Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1

tsalk είπε:
...Επομένως η αλλαγή από ειρτ σε ερτ, πρέπει να έγινε κάπου στα μέσα του 1975 ή αρχές του 1976

sq350nike είπε:
1970 - 1975
Το 1975 το ΕΙΡΤ μετονομάζεται σε ΕΡΤ και γίνεται Α.Ε.

ΤΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟ '75 ΕΩΣ ΤΟ '87

Η ΕΡΤ ποτέ δεν μετονομάστηκε επισήμως σε ΕΡΤ1. Πάντα ήταν ΕΡΤ Α.Ε. Χρησιμοποιούσε πάντα το λογότυπο (Ε)Ρ(Τ) , ή και απλώς την ονομασία ΕΡΤ σε όλες τις εκπομπές της από το 1975 έως το 1987. Ωστόσο μετά την αποστρατικοποίηση της ΥΕΝΕΔ και την μετονομασία της σε ΕΡΤ-2, η ΕΡΤ ΑΤΥΠΩΣ χρησιμοποιούσε την ονομασία ΕΡΤ1. Όταν λέω "ατύπως" εννοώ στους τίτλους τέλους ορισμένων εκπομπών. Όχι όλων! Στο channel ident (στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης) δεν εμφανίστηκε ποτέ η ονομασία ΕΡΤ-1.
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις σας για την μετονομασία του ΕΙΡΤ σε ΕΡΤ το 1975 (μπορούμε να προσδιορίσουμε το πότε ακριβώς?) και τις αλλαγές που επήλθαν το 1982 με την αποστρατικοποίηση της ΥΕΝΕΔ. (Τα του 1987 τα ήξερα)

Σήματα ΕΙΡ - ΕΙΡΤ - ΕΡΤ - ΕΤ1 (μέρος 1ο)

Χρονολόγιο - Συμπληρώστε/διορθώστε όπου χρειάζεται:

ΕΙΡ: (23 Φεβρουαρίου 1966 - 1970 (ποιο μήνα?))



Επίσης, φωτογραφία του Ιάσονα Μοσχοβίτη στο στούντιο Ειδήσεων του ΕΙΡ στις 20 Ιουλίου 1969 (την ημέρα προσεδάφισης στην σελήνη)

eirgi7.jpg

ΕΙΡΤ: (1970 (ποιο μήνα?) - 1975 (ποιο μήνα?))

Προβολή συνημμένου 59794

Από μουσικά σήματα, έχω βρει και κατεβάσει τον γνωστό σε όλους μας τσοπανάκο στα ακόλουθα δύο αρχεία:

http://rapidshare.com/files/121030757/grc-z-hellenic_national_radio_tv_fdxa_c1976.mp3.html

Αυτό είναι του 1974 (??) και όπως λέει και ο εκφωνητής είναι στα χρόνια του ΕΙΡΤ

και

http://rapidshare.com/files/121031150/1945_EIP_EPT_audio_classic_ident_tsopanakos.wav.html

Αυτό δεν ξέρω του πότε είναι - πάντως το σήμα αυτό παίχτηκε λένε για πρώτη φορά το 1945 στο ραδιόφωνο (!!)

ΕΡΤ: (1975 (ποιο μήνα?) - 1987)

Το σήμα που όλοι μας θυμόμαστε:

1974mayorafterjulyept19xf4.png

Πρέπει να είναι πολύ καλή αναπαράσταση του σήματος.

Από το Νοέμβριο του 1977, έχουμε το ακόλουθο σήμα των ειδήσεων:

[video=youtube;4-i3T0GQX1E]

Το "δανείστικα" από άλλο thread του forum.

Άλλα σήματα ειδήσεων της ΕΡΤ (παλαιότερα / νεώτερα) θυμάται / έχει κανείς από εσάς?

