Το μικρό σπίτι στο λιβάδι (Little house on the prairie)

Καθώς προχωρά η εποχή γίνεται και καλύτερη η εμφάνιση των ανθρώπων. Πω πω πολύ αγρίλα οι πιονέροι.

Κι που να δεις τους πρεσβύτερους, δλδ παπουδο-γιαγιάδες της Λώρας...εγώ σκιάχτηκα...:biglaugh:
 
Ε βάλτα και αυτές να δούμε. Πρωί ε; Οχι βράδυ!
 
Tι κανει ο παλιο καρκινος..Και φαινοταν σε πολυ καλη κατασταση ο Michael Landon στις 9 Μαΐου 1991 που εμφανίστηκε στο The Tonight Show με πρωταγωνιστή τον Johnny Carson και σε λιγοτερο απο 2 μηνες πεθανε.Την 1η Ιουλιου του 1991.


Και πως ηταν πριν και το 2019 μερικοι απο τους ηθοποιους της σειρας.

 
Οι αληθινοί ήρωες...
μέρος Γ συνέχεια του #239 και του #227



Lansford Ingalls (ο πατέρας του Charles και παππούς της Laura). Eμφανίστηκε στα επεισόδια "Journey in the spring" και "I remember, I remember"
8.jpeg


Laura-Louise Ingalls (η μητέρα του Charles και γιαγιά της Laura). Eμφανίστηκε στο επεισόδιο "Journey in the spring".
9.jpg



Charlotte Quiner-Holbrook (η μητέρα της Caroline και γιαγιά της Laura). Eμφανίστηκε στο επεισόδιο "A Christmas they never forgot"
7.jpg



Frederic Holbrook (ο πατριός της Caroline και "παππούς" της Laura). Εμφανίστηκε στα επεισόδια "Author, Author" και "A Christmas they never forgot"
9.jpg



James Wilder (ο πατέρας του Almanzo και πεθερός της Laura). Εμφανίστηκε στο επεισόδιο "A Christmas they never forgot"
5.png



Angeline-Day Wilder (η μητέρα του Almanzo και πεθερά της Laura). Eμφανίστηκε στο επεισόδιο "A Christmas they never forgot".
9.jpg
 
Παναγία μου!
Τι πεθερά είναι αυτή! Μου θυμίζει, όπως και οι γονείς της Καρολάιν τα φωτογραφικά νεκρικά πορτρέτα της Βικτωριανής εποχής. Πάλι καλά που άνοιξα μεσημέρι το θρεντ.
 
Παναγία μου!
Τι πεθερά είναι αυτή! Μου θυμίζει, όπως και οι γονείς της Καρολάιν τα φωτογραφικά νεκρικά πορτρέτα της Βικτωριανής εποχής. Πάλι καλά που άνοιξα μεσημέρι το θρεντ.

Eνώ οι γονείς του Charles ήταν η επιτομή της ηρεμίας :biglaugh:
 
H Laura μεγάλωσε στο χωριό Walnut Grove της επαρχίας Minnesota. Το σπίτι δεν βρισκόταν μέσα στο χωριό, αλλά 1,5 μίλι έξω από αυτό, στην εξοχική τοποθεσία Plum Creek (κόλπος με τις δαμασκηνιές).
Φυσικά τα γυρίσματα δεν μπορούσαν να γίνουν στο αληθινό Walnut Grove όπου μεγάλωσε η Laura.
Ετσι η παραγωγή έστησε ενα δεύτερο Walnut Grove στην περιοχή Big Sky, σε ένα ράντζο στο Los Angeles studio. Στο ράντζο αυτό έχουν γυριστεί και άλλες σειρές εκτός από το "Μικρό σπίτι στο λιβάδι", όπως Rawhide, Gunsmoke, Highway to heaven, Father Murphy κλπ.


H αληθινή τοποθεσία Plum Creek στο Walnut Grove όπου βρισκόταν το σπίτι της Laura.
2.jpg

3.jpg



Το τηλεοπτικό Plum Creek όπως στήθηκε για τις ανάγκες της σειράς στο ράντζο του Los Angeles studio
11.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μεγάλωσε σε ειδυλλιακό μέρος και κοντά στο χωριό! Ωραίο μέρος να μεγαλώνει ως παιδί, δηλ.το κάνανε το μπανακι στο ποταμι όπως βλέπαμε!
 
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες. Και το σπίτι της στο Μιζούρι όπου έζησε τα περισσότερα χρόνια της ζωής της με τον σύζυγο της Αλμάνζο Ουαιλντερ είνια πολύ ωραίο.
 
τρελό σόκ έπαθα όταν διάβασα ότι την δασκάλα την Eva Beadle-Simms την υποδύονταν η ηθοποιός Charlotte Stewart που συμπρωταγωνιστούσε στον σκοτεινό εφιάλτη "Eraserhead" του David Lynch
 
Σήριαλ ήταν αυτό ή διαφήμιση οδοντόκρεμας?
 
πάντως στην μεταγλώττιση μου έκανε εντύπωση που συμμετείχαν ηθοποιοί όπως Γιώργος Βελέντζας,Αντώνης Αντωνίου,Σοφία Ρούμπου,Δημήτρης Ιωακειμίδης,Χρήστος Ζορμπάς,Χρήστος Τσάγκας κ.α. που για να λέμε την αλήθεια δεν πήγαινε το μυαλό μου οτι ήταν αυτοί οι ηθοποιοί.Ίσως γιατί όταν βλέπεις ένα μεταγλωττισμένο σήριαλ αυτομάτως συνδυάζεις την φωνή που ντουμπλάρει με την φάτσα του/της αμερικάνου/ίδας ηθοποιού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δείτε το. HD Εικόνα θα έχουμε.
 
Δείτε το. HD Εικόνα θα έχουμε.
Εξαιρετικό νέο! Μακάρι να την αναρτήσουν και στο ErtFlix...
 
Εδώ οι ηθοποι της μεταγλώττισης. Αν λείπουν κάποιοι ας ενημερωθεί η βάση δεδομένων.
Edid μόλις διαπίστωσα ότι ο Χρήστος Τσαγκας έπαιξε και στην τελευταία σεζον
 
Τελευταία επεξεργασία:
πάντως στην μεταγλώττιση μου έκανε εντύπωση που συμμετείχαν ηθοποιοί όπως Γιώργος Βελέντζας,Αντώνης Αντωνίου,Σοφία Ρούμπου,Δημήτρης Ιωακειμίδης,Χρήστος Ζορμπάς,Χρήστος Τσάγκας κ.α. που για να λέμε την αλήθεια δεν πήγαινε το μυαλό μου οτι ήταν αυτοί οι ηθοποιοί.Ίσως γιατί όταν βλέπεις ένα μεταγλωττισμένο σήριαλ αυτομάτως συνδυάζεις την φωνή που ντουμπλάρει με την φάτσα του/της αμερικάνου/ίδας ηθοποιού.
Ακόμα Ρίτα Μουσούρη, Δημήτρης Μπισλάνης, ηθοποιοί δηλαδή που δεν είναι στη ζωή εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Η πλέον ίσως ιστορική μεταγλώττιση σειράς. Btw, έχει γίνει θαυμάσια δουλειά στη greekdubdb
 
Γιατι παιζει με υποτιτλους; Το ειχαβαλει να το.σου. Τα μικρα και δεν μπορεσαν νομιζα οτι ηταν μεταγλωτισμενο
 
προβαλλεται τις καθημερινες στις 19.00 στην ερτ1
 
Πίσω
Μπλουζα