Το μικρό σπίτι στο λιβάδι (Little house on the prairie)

Να και κάτι που άκουσα σήμερα το πρωί στο ραδιόφωνο, στο καθημερινό πεντάλεπτο "The Writer's Almanac" του γνωστότατου (εδώ) συγγραφέα, χιουμορίστα και παρουσιαστή Garrison Keillor.

"It's the birthday of another writer from the prairie, Laura Ingalls Wilder, author of the wildly popular children's book Little House on the Prairie (1935) and several other books about growing up in the Midwest in the late 1800s." και μετά συνεχίζει με διάφορα σχετικά. Για να μη βάζω εδώ όλο το αγγλικό κείμενο, να το λινκ για όποιους ενδιαφέρονται (είναι στο τέλος της σελίδας)

Κώδικας:
http://writersalmanac.org/episodes/20170207/
 
Είχα κάποτε παρακολουθήσει κι ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ της ερτ για την Άγρια Δύση. Οι δυσκολίες που αντιμετώπιζαν οι μετανάστες ήταν ακόμα χειρότερες, πολλοί θα βλαστήμησαν την ώρα και την στιγμή. Δεν είναι καθόλου εκτός πραγματικότητας που ο πατέρας φτιάχνει το σπίτι με τα ίδια του τα χέρια. Στο ντοκιμαντέρ ανέφερε ότι πολλοί κάνανε το ίδιο, μάλιστα με φυτά!

Έχει και κάποια άλλα ρεαλιστικά στοιχεία, όπως το γεγονός πως πολλοί πατάνε στην ανάγκη των άλλων. Η κοινότητα γενικά φαίνεται δεμένη, ίσως να έχουν συνειδητοποιήσει πως στην κατάσταση που βρίσκονται όλοι αν δεν βοηθούν ο ένας τον άλλον δεν πάνε πουθενά. Η οικογένεια είναι πολύ αγαπημένη, γεγονός που έχει κατακριθεί, και ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις να δίνεται με γλυκερό τρόπο, όμως μια δεμένη οικογένεια δεν είναι και κάτι απίθανο ,σε παιδιά απευθύνεται

μια κοπέλα έγραψε αυτό το ποστ και βρηκα πως περιέχει πολλές πληροφορίες, επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως θα βγει βιβλίο στην Αμερική με την αληθινή ιστορία της οικογένειας Ινγκλς που δεν είναι περικομένη, ειναι τα αληθινά γραφτα της συγγραφέας και δίνουν μια άλλη εικόνα , όχι τόσο ειδυλλιακή δυστυχώς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το προτιμουσα χωρις να ειναι μεταγλωτισμενο..
 
Και γω το ίδιο κάπου χάνεται ο ήχος και δεν ακούς τίποτα και δεν καταλαβαίνεις τι λένε και έτσι χάνεται η πρότερη μαγεία
 
ειχατε φιλοξενησει τον κυριο πετριδη και ειχε πει οτι για να

ξαναπροβληθει μια μεταγλωτισμενη σειρα πρεπει να πληρωθουν πνευματικα δικαιωματα

στην εταιρια σε αυτη την περιπτωση η ΕΡΤ ξαναπληρωσε;
 
elephadas είπε:
Να και κάτι που άκουσα σήμερα το πρωί στο ραδιόφωνο, στο καθημερινό πεντάλεπτο "The Writer's Almanac" του γνωστότατου (εδώ) συγγραφέα, χιουμορίστα και παρουσιαστή Garrison Keillor.
"It's the birthday of another writer from the prairie, Laura Ingalls Wilder, author of the wildly popular children's book Little House on the Prairie (1935) and several other books about growing up in the Midwest in the late 1800s." και μετά συνεχίζει με διάφορα σχετικά. Για να μη βάζω εδώ όλο το αγγλικό κείμενο, να το λινκ για όποιους ενδιαφέρονται (είναι στο τέλος της σελίδας)

Κώδικας:
http://writersalmanac.org/episodes/20170207/
elephadas τι ξερεις για αυτο το βιβλίο που θα κυκλοφορησει στην αμερική με το πραγματικό χειρόγραφο της συγγραφεως που εχει σκηνες βιας και αιμομιξείας καθώς τα λένε;

καλα το σημερινό επεισόδιο με τον τυφο που ξεσπα απο εναν γλοιωδη παραδόπιστο έμπορο ψωμιού ειναι ανατριχιαστικό το δειχνει τωρα!
 