Επίσης, έχουμε και την αναπαράσταση του σήματος της "Διακοπής" της εποχής (με το μουσικό θέμα του ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ):

http://rapidshare.com/files/121040086/mas_sigxoreite_diakopi.mpg.html

και το ίδιο στο youtube:

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]

Έχει κανείς το σήμα της ΕΡΤ (ΕΡΤ-1) από το 1985 και μετά?

Επίσης, το γνωστό σήμα των ειδήσεων με την πασίγνωστη μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου?

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]

Η σύντομη version του μουσικού σήματος του Παπαθανασίου ακούγεται στο video αυτό, αλλά με οπτικό σήμα το οποίο είναι μεταγενέστερο (το συγκεκριμένο είναι Μάιος 1992).

(Το ίδιο μουσικό σήμα ακούγεται ακόμη σήμερα από τη ΝΕΤ πλέον. Εδώ σε οπτική παραλλαγή του 1996 στην ΕΤ-1 ακόμα):

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί.[edit]

1987:

et11987qh8.jpg

Και κάτι τελευταίο: έχει κανείς το πασίγνωστο μουσικό θέμα της Αθλητικής Κυριακής της ΕΡΤ, το οποίο παίζεται επί δεκαετίες?

1970begineipt1974gs8.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν τα ακριβή στοιχεία για τις μετονομασίες και τις αλλαγές των κρατικών καναλιών υπάρχουν στο βιβλίο του Στέλιου Παπαθανασόπουλου "Η τηλεόραση στον 21ο αιώνα".

Στο site της γενικής γραμματείας τύπου βρηκα τα εξής ιστορικά στοιχεια :

1966 Το ΕΙΡ αρχίζει να μεταδίδει τηλεοπτικά προγράμματα από το Ζάππειο στις 23 Φεβρουαρίου.

1966 Τίθεται σε λειτουργία το πρόγραμμα της Τηλεόρασης των Ενόπλων Δυνάμεων (ΤΕΔ) στις 26 Φεβρουαρίου.

1968 Η ΤΕΔ μετεξελίσσεται σταδιακά σε Υπηρεσία Ενημερώσεως των Ενόπλων Δυνάμεων (ΥΕΝΕΔ).

1970 Το ΕΙΡ μετεξελίσσεται σε Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας και Τηλεόρασης (ΕΙΡΤ) με το νομοθετικό διάταγμα 745,

1975 Με το νόμο 230 του 1975 το ΕΙΡΤ μετατρέπεται σε «Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση» (ΕΡΤ).

1982 Με το νόμο 1288 η ΥΕΝΕΔ ονομάστηκε ΕΡΤ 2 και συγκροτείται ως «αποκεντρωμένη» δημόσια υπηρεσία του Υπουργείου Προεδρίας και ο αρμόδιος Υπουργός είχε τον πλήρη έλεγχό της.

1987 Με το νόμο 1730 αναδιαρθρώνεται πάλι η ΕΡΤ ενόψει της εισόδου των ιδιωτικών σταθμών. Η ΕΡΤ 1 και η ΕΡΤ 2 συγχωνεύονται σε ενιαίο φορέα, την ΕΡΤ ΑΕ., που λειτουργεί ως ανώνυμος εταιρεία, νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου. Η ΕΡΤ ελέγχεται και εποπτεύεται από το κράτος διαμέσου του υπουργού Προεδρίας της Κυβερνήσεως, έχει διοικητική και οικονομική αυτοτέλεια.*

* Επιμένω στο ότι εταιρία με ονομασία "ΕΡΤ1" νομικώς κι επισήμως δεν υπήρξε ποτέ.
 
sq350nike είπε:
Λοιπόν τα ακριβή στοιχεία για τις μετονομασίες και τις αλλαγές των κρατικών καναλιών υπάρχουν στο βιβλίο του Στέλιου Παπαθανασόπουλου "Η τηλεόραση στον 21ο αιώνα".
Στο site της γενικής γραμματείας τύπου βρηκα τα εξής ιστορικά στοιχεια :

1966 Το ΕΙΡ αρχίζει να μεταδίδει τηλεοπτικά προγράμματα από το Ζάππειο στις 23 Φεβρουαρίου.

