Το σήμα της ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2

1988 ET-2

Aυτό είναι το λογότυπο της ΕΤ-2 του 1988
 
bernard.c είπε:
sq350nike, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που δίνεις.Υπάρχει τίποτα το αξιοσήμειωτο στο βιβλίο "Η τηλεόραση στον 21ο αιώνα" του Στέλιου Παπαθανασόπουλου?
Δεν το έχω διαβάσει και δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη, ή πόσο παλιο είναι.

Ψαχνοντας βρηκα επίσης ότι υπάρχει κι ενα βιβλιο του Μηνά Α. Λαμπρινίδη με τον τίτλο "Τριάντα τρία χρόνια στην ΥΕΝΕΔ". Επίσης αγνωστο το πότε εκδόθηκε.
 
Τελικά, πολύ πιό γρήγορα απ'όσο πίστευα, θα πρέπει να δημοσιεύσω εδώ, ή σε καινούριο θέμα, τα λογότυπα της Ελληνικής Τηλεόρασης από την αρχή έως σχεδόν τις μέρες μας, τόσο σε πρωτότυπο υλικό, όσο και κάπως επεξεργασμένο, από εμένα, συν καναδύο που έφτιαξα εγώ, όπως για παράδειγμα το ΠΡΩΤΟ λογότυπο της ΥΕΝΕΔ, επί χούντας, το οποίο εμφανίζεται σε μιά γωνιά, σε φωτό από στούντιο, στο http://www.ert.gr, και επίσης, αν κάνετε αναζήτηση, σε ντοκιμαντέρ για το "γουέμπλει", εκείνης της εποχής, το οποίο υπάρχει στο ψηφιακό οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ.

Η συλλογή των λογοτύπων είναι για μένα μιά παιδική τρέλα, που εξελίχθηκε σε εφηβική έρευνα και που τώρα αναζωπυρώθηκε και εξελίσσεται, καθώς συναντώ εδώ άτομα με την ίδια τρέλα.

Για μένα, το νέο πεδίο αναζήτησης, είναι τα βίντεο -ή στοπκαρέ, στην ανάγκη- των σημάτων ειδήσεων της κρατικής τηλεόρασης από την αρχή μέχρι όπου φτάσει, και δυστυχώς δεν έχω τίποτα, εκτός ίσως από ένα του MEGA του '90, την εποχή που πρωτοπήρα βίντεο...

ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ BERNARD.C ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΡΩΜΗ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ΥΕΝΕΔ! ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ! Επίσης, "κερδίζεις" και το "κουίζ", αφού απάντησες πρώτος και σωστά για την κολώνα και την υδρόγειο. Μόνο που ήταν το τελευταίο σαν ΕΡΤ-2 ΕΙΔΗΣΕΙΣ, και όχι ΕΤ-2. Και, για μένα, μακράν το πιό "διαφορετικό-εναλλακτικό" και πιό όμορφο απ' όσα ξέρω ή θυμάμαι... Υστερόγραφο: Το σήμα των ειδήσεων του '77 το δανείστηκες από δικό μου θέμα...

Επίσης ευχαριστώ όλα τα παιδιά που μπήκανε μαζί μου σε αυτό το "τριπάκι", δίνοντας όλα αυτά τα στοιχεία, και τώρα ψαχνόμαστε όλοι μαζί...!!!

Τέλος, για το φίλο sq350nike: Η αναπαράσταση που έκανες για την κολώνα και την υδρόγειο είναι σωστή, θυμάσαι και πολύ καλά το σήμα. ΟΜΩΣ, στο σήμα των ειδήσεων του "κόκκινου 2", το λογότυπο εμφανιζόταν στο τέλος, και το 2 το σχημάτιζε η κόκκινη μπίλια που τρυπούσε και το "τείχος", από το οποίο περνούσε η εκάστοτε ώρα...

Θελει κανείς να θυμήσω ακριβώς και το σήμα με την κολώνα, ή κάποιο άλλο;;;;; :)

Αυτά τα ολίγα! Ήδη δύο φορές έχω συμπληρώσει αυτό το ποστ. Αν ακόμα ξεχνάω κάτι, σόρρυ...

Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να ανεβάσω τις εικόνες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Τελικά, πολύ πιό γρήγορα απ'όσο πίστευα, θα πρέπει να δημοσιεύσω εδώ, ή σε καινούριο θέμα, τα λογότυπα της Ελληνικής Τηλεόρασης από την αρχή έως σχεδόν τις μέρες μας, τόσο σε πρωτότυπο υλικό, όσο και κάπως επεξεργασμένο, από εμένα, συν καναδύο που έφτιαξα εγώ, όπως για παράδειγμα το ΠΡΩΤΟ λογότυπο της ΥΕΝΕΔ... Ελπίζω μέσα στη βδομάδα να ανεβάσω τις εικόνες!
SUPER !! Τις περιμένουμε...!!

stam1370 είπε:
Η συλλογή των λογοτύπων είναι για μένα μιά παιδική τρέλα, που εξελίχθηκε σε εφηβική έρευνα και που τώρα αναζωπυρώθηκε και εξελίσσεται, καθώς συναντώ εδώ άτομα με την ίδια τρέλα.Για μένα, το νέο πεδίο αναζήτησης, είναι τα βίντεο -ή στοπκαρέ, στην ανάγκη- των σημάτων ειδήσεων από την αρχή μέχρι όπου φτάσει, και δυστυχώς δεν έχω τίποτα, εκτός ίσως από ένα του MEGA του '90, την εποχή που πρωτοπήρα βίντεο...

Επίσης, όλα τα παιδιά που μπήκανε μαζί μου σε αυτό το "τριπάκι", δίνοντας όλα αυτά τα στοιχεία, και τώρα ψαχνόμαστε όλοι μαζί...!!!
Χε, χε - κι εγώ στην "ίδια φάση" είμαι !!

stam1370 είπε:
ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ BERNARD.C ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΡΩΜΗ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ΥΕΝΕΔ! ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ!
Ό,τι είχα βρει κατά καιρούς ψάχνοντας στο διαδίκτυο το έβαλα στις προηγούμενες σελίδες - χαίρομαι που σου άρεσε!!

stam1370 είπε:
...για την κολώνα και την υδρόγειο. Μόνο που ήταν το τελευταίο σαν ΕΡΤ-2 ΕΙΔΗΣΕΙΣ, και όχι ΕΤ-2.
Άρα η κολώνα με την υδρόγειο ήταν το τελευταίο της ΕΡΤ-2 και το "κόκκινο 2" ήταν το πρώτο της ΕΤ2 !!

stam1370 είπε:
ΟΜΩΣ, στο σήμα των ειδήσεων του "κόκκινου 2", το λογότυπο εμφανιζόταν στο τέλος, και το 2 το σχημάτιζε η κόκκινη μπίλια που τρυπούσε και το "τείχος", από το οποίο περνούσε η εκάστοτε ώρα...
Μπράβο stam1370 - θυμόμουν ότι υπήρχε, αλλά το χαρακτηριστικό ότι η κόκκινη μπίλια τρυπούσε ένα τοίχο από το οποίο περνούσε η ώρα των ειδήσεων το είχα ξεχάσει... Τι μου θύμησες...

stam1370 είπε:
Θελει κανείς να θυμήσω ακριβώς και το σήμα με την κολώνα, ή κάποιο άλλο;;;;; :)
Εγώ δεν θυμάμαι καθόλου τα σήματα προ του 1984/5, είτε της ΕΡΤ, είτε της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ-2. Αν μπορείς να μας τα θυμίσεις αυτά θα είχε πολύ ενδιαφέρον!!

Στο μεταξύ (όσο περιμένουμε με αγωνία!!) ξέρει κανείς να απαντήσει στα ακόλουθα (αναπάντητα) ερωτήματα για την ΥΕΝΕΔ:

Από μουσικά σήματα (αν και δεν τα θυμάμαι), έχω βρει και κατεβάσει τα ακόλουθα δύο:

http://rapidshare.com/files/12095227...c1965.mp3.html

Αυτό είναι του 1965 και όπως λέει και η εκφωνήτρια είναι του ραδιοφωνικού σταθμού των Ενόπλεων Δυνάμεων

και

http://rapidshare.com/files/12095417...c1974.m3u.html

Αυτό είναι του 1974 (τηλεόρασης / ραδιοφώνου δεν ξέρω)

Ερωτήσεις:

- Αυτό ήταν το ηχητικό σήμα της ΥΕΝΕΔ και στην τηλεόραση (1970-1982)?

- Ο Rudy van Dalen ήταν ο συνθέτης/ενορχηστρωτής του σήματος?

- Στο δεύτερο αρχείο, ποια είναι τα μουσικά σήματα με την σειρά που ακούγονται?

1 - σήμα ΥΕΝΕΔ

2- ?

3 - Εθνικός Ύμνος

4- είχε Προσευχή πριν την έναρξη του Προγράμματος? (!!)

Όποιος γνωρίζει / θυμάται ας μας δώσει τα φώτα του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ stam1370 πριν προχωρήσω στις αλλαγές του τριπλού "2" θελω να μου πέις αν σίγουρος ότι έτσι ήταν τα χρώματα.

28283colorda1.jpg


επίσης μηπως έχεις τα σήματα αυτά σε καλύτερη ανάλυση;

28283colorda1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ...

domniki είπε:
Θυμαστε το παλιo σημα της ΕΡΤ, αυτο που εβαζε πριν αρχισει το προγραμμα?
vts011vob000574080tq5.jpg
ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ...

To thread μας, ξεκίνησε κάπως έτσι, με το πρώτο κανάλι....

Να σας θυμίσω και το δεύτερο....

pinakaselegxoutvni9.jpg


...το βρήκα στον ιντερνέ. Δεν έχω καλύτερο....

pinakaselegxoutvni9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια μια και αναφερετε για το κοκκινο 2,βρηκα στα αρχεια μου μια παραλλαγη αυτου του σηματος και ειναι εποχης 1990.δεν ξερω αν θα βοηθησω καθολου...http://rapidshare.com/files/131682064/ET2_1990.AVI
 
ΠΡΩΤΟ -πιθανότατα- ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΥΕΝΕΔ

Θα σας πάω, αναγκαστικά, πιό πίσω από τις χρονιές που συζητάμε, αλλά θέλω να μοιραστώ μαζί σας το λογότυπο που μου έλειπε, ως προχθές, από τη συλλογή μου:

357wx7.jpg


358do6.jpg


Είναι -πιθανότατα- το πρώτο λογότυπο της ΥΕΝΕΔ. Είναι από τους τίτλους αρχής του χουντικού αφιερώματος "Η λεωφόρος του θριάμβου", το 1971. Το στοπ-καρέ (και το ζουμ του) είναι -αναγκαστικά- φωτό από το κινητό μου σε ίντερνετ-καφέ, προχθές το βράδυ.

Υ.Γ. Τώρα που το ξαναβλέπω, για συγκρίνετέ το με το -μεταγενέστερο- "μάτι" των ειδήσεων... Δεν μοιάζουν λιγουλάκι; Σαν να μου φαίνεται ότι το "μάτι" είναι εκμοντερνισμένη έκδοση αυτού του λογοτύπου. χωρίς να αναιρώ τα περί CBS...

358do6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψαχνοντας για μια ακομη φορα στο αρχειο μου βρηκα αυτο το σημα της ερτ 2 το οποιο πρεπει να ειναι χρονολογικα του 1983 η 1984 το οποιο επαιζε σφηνα σε προγραμματα.Πιο συγκεκριμενα οπως θα διαπιστωσετε ακολουθουσε ενα μουσικο διαλειμμα (αληθεια τα θυμαστε αυτα!!!).http://rapidshare.com/files/132937427/ERT2_84.AVI
 
ΒΟΣΠΟΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!

Είναι η σειρά σου να αρχίσεις να παίρνεις σετάκια υποκλίσεων μου φαίνεται!!!!

Τώρα που γράφω, κατεβάζω ένα μεγάλο αρχείο από rapidshare, και δεν είμαι ούτε στο μισό ακόμα, άρα δεν μπορώ να κατεβάσω ακόμα τα βιντεάκια, αλλά το σετάκι είναι δικό σου δικαιωματικά!!!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

:thanx2:

Επίσης, συμφωνώ με τον grtt. ChristosM, τι λες επ' αυτού;

Κάνω edit κανά δίωρο μετά:

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΤΕΒΗΚΕ, ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ: ΟΙ ΥΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ!!!

Έχω, όμως, μια παρατηρησούλα: ΓΙατί τα βίντεό σου είναι "πατηκωμένα", σαν να βλέπουμε ελληνικό κανάλι -πλην ΣΚΑΙ- σε τηλεόραση 16:9;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπητε stam1370,εχεις δικιο στην παρατηρηση σου.δυστυχως δεν εχω ακομη τροπο να ψηφιοποιησω το αρχειο μου και να τα περασω στον υπολογιστη μου και αναγκαζομαι τα βιντεο που εχω ανεβασει να τα τραβαω με την βιντεο καμερα του κινητου μου (και παλι καλα που εχω την δυνατοτητα σε avi αρχειο),οπως καταλαβαινεις το αποτελεσμα ειναι αυτο που διαπιστωνεις (λογω και της μεγαλης επιφανειας της οθονης μου),δυστυχως δεν αποτυπωνει και τοσο καλα την πραγματικη εικονα,ζητω την κατανοηση σας
 
...Και πάρτε και έναν πειραματισμό που έκανα πάνω στα γράμματα του σήματος της ΕΡΤ-2 στον Η/Υ μου. Το 2 δεν μου βγήκε ακριβώς, αλλά "that's the best I could do in just 5 minutes"





89080194tp3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kaly13 είπε:
...Και πάρτε και έναν πειραματισμό που έκανα πάνω στα γράμματα του σήματος της ΕΡΤ-2 στον Η/Υ μου. Το 2 δεν μου βγήκε ακριβώς, αλλά "that's the best I could do in just 5 minutes"



Kaly, πολύ kaly-μέρα σου!!!

Ο πειραματισμός σου είναι πάρα πολύ καλός!

Θα το καταλάβεις και μόνη σου, όταν ανατρέξεις πίσω, στη δημοσίευση (υπ' αριθμό 97 στη σειρά) που έκανα με όλα τα σήματα μέχρι το '97...
 
Ευχαριστώ πολύ, αν και είμαι άντρας! Ευάγγελος! Χάρηκα.

(Υ.Γ. Κάλλη είναι το όνομα της μητέρας μου...)
 
kaly13 είπε:
Ευχαριστώ πολύ, αν και είμαι άντρας! Ευάγγελος! Χάρηκα.
(Υ.Γ. Κάλλη είναι το όνομα της μητέρας μου...)
OΥΠΣ!!! :xm:


Είδες τι κάνουν τα ψευδώνυμα;





Σόρρυ ρε Βαγγέλη!!! Με την ευκαιρία, σου δίνω το χέρι και συστήνομαι (και δημόσια): Σταμάτης.
 
Όπως θυμάστε το πρόγραμμα της ΥΕΝΕΔ άνοιγε στις 0500μμ. Θυμάμαι ότι το πρόγραμμα ξεκινούσε με το σήμα του ΥΕΘΑ (Αετός, Άγκυρα, Δόρυ, Περικεφαλέα) και έπαιζε το εμβατήριο "Πάνω εκεί στης Πίνδου μας τισ κορφές".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω μια εικόνα στο μυαλό μου από έναρξη προγράμματος (μιλάω για κάπου μεταξύ 80-82), όπου εμφανίζονταν το "ΥΕΝΕΔ" με μεγάλα άσπρα γράμματα, μπροστά από κάτι σαν κινούμενες λωρίδες (χρωματιστές φαντάζομαι, γκρίζες τις θυμάμαι, με σκούρο φόντο), κάτι σαν animation, και μουσική υπόκρουση είχε τη χαρακτηριστική μουσική της "20th Century Fox"! Σου θυμίζει κάτι αυτό, L177;

Θυμίζω ότι το λογότυπο που έχω δημοσιεύσει παραπάνω είναι αυθεντικό ως προς το έμβλημα και τις γραμματοσειρές, απλά έχει λάθος χρώματα. Τα σωστά είναι σε -απίστευτη- φωτογραφία που έχει δημοσιεύσει ο bernard.c στο thread "Το σήμα της ΕΡΤ".

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΚΕ, Ή ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟΥΣ ΙΤΑΛΟΥΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΒΑΛΑΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΑ ΛΑΘΟΣ ΧΡΩΜΑΤΑ!!! Το ιταλικό σάιτ που τότε -προ διετίας- μόνο εκείνο το είχε, δεν μου απάντησε ποτέ σε e-mail που του είχα στείλει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμάμαι αυτό που λες. Νομιζω ότι οι γραμμές κύρτωναν και σχημάτιζαν το ΕΡΤ2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα