Το παλιό όνομα της ALGIDA

schizo

RetroWannaBe
Joined
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
63
Αντιδράσεις
7
Τα παγωτά Algida ονομάζονται έτσι (στην Ελλάδα τουλάχιστον) από τα μέσα του '80 ('84 ίσως, σύμφωνα με προσωπικούς συνειρμούς).

Θυμάται κανείς πώς λέγονταν πριν;

Σπάω το κεφάλι μου αλλά τίποτα...
 
Εγω Άλτζιντα τα ήξερα πάντα........
 
Αν ψαχνεις να βρεις

καρδια ν'αγαπησεις

Αν θελεις στα πελαγα

του ονειρου να ζησεις

Μες το καλοκαιρι

θα βρεις απο κρεμα μια καρδια

Θα βρεις του cornetto την καρδια

και θα την αγαπησεις

Καρδια απο κρεμα, καρδια

Cornetto Algida...

Η Algida λεγοταν παντα ετσι στην Ελλαδα...στην Αγγλια λεγεται Wall's
 
Κατι παιχτηκε με την Algida εκεινη την εποχη,ειτε αγορασε αλλη εταιρια και της αλλαξε το ονομα με το δικο της ειτε μπηκε σαν 3ος αναμεσα στις 2 μεγαλες ,παντως και εγω θυμαμαι κατι σαν αντικατασταση.

Ειναι πρωι ακομη,αν θυμηθω θα επανελθω. :xm:
 
Παλαιότερα υπήρχαν τα : Tartufo, tartufo

gelato italiano

Τartufo, tartufo...

Δεν ξέρω όμως αν είναι η ίδια εταιρεία. :precry:

Το σίγουρο είναι πως πλέον τα διακινεί η Uni Lever.
 
Χμμμ... το gelato italiano κάτι μου λέει. Θυμάμαι ότι βρισκόμαστε σε διακοπές όταν είδα το πρώτο ψυγείο Algida και η μητέρα μου είπε: "Ειναι αυτά, τα ιταλικά..." ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...
 
Καλά , εσείς τότε είστε πολύ παλιοί ! Σεβασμός ! ...
 
Από το επίσημο site:

Ιστορία της μάρκας
H Algida δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά από το 1982.

Στοχεύοντας στην απόλυτη ικανοποίηση του καταναλωτή, χρησιμοποιεί σαν όπλα της τα πολύ δυνατά επώνυμα - καινοτομικά προϊόντα της όπως το Magic, το Cornetto, το Carte D'Or, το Solero και τη Vienetta (ψαρωτικόγια την εποχή του :rolleyes:).

Η Unilever δραστηριοποιείται στον τομέα του παγωτού με διαφορετικές επωνυμίες ανά χώρα αλλά διατηρεί ως ενοποιητικό στοιχείο στο λογότυπο της το σύμβολο της καρδιάς. Στην Αγγλία και στην Κίνα ονομάζονται Walls, στην Ιταλία, την Ελλάδα και την κεντρική Ευρώπη Algida, στην Γερμανία Langnesse και στην Ολλανδία και την Πορτογαλία είναι γνωστή με το όνομα Ola.

:cheers: :cheers:
algida%20cornetto-classic75_tcm117-71103.jpg
algida%20calippo-tropical75_tcm117-71101.jpg
 
Δηλαδη ρε συ teflon, αν παω πορτογαλια και πεσω σε ελληνα περιπτερα (λεμε τωρα) θα εχω τον εξης διαλογο?

Περιπτερας: "Τι θα παρετε κυριε?"

phil_vr: "Παγωτο φιλε μου."

Περιπτερας: "Ποιο παγωτο θελετε?"

phil_vr: "Οla ρε μαγκα, ola!!"

Περιπτερας: "Ολα?!"

phil_vr: "Οla, ola σου λεω και γρηγορα!!!" :) :) :)
 
μόλις τηλεφώνησα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Algida και ρώτησα έναν υπεύθυνο. (βασικά σε 3 άτομα μ έστειλαν μέχρι να βγει άκρη)

το όνομα το είχε ίδιο απ το 1982 που πρωτοξεκίνησε.
 
Χα χα!!! Πήρες τηλέφωνο;;;;

:bow: :bow:

Μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις και ολόκληρο το διάλογο; (από το τηλεφωνικό κέντρο μέχρι αυτόν που σε πληροφόρησε τελικά για το όνομα)

Πρέπει να είχε πολύ γέλιο!

(Χωρίς να πολυκολλάει, για κάποιο λόγο μου θύμισες την ανιψιά μου που 7 χρονών βρήκε και πήρε το τηλέφωνο της Tasty Foods και τους είπε ότι έφαγε πατατάκια και πονάει η κοιλιά της! [καμία σχέση, μάλλον ο συνειρμός έγινε επειδή επίσης θα κουφάθηκαν στο τηλεφωνικό κέντρο όταν το άκουσαν, πολύ πιθανόν με εσένα ακόμη περισσότερο])
 
Αυτό δεν είναι τίποτα.Που να δεις την candy να στέλνει ένα τυχερό αυτοκόλλητο της κουκουρούκου στην tasty και να καταφθάνει πακέτο με μπλουζάκι κουκουρούκου,ρολόι και φακό spiderman και τετράδιο pokemon. :cheers: Τώρα μάλιστα μου στέλνουν και ενημερωτικά έντυπα!!!Τα παιδάκια της γειτονιάς θα με μισήσουν!!! :D :D
 
phil_vr είπε:
Δηλαδη ρε συ teflon, αν παω πορτογαλια και πεσω σε ελληνα περιπτερα (λεμε τωρα) θα εχω τον εξης διαλογο?
Περιπτερας: "Τι θα παρετε κυριε?"

phil_vr: "Παγωτο φιλε μου."

Περιπτερας: "Ποιο παγωτο θελετε?"

phil_vr: "Οla ρε μαγκα, ola!!"

Περιπτερας: "Ολα?!"

phil_vr: "Οla, ola σου λεω και γρηγορα!!!" :) :) :)
Φαντάσου εμένα, μετανάστη στην Πορτογαλία και με σπαστά Πορτογαλέζικα, συνομιλία με Πορτογάλο περιπτερά.

Περιπτερας: "Τι θα παρετε κυριε?"

teflon: "Pagwto Ola gerasi?"

Περιπτερας: "Φυσικά ! Ορίστε.... αυτό έχει κεράσι .....και αυτό :wait2: ....... να ακόμη ένα........πάρε και αυτόν τον πύραυλο............................ !"

teflon: ":cheers:AA! Eykaristw poly, ayrio gerasi, egw! "

Περιπτερας: :eek:
rolleyes.gif


cheesy.gif
 
Περίεργο...κι εγώ θυμάμαι ότι κάτι είχε παιχτεί με το όνομα της Algida...Δε μπορώ να θυμηθώ όμως τι...
 
Giama είπε:
(Χωρίς να πολυκολλάει, για κάποιο λόγο μου θύμισες την ανιψιά μου που 7 χρονών βρήκε και πήρε το τηλέφωνο της Tasty Foods και τους είπε ότι έφαγε πατατάκια και πονάει η κοιλιά της!
ΚΑΡΑΛΟΛ

ΦΛΑΣΙΑ. Τώρα θυμήθηκα οτι είχα δει και εγώ κάπου, ψυγείο με το σήμα της Algida αλλά με διαφορετικό όνομα. Και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Αν το θυμηθώ θα επανέλθω.
 
Giama είπε:
Χα χα!!! Πήρες τηλέφωνο;;;;:bow: :bow:

Μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις και ολόκληρο το διάλογο; (από το τηλεφωνικό κέντρο μέχρι αυτόν που σε πληροφόρησε τελικά για το όνομα)

Πρέπει να είχε πολύ γέλιο!

δεν είχε ιδιαίτερο γέλια, ψάρωσαν πολύ στην αρχή, η τηλεφωνήτρια κυρίως, με ρώτησε υπο ποία ιδιότητα τηλεφωνώ. Της εξήγησα πως είμαι απλός καταναλωτής και έχω αυτήν την απορία. Παύση, χμμ να δώ με ποιόν αρμόδιο να σας συνδέσω.

Μετά μίλησα με κάποια που είχε φωνή γιαγιάς, είπα εδώ είμαστε, να ένα παλαιό στέλεχος, κάτι θα ξέρει. Αντε ξανά, απο πού τηλεφωνείτε, τί ακριβώς θέλετε να μάθετε.

Ξανα μανά, καλη μου είμαι καταναλωτής λεμε και χρήστρια σ ένα φόρουμ (το κατονομάζω)και σε μια αναφορά μας σε ρετρό γεύσεις θυμηθήκαμε και την Αλτζιντα, πείτε μου σας παρακαλώ πάντα με αυτό το όνομα ήταν? Απ την αρχή??

΅Ε... μισό λεπτό, έτσι νομίζω, " παύση, μουσική, ξανά "εε μ ακούτε, ναι έτσι λεγόταν η εταιρία από το 1982"

"σας ευχαριστώ, να στε καλά"

"ε χμμ μου αφήνετε τα στοιχεία σας παρακαλώ?"

"δεν βρίσκω τον λόγο, και πάλι ευχαριστώ, αντίο σας"

πώς δεν μου είπαν οτι η συνομιλία μας καταγράφηκε... :sealed:
 
Γεια σας

Έχω την εντύπωση πως το όνομα ήταν το ίδιο.Έχω όμως τις επιφυλάξεις μου για το λογότυπο.Πιστεύω πως ηταν διαφορετικό.
 
Οπως τα ειπε και η Domniki, τα παγωτα Algida εχουν το ιδιο ονομα απο τοτε που ηρθαν στην Ελλαδα το 1982 με τη μεγαλη "επιτυχια" τους το Corneto. Την επομενη χρονια διαφημιστηκε τρελά το Tartufo και ηταν ο μονος λογος που αφησα για λιγο τα αγαπημενα μου Νοτσιολα και Γκρανελα της ΔΕΛΤΑ.
 
Μμμ..εχώ την εντύπωση ότι στην Ιταλία λεγόταν αλλιώς...τότε με τη δορυφορική κάτι έβλεπα...κάτι πρέπει να είχε παιχτεί με το όνομα αλλά τι...!!

Μμμ εκτός αν συνέβαινε το ανάποδο...δεν ήταν το όνομα αλλά το σήμα που βλέπαμε διαφορετικό...Σίγουρα το σημερινό σήμα είναι διαφορετικό από το πρώτο σήμα...

Να και το πρώτο σήμα στην Ελλάδα:

7218.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα