Το παλιό όνομα της ALGIDA

Έ ρε τι μας έκανες...

Σας λέει κάτι το SELECTA;

EDIT: Εικάζω οτι η εταιρία πρέπει να πρωτοήρθε στην περιοχή μας με κάποια από τις άλλες ονομασίες που έχει, σε άλλες περιοχές του πλανήτη (Lagnese, Selecta κλπ.)

Αυτό θα πρέπει να κράτησε ελάχιστα , ίσως κανα τρίμηνο (γι'αυτό και δε θυμόμαστε το όνομα), και μετά να έγινε Algida.

Δε μπορώ να θυμηθώ αλλά ούτε και να βρω κάτι άλλο...

Πάντως υπάρχει μια εξαιρετικά μικρή πιθανότητα, σε κάποια κομικς της εποχής, να υπάρχουν διαφημιστικές καταχωρήσεις με το παλιό όνομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε DINO

SELECTA λέγονταν τα παγωτά!!! Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
 
Δικαιώθηκα ένα χρόνο μετά;;;

Κι εμένα μου λέει πολλά, το συγκεκριμένο όνομα...

BTW, Καλωσόρισες...
 
Εμένα δε μου θυμίζει τίποτα( Ζερό όμως λέμε!
 
eskimo ;;;

eskimo.png


eskimo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπαα eskimo ειχαμε τα ψυγεια τοτε και χωρια που θα ειχαμε κανει αναλογους συνειρμους θα υπηρχε και θεμα με τα Logo των εταιριων.
 
Έχω κάνει νέα έρευνα στο θέμα, ρωτώντας αρκετούς ηλικιωμένους ψιλικατζήδες.

Ήταν όλοι σχεδόν βέβαιοι πως η Algida ξεκίνησε ως Algida ενώ τα παγωτά δεν ήταν ποτέ εισαγωγή από Ιταλία.

Απλά πριν υπήρχαν διάφορες μικρές μάρκες από το εξωτερικό με τις πολλές να είναι ιταλικές.
 
Νομίζω ότι κάτι θυμήθηκα αλλα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Η algida δεν άλλαξε ποτέ όνομα, όμως στα ψυγεία της είχε για κάποιο διάστημα την ονομασία ενός παγωτού της. Συγκεκριμένα του παγωτου magic.

Ελπίζω να λυθεί αυτή η απορία καθώς βλέπω ταλανίζει αρκετά άτομα!
 
panatha190813 είπε:
Συγκεκριμένα του παγωτου magic.
Και μια μίνι ιστορία πνευματικών δικαιωμάτων:

Η σειρά της Algida που περιλαμβάνει παγωτά πολυτελείας σε ξυλάκι ονομάζεται κανονικά Magnum. Επειδή, όμως, στην Ελλάδα την ονομασία Magnum την είχε κατοχυρώσει πρώτα η Δέλτα, η Algida αναγκάστηκε να αλλάξει την ονομασία και να την κάνει Magic.

Η σειρά αυτή, όμως, ξεκίνησε το 1989, σύμφωνα με τη Wikipedia, οπότε δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορεί να επηρέασε την πρώτη ονομασία της Algida στην Ελλάδα.
 
Δυστυχως ουτε το Selecta μου θυμιζει κατι - ουτε τα Magic (τα οποια ειναι πολυ μεταγενεστερα).

Να θυμισω οτι μιλαμε για το 1982 και το πρωτο εν ελλαδι παγωτο της Algida, τον πυραυλο Cornetto, που πιθανα την πρωτη εκεινη χρονια κυκλοφορουσε σε ψυγεια με διαφορετικο ονομα απο αυτο της Algida.

To Eskimo παιζει μονο αν το πιασουμε λογικα, δηλαδη μια "παραλληλη" εισαγωγη απο τη Γιουγκοσλαβια το 82 - μεχρι να ερθει επισημα η Algida στην Ελλαδα το 83. Αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι το θυμαμαι ως ονομα.
 
Διαγωνισμός της Algida (Μίκυ Μάους τ. 1191, 12 Μαΐου 1989):

algida.jpg
 
Παιδιά νομίζω ότι ήμαστε πολύ κοντά στο να λύσουμε το μυστήριο!!

Σε ΑΥΤΟ το ποστ φαίνεται ένας κατάλογος παγωτών και ένα ψυγείο που φαίνεται να είναι της ALGIDA, όμως έχει το παλιό της όνομα!

Εδώ το πρόβλημα είναι ότι δεν φαίνεται καλά.. Αν και φαίνεται ξανά να αρχίσει από "Al......" μόνο που είναι αρκετά μεγαλύτερο - έχει περισσότερα γράμματα (9;) από τα 6 του "Algida", και δεν μου φαίνεται να γράφει "Αλτζιντα" στα ελληνικά, χωρίς να το αποκλείω..

Αν κάποιος έχει την ταινία "7 υπεροχοι γκαφατζηδες" και μπορεί να δει την συγκεκριμένη σκηνή, ίσως να μπορούσε να μας βοηθήσει.

Edit: Η ταινία είναι από το 1987 απ' ότι είδα, άρα αν πραγματικά γράφει το παλιό όνομα της Algida, με λίγο ψάξιμο σε καλοκαιρινά περιοδικά του 1987 και πριν ίσως πετύχουμε και καμία διαφήμιση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε cloud είδα την ταινία αλλά η κακή της ποιότητα λόγω παλαιότητας της με εμπόδισε να δω καθαρά. Σαν να γράφει Alquida. Αυτό το όνομα όμως παραπέμπει κάπου αλλού :eek:
 
johnny19818 είπε:
Φίλε cloud είδα την ταινία αλλά η κακή της ποιότητα λόγω παλαιότητας της με εμπόδισε να δω καθαρά. Σαν να γράφει Alquida. Αυτό το όνομα όμως παραπέμπει κάπου αλλού :eek:
Την ταινία την είδα και εγώ στο ΥΤ, και ούτε και εγώ έβγαλα άκρη.. :(

Πάντως κατά 85% δεν γράφει "Algida"!

Το χειρότερο είναι ότι μέχρι και πριν λίγα χρόνια όχι μόνο το θυμόμουν, αλλά ίσως και το χρησιμοποιούσα και πιο συχνά από το "Algida".. Όμως δεν μπορώ να το θυμηθώ με τίποτα! :cry:
 
Μήπως λεγόταν Alcuore που σημαίνει στα Ιταλικά καρδιά;
 
cloud είπε:
Την ταινία την είδα και εγώ στο ΥΤ, και ούτε και εγώ έβγαλα άκρη.. :( Πάντως κατά 85% δεν γράφει "Algida"!

Το χειρότερο είναι ότι μέχρι και πριν λίγα χρόνια όχι μόνο το θυμόμουν, αλλά ίσως και το χρησιμοποιούσα και πιο συχνά από το "Algida".. Όμως δεν μπορώ να το θυμηθώ με τίποτα! :cry:
ριξε μια ματια εδω ,νομιζω οτι γραφει Algida ή εστω Algita
 
katerinak είπε:
ριξε μια ματια εδω ,νομιζω οτι γραφει Algida ή εστω Algita
Χμμμ... Ίσως και να έχεις δίκιο..

Το έψαξα λίγο και με το GIMP, και πραγματικά φαίνεται το παλιό σήμα της Algida να ταιριάζει σε μεγάλο βαθμό "επάνω" σε αυτό, όχι όμως απόλυτα (Ίσως φταίει και η πολύ κακή ποιότητα του βίντεο.). Βασικά το "g" φαίνεται να μην ταιριάζει στην "ουρίτσα" από κάτω (Στο βίντεο φαίνεται ότι δεν υπάρχει, άρα δεν είναι "g".), και το "Α" με το "l" φαίνεται ότι ενώνονται ή είναι πάρα πολύ κοντά, ενώ στο σήμα της Algida υπάρχει κενό.

Άρα γυρίζουμε στο μηδέν; :xm:

Υ.Γ.: Ανέβασα το αρχείο του GIMP... Αν κάποιος μπορεί να δει λίγο καλύτερα, ας του ρίξει μία ματιά, και ας προσέξει λίγο καλύτερα τα 2 σημεία που είπα ("Al" & "g"... Βασικά να παίξει λίγο με την διαφάνεια στο layer του σήματος.).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πάλι δεν έβγαλα άκρη... :(
 
Η δική μου γνώμη είναι οτι είχε αλλάξει logoτυπο...οπότε να μας φάνηκε οτι αλλαξε ονομασία...τι λέτε?? ρ34.jpg

ρ4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αποκλείεται τίποτα.
 
Πίσω
Μπλουζα