Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1

Κάτι με ΕΤ1 νεότερης εποχής μου κάνει!!!!!!

ΑΝΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ!

Ψήνομαι από χτες!!!!!! ΘΑ ΚΑΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!
 
kaly13 είπε:
ΜΗΠΩΣ είναι το σήμα των ειδήσεων της ΕΤ1 του 1999??????????ΑΝ ΝΑΙ, ΘΑ ΤΟ ΠΑΘΩ ΤΟ ΛΟΥΜΠΑΓΚΟ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΝΑ ΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 1991, ΑΝΤΕ 1992....... ΑΛΛΙΩΣ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΡΕΤΡΟ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΜΑΣ!!!

bernard.c είπε:
(σχεδόν) σωστός - ΕΤ1
Άντε μπράβο, πλησιάζεις τώρα (σχετικά...)

Δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω - οι αποκαλύψεις θα γίνουν από τον "Mr TV-Encyclopedia" μόλις ανεβάσει το βίντεο.
ΕΤ-1, άρα έγχρωμο, άρα στην καλύτερη των περιπτώσεων 1987... Και πλησιάζουμε σχετικά σε σήμα ειδήσεων;;;

ΛΟΙΠΟΝ: 'Η ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ "ΕΝΑ-ΝΕΑ" (σπανιότατο, 1990) Ή ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ "3 ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ" (1987, πλησιάζουμε "σχετικά", άρα παίζει σαν ειδησεογραφική-δημοσιογραφική εκπομπή)!!!!!!!!

Ας είναι ό,τι είναι! Ανυπομονώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ.: 'Ετσι "ξηγιέσαι" bernard.c;;;;;;;;;; :D :D:D
 
Άντε, πότε θα ανεβεί επιτέλους αυτό το βίντεο!!

Δεν καταλαβαίνετε ότι καιγόμαστε;;;;;;;
 
stam1370 είπε:
ΝΑ ΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 1991, ΑΝΤΕ 1992....... ΑΛΛΙΩΣ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΡΕΤΡΟ-ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΜΑΣ!!!


ΕΤ-1, άρα έγχρωμο, άρα στην καλύτερη των περιπτώσεων 1987... Και πλησιάζουμε σχετικά σε σήμα ειδήσεων;;;

ΛΟΙΠΟΝ: 'Η ΘΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ "ΕΝΑ-ΝΕΑ" (σπανιότατο, 1990) Ή ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΟΥ "3 ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ" (1987, πλησιάζουμε "σχετικά", άρα παίζει σαν ειδησεογραφική-δημοσιογραφική εκπομπή)!!!!!!!!

Ας είναι ό,τι είναι! Ανυπομονώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υ.Γ.: 'Ετσι "ξηγιέσαι" bernard.c;;;;;;;;;; :D :D:D
Καπου μεσα σε ολα οσα εγραψες το πετυχες! Ερχεται μεσα στο Σαβ/κο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Καπου μεσα σε ολα οσα εγραψες το πετυχες! Ερχεται μεσα στο Σαβ/κο...

ΟΚ λοιπόν, ξεκινάω από τώρα για να έχεις τύψεις για το λουμπάγκο!!! :D

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικα αφιερωμενο στον stam1370 που σχεδον το μαντεψε. Το πανεμορφο σημα ειδησεων της ΕΤ1 απο το 1990 μαζι με το επισης πανεμορφο σημα του καναλιου για εκεινη την περιοδο.

picture.php


picture.php


http://rapidshare.com/files/200746915/ENA.VOB

(Υ.Γ. Μου αρεσει ιδιαιτερα αυτο το σημα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
THANK YOU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bow: :bow: :bow:

:thanx2: :thanx2: :thanx2:

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
ChristosM είπε:
Εξαιρετικα αφιερωμενο στον stam1370 που σχεδον το μαντεψε. Το πανεμορφο σημα ειδησεων της ΕΤ1 απο το 1990 μαζι με το επισης πανεμορφο σημα του καναλιου για εκεινη την περιοδο.
:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Τέλειο, απίθανο, φανταστικό!

Αν και του 1990, στο μυαλό μου είναι όσο "ρετρο" είναι και τα σήματα της δεκαετίας του 1980. Και αυτό διότι αφενός τα διαδέχτηκε, αφετέρου "κράτησε" για πολύ μικρό χρονικό διάστημα...

ChristosM είπε:
(Υ.Γ. Μου αρεσει ιδιαιτερα αυτο το σημα)
Κι εμένα - βρίσκω ότι είναι το πρώτο σήμα του πρώτου καναλιού το οποίο είναι πιο σύχρονο και το οποίο θα μπορούσε να "σταθεί" και σήμερα. Από την άλλη μεριά, επειδή το δεύτερο κανάλι άλλαζε τα σήματά του συχνότερα τη δεκαετία του 1980, βρίσκω ότι στο β' μισό της δεκαετίας είχε πολύ πιο (τεχνολογικά) προηγμένα σήματα από το πρώτο.
 
'Οντως, το MTV από τότε που ξεκίνησε έχει το ίδιο (είναι σήμα κατατεθέν όμως)
 
aopxtzis είπε:
'Οντως, το MTV από τότε που ξεκίνησε έχει το ίδιο (είναι σήμα κατατεθέν όμως)
Φίλε μου καλώς ήρθες στο forum μας!

Μήπως κάπου μπερδεύτηκες, διότι δε μιλάμε για το MTV στο thread αυτό, μιλάμε για την ΕΡΤ (νομίζα ότι ήταν προφανές μάλιστα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλωσήρθες, Αοπχτζή!

Βλέπω ότι άρχισες από το... ενδιαφέρον κομμάτι του retromaniax! (για μένα πάντα, έτσι?)

Και... Βερνάρδε, μη τον αποπαίρνεις! Είναι καινούργιο το παληκάρι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Εξαιρετικα αφιερωμενο στον stam1370 που σχεδον το μαντεψε. Το πανεμορφο σημα ειδησεων της ΕΤ1 απο το 1990 μαζι με το επισης πανεμορφο σημα του καναλιου για εκεινη την περιοδο.
Προβολή συνημμένου 1072

Προβολή συνημμένου 1073

http://rapidshare.com/files/200746915/ENA.VOB

(Υ.Γ. Μου αρεσει ιδιαιτερα αυτο το σημα)

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Χίλια ευχαριστώ για την αφιέρωση, ChristosM!!!!!!!

Όντως είναι ίσως από τα καλύτερα σήματα πέραν της περιόδου που προτιμάμε.

Τεχικά, το μιμήθηκε το (σε μπεζ χρώματα, μου φαίνεται, και μάλλον φτιαγμένο με το ίδιο πρόγραμμα -εδώ κολλάει το "τεχνικά το μιμήθηκε) "Ειδήσεις" που το διαδέχθηκε, όταν η ΕΝΑ (ή "Πρώτο κανάλι") ξανάγινε ΕΤ-1 (ξαναθυμίζω πως ουσιαστικά ποτέ δεν ειπώθηκε η λέξη "ΕΝΑ" από κανέναν άνθρωπο, είτε παρουσιαστή, είτε δημοσιογράφο, είτε σπορτ-κάστερ... Όλοι λέγαν είτε "πρώτο κανάλι της ελληνικής τηλεόρασης ή τους ξέφευγε το "ΕΤ-1"). Μόνο στην ΕΤ-2 της ίδιας εποχής, θυμάμαι λίγους να κομπιάζουν λέγοντας απλά "2".

aopxtzis είπε:
'Οντως, το MTV από τότε που ξεκίνησε έχει το ίδιο (είναι σήμα κατατεθέν όμως)
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΣ!!!

Να σου θυμίσω ότι ΚΑΝΕΝΑ μεγάλο αμερικάνικο κανάλι ΔΕΝ έχει αλλάξει λογότυπο (CBS, CNN, ABC, MTV κ.α.) Όμως δεν είναι αυτό το θέμα που μας απασχολεί εδώ. Για τα ελληνικά δεδομένα, πάντως, και για να σε φέρω στο κλίμα της συζήτησης, νομίζω πως το μοναδικό σήμα κατατεθέν, κι ας μην είναι στο αέρα από το 1987, είναι το κλασσικό με τις τεμνόμενες οθόνες της ΕΡΤ - (Ε(Ρ)Τ) -

kaly13 είπε:
Καλωσήρθες, Αοπχτζή!
Βλέπω ότι άρχισες από το... ενδιαφέρον κομμάτι του retromaniax! (για μένα πάντα, έτσι?)

Και... Βερνάρδε, μη τον αποπαίρνεις! Είναι καινούργιο το παληκάρι!
Κανείς δεν αποπαίρνει κανέναν! Όμως, πρέπει να βλέπει κανείς που μπήκε!
 
stam1370 είπε:
:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
Χίλια ευχαριστώ για την αφιέρωση, ChristosM!!!!!!!

Όντως είναι ίσως από τα καλύτερα σήματα πέραν της περιόδου που προτιμάμε.

Τεχικά, το μιμήθηκε το (σε μπεζ χρώματα, μου φαίνεται, και μάλλον φτιαγμένο με το ίδιο πρόγραμμα -εδώ κολλάει το "τεχνικά το μιμήθηκε) "Ειδήσεις" που το διαδέχθηκε, όταν η ΕΝΑ (ή "Πρώτο κανάλι") ξανάγινε ΕΤ-1 (ξαναθυμίζω πως ουσιαστικά ποτέ δεν ειπώθηκε η λέξη "ΕΝΑ" από κανέναν άνθρωπο, είτε παρουσιαστή, είτε δημοσιογράφο, είτε σπορτ-κάστερ... Όλοι λέγαν είτε "πρώτο κανάλι της ελληνικής τηλεόρασης ή τους ξέφευγε το "ΕΤ-1"). Μόνο στην ΕΤ-2 της ίδιας εποχής, θυμάμαι λίγους να κομπιάζουν λέγοντας απλά "2".
Χαιρομαι που σου/σας αρεσε. Ειναι τοσο ομορφο, εχει υπεροχα χρωματα.

Οσο για το αν ποτέ προσφωνησαν το καναλι "ΕΝΑ", εγω γιατι θυμαμαι εντονα στα τρειλερ να λενε "...απο την ελληνικη τηλεοραση ενα". Βεβαια ισως να κανω και λαθος.
 
ChristosM είπε:
Χαιρομαι που σου/σας αρεσε. Ειναι τοσο ομορφο, εχει υπεροχα χρωματα.Οσο για το αν ποτέ προσφωνησαν το καναλι "ΕΝΑ", εγω γιατι θυμαμαι εντονα στα τρειλερ να λενε "...απο την ελληνικη τηλεοραση ενα". Βεβαια ισως να κανω και λαθος.
"Ελληνική Τηλεόραση 1", ΕΤ-1 δηλαδή, όπως πάντα, όπως και τώρα. Σαν "ΕΝΑ" σκέτο, απ' όσο θυμάμαι, ποτέ...
 
Για φαντάσου...

"Στην ΕΝΑ θα δείτε τώρα..."!!

Γελοίο ακούγεται!

Δεν φαντάζομαι να έλεγε καμμία παρουσιάστρια, "Στο 2 θα δείτε τώρα..."! Τρελά οξύμωρο!
 
Ας το βάλω κι αυτό εδώ.

http://historytv.blogspot.com

"Δεν σκοπεύουμε να αλλάξουμε την τηλεόραση, αλλά να καταγράψουμε την ιστορία της. Τις μικρές και μεγάλες στιγμές. Ζητάμε τη βοήθειά σας. Φωτογραφίες, υλικό από παλιές εκπομπές και ταινίες, γενικά οτιδήποτε αξίζει να το κόπο να διασωθεί είμαστε πρόθυμοι να το φιλοξενήσουμε. Κι ακόμη ζητάμε τις μαρτυρίες των ανθρώπων που εργάστηκαν στη μικρή οθόνη από τη γέννησή της μέχρι σήμερα. Σκοπεύουμε να δημοσιεύσουμε τα προγράμματα των τηλεοπτικών σταθμών από το 1968 με σπάνιες φωτογραφίες από σήριαλ και εκπομπές, να ανεβάσουμε κάποια επίσης σπάνια βίντεο και να σας παρουσιάσουμε αναλυτικά τις τηλεοπτικές εκπομπές που έμειναν στην ιστορία."

Καλό ψάξιμο!!!
 
stam1370 είπε:
Έχω να κάνω μιά παρατήρηση:
Κόβω το κεφάλι μου με μπαλτά ότι ποτέ οι δύο ΕΡΤ στην testcard τους δεν είχαν δεξιά και αριστερά χρώμα. Ήταν όπως το avatar του tsalk... Και, παρότι γράφει σωστά το "Ε.Ρ.Τ." και με τη σωστή γραμματοσειρά, βλέπω, συμπτωματικά, ότι όλες οι testcards που έχει ανεβάσει ο συγκεκριμένος χρήστης είναι πανομοιότυπες....
Λοιπόν κι εγώ θα το έκοβα το κεφάλι μου...μέχρι που σήμερα έκπληκτος σε μια παλιά βιντεοκασέτα είδα μία σκηνή 2 δευτερολέπτων (βλέπετε συνήθιζα να γράφω πάνω σε άλλες εγγραφές κι έτσι διασώζονται ελάχιστα δευτερόλεπτα) και που λέτε ήταν η γνωστή test card με το ρολόι..και ναι, δεξιά και αριστερά είχε χρώματα....νομίζω ότι η εγγραφή μάλλον είναι από τις αρχές της δεκαετίας του 90 και ίσως κάποια στιγμή να έβαλε χρώματα, αν θέλετε ανεβάζω το βίντεο ή βάζω screenshot, μια και μιλάμε για ελάχιστα δευτερόλεπτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, νομίζω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε και να το σχολιάσουμε.
 
Πίσω
Μπλουζα