1966 Τίθεται σε λειτουργία το πρόγραμμα της Τηλεόρασης των Ενόπλων Δυνάμεων (ΤΕΔ) στις 26 Φεβρουαρίου.

1968 Η ΤΕΔ μετεξελίσσεται σταδιακά σε Υπηρεσία Ενημερώσεως των Ενόπλων Δυνάμεων (ΥΕΝΕΔ).

1970 Το ΕΙΡ μετεξελίσσεται σε Εθνικό Ίδρυμα Ραδιοφωνίας και Τηλεόρασης (ΕΙΡΤ) με το νομοθετικό διάταγμα 745,

1975 Με το νόμο 230 του 1975 το ΕΙΡΤ μετατρέπεται σε «Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση» (ΕΡΤ).

1982 Με το νόμο 1288 η ΥΕΝΕΔ ονομάστηκε ΕΡΤ 2 και συγκροτείται ως «αποκεντρωμένη» δημόσια υπηρεσία του Υπουργείου Προεδρίας και ο αρμόδιος Υπουργός είχε τον πλήρη έλεγχό της.

1987 Με το νόμο 1730 αναδιαρθρώνεται πάλι η ΕΡΤ ενόψει της εισόδου των ιδιωτικών σταθμών. Η ΕΡΤ 1 και η ΕΡΤ 2 συγχωνεύονται σε ενιαίο φορέα, την ΕΡΤ ΑΕ., που λειτουργεί ως ανώνυμος εταιρεία, νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου. Η ΕΡΤ ελέγχεται και εποπτεύεται από το κράτος διαμέσου του υπουργού Προεδρίας της Κυβερνήσεως, έχει διοικητική και οικονομική αυτοτέλεια.*
sq350nike, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνεις.

Υπάρχει τίποτα το αξιοσήμειωτο στο βιβλίο "Η τηλεόραση στον 21ο αιώνα" του Στέλιου Παπαθανασόπουλου?

sq350nike είπε:
* Επιμένω στο ότι εταιρία με ονομασία "ΕΡΤ1" νομικώς κι επισήμως δεν υπήρξε ποτέ.
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Το θυμάμαι άλλωστε ότι το σήμα της ΕΡΤ παρέμεινε "ΕΡΤ" μέχρι το 1987 και ότι το λογότυπο της ΕΡΤ στην επάνω δεξιά γωνία της οθόνης σχηματιζόταν με κάτι βουλίτσες. Όπως ανέφερες κι εσύ, σε διάφορες εκπομπές μόνο αναφερόταν το ΕΡΤ-1.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και το σηματάκι της ΕΤ-1 μετά το 1987
 
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ....

Αυτό που υποσχέθηκα χθες...

Ένα μέρος της συλλογής μου με τα λογότυπα της (κρατικής) Ελληνικής Τηλεόρασης. Είναι τα λογότυπα για τα οποία συζητάμε περισσότερο.

Έχουμε και λέμε...

Κατ' αρχήν ένα μέρος του πρωτότυπου υλικού:

1)
60540368hr4.jpg
2)
64168033gr0.jpg
3)
17880133jg3.jpg
4)
36456500lr9.jpg
5)
14168100vt9.jpg
6)
91237949pd8.jpg
7)
75887758bq5.jpg
8 )
83495299wi0.jpg
9)
52090782qh1.jpg
10)
15832354fh1.jpg


Παρατηρήσεις:

-Από το 1 έως το 4, καθώς και το 10 είναι από "Ραδιοτηλεόραση":


1: 1973, 2: 1975, 3: 7-13 Μαϊου 1983, 4: 1985, 10: 1987 (πρέπει να ήταν το τεύχος που ανήγγειλε την πρεμιέρα του καναλιού).



-Το 5 και το 6 από "Τηλέραμα".



-Το 7 από κάποιο περιοδικό για media της εποχής (από το ίδιο έχω και τα πρώτα λογότυπα του Αντέννα 97,1, του Sky 100,4 κ.α.



-Το 8 και το 9 από "Τηλεθεατή".


Επίσης:

- Μόνο το τεύχος του '83 έχω ολόκληρο. Τα υπόλοιπα σήματα τα έκοβα από τα περιοδικά λίγο πριν πεταχτούν...


- Τυπωμένα λογότυπα της ΥΕΝΕΔ δεν έχω βρεί σε κανένα περιοδικό απ' όσα έχω ψάξει. Αυτό που έχω δει ως τώρα είναι ότι η "Ραδιοτηλεόραση", ως περιοδικό των ΕΙΡΤ-ΕΡΤ, το μόνο που έκανε ήταν να γράφει το "αντίπαλο κανάλι" με διαφορετικές γραμματοσειρές κατά καιρούς...



- Όταν βγήκαν τα "ΕΝΑ" και "2", περίμενα -αστειευόμενος- να δω την ΕΤ3 ως λατινικό 3 ("ΙΙΙ")...!!!


Πάμε τώρα στα επεξεργασμένα:

1)
6671ja0.jpg


2)
6871zo3.jpg


3)
7175fr1.jpg


4)
75rq2.jpg


5)
7587ar1.jpg


6)
7587colorsw5.jpg


7)
28283al8.jpg


8 )
28283colorda1.jpg


9)
28487as7.jpg


10)
28487colorlj0.jpg


11)
et18790rw6.jpg


12)
et18790ov1.jpg


13)
et28790xi5.jpg


14)
et28790rl3.jpg


15)
et29091colorye9.jpg


16)
et19397colorht9.jpg


17)
et2colordr9.jpg


1) ΕΙΡ-ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (1968-197?) 2) ΥΕΝΕΔ (1968-197?) 3) ΕΙΡΤ (197?-1975) 4) ΕΡΤ (1975) 5-6) ΕΡΤ (1975-1987) 7-8 ) ΕΡΤ-2 (1982-1983) 9-10) ΕΡΤ-2 (1983-1987) 11-12) ΕΤ-1 (1987-1990) 13-14) ΕΤ-2 (1987-1988 )

15) ΕΤ-2 (1988-1990) 16) ΕΤ-1 (1993-1997) 17) ΕΤ-2 (1993-1997)

Παρατηρήσεις:

- Το ξέρω ότι λείπουν κάποια σήματα. Για μερικά, δεν είχα πρωτότυπα μέχρι πρόσφατα (π.χ. ΥΕΝΕΔ -έμβλημα ΓΕΕΘΑ-). Για κάποια άλλα (π.χ. "ΕΝΑ", "2" και τα νεότερα), θεώρησα ότι δεν ήταν τόσο ενδιαφέροντα. Κάποια στιγμή θα συμπληρωθούν τα κενά...


- Τα 1 και 2 είναι καθαρά από μνήμης, με την έννοια ότι τα είχα δει σε εκπομπές αρχείου. Εδώ πρέπει να ευχαριστήσω τα παιδιά που ανέβασαν το πρόγραμμα του '68, όπου υπάρχουν τυπωμένα λογότυπα ΕΙΡ-ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ και ΤΕΔ.



- Οι χρωματισμοί στο 6 είναι στο περίπου. Η έκδοση αυτή του λογότυπου υπήρχε σαν αυτοκόλλητο επάνω στις κάμερες -μόνο έτσι το είχα δει κάποιες φορές.



- Το 10 είναι από μνήμης καθαρά (σαν τα σήματα των ειδήσεων...) και το πρόσφατο αντίστοιχο στοπκαρέ σε μεγάλο βαθμό με επιβεβαίωσε.


Για το τέλος έχω τα εξής:

Δύο "βελτιώσεις" στις πρόσφατες φωτό του bernard.c.

ertblo9.jpg
(τράβηγμα) και
yenedonairgp4.jpg
(για να φαίνεται σαν κάρτα). Πρώτη φορά το βλέπω έγχρωμο. Η δική μου ανάμνηση είναι αυτή:
yenedonairbwwr2.jpg
.

...και μια ζωγραφιά δική μου, στα μέσα της δεκαετίας του '80, σαν ιδιόμορφο "στοιχείο" που επιβεβαιώνει τους χρωματισμούς στο "τριπλό 2":

42683632of3.jpg
 
@ bernard Δεν είμαι βεβαιος, αλλά δεν νομίζω να υπήρχε κάτι.

@ stam1370 ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕΣ!!!

Κι αφου πλέον έχουμε το ακριβές σχήμα του τριπλού 2 του 1982, ξέρετε τι έχει να γίνει ε??? Θα φτάξω απ την αρχή το σήμα των ειδησεων. χεχεχεχχεεεε! (σαρδονιο γελάκι)
 
@ stam1370:

Απίστευτη η συλλογή σου!!

Πολλά από αυτά είχαμε χρόνια να τα δούμε...
 
Νομίζω ότι ενδιαφερουν αρκετούς τα σήματα (και γενικά αυτού του είδους το υλικό)
 
@ ChristosM:

Μήπως, μιά που έχεις βίντεο του 1980, έχεις και τον ελληνικό προκριματικό για τη Γιουροβίζιον εκείνης της χρονιάς; Ο λόγος είναι ότι ψάχνω ένα συγκεκριμένο τραγούδι... (Πες μου ναι....)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
@ ChristosM:
Μήπως, μιά που έχεις βίντεο του 1980, έχεις και τον ελληνικό προκριματικό για τη Γιουροβίζιον εκείνης της χρονιάς; Ο λόγος είναι ότι ψάχνω ένα συγκεκριμένο τραγούδι... (Πες μου ναι....)
Πολυ λυπαμαι αλλα οχι. Και εγω θα το θελα αυτο...
 
Στο TV Εθνος έχει όλα τα λογότυπα της ΕΡΤ από το Δίαυλο μέχρι σήμερα. Μάλλον από εδώ θα τα βρήκαν χαχαχα
 
Ψιλοάσχετο...αλλά μάθατε πόσο κόστισαν τα καινούρια σηματάκια της ΕΡΤ??? 1.200.000 ευρώ!!! Πολλά δεν είναι? (αν σκεφτείτε ότι τα πληρώνουμε εμείς!!!)
 
Νά 'ταν το μόνο... Σκέψου ΠΟΣΑ υπέρογκα ποσά έχουμε πληρώσει στην ΕΡΤ όλα αυτά τα χρόνια...
 
Stanfromgreece είπε:
Ψιλοάσχετο...αλλά μάθατε πόσο κόστισαν τα καινούρια σηματάκια της ΕΡΤ??? 1.200.000 ευρώ!!! Πολλά δεν είναι? (αν σκεφτείτε ότι τα πληρώνουμε εμείς!!!)
Πράγματι, είναι πάρα πολλά χρήματα για 4 λογότυπα. Διάβασα ότι τα έφτιαξε μια αγγλική, αν δεν κάνω λάθος, εταιρία. Τώρα είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Δεν μπορούσαν δηλαδή να το αναθέσουν σε καμιά ελληνική, έστω και με διαγωνισμό; Τόσα πολλά που τα πληρώνουμε νταβατζιλίκι εμείς. Κάποιοι φάγανε μέρος των χρημάτων σίγουρα γιατί το ποσό είναι τρελό για 4 μόνο λογότυπα και τα δικαιωματά τους. Το λέω με κάποια σιγουριά γιατί είμαι γραφίστας και πάνω κάτω ξέρω τι παίζει από τιμές.
 
Stanfromgreece είπε:
Ψιλοάσχετο...αλλά μάθατε πόσο κόστισαν τα καινούρια σηματάκια της ΕΡΤ??? 1.200.000 ευρώ!!! Πολλά δεν είναι? (αν σκεφτείτε ότι τα πληρώνουμε εμείς!!!)
Αμαν...και μετα δεν εχουμε χρηματα για σημαντικα πραγματα...μονο για αρτον και θεαματα ειμαστε :wait2:
 
domniki είπε:
Αμαν...και μετα δεν εχουμε χρηματα για σημαντικα πραγματα...μονο για αρτον και θεαματα ειμαστε :wait2:

Μα...είναι δυνατόν να αλλάζουμε συνέχεια σήμα στα κανάλια? Σε αυτή την ρημαδοδορυφορική που έχω...τόσα χρόνια βλέπω στα κανάλια τα ίδια σήματα!!! Ημαρτον δηλαδή! Οποτε έχουν ανάγκη από "μίζες"... αναθέτουν και μία τέτοια "εργασία"!!! Δεν τους φτάνουν τα χρήματα που τους δίνουμε!!!
 
Κατ αρχήν να σας πω ότι επειδή τελώ υπό μετακόμηση, δεν εχω pc Και σύνδεση στο σπίτι και μάλλον θα πάρει μερικές εβδομάδες. Πάμε στα άλλα τώρα.

@ ChristosM

Αυτό το σήμα εννοούσα σε προηγουμενο Post όταν έλεγα για την έκρηξη ενος γαλαξία.

Για όσους θεωρουν ακριβά τα νέα λογότυπα της ΕΡΤ, θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου.

1. Ομολογώ ότι θα μπορουσαν να ειναι καλύτερα. Ίσως με πιο έντονα χρώματα... Αν και αυτό είναι ζήτημα προσωπικού γούστου.

2. Κάθε εταιρία χρειάζεται συχνη ανανέωση στην εικόνα της.

3. Δεν έφτιαξαν απλώς τρια λογότυπα. Δεν έφτιαξαν τρια λογοτυπα, τα έδωσαν στην ΕΡΤ και τους είπαν "καντε τα ό,τι σας φωτίσει ο Θεός". Εφτιαξαν ολόκληρη την εταιρική ταυτότητα της εταιρίας. Εφτιαξαν το σήμα των ειδήσεων, τα σήματα για αθλητικά, spotάκια, Layout για τις διαφημίσεις του προγράμματος, και χίλια δυο άλλα πράγματα που αφορουν στην οπτικοποίηση. Μιλάμε για δουλειά πακέτο για 3 κανάλια.

4. Όλα τα κανάλια αλλάζουν την εμφάνισή τους κάθε χρόνο, συνήθως με την αρχή της νέας τηλεοπτικής σεζόν. Αλλα λιγότερο (μόνο τα διαφημιστικά σποτάκια όπως εκανε το MEGA), άλλα περισσότερο (όπως η ΕΡΤ και ο ΑΝΤ1). Ακόμη και το CNN και το SKYnews.

5. Την τακτική των διαγωνισμών την ακολουθούσε η ΕΡΤ σε περασμένες εποχές. Π.χ. όταν η ΕΡΤ2 έδωσε 300 χιλιαρικα (δραχμες) σε έναν ιδιώτη - και εραχιστέχνη του animation - για εκείνο το σήμα με την κομμένη οθόνη στην μέση και το "μπλε" σήμα ειδήσεων (που προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου). Στην εποχή μας όταν ζητάς από πολίτες να σου φτιάξουν την εταιρική ταυτότητα έχεις αυξημένες απαιτήσεις σε ό,τι αφορά την ποιότητα της εικόνας και του ήχου και δεν "παίζεις" με διαγωνισμούς μεταξύ ιδιωτών - ερασιτεχνών. Από την άλλη δεν μπορείς να βάλεις εταιρίες να σου φτιάξουν εταιρικές ταυτότητες για να διαλέξεις την καλύτερη. Αφενός διότι υπάρχει ο κίνδυνος ενστασεων, αντιδικιών και πολλών άλλων προβλημάτων που μπορεί να σου τινάξει την προσπάθεια στον αέρα και κυρίως να μην έχεις την νέα εταιρική ταυτότητα έτοιμη να βγει στον αέρα την ημέρα που έχεις αποφασίσει. Αφετέρου διότι δεν συνηθίζεται να βάζεις π.χ. 5 ιδιωτικές εταιρίες σε τέτοιο μπελά και στο τέλος να πεις στις 4 ότι οι δουλειές τους απορρίφθηκαν λόγω... γούστου. Για σκεφτείτε λίγο τι εξεφτελισμός και δυσφήμιση είναι για τις εταιρίες να έχουν δηλώσει συμμετοχή σε έναν δημόσιο και ανοικτό διαγωνισμό και στο τέλος οι προτάσεις τους να απορριφθούν.

6. Γιατι μας πειραξε η ανάθεση σε αγγλική εταιρία; Αν το ανέθεταν σε μια ελληνική εταιρία, δεν θα λέγαμε ότι πήραν μίζες για την απευθείας ανάθεση;

7. Στην ΕΡΤ πληρώνουμε χαράτσι αλλά δεν εχουμε δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη για το πως η διοικηση διαχειρίζεται τα χρήματα αυτά. Καλώς ή κακώς, δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο το λαϊκο δημοψήφισμα για την έκφραση γνώμης. Αν δεν αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι επροκειτο για μίζα δεν έχουμε κανέναν λόγο να λέμε ότι έγινε σπατάλη.
 
Παιδιά ένα μεγάλο ευχαριστώ και τα θερμά μου συγχαρητήρια από βάθους καρδιάς. Είχα σκοπό να ανοίξω ένα τέτοιο thread, αλλά εδώ βλέπω πως όχι μόνο με προλάβατε, αλλά διαθέτετε και απίστευτο υλικό (π.χ. εικόνες από σήμα των ειδήσεων του 1980!!...απλά δεν πίστευα ότι θα το ξαναδώ ποτέ!).

Νομίζω επόμενη 'αποστολή' είναι να βρούμε τα πλήρη εισαγωγικά βίντεο των ειδήσεων ή της έναρξης προγράμματος και να ανέβουν youtube. Δυστυχώς Video απέκτησα αρκετά αργά - το '86 - αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποιος από τους υπόλοιπους πάλιουρες εδώ διέθετε αρκετά νωρίτερα... Για δείτε το... ;-)
 
sq350nike ευχαριστούμε κι εσένα για το υλικό που βρήκες και παρέθεσες σε αυτό το thread.

sq350nike είπε:
7. Στην ΕΡΤ πληρώνουμε χαράτσι αλλά δεν εχουμε δικαίωμα να εκφέρουμε άποψη για το πως η διοικηση διαχειρίζεται τα χρήματα αυτά. Καλώς ή κακώς, δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο το λαϊκο δημοψήφισμα για την έκφραση γνώμης. Αν δεν αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι επροκειτο για μίζα δεν έχουμε κανέναν λόγο να λέμε ότι έγινε σπατάλη.
Θα ήθελα να σημειώσω όμως, πως οι «απόψεις» των πολιτών για τη διαχείριση ή/και τη σπατάλη του δημόσιου χρήματος δε σταμάτησαν να εκφράζονται ούτε καν κάποιους περίεργους (ή όχι) καιρούς.

Πλέον, αν μαζεύουν τα χρήματα των πολιτών για να φτιάξουν λογότυπα τα οποία κοστίζουν 1.200.000 ευρώ, με τρομάζει η σκέψη για το τι ξοδεύουν για την παραγωγή των προγραμμάτων τους και ποιες είναι οι απολαβές των υπευθύνων αυτών των κρατικών καναλιών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα