Το πρώτο τσιγάρο ...

Παθητικό κάπνισμα λόγω συγγενών κάργα τόσα χρόνια, αλλά δεν έχω δοκιμάσει. Αφήστε που δεν αντέχεται η μυρωδιά των ρούχων και των μαλλιών μετά :)

kajwbtfe είπε:
Πρωτη Λυκειου σε κατι κουνιες πισω απο την Α.Μαυρα.Stuyvesant μαλακο ηταν και μετα Marlboro για ενα χρονο και μετα Camel μεχρι το 2004 και που το εκοψα μαχαιρι.
Από πού είσαι βρε; :D
 
Πριν απο 3 περιπου χρονια, εκανα την πρωτη μου αποπειρα..

Μου το προσφερε η φιλη σε ενα καφε, λεγοντας "δεν νοειται να μην το εχεις δοκιμασει ουτε μια φορα στην ζωη σου. Και προσεξε μην αρχισεις τον βηχα και γινουμε ρεζιλι".

Πηρα το τσιγαρο γελωντας, αποφασισμενη να δοκιμασω. Εκανα δυο ρουφηξιες (στην τριτη καταλαβα οτι θα αρχιζα τον βηχα) και της το επεστρεψα.

Έτσι και αλλιως δεν κάπνισα ποτε απο πείσμα και δεν ειχα σκοπο να το κανω, αλλα και η γεύση που μου άφησε απο την δεύτερη ρουφηξιά, ήταν λίγο πικρή (αν το τσιγάρο είχε γλυκια γευση θα ημουν φανατική :) )

Αυτή ήταν και η μοναδικη μου εμπειρια.
 
bambinella 100 είπε:
ΤΗξερα οτι ειχα περασει την επικινδυνη ηλικια για να παρασυρθω και να το μαθω και τραβηξα αφοβα.
Κι όμως ξερω πολύ κόζμο που το κσεκίνησε μετά τα 24:p. Μια θεία μου το ξεκίνησε στα 35 της αμεσως μετά την πρώτη της εγκυμοσύνη και καπνίζει από τότε σα φουγαρο και τωρα ειναι 62. Εχω παρατηρήσει ότι πολλές γυναίκες το ξεκινάτε μετά τις γεννες σας. Υποθετω είναι λόγω του αναστατωμένου σας οργανισμού. Αντρες που να το ξεκίνησαν μεγάλοι, δε γνωρίζω κανέναν. Οσους ξερω και καπνίζουν σα φουγάρα, το ξεκίνησαν φοιτητές ή ακόμα χειρότερα στο στρατό. Αντρες που το ξεκίνησαν από πιτσιρίκια, το'κοψαν καποια στιγμή. Ειναι περίεργα όλα αυτά. Οταν επισκέπτομαι το πατρικό μου, και μυρίσω καπνο, τσακώνομαι με τη μανα μου που δε βγάζει τον κόζμο στο μπαλκόνι να καπνίσει. Μα πως είναι δυνατόν να το μυρίζεις, μου λεει, αφου πριν 2 μερες καπνισε εδώ η θεία σου!!

Μα να μυρίζουν ρουχα, κουρτίνες, καναπέδες, κίτρινα δόντια, βρωμερή αναπνοή!!! Δεν εχω κανει ποτέ μου σΚέση με καπνίστρια! Μα πως ειναι δυνατόν να φιλάς ενα...πακέτο τσιγάρα!!! :D :D
 
Rygar είπε:
Κι όμως ξερω πολύ κόζμο που το κσεκίνησε μετά τα 24:p. Μια θεία μου το ξεκίνησε στα 35 της αμεσως μετά την πρώτη της εγκυμοσύνη και καπνίζει από τότε σα φουγαρο και τωρα ειναι 62. Εχω παρατηρήσει ότι πολλές γυναίκες το ξεκινάτε μετά τις γεννες σας. Υποθετω είναι λόγω του αναστατωμένου σας οργανισμού. Αντρες που να το ξεκίνησαν μεγάλοι, δε γνωρίζω κανέναν. Οσους ξερω και καπνίζουν σα φουγάρα, το ξεκίνησαν φοιτητές ή ακόμα χειρότερα στο στρατό. Αντρες που το ξεκίνησαν από πιτσιρίκια, το'κοψαν καποια στιγμή. Ειναι περίεργα όλα αυτά. Οταν επισκέπτομαι το πατρικό μου, και μυρίσω καπνο, τσακώνομαι με τη μανα μου που δε βγάζει τον κόζμο στο μπαλκόνι να καπνίσει. Μα πως είναι δυνατόν να το μυρίζεις, μου λεει, αφου πριν 2 μερες καπνισε εδώ η θεία σου!!
Μα να μυρίζουν ρουχα, κουρτίνες, καναπέδες, κίτρινα δόντια, βρωμερή αναπνοή!!! Δεν εχω κανει ποτέ μου σΚέση με καπνίστρια! Μα πως ειναι δυνατόν να φιλάς ενα...πακέτο τσιγάρα!!! :D :D
Φιλες τοσες γυναικες περασαν απο την ζωη μου καμια δεν καπνιζε.Αυτη που ειμαι τωρα καπνιζει αλλα το συνηθησα μπορω να πω.Θα της το κοψω παντως κοντα ειμαι αλλα οι μικρες ηλικειες δεν καταλαβαινουν :D
 
Μην προσπαθήσεις να της το κόψεις, γιατί μετά μπορεί εκείνη να κόψει εσένα και από τη στεναχώρια σου να το αρχίσεις εσύ και μετά να μάθεις ότι εκείνη το έκοψε! :D
 
Rygar είπε:
Μην προσπαθήσεις να της το κόψεις, γιατί μετά μπορεί εκείνη να κόψει εσένα και από τη στεναχώρια σου να το αρχίσεις εσύ και μετά να μάθεις ότι εκείνη το έκοψε! :D
χαχαχαχα σαν γλωσοδετης ακουστηκε αυτο.Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση φιλε εγω θα της το κοψω ο κοσμος να χαλασει και ειμαι κοντα στο να τα καταφερω
 
Rygar είπε:
Εχω παρατηρήσει ότι πολλές γυναίκες το ξεκινάτε μετά τις γεννες σας. Υποθετω είναι λόγω του αναστατωμένου σας οργανισμού.
Α, οχι. Εγω μετα τη γεννα δεν αρχισα το τσιγαρο. Αρχισα να τρωω τις φρουτοκρεμες της κορης μου.
 
μουχαχαχαχα κι αυτό ενα είδος εθιζμού είναι :D
 
Ημουν (ειμαι και θα ειμαι)αντικαπνιστρια απο την πρωτη στιγμη που ηρθα σε επαφη με τον καπνο του τσιγαρου,ειχα και αναπνευστικο προβλημα οποτε καταλαβαινετε..Θυμαμαι οταν ημουν 3/4 χρονων,οταν ο μπαμπας μου καπνιζε(ευτυχως μετα σταματησε) ειχε τα τσιγαρα μεσα σε μια παραξενη τσιγαροθηκη,μια μερα λοιπον πηγα στα κρυφα,ανοιξα την τσιγαροθηκη και εκοψα ολα τα τσιγαρα στη μεση βαζοντας τα και παλι στην τσιγαροθηκη,την εκλεισα και την εβαλα στη θεση της:sure: Μετα βεβαια δε θυμαμαι την αντιδραση του,σιγουρα θα με μαλωσε αλλα το καλο ηταν οτι απο τοτε δεν ξαναμπηκε τσιγαρο στην τσιγαροθηκη και σιγα σιγα εκοψε κι ο μπαμπας μου το καπνισμα :cheers: :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Ημουν (ειμαι και θα ειμαι)αντικαπνιστρια απο την πρωτη στιγμη που ηρθα σε επαφη με τον καπνο του τσιγαρου,ειχα και αναπνευστικο προβλημα οποτε καταλαβαινετε..Θυμαμαι οταν ημουν 3/4 χρονων,οταν ο μπαμπας μου καπνιζε(ευτυχως μετα σταματησε) ειχε τα τσιγαρα μεσα σε μια παραξενη τσιγαροθηκη,μια μερα λοιπον πηγα στα κρυφα,ανοιξα την τσιγαροθηκη και εκοψα ολα τα τσιγαρα στη μεση βαζοντας τα και παλι στην τσιγαροθηκη,την εκλεισα και την εβαλα στη θεση της:sure: Μετα βεβαια δε θυμαμαι την αντιδραση του,σιγουρα θα με μαλωσε αλλα το καλο ηταν οτι απο τοτε δεν ξαναμπηκε τσιγαρο στην τσιγαροθηκη και σιγα σιγα εκοψε κι ο μπαμπας μου το καπνισμα :cheers: :cheers:
Αυτο σημαινει "κοβω το τσιγαρο". :)
 
bambinella 100 είπε:
Βρισκομουν σε ενα κεντρο με τον αντρα μου και ενα φιλικο ζευγαρι κι ο συζυγος προσφερε τσιγαρο. Το πηρα πιο πολυ για να δω αν θα ταιριαζε στο χερι μου κι αν θα εκανε ωραιο συνδυασμο με το δαχτυλιδι και το κοκκινο βερνικι στα νυχια.....
@bambi πόσες φορές έχεις δει τη "Σωφερίνα" είπαμε; :p

Το τσιγάρο στο σπίτι δεν το αντέχω. Δεν το απαγορεύω στους φίλους γιατί ντρέπομαι #) αλλά μετά αερίζω με τις ώρες, ακόμα κι αν είναι καταχείμωνο.

Στην περίπτωση ζευγαριών νομίζω ότι είναι σαν το σκόρδο ... Αν τρώει μόνο ο ένας, βράστα, αν τρώνε κι οι δυο, ούτε που το καταλαβαίνεις :cool:

Η μοναδική φορά στη ζωή μου που πλησίασα να κάνω πακέτο ήταν μια "φάση" έντονης "σκορδολατρείας":p
 
katerinak είπε:
μια μερα λοιπον πηγα στα κρυφα,ανοιξα την τσιγαροθηκη και εκοψα ολα τα τσιγαρα στη μεση βαζοντας τα και παλι στην τσιγαροθηκη,την εκλεισα και την εβαλα στη θεση της:sure:
αχαχααααααααα αυτό δεν είναι τίποτα!! Ακου το δικό μου! Το 86 ο πατέρας μου έπαθε έλκος λόγω άγχους από τη δουλειά. Για 1.5 χρόνο το κόβει αλλα σταδιακά το ξανάρχισε. Εγώ δεν άντεχα να τον βλέπω να καπνίζει, ενώ ο γιατρός του'χει πει να το κόψει. Οπότε τι έκανα. Του'παιρνα κρυφά το πακέτο και το πεταγα από το πλαινό μπαλκόνι. Εκείνη την εποχή το πλαινό μπαλκόνι έβλεπε σε μια μονοκατοικία (η οποία γκρεμίστηκε γιατί ηταν εκτός σχεδίου και τώρα ειναι κανονικός δρόμος) και καθότι μεναμε στον 4ο, βλέπαμε την ταράτσα της. Καθε φορά λοιπον που του πεταγα ενα πακέτο, αυτό έπεφτε στην ταρατσα αυτής της μονοκατοικίας, της οποίας τον ιδιοκτήτη γνωρίζαμε αφου ο αδερφός του είχε αγοράσει το διπλανό από μας διαμέρισμα. Μια μερα χτύπησε το κουδούνι και στην πόρτα ηταν ο ιδιοκτήτης της. Ακολουθεί ο πιο κατω διάλογος:

"Κυρά Μαρία να με συγχωρείς, μπορώ να σε ρωτήσω κάτι;"

"Βεβαια"

"Δε μου λες, ο κυρ Ζήσης (ο συγχωρεμένος μου) μήπως καπνίζει Ασσο ιντερνάσιοναλ;"

"Ναι, γιατί τί έγινε;"

"Βρε κυρά Μαρία, ξερεις, να βρήκα πολλά πακέτα στην ταράτσα μου και επειδή καπνίζω κι εγώ, έκανα μερικά απ'αυτά, αλλα επειδή ένιωθα και άσχημα ήθελα να μαθω ποιός τα πετάει"

η μανα μου ξεραίνεται από τα γελια και του είπε το στόρι με το ελκος και ότι εγώ τα πετάω.

Παιδιά το θυμάμαι σαν τώρα! Του'χα πετάξει άπειρα πακέτα! :D :D:D Και ποτέ δε με μάλωσε! :(

Τεσπα, αφτα....

ΥΓ. Κοφτε το το ρημάδι!!!!!
 
ωραια η ιστορια σου Rygar:) φανταζομαι στην ταρατσα θα ειχε γινει ολοκληρο βουναλακι απο κουτια γεματα με τσιγαρα :D
 
Βουναλάκι δεν ξέρω, παντως του'χα πετάξει πολλά, αυτό το θυμάμαι :D . Αλλα βέβαια τον χασαμε σχετικά σύντομα για αλλο λόγο και όχι από τσιγάρο, αλλα αυτό είναι μια αλλη ιστορία....
 
Ο γειτονας ζει η πηγε απο τσιγαρο; :D
 
χαχαχα δεν ξερω, όπως είπα, του τη γκρέμισαν επειδή ηταν εκτός σχεδίου. Ποιός κσέρει, μπορεί να επαθε καρδιακό όταν την είδε γκρεμιζμένη, εμείς παντως πηραμε αέρα με το δρόμο που άνοιξε στη θεση της :D
 
Ποτέ!!!!Πεταμένα λεφτά!!!!!!!!
 
Ενώ αμα είχαν κουκούτσια και τρωγοντούστανε αντί να πετούσταντε;
 
Το πρωτο μου τσιγαρο ηταν πουρο! Σε καποιο παρτυ μετα την αλλαγη της χιλιετιας αν θυμαμαι καλα.

Εκτοτε εχω κανει και λιγα τσιγαρα (παντα απο τρακα, δεν εχω αγορασει πακετο). Δε μου αρεσε ομως ουτε τοτε ουτε τωρα. Απλα αδιαφορο.

Πολλοι στην οικογενεια ηταν καπνιστες οποτε το εχω συνηθισει και ως παθητικος καπνιστης
 
Δυστυχώς παιδιά το πρώτο τσιγάρο για πολλούς είναι και το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνουν στη ζωή τους!! Γι αυτό μεγάλη προσοχή σε όλους όσους δε το έχουν δοκιμάσει ακόμη!!

Για την ιστορία εγώ την πάτησα στο στρατό όπως και πολλά παιδιά αλλά ευτυχώς δεν έγινα μανιώδης!!

Πολύ μου άρεσε η ιστοριούλα της Κατερίνας και του Rygar!!
 
Πίσω
Μπλουζα