Το πρώτο μου video...

H αρχή λειτουργίας του βίντεο είναι ως εξής:για να φτάσει το απαραίτητο bandwidth για να γράψει έγχρωμη εικόνα και μονοφωνικό ήχο (αρχικά) η σχετική ταχύτητα κεφαλής και ταινίας πρέπει να είναι της τάξης των 5 μέτρων/δυτερόλεπτο. Για να γίνει αυτό με ακίνητη κεφαλή, όπως του κασσετοφώνου, θα έφτανε μια απλή κασσέτα μόνο για μερικά δευτερόλεπτα.(το κασσετόφωνο έχει κανονική ταχύτητα 4.75 εκατοστά/δευτερόλεπτο) Τοποθετώντας όμως τις κεφαλές πάνω σε ένα τύμπανο που περιστρέφεται με 3000 στροφές/λεπτό (δια 60 δεύτερα = 50 fps, κάθε frame γράφεται με μια περσιτροφή του τυμπάνου και το μισο με τη μια κεφαλή και το΄άλλο μισό με την άλλη). Έτσι, ενώ η ταχύτητα που "τρέχει" η ταινία είναι 2.25 εκ/δευτ, μπορούμε με τισ κινητές κεφαλές να έχουμε το απαραίτητο bandwidth! Έχουμε ακόμα και τις ακίνητες κεφαλές ήχου/σημάτων ελέγχου (το γνωστό tracking) και της διαγραφής (full erase). Τώρα, λόγω της χαμηλής ταχύτητας της ταινίας ο μονοφωνικός ήχος είναι χάλια, αλλά ο στεροεφωνικός ήχος hifi γράφεται από τις ίδιες κεφαλές είκόνας στο ίχνος της εικόνας με πολυπλεξία συχνότητας, νομίζω. Τώρα, το βίντεο ήταν η πιο πολύπλοκη συσκευή σε ένα σπίτι, μετά το αυτοκίνητο. Το γνωστό LP (η αργή ταχύτητα) έχει το βίντεο περισσότερες κεφαλές πάνω στο τύμπανο (4 ως 6) ώστε, μειώνοντας ακόμη περισσότερο την ταχύτητα της ταινίας να μπορούμε παρ'ολα αυτά σε μια περιστροφή του τυμπάνου να γράψουμε περισσσότερα frames. Έτσι μεγαλώνει η διάρκεια της κασσέτας αλλά πέφτει κι αλλό η ποιότητα. Όλη αυτή η καταπληκτική τεχνολογία (και τα κασσετόφωνα δεν ήταν λιγότερο συναρπαστικά) δυστυχώς έγινε obsolete από το dvd.
 
στο συστημα PAL η εικονα δεν χαλαγε τοσο πολυ αλλα στο secam ειχε θεμα πολλες φορες το χιονακι ηταν εντονο που γινονταν ασπρομαυρη η εγγραφη επρεπε να ειναι καμπανα η εικονα για να βγει ενχρωμο αλλα και ενχρωμο να εβγαινε εβλεπες χρωματιστα χιονακια μεσα
 
Εδώ έχω ένα σχέδιο που ίσως κάνει πιο ξεκάθαρο τι εννοώ

video.jpg
 
Το πρώτο μου (και μοναδικό !) βίντεο το πήρε ο πατέρας μου το 1989!!! (πάντα ήμουν πρωτοπόρος στην τεχνολογία, DVD player πήρα το 2005... :cool: )

Ήταν μάρκας JVC , πραγματικό σκυλί, έως το 1993 το δούλεψα στα κόκκινα! Μετά ήμουν πιό αραιός στη χρήση του έως και το 2005 που το χάρισα σ' εναν φίλο μου... Μπορεί και να δουλεύει ακόμη...

JVC HRD217U VHS Recorder 1987.jpg
 
παρομοιο με αυτο που ειχα αν και μενα οπως ειχα γραψει παραπανω δεν βγηκε και τοσο καλο το δικο μου.

βεβαια παιζει ρολο και αν θα σου πεσει καμια πατατα συσκευη
 
VAGBITH είπε:
Το πρώτο μου (και μοναδικό !) βίντεο το πήρε ο πατέρας μου το 1989!!! (πάντα ήμουν πρωτοπόρος στην τεχνολογία, DVD player πήρα το 2005... :cool: )Ήταν μάρκας JVC , πραγματικό σκυλί, έως το 1993 το δούλεψα στα κόκκινα! Μετά ήμουν πιό αραιός στη χρήση του έως και το 2005 που το χάρισα σ' εναν φίλο μου... Μπορεί και να δουλεύει ακόμη...

Προβολή συνημμένου 79273
Αν εξαιρέσω το τηλεκοντρόλ, έχουν οι γονείς μου το ίδιο video από το 1988. Σκυλί μονάχο με καλή συντήρηση! Ακόμη και μπογιά όταν βάφαμε μια φορα το σπίτι έχει πέσει στα κουμπιά και τίποτα αυτό ακόμη λειτουργεί άψογα. Made in Japan βλέπεις!!
 
Το πρώτο μου βίντεο Hitachi VT-64E αγοράστηκε κάπου στα τέλη του 1985 (175.000 δρχ) με ατελείωτες ώρες εγγραφής και αναπαραγωγής στο ενεργητικό του.

attachment.php


Το παρόπλισα το 1991, όταν αγόρασα το National Panasonic J20 (200 £) που ήταν από τα πρώτα βίντεο, που υποστήριζαν Show View για τον προγραμματισμό εγγραφής με Barcode, και υποστήριζε Long Play (Lp) .

attachment.php


Ακολουθεί το πρώτο μου στερεοφωνικό βίντεο που με συντροφεύει μέχρι και σήμερα. Panasonic NV-HS900 SVHS.

Το πήρα μεταχειρισμένο στα 300 ? το 2001.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια πραγματα,μερακλιδικα.
 
Λοιπόν, ακριβώς το ίδιο Panasonic είχαμε κι εμείς!

Μάλιστα, μέχρι και πριν μια 3ετία, έζησε ένδοξα, προσέφερε έργο μεγάλο και αναπαύθη εν ειρήνη! (τα 'φτυσε το ζωντανό! :D )

...και η απορία μου: Κατόρθωσες ποτέ να το προγραμματίσεις με το barcode?

Είχε ένα ειδικό δέκτη με laser στην δεξιά άκρη του τηλεκοντρόλ (σα μύτη πυραμίδας!) και από εκεί υποτίθεται ότι διάβαζε τη γραμμογράφηση...

Ωστόσο, ποτέ δεν κατόρθωσα να το προγραμματίσω μέσω barcode!.....
 
D@redevil είπε:
Λοιπόν, ακριβώς το ίδιο Panasonic είχαμε κι εμείς!
Μάλιστα, μέχρι και πριν μια 3ετία, έζησε ένδοξα, προσέφερε έργο μεγάλο και αναπαύθη εν ειρήνη! (τα 'φτυσε το ζωντανό! :D )
Χμμ..αυτο ειναι σχετικο..ξερεις ποσα βιντεο εχω δει που απλα θελουν αλλαγη στους ιμαντες?

D@redevil είπε:
...και η απορία μου: Κατόρθωσες ποτέ να το προγραμματίσεις με το barcode?

Είχε ένα ειδικό δέκτη με laser στην δεξιά άκρη του τηλεκοντρόλ (σα μύτη πυραμίδας!) και από εκεί υποτίθεται ότι διάβαζε τη γραμμογράφηση...

Ωστόσο, ποτέ δεν κατόρθωσα να το προγραμματίσω μέσω barcode!.....
Δικο μου δεν ειχα,αλλα αυτο ενος φιλου προγραμματιζοταν μια χαρα..καπιοα στιγμη και καποια τηλεοπτικα περιοδικα εβαζαν barcode
 
angel_grig είπε:
Χμμ..αυτο ειναι σχετικο..ξερεις ποσα βιντεο εχω δει που απλα θελουν αλλαγη στους ιμαντες?
Δυστυχώς, Mr. Resurrector, δεν ήταν ιμάντες! :)

(Έτσι έσωσα ένα άλλο...). Αυτό, δε μπορώ καν να θυμηθώ τι είχε!....

angel_grig είπε:
Δικο μου δεν ειχα,αλλα αυτο ενος φιλου προγραμματιζοταν μια χαρα..καπιοα στιγμη και καποια τηλεοπτικα περιοδικα εβαζαν barcode
Μισό, εσύ προγραμμάτιζες από περιοδικό? Εγώ δοκίμαζα από την καρτέλλα που το συνόδευε....

Lol! Μπορεί να σκανάριζα και λάθος bcode δηλαδή!....
 
Το τηλεχειριστήριο στην κάτω γωνία είχε μια πυραμίδα με το μάτι του barcode και ήθελε απότομη κίνηση πάνω στην καρτέλα ώστε να διαβάσει τα στοιχεία για τον προγραμματισμό και τέλος πατούσες transmit και ενεργοποιούσες το timer στο video. Λίγα χρόνια αργότερα κάποια τηλεοπτικά περιοδικά είχαν έτοιμο το barcode ώστε να μην παιδευόμαστε.
 
Απο 'δω ενα JVC HR-D120MS circa '83-84. Επαιζε pal, mesecam, ntsc 4.43. Το συγκεκριμενο ειχε προβλημα στο τροφοδοτικο και εκαψε το regulator ετσι το πεταξα αλλα το μετανιωσα...! Ευτυχως εχω αρκετες φωτο. Ακουλουθει σε λιγο και ενα akai του '87.20130829_185818.jpg

Εδω βλεπουμε και το AKAI VS-35EV (1987). 4 κεφαλες, quick start, PAL/SECAM και20131005_215858.jpg real time counter!. Δυστυχως αυτο πεθανε λογω φθορας του γραναζιου που φορτωνε τη κασσετα.

20130829_063745.jpg

20130829_063833.jpg

20130829_185755.jpg

20130829_185827.jpg

20130829_185834.jpg

20131004_032320.jpg

20131005_215755.jpg

20131005_215810.jpg

20131005_215820.jpg

20131005_215841.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε είσαι πολύ τυχερός!! Δουλεύει το εργαλείο ή δεν εχεις Betamax κασέτες για να το δοκιμάσες? Για εικόνα δεν εχει ουτε BNC ούτε RCA. Είναι ενα βιδωτό που μοιαζει με BNC. Μήπως ξέρεις τι είναι?
 
φιλε μηπως ηταν το HR-D120? HR-D120.jpg
 
Το ενα και μοναδικο βιντεο που μπηκε σπιτι μας....ΑΚΑΙ VS-3... :)

Απο εμφανιση,βασταει ακομα καλα...απο λειτουργικης αποψης....Χμμμ...μαλλον... :wait2: ...

εχει να παιξει και κατι χρονια βλεπετε και δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι. :xm:

Και αν εχει παιξει και γραψει κασετες το συγκεκριμενο....Σκυλι,πραγματικο! :)

attachment.php
 
Ωραιο κομματι φιλε Σταυρο! Μαζευω τετοια παλια βίντεο στη συλλογή μου και αμα εχεις τιποτα για πεταμα, σφυρα απο δω!
 
stayros είπε:
Το ενα και μοναδικο βιντεο που μπηκε σπιτι μας....ΑΚΑΙ VS-3... :)
Απο εμφανιση,βασταει ακομα καλα...απο λειτουργικης αποψης....Χμμμ...μαλλον... :wait2: ...

εχει να παιξει και κατι χρονια βλεπετε και δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι. :xm:

Και αν εχει παιξει και γραψει κασετες το συγκεκριμενο....Σκυλι,πραγματικο! :)

attachment.php
Mπορει να θελει ιμαντες μπορει και οχι..οταν περασω αν θες ριχνω μια ματια.. :D
 
Πίσω
Μπλουζα