Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1

picture.php


Η πρώτη μετάδωση σήματος του ΕΙΡ στο εξωτερικο μέσω της Eurovision με αφορμή των 9ων Πανευρωπαικών αγώνων στίβου στην Αθήνα το 1969

(ελπίζω να μην θεωρηθώ offtopic)
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω να κάνω μιά παρατήρηση:

Κόβω το κεφάλι μου με μπαλτά ότι ποτέ οι δύο ΕΡΤ στην testcard τους δεν είχαν δεξιά και αριστερά χρώμα. Ήταν όπως το avatar του tsalk... Και, παρότι γράφει σωστά το "Ε.Ρ.Τ." και με τη σωστή γραμματοσειρά, βλέπω, συμπτωματικά, ότι όλες οι testcards που έχει ανεβάσει ο συγκεκριμένος χρήστης είναι πανομοιότυπες....

Για δείτε κι αυτό (για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, δεν μπορεί να κάνω ΤΟΣΟ λάθος...!!!) Ο χρήστης λέει: Greece ch:E Akarnanika 13-06-1986.

http://www.youtube.com/watch?v=Tq_FftyJq44

Επίσης, σας παραθέτω και αυτό:

stam1370 είπε:
ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ...To thread μας, ξεκίνησε κάπως έτσι, με το πρώτο κανάλι....

domniki είπε:
Θυμαστε το παλιo σημα της ΕΡΤ, αυτο που εβαζε πριν αρχισει το προγραμμα?
vts011vob000574080tq5.jpg
Να σας θυμίσω και το δεύτερο....

pinakaselegxoutvni9.jpg


...το βρήκα στον ιντερνέ. Δεν έχω καλύτερο....
Όλα αυτά απλά και μόνο για να προσπαθήσω να σας πείσω ότι το βίντεο του Youtube ίσως είναι "μουφίτσα", και εννοείται ότι δεν φταίει ΚΑΘΟΛΟΥ ο tsalk που το δημοσίευσε. Καλύτερα, κιόλας, για να αποφύγουμε παρόμοιες "παγίδες"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Έχω να κάνω μιά παρατήρηση:
Κόβω το κεφάλι μου με μπαλτά ότι ποτέ οι δύο ΕΡΤ στην testcard τους δεν είχαν δεξιά και αριστερά χρώμα. Ήταν όπως το avatar του tsalk... Και, παρότι γράφει σωστά το "Ε.Ρ.Τ." και με τη σωστή γραμματοσειρά, βλέπω, συμπτωματικά, ότι όλες οι testcards που έχει ανεβάσει ο συγκεκριμένος χρήστης είναι πανομοιότυπες....

Για δείτε κι αυτό (για να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, δεν μπορεί να κάνω ΤΟΣΟ λάθος...!!!) Ο χρήστης λέει: Greece ch:E Akarnanika 13-06-1986.

[

Όλα αυτά απλά και μόνο για να προσπαθήσω να σας πείσω ότι το βίντεο του Youtube ίσως είναι "μουφίτσα", και εννοείται ότι δεν φταίει ΚΑΘΟΛΟΥ ο tsalk που το δημοσίευσε. Καλύτερα, κιόλας, για να αποφύγουμε παρόμοιες "παγίδες"...
Ούτε εγώ θυμάμαι στις test card χρώματα αριστερά και δεξιά και αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση όταν το είδα στο βίντεο που έχω βάλει (αν και η γραμματοσειρά ΕΡΤ είναι η ίδια) Ίσως ο χρήστης να τα πρόσθεσε εκ των υστέρων
 
stam1370 είπε:
Κόβω το κεφάλι μου με μπαλτά ότι ποτέ οι δύο ΕΡΤ στην testcard τους δεν είχαν δεξιά και αριστερά χρώμα.

tsalk είπε:
Ούτε εγώ θυμάμαι στις test card χρώματα αριστερά και δεξιά και αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση όταν το είδα στο βίντεο που έχω βάλει (αν και η γραμματοσειρά ΕΡΤ είναι η ίδια) Ίσως ο χρήστης να τα πρόσθεσε εκ των υστέρων
Συμφωνώ με την παρατήρηση του stam1370 - οι testcards των ΕΡΤ (ΕΡΤ και ΕΡΤ2) δεν είχαν ποτέ αριστερά και δεξιά χρώματα.

Ακόμα, αν δεν κάνω λάθος, είμαι 99% σίγουρος ότι επίσης ποτέ δεν ακουγόταν ραδιοφωνική ή οποιαδήποτε άλλη εκπομπή της ΕΡΤ κατά τη διάρκεια της προβολής των testcards, παρά μουσικές επιλογές (και μάλιστα πάντα νομίζω ορχηστρική μουσική, δηλαδή χωρίς στίχους).

Επομένως, συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά ότι το βίντεο με την testcard πρέπει να είναι "πλαστό".
 
tsalk είπε:
Ούτε εγώ θυμάμαι στις test card χρώματα αριστερά και δεξιά και αυτό ήταν που μου έκανε εντύπωση όταν το είδα στο βίντεο που έχω βάλει (αν και η γραμματοσειρά ΕΡΤ είναι η ίδια) Ίσως ο χρήστης να τα πρόσθεσε εκ των υστέρων

bernard.c είπε:
Ακόμα, αν δεν κάνω λάθος, είμαι 99% σίγουρος ότι επίσης ποτέ δεν ακουγόταν ραδιοφωνική ή οποιαδήποτε άλλη εκπομπή της ΕΡΤ κατά τη διάρκεια της προβολής των testcards, παρά μουσικές επιλογές (και μάλιστα πάντα νομίζω ορχηστρική μουσική, δηλαδή χωρίς στίχους).
Α, και ήχος ραδιοφώνου;;;; Το είδα χωρίς να το ακούσω. Φαντάστηκα ότι θα έχει το γνωστό τόνο, ούτε καν μουσική. Φυσικά και παίζαν μόνο ορχηστρική μουσική! Όπως, λοιπόν, προείπα, "μουφίτσα" το βίντεο, μάγκες!!!! :D
 
Tώρα είδα και εγώ τον ήχο (ίσως να μην είναι καν ραδιοφώνου - αλλά τηλεοτικής εκπομπής). Φυσικά και δεν μεταδώθηκε ποτέ από την ΕΡΤ κάτι τέτοιο. Ίσως ο χρήστης να ήθελε να βάλει αυτό που ακούγεται σαν ήχος και απλά πρόσθεσε και το χρώμα αριστερά και δεξιά στην test card. Αυτά - τέλος με το συγκεκριμένο φτιαχτό βίντεο - σήμα
 
(Ώπα, μου είχε ξεφύγει αυτό...)

tsalk είπε:
picture.php
Η πρώτη μετάδωση σήματος του ΕΙΡ στο εξωτερικο μέσω της Eurovision με αφορμή των 9ων Πανευρωπαικών αγώνων στίβου στην Αθήνα το 1969
Πού είσαι Μακώ Γεωργιάδου με την άψογη εκφώνηση και τις πολύ προσεγμένες μεταδόσεις του διαγωνισμού τραγουδιού της EUROVISION στα πρώτα χρόνια της ΕΡΤ? (ΕΙΡ(Τ) τότε...) Ωραία χρόνια...

Καλησπέρα σε όλους,

Έχετε όρεξη για ένα σύντομο Κουίζ?

Θέλω να μου απαντήσετε (σε 15 δευτερόλεπτα! ;) ) στις εξής ερωτήσεις:

1. Ποιο σήμα "ετοιμάζεται" (ντύνεται, στολίζεται) για να "ανέβει" στο forum?

2. Ποιος θα είναι αυτός που θα το ανεβάσει?

3. Ποιο κανάλι θα αφορά?

Ο πρώτος που θα απαντήσει σωστά κερδίζει προσωπική αφιέρωση στο post του σήματος από αυτόν που θα το ποστάρει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν είναι από εποχής ΥΕΝΕΔ 1980 και πίσω αρχιζω τις υποκλίσεις από τώρα
 
Καλά βρε Τσαλκ! Είναι δυνατόν να ποστάρει στην ΕΡΤ και να είναι της ΥΕΝΕΔ??
 
kaly13 είπε:
Καλά βρε Τσαλκ! Είναι δυνατόν να ποστάρει στην ΕΡΤ και να είναι της ΥΕΝΕΔ??
Θα μπορούσα να το κάνω για να σας μπερδέψω ;)

Ok, λοιπόν έχουμε και λέμε:

3. ΕΡΤ/ΕΤ1 - σωστό

2. εγώ - λάθος

1. δεν μας είπες για ποιο σήμα πρόκειται...
 
1/3 λοιπόν....

και πότε θα αποκαλυφθεί η απάντηση;;;;;;;;;
 
kaly13 είπε:
1/3 λοιπόν....

και πότε θα αποκαλυφθεί η απάντηση;;;;;;;;;
Παρακαλω να περιμενουμε και τον φιλο stam1370 να παρει μερος στο μινι κουιζ?
 
kaly13 είπε:
ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΞΕΧΑΣΑΤΕΕΕΕΕ;;;;
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΔΡΑΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ (έλεγε κάποιο σκυλάδικο τραγούδι)!!!!!!!!! Ξέρεις εσύ... Δώσε εδώ αφορμή και ...θα δεις!!!!! :D

bernard.c είπε:
Καλησπέρα σε όλους,
Έχετε όρεξη για ένα σύντομο Κουίζ?

Θέλω να μου απαντήσετε (σε 15 δευτερόλεπτα! ;) ) στις εξής ερωτήσεις:

1. Ποιο σήμα "ετοιμάζεται" (ντύνεται, στολίζεται) για να "ανέβει" στο forum?

2. Ποιος θα είναι αυτός που θα το ανεβάσει?

3. Ποιο κανάλι θα αφορά?

Ο πρώτος που θα απαντήσει σωστά κερδίζει προσωπική αφιέρωση στο post του σήματος από αυτόν που θα το ποστάρει...
Ρε δαιμόνια τηλε-όντα!!!!! Τι σκαρώνετε πάλι;;;;;; :D

ChristosM είπε:
Παρακαλω να περιμενουμε και τον φιλο stam1370 να παρει μερος στο μινι κουιζ?
Σ' ευχαριστώ ChristosM, και συγγνώμη αν άργησα! Δεν το πήρα χαμπάρι νωρίτερα! Λοιπόν:

Όπως το έχω στο μυαλό μου δεν είναι 1-2-3, αλλά 2-1-3!!! Άρα:

2. Θεωρώ αυτονόητο ότι το βίντεο θα ανέβει από τη ΒΙΝΤΕΟ-ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ μας....εεεεε....τον ChristosM εννοώ!!!

1. Αν σκεφτώ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ και αν υποθέσω ότι όντως θα το ντύσει/στολίσει/ανεβάσει (όπως λέει ο Ακούραστος) ο ChristosM, τότε... το λουμπάγκο ξαναχτυπά με τρέλα από τις υποκλίσεις που θα κάνω!!!! Ονειρεύομαι ότι θα είναι ασπρόμαυρο!!!!! Όμως, μιλάμε για σήμα ειδήσεων, αρχής προγράμματος, στατική κάρτα, testcard, αγαπημένη εκπομπή/σήριαλ, TI; Μπορώ να ποντάρω σε όλα αυτά;;;; ;)

3. ΕΡΤ σκέτο! (αν και θα ήθελα κι εγώ, tsalk, ΥΕΝΕΔ...)

Για να το προλογίζει, πάντως, έτσι ο bernard.c, κάτι ξέρει!!! :sealed: Γκρρρρρ!!!! :cry:
 
ΜΗΠΩΣ είναι το σήμα των ειδήσεων της ΕΤ1 του 1999??????????

ΑΝ ΝΑΙ, ΘΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΤΟ ΛΟΥΜΠΑΓΚΟ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
stam1370 είπε:
2. Θεωρώ αυτονόητο ότι το βίντεο θα ανέβει από τη ΒΙΝΤΕΟ-ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ μας....εεεεε....τον ChristosM εννοώ!!!
Σωστός ο παίχτης!

stam1370 είπε:
1. Αν σκεφτώ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΑΚΟΜΑ και αν υποθέσω ότι όντως θα το ντύσει/στολίσει/ανεβάσει (όπως λέει ο Ακούραστος) ο ChristosM, τότε... το λουμπάγκο ξαναχτυπά με τρέλα από τις υποκλίσεις που θα κάνω!!!! Ονειρεύομαι ότι θα είναι ασπρόμαυρο!!!!! Όμως, μιλάμε για σήμα ειδήσεων, αρχής προγράμματος, στατική κάρτα, testcard, αγαπημένη εκπομπή/σήριαλ, TI; Μπορώ να ποντάρω σε όλα αυτά;;;; ;)
Να ποντάρεις σε όλα αυτά? Θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος - δηλ. σήμα / κάρτα / testcard / τίτλοι αρχής - τι από όλα?

stam1370 είπε:
3. ΕΡΤ σκέτο! (αν και θα ήθελα κι εγώ, tsalk, ΥΕΝΕΔ...)
(σχεδόν) σωστός - ΕΤ1

kaly13 είπε:
ΜΗΠΩΣ είναι το σήμα των ειδήσεων της ΕΤ1 του 1999??????????
Άντε μπράβο, πλησιάζεις τώρα (σχετικά...)

Δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω - οι αποκαλύψεις θα γίνουν από τον "Mr TV-Encyclopedia" μόλις ανεβάσει το βίντεο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα