιερ για να το αγορασει για την αγαπημενη του.



6. Στην ταινια To catch a thief η μητερα της πρωταγωνιστριας εμφανιζεται με μια εντυπωσιακη μπλε βραδυνη τουαλετα για να συμμετασχει σε μπαλ μασκε.


 


To catch a thief - 1955



0879.jpg
0879.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κουίζ του Άλφρεντ Χίτσκοκ Νο 4

Στο τεταρτο μερος του κουιζ καλειστε να βρειτε σε ποιες ταινιες εμφανιστηκαν οι ακολουθοι πρωταγωνιστικοι χαρακτηρες και ποιοι ηθοποιοι τους υποδυθηκαν.

Θα πρεπει να σας πω οτι καθε ηθοποιος και καθε ταινια εμφανιζονται μονο μια φορα.

1. Mark Ruthland


2. Lina Aysgarth



3. Μargot Wendice



4. Brandon Shaw



5. Jennifer Rogers



6. Manny Balestrero



7. Constance Petersen



8. Maxim de Winter



9. Scottie Ferguson



10. Melanie Daniels



11. Roger Thornhill



12. Marion Crane



13. Charlotte Inwood



14. Jo McKenna
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Alan Napier / Μarni

2. John Dall / Rope

12. Janet Leigh / Psycho
 
Η 1 ειναι λαθος στον ηθοποιο, αλλα σωστη στην ταινια.

Η 2 ειναι λαθος και η 12 σωστη.
 
John Dall στο Rope, εννοούσα το 4, έμπλεξα τα νούμερα. #)
 
Το καταλαβα, αλλα οφειλα να ειμαι τυπικη... ;)

Απολυτα σωστη και η 4, Freud!
 
Πίσω
Μπλουζα