Το σήμα της ΕΡΤ / ΕΤ1

XristosMS είπε:
Το ίδιο πάντως έκανε και η RAI στις αρχές της δεκαετίας του '80, άλλαζε συνεχώς τη θέση του σήματος.
και η ΕΤ2 εκανε το ιδιο πραγμα με την διαφορα το μετακινουσε ποτε αριστερα και ποτε δεξια...σε λιγο θα το ανεβασω

;)
 
Να παραθέσω κι εδώ τη δική μου γνώμη για την χρονολογία εγγραφής: Θυμηθείτε ότι το 1982 βλέπαμε στο Μουντιάλ της Ισπανίας το πρώτο tv ident της ΕΡΤ, αυτό με τις μεγάλες ή μικρότερες αποστάσεις ανάμεσα στα γράμματα.... γύρω στο '83 είδαμε το "ΕΡΤ" με τις τελίτσες, και αρκετά αργότερα το ident που έχει η ταινία... άρα μάλλον 85 και αργότερα....
 
Καλη χρονια απο την

ΕΤ1 για το 1989

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου αρέσει η ιδέα του Αη - Βασίλη με την παλέτα...
 
Το λογοτυπο της

ΕΤ-1 1988-1989

ποσες αλλαγες και παραλαγες.....

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ford231, εξαιρετικό το βιντεάκι!

Είναι σίγουρα όλες οι σκηνές από το 1988-89? (διότι 3 λογότυπα είναι πολλά σε 2 χρόνια...!)
 
bernard.c είπε:
ford231, εξαιρετικό το βιντεάκι!Είναι σίγουρα όλες οι σκηνές από το 1988-89? (διότι 3 λογότυπα είναι πολλά σε 2 χρόνια...!)[/QUO

ναι γιατι το ενα λογοτυπο ειναι πριν το 1988

και τα υπολοιπα αρχες 88 και τελος του 89:)
 
bernard.c είπε:
ford231, εξαιρετικό το βιντεάκι!Είναι σίγουρα όλες οι σκηνές από το 1988-89? (διότι 3 λογότυπα είναι πολλά σε 2 χρόνια...!)
αν σκεφτεις πως το ενα λογοτυπο ειναι πριν το 1988(νομιζω εμφανιστηκε το 1986) τα αλλα ειναι αρχες του 1988

και τελος του 1989:)
 
Η ΕΤ1 εμφανισε την περιοδο Οκτωβριος 1987-αρχες 1990 τρια λογοτυπα!!!το πρωτο που αντικατεστησε το ΕΡΤ ηταν το ΕΤ .1 τον Οκτωβριο του 1987 το οποιο μετα απο 2 μηνες και για λιγο διαστημα εγινε ΕΤ1 ενωμενο..αυτο κρατησε για λιγο διαστημα οπου επανηλθαμε στο ΕΤ .1 μεχρι και τον Απριλιο του 1990 οπου το ΕΤ .1 εγινε παχυ με ασπρο χρωμα οπως το βλεπουμε στο βιντεακι του ford..το λογοτυπο της "τολμης" στο τελος του βιντεο απο τον ford δεν το θυμαμαι καθολου..
 
MrRetromemories είπε:
Η ΕΤ1 εμφανισε την περιοδο Οκτωβριος 1987-αρχες 1990 τρια λογοτυπα!!!το πρωτο που αντικατεστησε το ΕΡΤ ηταν το ΕΤ .1 τον Οκτωβριο του 1987 το οποιο μετα απο 2 μηνες και για λιγο διαστημα εγινε ΕΤ1 ενωμενο..αυτο κρατησε για λιγο διαστημα οπου επανηλθαμε στο ΕΤ .1 μεχρι και τον Απριλιο του 1990 οπου το ΕΤ .1 εγινε παχυ με ασπρο χρωμα οπως το βλεπουμε στο βιντεακι του ford..το λογοτυπο της "τολμης" στο τελος του βιντεο απο τον ford δεν το θυμαμαι καθολου..
εχεις απολυτο δικιο..

ετσι θυμαμαι και εγω...
 
ford231 είπε:
τελος προγραμματοςσημα της ΕΡΤ

εθνικος υμνος

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

και αυτο το 1990

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

:) :) :) :) :) :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
56 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα, νωρίς νωρίς μας έβαζε για ύπνο....
 
Υπέροχη αυτή η μουσική... ξέρουμε μήπως ποιός την έχει γράψει;; Είμαι σίγουρος ότι το έχω ξανακούσει το κομμάτι σε διαφορετική εκτέλεση.........
 
Λέτε να είναι κλασικό κομμάτι; Εδώ το σήμα της Γιουροβίζιον προέρχεται από το 'Te Deum' του Σαρπαντιέ.
 
Σημα της ΕΡΤ1

μεταδοθηκε 25 Μαρτιου 1991

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά η "ΕΤ1" δεν υπήρξε ποτέ "ΕΡΤ1"; Γιατί έχω την εντύπωση πως υπήρξε και μ'αυτό το όνομα;
 
Mandrake είπε:
Παιδιά η "ΕΤ1" δεν υπήρξε ποτέ "ΕΡΤ1"; Γιατί έχω την εντύπωση πως υπήρξε και μ'αυτό το όνομα;
Ποτέ δεν υπηρξε ΕΡΤ1. Ειχαμε ΕΡΤ και ΕΡΤ-2, που μετα εγιναν ΕΤ-1 και ΕΤ-2.
 
Το ΕΡΤ γενικά δεν το έχει αφήσει ποτέ το πρώτο κανάλι από το λογότυπό του, με ελάχιστες ίσως εξαιρέσεις. Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, γραφόταν. Π.χ. ΕΡΤ ΕΤ1 στο λογότυπο εδώ:

[edit] Eχει αφαιρεθεί το video από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα