Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1

tsalk είπε:
picture.php

Λίγα Χρόνια αργότερα και συγκεκριμένα τον Μάιο του 1973.

picture.php
 
Έλειψα μήνες, αλλά τα λαγωνικά συνεχώς ανακαλύπτουν θησαυρούς!!!

Μπράβο tsalk!!! :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
bernard.c είπε:
Συμφωνώ με την παρατήρηση του stam1370 - οι testcards των ΕΡΤ (ΕΡΤ και ΕΡΤ2) δεν είχαν ποτέ αριστερά και δεξιά χρώματα. Ακόμα, αν δεν κάνω λάθος, είμαι 99% σίγουρος ότι επίσης ποτέ δεν ακουγόταν ραδιοφωνική ή οποιαδήποτε άλλη εκπομπή της ΕΡΤ κατά τη διάρκεια της προβολής των testcards, παρά μουσικές επιλογές (και μάλιστα πάντα νομίζω ορχηστρική μουσική, δηλαδή χωρίς στίχους).

Επομένως, συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά ότι το βίντεο με την testcard πρέπει να είναι "πλαστό".


Βρήκα σήμερα αυτό.

Κέντρο εκπομπής Ακαρνανικών. Στην μία εικόνα το σήμα της testcard της ΕΡΤ όπως το ξέρουμε, και στην άλλη το ίδιο σήμα με χρώμα αριστερά και δεξιά.

http://www.vakantieweblog.eu/prive/tvdx/20jaartvdx/griekenland.html
 
ChristosM είπε:
Αυτο το "σημα" της ΕΡΤ στις εκπομπες απο ποτε να ειναι αραγε?

Προβολή συνημμένου 1796

Προβολή συνημμένου 1797
Φίλε ChristosM, σύμφωνα με στοιχεία που μου έχεις δώσει εσύ σχετικά πρόσφατα (και τα οποία επιβεβαιώνει και η ίδια η ΕΡΤ στο κουτί του Θεατρικού έργου που διατέθηκε με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) το σήμα αυτό της ΕΡΤ είναι από το 1976, καθώς η πρώτη προβολή του Θεατρικού έργου "Ιντερμέτζο" έγινε την Δευτέρα 7 Ιουνίου 1976.
 
bernard.c είπε:
Φίλε ChristosM, σύμφωνα με στοιχεία που μου έχεις δώσει εσύ σχετικά πρόσφατα (και τα οποία επιβεβαιώνει και η ίδια η ΕΡΤ στο κουτί του Θεατρικού έργου που διατέθηκε με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ) το σήμα αυτό της ΕΡΤ είναι από το 1976, καθώς η πρώτη προβολή του Θεατρικού έργου "Ιντερμέτζο" έγινε την Δευτέρα 7 Ιουνίου 1976.
χα, χα... Σ ευχαριστω bernard.c !!
 
Andy 72 είπε:
Το "τσομπανακος ημουνα, προβατακια εβοσκα" αν δε κάνω λάθος δεν είναι δημοτικό, αλλά είναι του Καλομοίρη. Πάντως εδώ νομίζω ότι ο kostas εννοεί μία 'βρώμα' που είχε κυκλοφορήσει ότι μετά το επισημο τέλος του προγράμματος έπαιζε εκπαιδευτικό πρόγραμμα . . . :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Αν όντως υπήρχε 'εκπαιδευτικό' πρόγραμμα θα το είχα βρει 100%! Αναφέρομαι σε μια φήμη που κυκλοφορούσε και έλεγε πως μερικά λεπτά μετά τον εθνικό ύμνο έβγαινε η τρομαχτική φάτσα ενός τύπου. Κάτι σαν τη φάτσα στο παρακάτω βίντεο, μια προτόγωνη εκδοχή του maze για να τρομάζουν τα παιδάκια που κάθονται ως αργά και βλέπουν τηλεόραση.

[video=youtube;mFN-liGURPI]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Στακόβιε, δεν υπήρξε ποτέ στην ασπρόμαυρη ελληνική τηλεόραση τέτοιου τύπου σηματάκι... Όπως αναφέρω σε παλιότερη συζήτηση, το ΠΡΩΤΟ που προβλήθηκε ήταν από την (Ε(Ρ)Τ) κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου του '82, το οποίο ήταν ένα απλό Ε Ρ Τ , με μεγάλα κενά ανάμεσα στα γράμματα. Η ΕΡΤ-2 πρωτόβαλε σηματάκι κάπου στο 1984 (πιστεύω αρχές), αφού έιχε ήδη αλλάξει το λογότυπό της, αφήνοντας το "τριπλό 2".
Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η πληροφορία. Η απάντησή σου με χαροποιεί γιατί υποθέτω όλο και κάποιος φίλος/η θα εχει κάποιο βίντεο από αγώνα (π.χ. τελικό) Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1982, με την ελπίδα να δούμε αυτό το σήμα.
 
bernard.c είπε:
Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσει στο logo του σταθμού, δηλαδή στο σηματάκι που εμφανίζεται στο πάνω αριστερό/δεξιό μέρος της οθόνης καθ' όλη τη διάρκεια μιας τηλεοπτικής μετάδοσης? Μα, αν δεν απατώμαι, η ΥΕΝΕΔ και η ΕΡΤ (τότε) δεν είχαν ακόμα logo στην οθόνη - αυτά ξεκίνησαν το 1983/84...
Kάπου εκεί ξεκίνησαν τα logo των καναλιών και αν θυμάμαι καλά δεν έπαιζαν καθ όλη την διάρκεια μιας εκπομπής, αλλά πολύ λιγότερο.

Ο ChristosM είναι μπορεί να μας λύσει αυτήν την απορία μιας και έχει αρχείο από τότε
 
Δειτε και αυτο..[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ford231 είπε:
Δειτε και αυτο..http://www.youtube.com/watch?v=jcU4Oak1vCI
Προσέξτε τα σηματάκια της "ΕΝΑ", ανάμεσα στα τρέιλερ των ταινιών... τρομερά καλαίσθητα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Προσέξτε τα σηματάκια της "ΕΝΑ", ανάμεσα στα τρέιλερ των ταινιών... τρομερά καλαίσθητα...
Κι εμένα μου αρέσουν πολύ! Σε αντίθεση με την Πασχαλινή κάρτα της ΕΤ1 (στο ίδιο βίντεο) με τίτλο "Χαρούμενο Πάσχα", την οποία την βρίσκω (συνδυασμός μουσικής με εικόνα) τελείως μα τελείως άκυρη! Τα αυγά με τις κιθάρες και το παπάκι σε συνδυασμό με τη μουσική υπόκρουση, είναι το αποκορύφωμα του κιτς! 8)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια,θα σας βοηθησω εγω,θα ανεβασω εγω 2 βιντεακια απο 2 αγωνες του παγκοσμιου κυπελλου του 82 απο το αρχειο μου που εχουν το σημα της ερτ.αναφερω 2 διοτι θα διαπιστωσετε οτι ειναι και λιγο διαφορετικα.το ενα εχει αρκετα κενα αναμεσα απο τα αρχικα της ερτ ενω στο επομενο ειναι τα γραμματα πολυ κοντα.επισης περιπου το 83 που αλλαξαν ξανα τα σηματα,ειχε ξεκινησει και η μοδα που αλλαζαν γωνια κατ ατην διαρκεις των εκπομπων..(μου ειχε κανει εντυπωση καθως ημουν και μικρος),αν θυμαται κανεις τι εννοω.σας χρωστω τα βιντεακια,ελπιζω σε λιγες ημερες να καταφερω να τα ανεβασω.
 
stam1370 είπε:
ΑΓΟΝΗ ΓΡΑΜΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σας το είχα περιγράψει κάποτε, νομίζω....!!!!!

-> vosporos: περιμένω με αγωνία...
παιδια η 1 φωτο ειναι απο το 1 σημα που ελεγα οτι εχει αραια τα γραμματα.λιγες ημερες μετα παρακολουθουμε διαφορετικο σημα με πιο μεγαλα και πολυ κοντινα τα αρχικα μεταξυ τους.δεν ξερω αν φαινεται τοσο ευκολα απο τις φωτο που ανεβασα.απο τον χειμωνα του 82 και αρχη 83 αλλαζει παλι το σημα και ουσιαστικα τα αρχικα αποτελουνται απο πολυ μικες τελειες..(ειναι απο την εκπομπη μουσικοραμα η φωτο).οπως θα δειτε εβαλα και μια φωτο απο μια καρτα-μακετα που την χρησιμοποιουσαν σε περιπτωση διακοπης συνδεσης (και ηταν αρκετες αυτες)ειχε ετσι καποιο ενδιαφερον πιστευω.
 
:bow: :bow: για τις 2 φωτογραφίες με το logo της ΕΡΤ πάνω δεξιά στην οθόνη! Καρά ρετρο και super σπάνιες! Μπράβο vospore!

:bow: για την φωτογραφία με το επόμενο logo της ΕΡΤ με τις βουλίτσες (αυτό το θυμάμαι, το κράτησαν για κάποια χρόνια - μέχρι πότε, το 1987?)

:bow: επειδή η φωτογραφία αυτή έχει Γιώργο Γκούτη παρουσιαστή της εκπομπής "Μουσικόραμα"! Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι του '82 ή του '83?

:bow: για την ρετρο-μακέτα της ΕΡΤ από το Μουντιάλ του ESPANA '82.

Σε ευχαριστούμε πολύ!
 
φιλε bernard.c να σαι καλα για τα καλα σου λογια,εν καιρω θα ανεβασω και αλλα θεματακια.για το logo με τις βουλιτσες νομιζω το κρατησαν μεχρι το 86 το πολυ.γιατι εχω απο το 86 ενα διαφορετικο λιγο σημα που απλα δεν αποτελειται απο τελειες αλλα ειναι παρομοιο.η φωτο απο το μουσικοραμα ειναι απο τον νοεμβριο του 82.
 
vosporos είπε:
φιλε bernard.c να σαι καλα για τα καλα σου λογια,εν καιρω θα ανεβασω και αλλα θεματακια.για το logo με τις βουλιτσες νομιζω το κρατησαν μεχρι το 86 το πολυ.γιατι εχω απο το 86 ενα διαφορετικο λιγο σημα που απλα δεν αποτελειται απο τελειες αλλα ειναι παρομοιο.η φωτο απο το μουσικοραμα ειναι απο τον νοεμβριο του 82.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν το βρεις και έχεις τον χρόνο, ανέβασε αν θες και το logo της ΕΡΤ του 1986 για να τα συγκρίνουμε...
 
bernard.c είπε:
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όταν το βρεις και έχεις τον χρόνο, ανέβασε αν θες και το logo της ΕΡΤ του 1986 για να τα συγκρίνουμε...
βρηκα στο αρχειο μου ενα τετοιο σημα απο το 86.ελπιζω να ειναι ευδιακριτη και η διαφορα.
 
Χε,χε, είσαι ποδοσφαιρόφιλος κι εσύ ε? (και ευτυχώς, διότι μία το Μουντιάλ, μια η EUROVISION, μας "ξελάσπωσαν")

Για το logo - τα γράμματα "ΕΡΤ" δεν είναι πλέον με κουκίδες , αλλά "κανονικά".

Νομίζω ότι το logo που διαδέχτηκε αυτό που ανέβασες τώρα πρέπει να ήταν το "ΕΤ.1" του 1987...
 
μεσα επεσες για το πρωτο.οχι οτι εχω κρατησει μονο αυτα βεβαια,αλλα να μια αδυναμια υπαρχει,ετσι και αλλιως στα υπολοιπα ειστε ολοι θυσαυροι εδω μεσα οποτε με καλυπτετε τοσες φορες.οσο για το δευτερο σκελος εισαι ολοσωστος,μετα απο αυτο το logo ακολουθησε το ΕΤ.1το 87 και για να ειμαι ειλικρινης μαζι με το Ρ απο τα αρχικα εμειναν πισω τελικα πολυ ομορφες παιδικες αναμνησεις,και νομιζω οχι μονο σε μενα αν κρινω απο ολα αυτα που περιγραφετε ολοι
 
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφεις. Η αλλαγή της ονομασίας από ΕΡΤ και ΕΡΤ2 σε ΕΤ1 και ΕΤ2 αντίστοιχα (και από ΥΕΝΕΔ σε ΕΡΤ2 κάποια χρόνια νωρίτερα θα τολμούσα να προσθέσω), εκτός από "ένα βήμα μπροστά" σηματοδότησε και για μένα ένα "τέλος εποχής", μιας εποχής περισσότερο αθώας τηλεοπτικά, την οποία (παρά τα "χίλια" στραβά της τότε) την νοσταλγώ καθημερινά βλέποντας τη σημερινή κατάντια της Ελληνικής τηλεόρασης...
 
Πίσω
Μπλουζα