Το τέλος του... manga

Η αλήθεια είναι πως στο manga το γαλλικό οι διάλογοι -σχεδόν παρόμοιοι νομίζω- είναι πολύ δυνατοί, ειδικά από τη στιγμή που τα δύο παιδιά ξανα βλέπονται έστω και από μακριά...

Σίγουρα και οι δύο τους είναι πάρα πολύ ερωτευμένοι... δε χωράει αντίρρηση σ΄αυτό. Γι αυτό και το αντάλλαγμα της θυσίας τους είναι εξίσου μεγάλο όπως αυτό της Σούζυ...

@Nessie, εγώ δε λέω πως ο Τέρρυ είναι ερωτευμένος με τη Σούζυ. Απλά τη βλέπει σα φίλη του... και μάλλον τη μοναδική συνομίληκη στο θίασο.

Γι΄αυτό και όταν του κάνει ερωτική εξομολόγηση και τον παρακαλάει να μην την αντιπαθήσει για τη συμπεριφορά της απέναντι σ΄αυτόν και την Κάντυ, αυτός σκέφτεται πως δεν την αντιπαθεί, αλλά η καρδιά του είναι δοσμένη στην Κάντυ.

Αν ο Τέρρυ δεν έβλεπε τη Σούζυ σα φίλη του μάλλον θα είχε φάει την ίδια ροχάλα που εισέπραξε και η Ελίζα στο Σαιν Πωλ...

(@ Dom, που είναι η θρυλική φωτό;;;; )
 
Αυτή η Ελίζα η αχώνευτη πια!! :bash:

Μου σπάει τα νεύρα!!! :rant:



Το μάνγκα έχει ένα ωραιότατο χαστούκι!

Και λίγο ήτανε!!....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι χαστούκι καρδιά μου...

ΡΟΧΑΛΑ είναι... :D :D:D
 
εμ...πολύ θα ήθελα να μπορούσα να διαβάσω τους διαλόγους σε αυτή τη σελίδα! Τα χρειαζότανε η μουρη της πάντως!!!
 
Βρε παιδιά, για χαστούκι το βλέπω!

Δεν είναι?????
 
Είναι από τις πιό ευτυχισμένες στιγμές :clap: :clap: :clap: και στο anime και στο manga!!! (πρόσεξε τη σκηνή που μαζεύει το σάλιο του ο Τέρρυ πριν της το εξσφενδονίσει)

H Ελίζα παίρνει αυτό που της αξίζει μπροστά σε κόσμο!!! :rofl: :rofl: :rofl:

(απορώ :what: πως αργότερα το ξέχασε και το ξαναέπαιζε ερωτευμένη με τον Τέρρυ... )
 
Μέχρι τώρα έψαχνα τα μάνγκα μου και τα DVD.

Στο άνιμε είναι ροχάλα. Στο μάνγκα πιστεύω όμως ότι είναι χαστούκι. Καλά, δε θα κολήσουμε εκεί!!!

Ότι και να ναι, το καταφχαριστήθηκα!!!! :frypan: :takethat: :bash: :biglaugh::biglaugh:
 
Το φτυσιμο στο anime ...το εντυπωσιακο ειναι η αταραξια του Τερρυ πριν και μετα...αχ, ρε Τερρυ... :heartcloud:

vts011vob000245278hi6.jpg
vts011vob000245278hi6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dom, δε χορταίνω να τη βλέπω...

Νομίζω πως είναι το μοναδικό cel της Ελίζας για την αγορά του οποίου θα έδινα ευχαρίστως χρήματα... :D :D:D
 
Ειναι γεγονος οτι η Ελιζα δεν τιμωρειται ποτε :banghead: Αυτος ηταν και ο μοναδικος λογος που η σειρα μου την εδινε στα νευρα :rant: Οσο μικρη κ'αν ημουν, ηθελα να νιωσω την καθαρση. Δυστυχως το σκηνικο με το "φτυσιμο" δεν το θυμομουν. Ειχα τοσο σοκαριστει με την σκηνη στους σταβλους και την κακια της Ελιζας, που ολα τα υπολοιπα ηταν περιττα :cry:
 
Δεν τιμωρείται εμφανώς γιατί πάντα πρέπει να υπάρχει το κακό σε αντιδιαστολή με το καλό...

Παρόλα αυτά, παίρνει την καταδίκη που της χρειάζεται...

Η Ελίζα παραμένει μόνη παρά τις φιλότιμες προσπάθειές της να ρίξει κάθε αρσενική μύγα που περνάει από μπροστά της: Αντονυ, Τέρρυ Μισέλ...

Μία από τις διαφορές manga / anime είναι που η Ελίζα στο manga δε δέχεται την παρουσία της Κάντυ στην οικογένειά της παρά τις απειλές του Νηλ πως θα καταταγεί όπως ο Στήαρ. Δε συμφωνεί με τίποτα στον να παντρευτεί ο Νηλ την Κάντυ και ούτε προσπαθεί να πείσει τη μητέρα της γι αυτό. Αντιθέτως μέχρι την τελευταία στιγμή εναντιώνεται στην απόφαση του αδερφού της αδιαφορώντας ακόμη και για τα περιουσιακά...
 
Eκεινο που θυμαμαι απο ενα μανγκα που ειχα δει, ειναι τον Νηλ να κλαιει που η Καντυ δεν θελει να τον παντρευτει και η Ελιζα του προτεινει να πανε στην Φλοριντα, οπου υπαρχουν πολλα κοριτσια :rofl:
 
...Γιατί στο Σικάγο τον έχουν πάρει χαμπάρι μέχρι και οι θηλυκές σκνίπες... :D :D:D
 
Paidia kalimera sas . Diavasa polla apo ta sxolia sas kai eilikrina exo xenerosei ti zoi m me afta pou diabazo. an to aggliko kai to italiko kai to galliko magka emplexan ta mpoutia tous stis metafraseis tote gt tous akoume kai eimaste gia mia alli fora piso ? Gt na min kanoume akrivos to idio? Na to metafrasoume kai emeis opos theloume kai prota prota kuries m ( anaferomai stis erotevmenes me ton Terry) na kratisoume ton Anthony sti zoi .

Sovara tora Pistevo pos o Terry allaxe otan gnorise tin Kandy oxi epeidi tin eroteftike alla epeidi itan o monos anthropos pou eniothe oti ton noiazodan . Gt an to kalo skefteite ti simeron imera exoume pollous Terry san kai aftous tou kolegiou. Kapnistes mixanovious , kakomathimena ktl ktl ktl . kai milao gia to sxoleio pada . Apo tin ora omos o Terry anagkazetai na xoristei me tin kandy niothei tupseis . Pou afise na ftasoun mexri ekei ta pragmata . Fevgei gia na tin afisei na ginei mia alithini "kuria" kai elpizei pos meta tha tin xanavrei kai tha xoun ena happy end. Alla i Souzy tous ta xalase . Apo kei kai pera min antimetopizoume tin Kady san na einai i agia tou ergou ... gt den itan sunexeia 12 xronon. Ypotithetai pos megalose . Kai omos akoma kai megali adimetopize ta pada me tosi athootita pou eftane sto simeio na theoreitai xazi. Nai kai ego ithela na xtupiso tin eliza alla polles fores ithela na xtupiso kai tin Kandy pou itan kali se simeio aidias. Gia mena o kaluteros anthropos itan o Anthony . Oso mikros kai an itan tote itan arketa orimos gia na stathei dipla stin mikri opos kai o Almpert. O opoios pistevo apo oti katalava sto telos oti kataligei me tin kandy alla den mas diefkrinizei telikos posa xronia diafora exoun . Gt o almpert einai o aderfos tis miteras tou Anthony . opote ta xei ta xronakia tou. Alla to arrostimeno mualo ton giaponezon den stamataei ekei. An to kaloskefteite i Kandy anastatose toso kosmo ( erotika ). Anthony , archy , mporei kai Stear , (pou aftoi prepei na itan xaderfia) , meta ton theio almpert, ton terry, ton Nill . Ema pia den afise kanenan . Mexri kai ekeinos o stratiotikos giatros o Michel tin glukokoitaze. An einai dunaton .(xaxaxaxa afto einai ena asteio sumperasma pou evgala gia na min klaio tin defteri fora pou eida ti seira)Epipleon Souzy, Eliza, Nil, theia elroi ktl ktl einai oloi anthropoi mikropsuxoi pou xrisimopoioudai apla gia na theopoiisoun tin Kandy . I opoia ektos apo athoa einai apistefta adexia kai anorimi . Xonei ti muti tis padou gt thelei na voithisei kai epeidi einai seira ta katafernei . An omos den ta kataferne??? Exei dikio px i Flani pou tis leei na min xonetai stis upotheseis tis.GT prepei de kai kala i Kandy na mathei gia tis zoes olon. Kai oson afora tin orimotita. Toso kairo tin strifogurize o terry opos kai afti ekeinon. Otan omos ti filise afti ton xastoukise kiolas .Oxi dld ti parexigise o anthropos akrivos ?? Afou ton goustare oloi to pirame xampari. Loipon i moni eftuxismeni tis istorias einai i Anni kai afto gt apo tin arxi ekane kalo deal. Kalos i kakos merikes fores den xreiazetai na eisai kalos oute kakos vevaia... apla kane afto pou thes .

y.s. Eilikrina mia erotisi ... Eseis pos tha niothate an mathenate oti aftos pou agapate einai aftos pou sas exei uiothetisei.... Den einai polu arrostimeno.??? Tespa mia fora ego tha dialega Anthony alla mas teleiose ... pfffff :-(
 
Ismini Καλώς όρισες.

Αν θέλεις γράψε πάλι στα Ελληνικά καθώς τα greeklish δεν είναι αποδεχτά στο φορουμ και τα ποστ διαγράφονται!
 
Συγγνώμη για το Greeklish . Αυτό που ήθελα να πω είναι πως με όλα αυτά που διάβασα τα οποία εμπιστευομαι γιατί προφανώς έχετε ψάξει πολύ δεν καταλαβαίνω το εξής . Αφού Άγγλοι, Γάλλοι, Ιταλοί μετεφρασαν τη σειρα οπως ηθελαν εμεισ γιατι μενουμε πισω ? Γιατι να μην κανουμε και εμεις το ιδιο ξεκινοντας απο τα βασικα . Να μην πεθανει ο Αντονυ .

Σοβαρα ομως Θεωρώ ότι ο Τερρυ άλλαξε από την πρώτη στιγμή που γνώρισε την Καντυ όχι γιατι την ερωτευτηκε αλλα επειδη ενιωσε μετα απο καιρο οτι καποιοσ τον νοιαζεται. Αν το καλοσκευτειτε Τερρυ εχουμε πολλους στα σχολεια. Καπνιστες , μαγκες , μηχανοβιους και γενικος αντρες . Αργοτερα την ερωτευτηκε και εφυγε απο κοντα της γιατι φοβηθηκε οτι αν την αποβαλλουν θα την αποκληρωσει ο θειος και θα μεινει στο δρομο. Πραγμα ανωφελο αφου απο μονη της λιγο αργοτερα απαρνηθηκε το ονομα των Αρτλευ . Απο κει και περα η Καντυ δεν ειναι αγια . Ειναι τοσο αθωα μεχρι το τελοσ οσο ήταν και οταν πρωτογνωρισε τον Αλμπερτ . Πραγμα ποθ δεν την κολακευει . Προσωπικα θεωρω οτι η αθωοτητα τησ και η καλοσυνη της φτανουν σε σημειο αηδειας, σε σημειο που να φερεται σαν χαζη . Επισης θεωρω ότι οσο καλη και αν ειναι , ειναι πολυ ανωριμη . Ο Τερρυ την φιλησε οντας σιγουροσ πως και εκεινη τον αγαπαει και εκεινη τον χαστουκισε . μαλλον δεν ξερει τι θελει η κοπελια . Τελοσ παντων Ελιζα, Νιλ, Σουζαν κτλ κτλ ειναι μερικοι μιρκοψυχοι χαρακτηρες που χρησιμοποιουνται για να θεοποιησουν την Καντυ

εν τελη παντως αν το καλοσκευτειτε η Καντυ εφερε ανω κατω ολο τον αντρικο πληθυσμο της σειρας. Αντονυ, Αρτσυ, ενδεχομενως και Στεαρ, Αλμπερτ, Τερρυ , Νιλ ακομη και εκεινος ο στρατιωτικος γιατρος ο Μισελ την ηθελε . Μεγαλο κελεπουρι ι Καντυ η οποια απο οτι φαινεται στο τελος καταληγει με τον Αλμπερτ , οποιος δεν χερουμε τι διαφορα ηλικειας εχει απ αυτην . Ειναι αδερφος της μητερας του Αντονυ οποτε λογικα τα χει τα χρονακια του . Η μικρη πηρε μια ολοκληρη οικογενεια. χαχαχαχαχαχαχα Αυτο ειναι ενα αστειο συμπερασμα που εβγαλα για να μην κλαιω την δευτερη φορα που ειδα τη σειρα . Για μενα εν τελη ο καλυτερος ηταν ο Αντονυ που για την ηλικεια του ηταν πολυ ωριμος και σοβαρος . Εστω και ο Αλμπερτ απλα μ φαινεται λιγο αρρωστο να τα φτιαξει μαζι του. Αλλα Ιαπωνες ειναι αυτοι ...
 
Επειδή πολλά έχουν γραφτεί και ειπωθεί για το μάνγκα και τις μεταφράσεις του, έχω νεότερα. Γνώρισα πρόσφατα μια γιαπωνέζα κυρία που ξέρει ελληνικά τέλεια και θα μου μεταφράσει τις επίμαχες σελίδες του μάνγκα. Είναι πολύ γλυκιά κυρία και αν και ζει πολλά χρόνια στην Ελλάδα, ξέρει την Κάντυ!!!! Μια και έχω το αυθεντικό ιαπωνικό μάνγκα στα χέρια μου, θα σας έχω νέα πολύ σύντομα!!!
 
Επειδή πολλά έχουν γραφτεί και ειπωθεί για το μάνγκα και τις μεταφράσεις του, έχω νεότερα. Γνώρισα πρόσφατα μια γιαπωνέζα κυρία που ξέρει ελληνικά τέλεια και θα μου μεταφράσει τις επίμαχες σελίδες του μάνγκα. Είναι πολύ γλυκιά κυρία και αν και ζει πολλά χρόνια στην Ελλάδα, ξέρει την Κάντυ!!!! Μια και έχω το αυθεντικό ιαπωνικό μάνγκα στα χέρια μου, θα σας έχω νέα πολύ σύντομα!!!
Υπέροχα νέα ειλικρινά! Μπράβο δομνικι!!!
 
Έχω τις μεταφράσεις των επίμαχων σημείων!!!! Θα τις ανεβάσω σύντομα!!!
 
Άντε να λάβει τέλος κάποια στιγμή το τέλος του μάγκα! Αν και δεν το νομίζω προσωπικά...
 
Πίσω
Μπλουζα