Το πρώτο μου PC - Μέρος Β'

kotsoskorg είπε:
Γειά. Καλώς σας βρίσκω. Λέγομαι Κώστας από Καβάλα.
Εϊχα το 1989 έναν 8086 στα 8Mhz με κόκκινο turbo button ακριβώς δίπλα στο reset.. Είχε πράσινη οθόνη 14", η κάρτα γραφικών ήταν Hercules-Cga (με διακόπτη πάνω στην κάρτα). Είχε 640Kb Ram! Πάρα πολύ σε σχέση με το cpc που είχα μέχρι τότε με τα 64!!!

Είχε ένα 3,5ρι fdd στα 720kb και ένα 5+1/4 fdd στα 360kb. Έτρεχε Msdos 3.11, Norton Commander, κτλ κτλ.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά το on/off του PC το οποίο ήταν πίσω δεξιά ένα κόκκινο κουμπί που πάνω άναβε και κάτω έσβηνε. Ένα απαρχαιωμένα πράγμα.

Αργότερα έβαλα έναν συνεπεξεργαστή 8087 και ένα σκληρό δίσκο 20Mb (ο οποίος με το πρόγραμμα doublespace τον έκανε 40Mb).

Να ένα τέτοιο ήταν:

Προβολή συνημμένου 67490
Καλως ηλθες!Ωραιο το μηχανακι σου (κλασσικο pc/xt).Mια που εισαι νεο μελος περνα και απο εδω για το καλωσορισμα:http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?275-%CA%E1%EB%F9%F3%FC%F1%E9%F3%EC%E1!/page116
 
Hyundai Super 16V και για μένα με B/W CGA της ATi σε 14" monitor και 5.25 Floppy δίχως σκληρό. 1990 ή 1991 τον αγόρασα πάνω από 100.000δρχ! Καλό PCάκι. Δεν άντεξε ούτε ένα χρόνο καθώς τον έκαψα εν μέσω σπινθηροβολισμών σύροντας κατσαβίδι σε slot την ώρα που λειτουργούσε! :p

Μετά κράτησα μόνο την οθόνη και πήρα έναν AUVA 80286. Κάπου εδώ είναι και το mobo που είχα πάρει τότε (http://stason.org/TULARC/pc/motherboards/m286_1.html#.UpZep-I3bWM)

Απίστευτες αποχές με απίστευτη υπομονή στα loading times! ;)
 
nasospakos είπε:
Απίστευτες αποχές με απίστευτη υπομονή στα loading times! ;)
Από floppy; Μια χαρά "γρήγορο" ήτανε! Μάλλον δεν είχες περάσει από οκτάμπιτα με κασέτα. :)
 
Για να γράψω και τη δική μου ιστορία. Λοιπόν... Το πρώτο μου (και μοναδικό, μέχρι στιγμής:sweat:) pc είναι ένα Multirama PC. Είναι του 2003 (!!!) και έχει πάνω του (ή, καλύτερα, μέσα του) τα εξής:

> Μητρική => Jetway P4MDPT

> Επεξεργαστής => Pentium 4 στα 2,4 GHz

> Μνήμη => 1 x SDRAM DIMM 256 MB RAM

> Σκληρός Δίσκος => 80 GB

> Κάρτα Γραφικών => Club 3D NVIDIA GeForce FX 5200, 256 MB, με σύνδεση AGP

> Μαγνητικά μέσα => 1 x οδηγός δισκέτας, 1 x CD Recorder, 1 x DVD-ROM

> Ενσωματωμένο modem 56k

> Τροφοδοτικό => 250 W

> Οθόνη => Acer 17''

> Πληκτρολόγιο => Microsoft Internet Keyboard

> Ποντίκι => Microsoft με "μπίλια" (αν και εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ ένα δεύτερο, οπτικό της Logitech, που μου το είχαν δώσει μαζί με τον υπολογιστή, ως δώρο!!!)

[ - Έχω προσθέσει τα εξής περιφερειακά:

> Εξωτερικό DVD recorder της LG

> Εξωτερικό Σκληρό Δίσκο 500 GB "My Book Edition" της Western Digital ]

Τον χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια (το Δεκέμβρη κλείνει 10ετία), και δουλεύει ακόμα πολύ καλά! Πιστεύω έπαιξε σημαντικό ρόλο σε αυτό το ότι δεν χρησιμοποιήθηκε (σχεδόν) ποτέ για Internet. Σε προσπάθεια για update, "κολλούσα" στην ιδιαιτερότητα της μνήμης που "παίρνει", καθώς SDRAM DIMM μεγαλύτερες από 256 MB είτε δεν υπάρχουν στην αγορά είτε είναι αρκετά ακριβές... Αλλά, δεν έχω και ιδιαίτερο παράπονο, καθώς ως media center την κάνει εξαιρετικά τη δουλειά του!!!

Ορίστε και φωτογραφία του συστήματός μου.

mk193 Multirama PC.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mk193 είπε:
Για να γράψω και τη δική μου ιστορία. Λοιπόν... Το πρώτο μου (και μοναδικό, μέχρι στιγμής:sweat:) pc είναι ένα Multirama PC. Είναι του 2003 (!!!) και έχει πάνω του (ή, καλύτερα, μέσα του) τα εξής:
> Μητρική => Jetway P4MDPT

> Επεξεργαστής => Pentium 4 στα 2,4 GHz

> Μνήμη => 1 x SDRAM DIMM 256 MB RAM

> Σκληρός Δίσκος => 80 GB

> Κάρτα Γραφικών => Club 3D NVIDIA GeForce FX 5200, 256 MB, με σύνδεση AGP

> Μαγνητικά μέσα => 1 x οδηγός δισκέτας, 1 x CD Recorder, 1 x DVD-ROM

> Ενσωματωμένο modem 56k

> Τροφοδοτικό => 250 W

> Οθόνη => Acer 17''

> Πληκτρολόγιο => Microsoft Internet Keyboard

> Ποντίκι => Microsoft με "μπίλια" (αν και εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ ένα δεύτερο, οπτικό της Logitech, που μου το είχαν δώσει μαζί με τον υπολογιστή, ως δώρο!!!)

[ - Έχω προσθέσει τα εξής περιφερειακά:

> Εξωτερικό DVD recorder της LG

> Εξωτερικό Σκληρό Δίσκο 500 GB "My Book Edition" της Western Digital ]

Τον χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια (το Δεκέμβρη κλείνει 10ετία), και δουλεύει ακόμα πολύ καλά! Πιστεύω έπαιξε σημαντικό ρόλο σε αυτό το ότι δεν χρησιμοποιήθηκε (σχεδόν) ποτέ για Internet. Σε προσπάθεια για update, "κολλούσα" στην ιδιαιτερότητα της μνήμης που "παίρνει", καθώς SDRAM DIMM μεγαλύτερες από 256 MB είτε δεν υπάρχουν στην αγορά είτε είναι αρκετά ακριβές... Αλλά, δεν έχω και ιδιαίτερο παράπονο, καθώς ως media center την κάνει εξαιρετικά τη δουλειά του!!!
Παντως απο το ebay μια χαρα αναβαθμιση κάνεις :http://www.ebay.co.uk/itm/2GB-2x1GB-DDR-266-MHz-PC2100-Non-ECC-Desktop-PC-DIMM-Memory-RAM-184-pin-/230957775140?pt=UK_Computing_ComputerComponents_MemoryRAM_JN&hash=item35c627f924
 
angel_grig είπε:
Παντως απο το ebay μια χαρα αναβαθμιση κάνεις :http://www.ebay.co.uk/itm/2GB-2x1GB-DDR-266-MHz-PC2100-Non-ECC-Desktop-PC-DIMM-Memory-RAM-184-pin-/230957775140?pt=UK_Computing_ComputerComponents_MemoryRAM_JN&hash=item35c627f924
Ευχαριστώ για την πληροφορία, angel_grig!!!
 
H κεντρικη μοναδα δεν σε βολευει να ειναι κατω?(για να εχεις χωρο στο γραφειο)...Το dvd παντως μπορεις να το κανεις και εσωτερικο,και οποτε θες το ξανακανεις εξωτερικο :D
 
Αν και εχω ενα laptop,ενα netbook και ενα pc με i7,8GB Ram και gtx 650 που ακομα απορω γιατι το αγορασα αυτο που χρησιμοποιω κατα 80% ειναι το πρωτο μου PC.

Μια ζωη κονσολας που απεχθανεται και τα home micros ποτε δεν ειχα στο μυαλο μου την αγορα pc οποτε πηρα αρκετα μεγαλος σε ηλικεια το πρωτο μου που αποτελουνταν απο τα εξης.

CPU: Pentium D 2.6 Ghz

GPU: Aρχικα ειχε πανω την Geforce 6200 στη συνεχεια εβαλα την 8600GT και αυτη που φοραει τωρα ειναι η 9600GT.

Ram: Aρχικα ειχε πανω 1GB και αργοτερα προσθεσα ακομα ενα.

Μotherboard: Gigabyte GA-945pl

Disk Drive: Aρχικα ειχε δυο φτηνιαρικα sony ενα Drive απλο και ενα Recorder που παραδοξως το Drive διαβασε εκατονταδες δισκακια πριν τα φτυσει το ιδιο και το Recorder που εγραψε πανω απο 1700 DVD πριν τα τιναξει.Μολις χαλασαν εβαλα πανω ενα NEC και ενα Plextor και αυτα εχει ακομα και τωρα.

ΗDD: Eιχε πανω εναν WD 80GB και αυτη την στιγμη εκτος απο αυτον εχει ακομα εναν εσωτερικο WD στα 1,5ΤΒ και μονιμα συνδεμενους πανω του δυο εξωτερικους WD o ενας στα 500GB και ο αλλο στο 1ΤΒ.

Λειτουγικο: Windows XP.

Oθονη LG 19 ιντσων.

Τροφοδοτικο: Eιχε ενα ουτε ξερω τι μαρκα ηταν αλλα εμοιαζε λες και το αγορασες απο κανενα πανυγηρι και αργοτερα εβαλα ενα corsair 550w.

Eπισης αλαξα την στοκ ψυκτρα του επεξεργαστη με μια Asus Triton.

Παιχνιδια συγχρονα κλπ δεν παιζω εχω της κονσολες γιαυτα οποτε αυτο το PC ειναι αποκλειστικα για media center,mame και καποιους οχι και τοσο απαιτητικους emulators.Δεν ειχα σκοπο να αλαξω τιποτα αλλα επειδη με την εχει σπασει σε κατι θεματακια σκεφτομαι την αναβαθμηση του επεξεργαστη,της μητρικης και της μνημης ram με αγορα επεξεργαστη amd apu και 8 GB Ram που μαζι με την μητρικη το κοστος θα φτασει τα 250 ευρω.

Οτι και να αλαξω παντως θα παραμενει παντα το πρωτο μου pc και δεν προκειται να το αποχωριστω ποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
H κεντρικη μοναδα δεν σε βολευει να ειναι κατω?(για να εχεις χωρο στο γραφειο)...Το dvd παντως μπορεις να το κανεις και εσωτερικο,και οποτε θες το ξανακανεις εξωτερικο :D

Δυστυχώς, κάτω δεν έχω καθόλου χώρο, λόγω διαρρύθμισης δωματίου... Αν έπαιρνα, βέβαια, ένα γραφείο καθαρά για Η/Υ, κάτι θα γινόταν, ξέρω... Αλλά, έχω συνηθίσει πλέον ;)
 
Το πρώτο το είχα πάρει Αύγουστο του 2002, και ήταν..

Μ/Β: Μία QDI που δεν θυμάμαι μοντέλο.. Πάντως είχε περίπου 100?.. :p

CPU: AMD Athlon XP 1800+

GPU: ATI Radeon 8500, και αργότερα και ενώ μου χάλασε η πρώτη, μου χάρισαν μία ATI Radeon Χ800..

RAM: 256MB + 256MB μετά από περίπου έναν χρόνο..

HDD: 40GB + 80GB μετά από 2-3 χρόνια..

Τροφοδοτικό: Ένα 350άρι αν θυμάμαι καλά..

Οπτικά: Στην αρχή μόνο ένα DVD.. Μετά από μερικούς μήνες πήρα ένα CD-R, και μετά από μερικά χρόνια ένα DVD-R.. Συν έναν οδηγό δισκέτας..

Modem: 56k dial up στην αρχή, και αργότερα μία κάρτα ethernet..

PCI: Μία κάρτα με 5 USB 2.

Οθόνη: Sasmung CRT 17"

Λειτουργικά: Windows XP ως το 2006, και μετά Ubuntu.. Και τα τελευταία χρόνια που άρχισε να παραδίδει και το πνεύμα του, πέρασαν Windows 7 Starter, μετά από το χτύπημα του 40άρι που είχα τα λειτουργικά και κάποια άλλα προβλήματα δούλευα με διάφορα Live CD, και τώρα είναι με Linux Mint Debian Edition..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Από floppy; Μια χαρά "γρήγορο" ήτανε! Μάλλον δεν είχες περάσει από οκτάμπιτα με κασέτα. :)
από floppy είχε ένα 5.25 και αργότερα του πρόσθεσα και ένα 3.5 πιο πολύ για να παίζω τα μεγάλα για την εποχή adventures της Sierra, LucasArts. Με θυμάμαι να παίζω adventures με 8 δισκέττες 5.25 και να αλλάζω κάθε λεπτό!!! Από 8-bit είχα περάσει αλλά δεν έιχα ποτέ στην προσωπική μου κατοχή. Πολλά ξαδέρφια μου είχαν Amstrad, Commodore. Πάντως σε κάποιες περιπτώσεις τα τελευτάια μου φαινόντουταν πολύ γρηγορότερα από 8088 XT επεξεργαστές!
 
ο πρώτος μου υπολογιστής

Αν και είναι εκτός retro ορίων πότε απέκτησα υπολογιστή, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία αυτή.

Απέκτησα τον πρώτο μου υπολογιστή το φθινόπωρο του 1997, μάρκα δεν θυμάμαι αλλά με γοήτευε το γεγονός ότι είχα υπολογιστή. Το λειτουργικό του σύστημα ήταν Windows 3.1 (για να ξεκινήσει ο υπολογιστής πληκτρολογούσες win και πάταγες enter), μετά περάσαμε στα Windows 95, Windows 98 κλπ. Είχα πάρει από περιοδικά υπολογιστών CDROM με παιχνίδια, είχα καταχωρήσει πολλά παιχνίδια στη μνήμη, άκουγα CD μουσικής, δεν είχα διαδίκτυο αρχικά. Στον πρώτο μου υπολογιστή είχα δει και το CDrom από τη δισκογραφική δουλειά του Στέφανου Κορκολή με τίτλο ''Ξέσπασα'' που δινόταν μαζί με το μουσικό CD. Στην αρχή η σχέση μου με τον υπολογιστή ήταν ''από μακριά κι αγαπημένοι'' αλλά στη συνέχεια το είδα πιο ουσιαστικά. Αργότερα ανακάλυψα το θαυμαστό κόσμο του Διαδικτύου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Commodore 64, κάποτε στα 80s...
 
σπέκτρουμ γομολάστιχας εκεί κάπου στα τέλη του 1983...
 
To πρώτο μου PC το 1999-από ένα μικρό μαγαζί της γειτονιάς μας, ο οποίος με δελέασε με χαμηλή τιμή-celeron 433, μια μητρική no name που αποδείχτηκε προβληματική, δίσκος 8 γίγα, windows 98 SE οθόνη hyundai 15 αρα, τροφοδοτικό και κουτί του κιλού. cd εγγραφής (τότε δεν είχαν διαδοθεί τα dvd ακόμη). Με πρώτη ευκαιρία χάρισα την μητρική σε ένα εργαστήριο στα ΤΕΙ, και έβαλα QDI advance 8, soundblaster 128, και voodoo 3 3000 (κλασσικά με έξτρα ανεμιστήρα μιας και τηγάνιζες αυγά πάνω της). πετούσε το μηχανηματάκι! (96 ΜΒ μνήμης, η βουντού 16). Έπαιζα Tiberian sun, age of empires II, quake 3 arena, ένα ράλλυ.
 
Τον πρωτο μου υπολογιστη μου τον εφερε ενας θειος μου που ειχε πολλα στο σπιτι του απο οσο θυμαμαι οταν μου τον εφερε δεν αναβε η οθονη ηταν καμενη ενω ο πυργος ηταν καθυστος και εγγραφε 60 με πρασινα γραμματα ακουγοταν και ο αεριστηρας του θυμαμαι ειχε μια κοκκινη λαμπα που ηταν για τον σκληρο δισκο ειχε windows 95. και οταν μ τον εφερε ειμουν 6 χρονων αν θυμαμαι καλα. Μετα μου εφερε ο τατας μου εναν αλλον υπολογιστη με windows 98SE και αυτος ηταν καθυστος δεν ηταν ισιος πυργος. Μετα στις 21/09/2002 μου αγορασε ο πατερας μου τον δικο μου υπολογιστη με windows xp professional without service pack Greek ειχε και παιχνιδια πανω θυμαμαι τα mame32 , ενα παιχνιδι με αεροπλανα που επρεπε να σκοτοσεις καποιους ανθρωπους μεσα σε ενα αεροπλανο και πηγενες στο επομενο σταδιο μετα (πως το λενεε ;;;;;; ) και με αυτο τον υπολογιστη ειμουν για 5 χρονια μετα τον αλλαξα και πηρα εναν καλυτερο με windows xp pro sp2 english , office xp pro , norton 2003 , photoshop cs2 , adobe reader etc ... ειχε επεξεραστη intel pemium 4 στα 3.20Ghz. ηταν gigabyte και με 512Mb Ram θυμαμαι ακομα τον εχω αν και του εβγαλα ενα ποσο της μνημης και του αφησα μονο 256Mb. Μετα ηθελα να βαλω τα vista πανω τα εβαλα σερβοντουσαν ομως του εβαλα αλλη καρτα γραφικων για τα windows aero και μνημη 2Gb, Μετα το 2009 πηρα αλλον υπολογιστη με επεξεραστη intel core 2 quad q8300 μνημη 3gb γραφικα: nvidia GT 9500. και περασα με αυτον τον οποιον εχω ακομα ως το 2012 απο εκει και περα πειραν αυτον εδω:

Capture.jpg

Capture.jpg
 
Το πρώτο μου PC το απεκτησα το 2001 οπότε δεν πιάνεται ως ρετρό. Θα πω λοιπόν για τον πρώτο υπολογιστή που θυμάμαι να έχει ένας συμμαθητής μου και στις κοπάνες παίζαμε Bubble Bobble ανελέητα. Φυσικά θυμάμαι και στην Α' γυμνασίου (1994) τους υπολογιστές στο μάθημα της πληροφορικής που δεν ήταν έγχρωμοι και είχανε μια χελωνίτσα σε κάποιο πρόγραμμα ζωγραφικής νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
και είχαμε μια χελωνίτσα σε κάποιο πρόγραμμα ζωγραφικής νομίζω.
Λογικά αναφέρεσαι στην γλώσσα προγραμματισμού Logo.
 
Πίσω
Μπλουζα