Το πιο εθιστικό παιχνίδι που έχετε παίξει, παίζετε και θα το παίζετε μια ζωή;

Miss World 96' , οταν το εβλεπα η επαιζα μικρος στα arcades..

edit: ωπ, σορι λαθος.. ΕΡεθιστικο διαβασα!!! :p
 
Αν και ήδη είχα απαντήσει στην 2η σελίδα, θα προσθέσω άλλο ένα game που έχω τερματίσει 3-4 φορές και το ξαναπαίζω τώρα και συνεχίζει να με πωρώνει για κάποιο λόγο....

Portal 2!
 
Παντως το miss world 96' και τα αλλα παρομοιου θεματος θα τα παιζω παντα, οπου τα βρισκω!! ;)

Περα απ την πλακα, αυτα που μου ερχονται στο μυαλο τωρα ειναι το Pang και το Final Fight..
 
Μια ζωή; Φαντάζομαι μόνο το Tetris μπορεί να αντέξει τόσο πολύ. Τα υπόλοιπα θα τα βαρεθώ κάποια στιγμή. Ακόμα και το Street Fighter, ακόμα και το Pac-Man και το Defender.

Από τα μη ηλεκτρονικά, νομίζω ότι D&D θα συνεχίσω να παίζω ακόμα και στα βαθιά γεράματα κάνοντας τον DM στα εγγόνια μου και τους φίλους τους.
 
Castlevania the new generation για Sega mega drive.. Στακάτη platforming/action δράση που την ευχαριστιέσαι απο την αρχή μεχρι το τέλος του παιχνιδιού..
 
Εδω και καιρό έχω (ξανά)κολήσει άπειρα με όλη τη σειρά Borderlands. 100άδες ώρες παιχνιδιού. Απίστευτο replayability για FPS. Μόνο το civilization μπορεί να το ξεπεράσει.
 
Age of Empires II (aka Age of Kings). Ξέρω, όχι και πολύ retro, αλλά είναι ήδη 15 χρονών, όσο να 'ναι...

Διόρθωση: σόρρυ, ξέχασα για κάποιο λόγο να πω ότι 2ο είναι το Anno 1602 (aka 1602 A.D.)

Αυτά τα 2 τεσπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλει κι ερώτημα; Το Τetris χρόνια τώρα πορεύεται χωρίς αντίπαλο! Με ξακουράζει τόσο πολύ όταν παίζω και με βοηθάει ν' αδιάζω το μυαλό μου από τις άχρηστες σκέψεις, αφιερώνω γύρω στο μισάωρο σχεδόν κάθε μερα. Μάλλον θα με συντροφεύει για πάντα.
 
Ξέχασα και το πρόσφατο κόλλημα μου με το καταραμένο Spelunky. Τελευταία παίζω μόνο δύο leaderboard κάθε μέρα, ένα στο PC και ένα στο PS Vita. Και ενώ έχω κλείσει πάνω από 1000 παιχνίδια συνολικά, ακόμα την παθαίνω και τρώει rage quit, και ακόμα υπάρχει μεν ένας εθισμός αλλά δε σου κόβει το παιχνίδι με τα πιο άκυρα χασίματα εκεί που δεν το περιμένεις. Τόσο θέλω να το κάνω uninstall γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα και άλλο τόσο δεν θέλω γιατί και ένα μισάωρο την ημέρα είναι αναπόφεκτο και έχει εθιστικό χειρισμό. Τι παιχνίδι και αυτό, κάποιος μου έλεγε πως αν ένα παιχνίδι σε κάνει να θυμώνεις εεε τότε δεν έχει καλό gamedesign και δεν θα έπρεπε να το παίζεις, αλλά το Spelunky ξεπερνάει, ενώ είναι τόσο εκνευριστικό και αρκετά από τα χασίματα άδικα, ακόμα και αν το έχω ψιλομάθει, δεν μπορώ να μην πω πως είναι καταπληκτικά έξυπνα σχεδιασμένο παιχνίδι. Τι αντίφαση και αυτή.

Τελευταία παίζω καθημερινά τα 2 leaderboard, καμιά attempt να βγάλω achievements ή να πάω στο hell level, και μετά το κλείνω θυμωμένα και κάνω οτιδήποτε άλλο πέρα από gaming. Μόνο αυτό, δεν έχω παίξει τίποτα άλλο.
 
Τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο Bomb Jack[spectrum],Ikaruga, Halo(s), Cave shooters

Tελευταιο κολλημα μου ηταν το Crimson Glover
 
μου κάνει εντύπωση ο "εθισμός" με το bomb jack...

δεν το θεωρούσα ποτέ τόσο εθιστικό στις home εκδόσεις ακόμα και τότε!
 
Εθιστικό?

Doom για PC.. τι άλλο?

Όλα τα official παλιά Doom..

- Ultimate Doom

- Doom II

- Masters Levels του Doom II

- Το επεισόδιο No Rest for the Living

- Final Doom..

Και ανέφερα μόνο τα original.. γιατί υπάρχει unofficial υλικό για όλη μας τη ζωή :p
 
Όταν ηλιακά ήμουνα επιρεπής στο να κολάω με games ήταν τότε που είχα το 1ο μου PC. Στα 4~5 χρόνια που το είχα με το ζόρι να απέκτησα πάνω από 20 games. Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα να μην έπαιξα τότε όλα τα μεγάλα hits της εποχής.

Θυμάμαι ότι ένα παιχνίδι με είχε "ταξιδέψει" και "μαγέψει" με το story του. Το οποίο όταν το τερμάτισα αμέσως το ξαναξεκίνησα.

Ο λόγος για το Time command.

Δεν ξέρω αν ήταν εθιστικό αλλά σίγουρα έχει χαραχθεί στην μνήμη μου.
 
Crimson Moonlight είπε:
Θέλει κι ερώτημα; Το Τetris χρόνια τώρα πορεύεται χωρίς αντίπαλο! Με ξακουράζει τόσο πολύ όταν παίζω και με βοηθάει ν' αδιάζω το μυαλό μου από τις άχρηστες σκέψεις, αφιερώνω γύρω στο μισάωρο σχεδόν κάθε μερα. Μάλλον θα με συντροφεύει για πάντα.
Ποίο Tetris game εξακολουθείς να παίζεις; :p

Εγώ το τελευταίο που είχα παίξει ήταν το Tetris της Hudson (που δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει) για το 3DS. Eίχα αγοράσει την digital version που κόστιζε γύρω στα 10 ευρώ. Πλέον δεν υπάρχει στο eShop κι αντί αυτού θα βρεις το Tetris Ultimate της Ubisoft, ίσως το χειρότερο Tetris που 'χει βγει ποτέ. Αν δεν έχεις αγοράσει το Tetris της Hudson, ευτυχώς υπάρχει και σε retail version.
 
Μμμμμ ειναι παρα πολλα εγω θα πω το Shinobi το εχω τελειωσει πααααρα πολλες φορες κ ακομα οποτε υπαρχει χρονος παντα το τιμαω..
 
Vetus είπε:
Ποίο Tetris game εξακολουθείς να παίζεις; :p
Εγώ το τελευταίο που είχα παίξει ήταν το Tetris της Hudson (που δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει) για το 3DS. Eίχα αγοράσει την digital version που κόστιζε γύρω στα 10 ευρώ. Πλέον δεν υπάρχει στο eShop κι αντί αυτού θα βρεις το Tetris Ultimate της Ubisoft, ίσως το χειρότερο Tetris που 'χει βγει ποτέ. Αν δεν έχεις αγοράσει το Tetris της Hudson, ευτυχώς υπάρχει και σε retail version.
Το Tetris Tengen για το NES παραμένει χρόνια τώρα το αγαπημένο μου! Eχω παίξει διάφορες εκδοχές, αλλά καμία δεν ήταν τόσο καλή όσο αυτό. Μιλάμε για θρήνο όταν χάλασε το NES, νόμιζα ότι δεν θα μπορέσω να το ξαναπαίξω! Να 'ναι καλά τα emulators. Το Νetris της Imphenzia για τον υπολογιστή το έπαιζα επίσης πολύ μέχρι που έβαλα τα Windows 7. Τώρα παίζω κυρίως με μία εφαρμογή για android που λέγεται Falling Blocks! και είναι μακράν το καλύτερο απ' όλα τα tetris για android-έχει πολύ καλή αισθητική και ποιότητα. Μόνο που είναι παλιά εφαρμογή και δύσκολο να την βρείς πιά. Όταν άλλαξα κινητό την έψαχνα για τέσσερις μέρες!

 


---



Sorry για το off topic!
 
Πίσω
Μπλουζα