Α, δεν έχω ιδέα - δεν έβλεπα ποτέ τη σειρά, ούτε στην Ελλάδα ούτε εδώ παρά τις συνεχείς επαναλήψεις. Απλώς έτυχε να ακούσω αυτή τη λεπτομέρεια στο ραδιόφωνο και την ίδια μέρα διάβασα ποστ εδώ από σύμπτωση.

Ίσως εννοείς την αυτοβιογραφία της που κυκλοφόρησε (με σχόλια) το 2014, με τίτλο "Pioneer Girl"

https://en.wikipedia.org/wiki/Laura_Ingalls_Wilder#Autobiography:_Pioneer_Girl
 
Ναι ακριβως αυτην την αυτοβιογραφία εννοώ! Που περιεχει πολλά στοιχεια και για το μικρο σπιτι στοιχεια καθε αλλο αθωα και αγνα
 
Είχα ξεχασει ποσο [edit] ήταν η νέλι και ο γουίλι Όλσεν ! Ελιζα και Νηλ της άγριας δύσης! Να χτυπα την φτωχεια της λωρας συνεχεια η χαζη νελι! Καλα εκανε και η λωρα και της εκοβε ξυλο. Μεχρι και την μυωπια της μαιρης κατεκρινε. Ο θεός μας δινει και ασχημες μερες για να θυμομαστε τις καλες. Ωραιο! Μονο σε μια τετοια σειρα τα ακους αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα ξεχασει ποσο [edit] ήταν η νέλι και ο γουίλι Όλσεν ! Ελιζα και Νηλ της άγριας δύσης! Να χτυπα την φτωχεια της λωρας συνεχεια η χαζη νελι! Καλα εκανε και η λωρα και της εκοβε ξυλο. Μεχρι και την μυωπια της μαιρης κατεκρινε. Ο θεός μας δινει και ασχημες μερες για να θυμομαστε τις καλες. Ωραιο! Μονο σε μια τετοια σειρα τα ακους αυτα.
ωραιο επεισοδιο και σημερα..
 
Ωραίο αν και μακάβριο το επεισόδιο οπου ενας που πουλα αλεύρι το δίνει στην μισή τιμή γιατι η αποθήκη του ήταν γεμάτη αρουραιους οπότε το αλεύρι ηταν άχρηστο. Τελικά πολλοί φτωχοί χωρικοί το αγοράζουν και εξαπλώνεται τυφος στην περιοχή με δεκάδες ανθρώπους.. Ενα επεισόδιο που δείχνει την απληστία και την ανευθυνότητα των ανθρώπων γυρω μας, μπρος στο κέρδος τίποτα άλλο δεν εχει σημασια. Χαρηκα που είδα στην παιδικη μας βιβλιοθήκη τρια κορίτσια του δημοτικού να ενδιαφερονται για τα βιβλια της σειρας , η σειρα εκανε αισθηση
 
Υπάρχει και σειρά του 2005 αλλά για να μην την αναφερει κανείς δεν ξέρω τι μπορει να λέει και αν αξίζει ! Τοσο δύσκολο όλο αυτό το ταξιδι στην άγρια δύση , ατρόμητη γυναίκα η καρολάιν !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυο επεισόδια που μου έκαναν εντύπωση: το πρωτο με έναν δάσκαλο ιδεοαναγκαστικό με την πειθαρχία όταν άλλαξαν την μις μπιλτ μαζι του και αυτος παρανοικος γαρ τα βαζει ασχημα με την Λωρα χωρις να φταιει και ναι εκεινες τις δεκαετιες πλήρωνες τετοιους τυπους παρανοικους δασκάλους όπως μου λέει και η μάνα μου ακόμα και στην εποχή της( ξύλο για ψύλλου πήδημα μιλάμε οι ατυχοι οι μαθητες και ποτε δεν διαμαρτυρότανε κανείς), ώσπου ο Τζο θαραλλέα λύνει το πρόβλημα( ήταν πάντα ο πατέρας που όλοι θα θέλαμε να χουμε) και δεύτερο όταν ο Τζο και ο κύριος Εντουαρντ πηγαίνουν για 100 δολλάρια σε αποστολή θανατου να μεταφέρουν νυτρογλυκερίνη για να ανατινάζουν βουνά και κορυφογραμμές για να περνά ο σιδηρόδρομος, όποιος δε σκοτωνότανε η οικογένεια του έπαιρνε αποζημίωση 5000 δολ. και βλέπεις σε τι συνθήκες ζούσαν τοτε αυτοί οι εργάτες, διαχωρισμός γινότανε ακόμα και στο ταξίδι. Λοιπόν το μικρό σπίτι, μίλησε για κοινωνικά γεγονότα που απασχολουν ακομα και σημερα, δεν ηταν απλά ακόμα μια παιδική σειρά
 
σημερα το πρωι ειδα ενα επεισοδιο στο webtv .απο το απογευμα ομως οτι και αν

παταω να δω στο webtv της ΕΡΤ μου βγαινει μυνημα δεν εχετε δικαιωματα προσβασης

περιεχομενου στην χωρα σας και δεν μπορω να παρακολουθησω.ξερει κανεις τι παιζει;
 
Νομίζω πως ειδικά το μικρό σπίτι στο λιβάδι, δεν είναι στο web tv δεν το χα βρει εγω τουλάχιστον αλλά θα ξαναρίξω μια ματιά από τον υπολογιστή να σου πω! Και χτες υπέροχα τα επεισόδια, ειδικά το ένα με εναν παλιο στρατιωτικό, παρασημοφορεμένο αλλά και δεσμώτη όμως της μορφίνης και με ένα ένοχο μυστικό που το κατατρωει. Τα καταπραυντικά τοτε ήταν ειτε η μορφίνη, ειτε το λάβδανο αν δειτε και την εμιλυ της μονγκομερι έργο που το έδειξε η ερτ, η θεια της η αγαπημένη ειναι εξαρτημένη από το λάβδανο κατι σαν υπνωτικο της εποχής ήταν , κατι σαν σύγχρονο λεξοτανιλ αλλα με ολέθριες συνέπειες εξάρτησης ενω γινόσουν παρανοικος μετα απο καποιες χρησεις. Βαρια καταπραυντικα και τα δυο, εδω ο πρωην στρατιωτικός ( να εννοει αραγε τον πολεμο κατα των αγγλων για την ανεξαρτησία της Αμερικής ή τον εμφύλιο ;) παιρνει μορφινη να ξεφυγει από τον ψυχικό πόνο που του φερνουν οδυνηρες αναμνησεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον πόλεμο του Βιετνάμ :p
 
Mα τις χιλιες γενιαδες ειπα κοτσανα; λεγε θορ; θυμηθηκα λοχαγο Μαρκ! Σε ενα επεισόδιο γιορτασαν τα 100 χρόνια αμερικανικής ανεξαρτησιας με αναφορα στο ποσο φιλελευθερη χωρα ειναι η αμερικη αρα δεν μιλαμε για πολεμο Αγγλων-Αμερικανών.
 
Ε λίγο ;) ... Αν στην σειρά γιόρτασαν τα 100 χρόνια από την Επανάσταση, πόσων ετών θα έπρεπε να είναι ο βετεράνος για να πήρε μέρος σ'αυτήν; Αν θυμάμαι καλά πάντως στον Αμερικανικό Εμφύλιο πολέμησε (που έγινε 10-15 χρόνια πριν τα γεγονότα της σειράς).

Πάντως με τους Άγγλους ξαναπολέμισαν οι Αμερικάνοι το 1812 αλλά και πάλι μιλάμε για κάποιον που θα πρέπει να είναι γύρω στα 90-100 (άντε 80) αν ζει στην εποχή του σίριαλ
 
στελνω pm στον χρηστh thor γιατι δεν επιτρεπετε λινκ εδω περα.

οπα ακουστε το κουφο τωρα.λοιπον οταν μπαινω στην σελιδα της ΕΡΤ απο το

ταμπλετ μου και παω στο web tv εκει που λεει ξενες σειρες μπορω να την βλεπω κανονικα.

οταν το κανω απο το σταθερο μου pc μου βγαινει μυνημα οτι δεν εχω δικαιωμα παρακολουθησης περιεχομενου στην χωρα σας. Εννοειτε βρισκομαι Ελλαδα.

μπορει καποιος που το κατεχει να μου πει τι γινετε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα χα καλά κοτσάνα μεγατόνων ε δεν μας έμαθαν και ιστορία αμερικάνικη στο σχολείο . Ρε συ θορ είσαι γνώστης τελικά οπότε στον εμφύλιο πήρε μέρος ο δύστυχος μουσικός γιατί δεν έχει και καλό τέλος. Ακόμα ομως και τοτε μετα απο 10-15 χρόνια η σειρά δείχνει πως στους μαύρους δεν φέρονται καλά πχ. στα τρένα δεν τους αφηνουν να εχουν θέση ενω τους ινδιάνους τους κυνηγούν ακόμα μετα απο 10 χρόνια λεει που εγινε πόλεμος Ινδιάνων - Αμερικανών! Οπότε και μπερδευτηκα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα