Το μικρό σπίτι στο λιβάδι (Little house on the prairie)

Το τελος ηταν καταπληκτικο

Αν θυμαμαι καλα παιζοταν Πεμπτη βραδυ. Ολοι μπροστα στην τηλεοραση, ιδιως τα πιτσιρικια. Η σειρα βασιζοταν στην πραγματικη ζωη της Λωρας που εγραψε και το βιβλιο. Παντως το τελος εγω το ειδα πολυ αργοτερα σε ξενογλωσσες επαναλειψεις, και ειναι απο τα πιο ωραια φιναλε που εχω δει! Ετσι για την ιστορια το παραθετω εδω.

Εμφανιζεται λοιπον μια μεγαλη εταιρια στο Walnaut Grove και με μια δικαστικη βρωμοδουλεια ανακυρισεται ως ιδιοκτιτης ολης της περιοχης. Ετσι λοιπον τα αφεντικα ερχονται παρουσια στρατου για να ξεσπιτωσουν ολο το χωριο και να αξιοπιοισουν τα σπιτια. Οι χωρικοι ζητανε απο τον στρατηγο μια, δυο μερες διορια. Αυτος τους τη δινει γιατι κατα βαθος ειναι με το μερος τους, αλλα λεει οτι δυστυχως πρεπει να εφαρμοσει το νομο. Οι χωρικοι συσκεπτονται και συμφωνουν σε ενα πραγμα: Η εταιρια μπορει να τους πηρε τη γη, αλλα οτι εχτισαν πανω της ηταν δικο τους και μπορουσαν να το κανουν οτι θελουν. Ετσι λοιπον το ιδιο βραδυ ο ενας μετα τον αλλο βαζουν φωτια και καινε τα σπιτια τους. Κι ετσι το Walnaut Grove εσβησε απʼ το χαρτη και οι κατοικοι σκορπισαν εδω κι εκει. Νομιζω ο Charles Ingalls με την οικογενεια του πηγε στο Mankato κοντα στη Μαιρη και τον αντρα της.

Πριν δυο χρονια ειχα παει Αμερικη για αρκετες μερες και ειδα οτι η σειρα παιζοταν δυο φορες τη μερα απο καλωδιακο σταθμο. Αφηνα λοιπον τις δουλειες μου και στρωνομουν στην τηλεοραση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
migmalion είπε:
Αν θυμαμαι καλα παιζοταν Πεμπτη βραδυ. Ολοι μπροστα στην τηλεοραση, ιδιως τα πιτσιρικια. Η σειρα βασιζοταν στην πραγματικη ζωη της Λωρας που εγραψε και το βιβλιο. Παντως το τελος εγω το ειδα πολυ αργοτερα σε ξενογλωσσες επαναλειψεις, και ειναι απο τα πιο ωραια φιναλε που εχω δει! Ετσι για την ιστορια το παραθετω εδω.
Εμφανιζεται λοιπον μια μεγαλη εταιρια στο Walnaut Grove και με μια δικαστικη βρωμοδουλεια ανακυρισεται ως ιδιοκτιτης ολης της περιοχης. Ετσι λοιπον τα αφεντικα ερχονται παρουσια στρατου για να ξεσπιτωσουν ολο το χωριο και να αξιοπιοισουν τα σπιτια. Οι χωρικοι ζητανε απο τον στρατηγο μια, δυο μερες διορια. Αυτος τους τη δινει γιατι κατα βαθος ειναι με το μερος τους, αλλα λεει οτι δυστυχως πρεπει να εφαρμοσει το νομο. Οι χωρικοι συσκεπτονται και συμφωνουν σε ενα πραγμα: Η εταιρια μπορει να τους πηρε τη γη, αλλα οτι εχτισαν πανω της ηταν δικο τους και μπορουσαν να το κανουν οτι θελουν. Ετσι λοιπον το ιδιο βραδυ ο ενας μετα τον αλλο βαζουν φωτια και καινε τα σπιτια τους. Κι ετσι το Walnaut Grove εσβησε απʼ το χαρτη και οι κατοικοι σκορπισαν εδω κι εκει. Νομιζω ο Charles Ingalls με την οικογενεια του πηγε στο Mankato κοντα στη Μαιρη και τον αντρα της.

Πριν δυο χρονια ειχα παει Αμερικη για αρκετες μερες και ειδα οτι η σειρα παιζοταν δυο φορες τη μερα απο καλωδιακο σταθμο. Αφηνα λοιπον τις δουλειες μου και στρωνομουν στην τηλεοραση...
Οντως ειχε πολυ καλο φινελε. Ευτυχως η σειρα υπαρχει (οπως και ολες οι ξενες σειρες, φυσικα) και κυκλοφορει ολοκληρη σε dvd.
 
migmalion είπε:
Ετσι λοιπον το ιδιο βραδυ ο ενας μετα τον αλλο βαζουν φωτια και καινε τα σπιτια τους. Κι ετσι το Walnaut Grove εσβησε απʼ το χαρτη και οι κατοικοι σκορπισαν εδω κι εκει.
Δεν έβαλαν φωτιά. Τα ανατίναξαν.

 
Αγαπημένο σίριαλ ever για μένα και για την αδελφή μου, βρήκα σε dvdάδικο όλες τις σεζόν στα Αγγλικά μόνο με 450 ευρώ [...δεν κάνουμε αναφορά σε torrent....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DianaTheSuperstar91 είπε:
Αγαπημένο σίριαλ ever για μένα και για την αδελφή μου, βρήκα σε dvdάδικο όλες τις σεζόν στα Αγγλικά μόνο με 450 ευρώ [...δεν κάνουμε αναφορά σε torrent....]
450 ευρω δεν χαρακτηριζονται ως "μόνο" !!
 
Παιδιά, προσοχή, πωλούνται και μεμονωμένα οι σεζόν. Νομίζω ότι θα τις βρείτε και πιο φτηνά. Τσεκάρετε και στο Amazon και στο Play και στο Ebay. Διάβασα κάπου ότι οι αγγλικές εκδόσεις έχουν καλύτερη επεξεργασία από τις Αμερικανικές (που είναι και region 1 άλλωστε).
 
Όταν πρωτοπροβλήθηκε στις αρχές του ʼ80 την παρακολουθούσαμε οικογενειακώς. Λέγαμε «Πάμε να δούμε τη Λώρα». Έτσι όταν επαναλήφτηκε στις αρχές του ʼ90, διαβάζοντας στο πρόγραμμα τον τίτλο, δε μου έλεγε τίποτα. Η σειρά ξαναπαίχτηκε πάλι από την ΕΡΤ στα μέσα του ʼ90. Έκανα τυχαία ζάπινγκ όταν ξαφνικά η μητέρα μου είπε: «Το μικρό σπίτι στο λιβάδι, με τη Λώρα». Αμέσως το μυαλό μου έκανε μιαν αναλαμπή. Από την επόμενη και ύστερα δεν έχανα επεισόδιο. Ήμουν στα 19 και δεν υπήρχε μέρα που να μην σκέπτομαι τους πρωταγωνιστές, ό,τι κι αν έκανα. Πραγματικός εθισμός! Πριν ένα χρόνο, ερευνώντας στο διαδύκτιο, youtube αλλά όχι μόνο, διαπίστωσα πως αυτή η σειρά συζητάται και αναλύεται ακόμα στο εξωτερικό. Η γνωριμία μου με το retromaniax μου επιβεβαίωσε και τη νοσταλγία που απολαμβάνει στην Ελλάδα.

Αγαπημένα μου επεισόδια ήταν αυτά με μία άτυχη έφηβη, τη Σύλβια, που είχε ερωτευτεί και ετοιμαζόταν να παντρευτεί τον υιοθετημένο γιο των Ίγκαλς, αλλά δολοφονήθηκε από το βιαστή της.

Ορισμένοι πάντως, είχαν τόσο ταυτίσει τη σειρά και τους πρωταγωνιστές της με τη σεμνότητα που σήμερα δυσανασχετούν με τα ημίγυμνα της «Λώρα» ;)
 
Το έλεος 450 για το μικρό σπίτι στο λιβάδι, ούτε κανονικό να αγόραζες!
 
xerete pou mporoume na broume ta episodia?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το βρεις σίγουρα στο amazon.

Και σε παρακαλώ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί είναι κανονισμός του φορουμ :)
 
εννοώ αν μπορουμε να τα βρουμε δωρεαν γιατι στο amazon από ότι νομίζω δεν ειναι....
 
Πίσω
Μπλουζα