Το configuration του PC σας

Αν και εχει τα χρονάκια του το pc μου κρατάει ακομα καλα , αν και σύντομα πρέπει να φάει μια αναβάθμιση.

Intel Core i7 975 Extreme Edition 3.33GHz


Asus Rampage 2 Extreme



Corsair Vengeance LP 12GB DDR3-1600



Gigabyte GTX 760



Creative X-Fi Titanium-Fatal1ty



Intel Postville SSD 80GB



2xWD Green 640GB



1tb WD Caviar Black



Silverstone Strider 1500W



Noctua NH-D14



Corsair Obsidian 800D



Razer Lachesis Precision 3G Laser



SteelSeries 5H v2



Dell UltraSharp U2412M



Logitech G15



Logitech Z5500






 
όποιος ξέρει βάζει noctua...το συγκεκριμένο cooler είναι το απόλυτο κτήνος σε αερόψυξη ακόμα και τώρα.... ;)

spyros_s είπε:
Να σας γράψω και εγώ το δικό μου...συναρμολογήθηκε τον Περασμένο ΔεκέμβριοCPU:AMD Phenom 9950 Black Edition ( To έχω φτάσει μέχρι 3200 και στους 4 πυρήνες)Mobo:Asus M3A79 DELUXECPU cooler:Thermaltake CL-P0508 V1 AXCase: THERMALTAKE VA8003BWS ARMOR 25CM FAN SIDE PANEL BLACKRAM: 4 GB G.SKILL F2-8500CL5D-2GBPK DDR2 2GB (2X1GB) CL5 PC8500 1066MHZ DUAL CHANNEL KITVGA:Sapphire 4870 1GB (στο μέλλον και άλλη μία σε crossfire)HDD's: WD 640GB 7200DVD-RW: NEC-SONY Optiarc κατι τετοιο...Audio card: ADI AD2000B 8-Channel High Definition Audio CODEC.PSU:THERMALTAKE W0131 TOUGHPOWER 850WMonitor:TFT LG L1932p 19''Πληκτρολόγιο ποντίκι: logitech MX 5000 laser BT, logitech MX 100laser BTSpeakers 2.1: Logitech z-2300 200w rmsOS: Windows Vista Ultimate 32bitUPS:VITTENHEIM 1200VA LINE INTERACTIVE UPS
πλέον μετά από τόσα χρόνια έχω:CPU:AMD Phenom ιι 975 black edition στα 4ghz (ίσως βάλω τον 8350...)Mobo:gigabyte fxa990fx-ud3CPU cooler:noctua nh-d14Case: THERMALTAKE VA8003BWS ARMOR 25CM FAN SIDE PANEL BLACK + 2 noctua 12άριαRAM: 8 GB corsair 1600mhzVGA:msi nvidia 660ti oc power editionHDD's: WD 1tb black για backup (+7 ακόμα εξωτερικοί διαφόρων χωρητικοτήτων μέχρι 3tb)ssd: intel 520 180gbDVD-RW: liteon...κατιAudio card: on board 108db κάτι...PSU:corsair 850W gold certified (η ακριβή σειρά δεν θυμάμαι μοντέλο)Monitor: 46' 3d tv samsung 7 series hdmi 1.4Πληκτρολόγιο ποντίκι: logitech MX 5000 laser BT, logitech performance mouse fxSpeakers 2.1: Logitech z-2300 200w rmsOS: Windows 7 Ultimate 64bit
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noctua σταθερή αξία δεν μασάει δεν με εχει απογοητεύσει και προπάντων ειναι οτι ποιο αθόρυβο εχω χρησιμοποιήσει :)
 
έτσι ακριβώς...και μένα το κουτί έγινε αθόρυβο με δαύτο! Είναι και η msi αθόρυβη οπότε ουσιαστικά ακούγεται μόνο ο 25cm στα πλάγια!
 
Εχω παίξει και υδροψύξεις κτλπ αλλα η συγκεκριμένη αερόψυκτρα τολμώ να πω οτι ακουμπάει ισως και ξεπερνάει ορισμένα watercooling
 
Ας ποστάρω κι εγώ το υπέρ-μηχάνημά μου.

Pentium 4 - 3.0ghz

2 GB RAM

Ati X1950 pro

Windows XP....

Ασε, είναι το main PC μου και σε λίγο καιρό θα θεωρείται Retro. Τι λέω, στην retro computers έκθεση είχαν και πιο σύγχρονους επεξεργαστές και motherboards από τα δικά μου, σαν εκθέματα....
 
Exω 3 υπολογιστες τον πρωτο τον ειχα για ''καλο'' το δευτερο ειναι αναβαθμησμενο προσφατα και το τριτο φτιαχτηκε με οτι περισσεψε απο αυτο που αναβαθμιστηκε + αγορα τροφοδοτικου και ενος σκληρου :p

Πρωτο PC

CPU: INTEL CORE I7-2700K 3.50 GHZ

MB: ASUS Z77-A RETAIL

RAM: 2X4GB Kingston hyper x DDR 3

GPU: Gigabyte GeForce GTX 650 Ti Boost 2GB GDDR5 GV-N65TBOC-2GD

HDD 1: 1.5TB WD Green

HDD 2: 1TB WD Black

SSD Corsair 128GB (που τον πηρα μολις καταλαβα τι εστι SSD μετα την αναβαθμηση του αλλου PC)

DVD-RW: 2 PLEXTOR

PSU: THERMALTAKE SP-730PCWEU SMART SERIES 730W 80PLUS

Ψυκτρα: NOCTUA NH-U9B SE2

OS: Windows 7 ultimate 64bit

Δευτερο PC (Το αναβαθμησμενο)

CPU: INTEL CORE I5-4570 3.20GHZ

MB: GIGABYTE GA-B85-HD3

RAM: 2X4GB Kingston hyper x DDR 3

GPU: ASUS HD7790-DC2OC-1GD5

HDD 1: 1TB WD Black

HDD 2: 1TB WD Black

SSD Corsair 128GB

DVD-RW: 1 PLEXTOR

PSU: Silverpower 500w

Ψυκτρα: H stock προς το παρον και συντομα μια Noctua ιδια με αυτη που εχω στο πρωτο PC.

OS: Windows 7 ultimate 64bit

Tριτο PC (Το παλιο)

CPU: Intel Pentium D 2.6GHZ

MB: GIGABYTE GA-8I945GZME-RH

RAM: 2X1GB Kingston DDR 2

GPU: Gigabyte Geforce 9600GT

HDD 1: 80GB WD BLACK

HDD 2: 1TB WD Black

DVD-RW: 1 ΝΕC

PSU: COOLERMASTER RS400-PSAPI3-EU ELITE POWER 400W

Ψυκτρα: Asus Triton

OS: Windows XP Professional SP3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα, το παλιό σου PC (το 3ο) είναι καλύτερο από το δικό μου σε κάποιους τομείς :p
 
Τασο χωρις πλακα φιλε και επειδη εχω σκυλομετανιωσει για τα λεφτα που εχω δωσει στο πρωτο PC με την χρηση που κανω αν εβαζα ακομα λιγη ram στο τριτο PC,εναν SSD ασχετα αν δουλευε σε ποιο χαμηλες ταχυτητες λογο SATA2 και του εκανα ενα format θα ημουνα τζαμι φιλε και θα γλυτωνα και ενα καρο λεφτα που τα κλαιω τωρα.Οπως λεει ο λαος στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα.
 
Και ύστερα από 10 ολόκληρα χρόνια και κάτι μήνες έφτιαξα επιτέλους ένα νέο PC. Από Pentium 4 σε i5. Ενας σκασμός από γενιές διαφορά. Και συγκεκριμένα:

Intel i5 4670 3.4Ghz

Gigabyte Z87X-D3H

PSU Seasonic M12II 620w

8GB (2x4) DDR3 1600Mhz

2x1TB WD Blue

Ψυκτρα Coolermaster Hyper 212 evo

Τα υπόλοιπα κομμάτια τα είχα ήδη και τα έβαλα στο νέο κουτί:

GPU Nvidia 8800GT 512MB

Audigy 2 platinum

Seagate 500GB HDD

DVD RW, mouse, Keyboard, οθόνη.

Η κάρτα γραφικών είναι λίγο παλιά αλλά δεν ήθελα ακόμα να πάρω καινούρια. Ετσι κι αλλιώς ακόμα και αυτή είναι καλύτερη από αυτήν που είχα πριν (x1950 pro) και την είχα τόσο καιρό ανεκμεταλλευτη (μου την είχε δώσει ένας φιλος) αφού δεν είχα motherboard με PCI express. Θα την δουλέψω για κανά χρόνο και αργότερα θα πάρω μία πιο καινούρια, αφού πλέον η motherboard έχει μέλλον για τέτοιου είδους αναβάθμηση.

Γενικά, η διαφορά με τον παλιό μου Pentium4 3.0Ghz είναι τεραστια παρόλο που η κάρτα γραφικών είναι του 2008 (αν θυμάμαι καλά). Ο i5 απλά βαριέται με αυτά που του βάζω να κάνει... Tasks που ο Pentium 4 ήθελε το 100% του χρόνου του για να τα τρέξει όχι και πολύ καλά, τώρα τρέχουν full speed με μόλις 10-15% CPU utilization! Δηλαδή στο idle ένα πράμα... Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι πως οι δίσκοι δεν κάνουν θόρυβο, δηλαδή το "χρατς χρουτς" που κάνουν όταν διαβάζουν/γράφουν. Είναι λες και πήρα solid state. Μα και οι ταχήτητες εγγραφής είναι αλλο πράμα. Εκανα copy-paste αρχείο 700ΜΒ από τον ένα δίσκο στον άλλον και πήρε μόνο 1 δευτερόλεπτο! Mην μιλήσω και για το USB 3.

Εμ, 10 χρόνια είχα κολλήσει με τεχνολογία του 2004, λογικό να μου φαίνονται αυτά εξωγηινα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικος! Άντε σε 10 χρόνια πάλι o X5 :)

Επόμενη αγορά ένας μικρός SSD ίσα-ίσα για να απογειωθεί το σύστημα σου.
 
Shock είπε:
Καλορίζικος! Άντε σε 10 χρόνια πάλι o X5 :)
Επόμενη αγορά ένας μικρός SSD ίσα-ίσα για να απογειωθεί το σύστημα σου.
Ευχαριστώ! Και ελπίζω να μην χρειαστεί πάλι να περιμένω 10 χρόνια για να πάρω καινούριο μηχάνημα...

Αναρωτιέμαι ποσο θα απογειωθεί το σύστημα με έναν SSD... ήδη έτσι όπως είναι φορτώνει και τα 2 λειτουργικά (XP και 7) σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ενώ οι δίσκοι είναι τελείως αθόρυβοι.

Πάντως με τα XP τα βρήκα λίγο σκούρα μιας και η motherboard δεν είχε drivers για αυτά και ούτε βρήκα στο internet. Ουτε καν για το ethernet δεν ειχε τίποτα οπότε αναγκάστικα και αγόρασα ένα άλλο με 12ευρώ, εκτός και αν ήθελα κάθε φορά που θέλω να μπαινω στο net να φορτώνω τα 7. Τώρα βέβαια θα μου πεις τι τα θες τα XP.... Καλή ερώτηση.
 
Γεια να προσθεσω και γω καποιες αλλαγες που εκανα πριν λιγες μερες.

Στο πρωτο PC αναβαθμηστηκε ο επεξεργαστης η καρτα γραφικων η μητρικη και η ψυκτρα με τα παρακατω.

I7 4790k 4.0GHz

Asus gtx 770

Gigabyte GA-Z97X-gaming 3

Noctua NH-U12S
 
Την Μ. Πέμπτη που μας πέρασε και μετά από σχεδόν 6 χρόνια, έκανε μπαμ το παλιό μου PC που ήταν...

Intel Core 2 Duo E7300

RAM 2GB DDR 2

MB μία ASUS που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή μοντέλο..

HDD 500GB που λίγες ημέρες πριν το μπαμ είχε χτυπήσει και τον άλλαξα με έναν WD 1TB

GPU AMD 4670

PSU 450W

OS Lubuntu 12.04 32bit

Και περίπου εδώ και έναν μήνα είμαι με...

Intel i3 - 4330

RAM 4GB DDR3

M/B ASUS H81M-E

HDD ο WD 1TB που είπα πριν

GPU Intel HD 4600 από την CPU

PSU 450W

OS Lubuntu 14.04 64bit (Μεγάλη πατάτα!! Μου έβγαλε την πίστη να το στίσω, ακόμα δεν το έχω στίσει καλά, και ακόμα έχω προβλήματα! Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το άλλαξα αμέσως με το 12,04..) Και Windows 7 64bit, έτσι για να υπάρχουν...

Και μία συμβουλή... Αν το τροφοδοτικό "γκαρίζει" και ανεβάζει θερμοκρασία, ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΟ ΑΜΕΣΩΣ!!!

Εγώ 2 ημέρες πριν το μπαμ είδα ότι πέρα από τον πάρα πολύ θόρυβο που μου έκανε για αρκετό καιρό, στο πάνω μέρος του κουτιού έβραζες αβγά, και δεν πρόλαβα να το αλλάξω, και μου έκαψε την μητρική.. :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
- SBS2011

- BOX for 12 disks

- Good PSU (Corsair TX650W)

- i5 2400 @ 3.1

- GB Z68-D3H-B3 (has VGA on board)

- i Z68

- 16GB DDR3 1333

- 500GB system disk (180 + rest for D:)

- 500GB backup disk

- 9 data disks (various sizes up to 3TB... total space 15TB real - seen as one array)

- 1 parity disk (3TB)

- EIZO L557 17" LCD monitor

- Windows 8.1 Pro (main OS)

- Coolermaster Box same size as Server

- Good PSU (Coolermaster Silent Pro 850)

- i7 4771 @ 3.5

- GB Z87-HD3

- i Z87

- 16GB DDR3 1600

- GeForce GTX 760

- 256GB SSD

- 2x1TB software disks (one disk hosts installed apps, other disk hosts read-to-run apps + Steam)

- LG 23" 3D LED monitor

- Logitech 5.1 audio

- Misc (HD webcam, fingerprint scanner etc.)

- Windows 7 Ultimate (will switch to Windows 8.1 Pro)

- HTPC case

- OK PSU (?)

- Core 2 Quad Q9400 @ 2.5

- Asus P5W DH Deluxe

- 975X

- 2GB (2 slots used) DDR2 (will go to 4GB - easy)

- 500GB disk

- AMD HD 4600 series GPU

- Panasonic 47" 3D LED TV

- Logitech 5.1 500W audio
 
Imgema είπε:
Ευχαριστώ! Και ελπίζω να μην χρειαστεί πάλι να περιμένω 10 χρόνια για να πάρω καινούριο μηχάνημα...
Αναρωτιέμαι ποσο θα απογειωθεί το σύστημα με έναν SSD... ήδη έτσι όπως είναι φορτώνει και τα 2 λειτουργικά (XP και 7) σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ενώ οι δίσκοι είναι τελείως αθόρυβοι.

Πάντως με τα XP τα βρήκα λίγο σκούρα μιας και η motherboard δεν είχε drivers για αυτά και ούτε βρήκα στο internet. Ουτε καν για το ethernet δεν ειχε τίποτα οπότε αναγκάστικα και αγόρασα ένα άλλο με 12ευρώ, εκτός και αν ήθελα κάθε φορά που θέλω να μπαινω στο net να φορτώνω τα 7. Τώρα βέβαια θα μου πεις τι τα θες τα XP.... Καλή ερώτηση.
Για τα xp μια ειναι η λυση:vmware (δωρεαν για Personal use).Παιζεις win xp χωρις προβληματα με drivers,χρησιμοποιεις το υπαρχων hardware (γραφικα,εκτυπωτη,internet κλπ).

Δοκιμασε το οπωσδηποτε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ευχαριστώ! Και ελπίζω να μην χρειαστεί πάλι να περιμένω 10 χρόνια για να πάρω καινούριο μηχάνημα...
Αναρωτιέμαι ποσο θα απογειωθεί το σύστημα με έναν SSD... ήδη έτσι όπως είναι φορτώνει και τα 2 λειτουργικά (XP και 7) σε ελάχιστα δευτερόλεπτα ενώ οι δίσκοι είναι τελείως αθόρυβοι.

Πάντως με τα XP τα βρήκα λίγο σκούρα μιας και η motherboard δεν είχε drivers για αυτά και ούτε βρήκα στο internet. Ουτε καν για το ethernet δεν ειχε τίποτα οπότε αναγκάστικα και αγόρασα ένα άλλο με 12ευρώ, εκτός και αν ήθελα κάθε φορά που θέλω να μπαινω στο net να φορτώνω τα 7. Τώρα βέβαια θα μου πεις τι τα θες τα XP.... Καλή ερώτηση.
Αν αποφασισεις καποια στιγμη να παρεις SSD σε καμια περιπτωση δεν θα παρεις μικρο και οπου μικρο βαλε τα 60GB γιατι πιο κατω απο τα 60 ειναι απλα ανεκδοτο.Το λιγοτερο 120GB θα παρεις γιατι με το η τα λειτουργικα με λιγα σε γενικες γραμμες προγραμματα εγκατεστημενα οπως και με 1,2 παιχνιδια τα 60GB εχουν φουλαρει για πλακα.Η ουσιαστικη διαφορα τωρα του που θα δεις με τον SSD δεν ειναι ο θορυβος η αν ξεκιναει το PC σε 2 δευτερολεπτα ενω πριν ξεκινουσε σε 5 πχ αλλα θα το δεις σε ολα τα αλλα.Απο την εγκατασταση προγραμματων και παιχνιδιων που γεινεται πολυ πιο γρηγορα μεχρι και την εκινηση ενος η πολλων προγραμματων ταυτοχρωνα που γεινεται σε ελαχιστα δευτερολεπτα ακομα και τα πιο βαρια ενω χωρις SSD θα αργουσαν πολυ περισσοτερο.Θεωρω τους SSD τεραστια ανακαλυψη που οχι μονο κανει να πεταει ακομα και ενα συγχρονο PC αλλα μπορει να δωσει χρονια ζωης ακομα και σε καποιο παλιο PC ασχετα αν δουλευει στης μισες ταχυτητες λογο sata II.
 
angel_grig είπε:
Για τα xp μια ειναι η λυση:vmware (δωρεαν για Personal use).Παιζεις win xp χωρις προβληματα με drivers,χρησιμοποιεις το υπαρχων hardware (γραφικα,εκτυπωτη,internet κλπ).Δοκιμασε το οπωσδηποτε!!!
Τα vmware και virtual PC τα είχα και τα δύο στο προηγούμενο PC και είχα στήσει διάφορα vitual συστήματα με Windows 95, 98 και XP. Ομως η λειτουργηκότητα ήταν περιορισμένη. Καποια games/προγράματα/emulators μπορούσα να τα τρέξω και κάποια άλλα όχι. Και γενικά υπήρχε θέμα με συμβατότητες. Τελικά τα χρησιμοποιούσα απλά για να κάνω πειράματα, να βάζω ότι νάναι προγράμματα και διάφορα "σκουπίδια" που δεν τα ήθελα στο βασικό σύστημα.

Τώρα βέβαια η διαφορά είναι ότι ο επεξεργαστής υποστηρίζει hardware virtualization οπότε θα τα ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή.

metalcandyman είπε:
Η ουσιαστικη διαφορα τωρα του που θα δεις με τον SSD δεν ειναι ο θορυβος η αν ξεκιναει το PC σε 2 δευτερολεπτα ενω πριν ξεκινουσε σε 5 πχ αλλα θα το δεις σε ολα τα αλλα.Απο την εγκατασταση προγραμματων και παιχνιδιων που γεινεται πολυ πιο γρηγορα μεχρι και την εκινηση ενος η πολλων προγραμματων ταυτοχρωνα που γεινεται σε ελαχιστα δευτερολεπτα ακομα και τα πιο βαρια ενω χωρις SSD θα αργουσαν πολυ περισσοτερο.
Αυτό ακούγεται όντως ωράιο. Παρόλα αυτά είμαι ευχαρηστημένος με το σύστημα όπως είναι τώρα και δεν θα ήθελα να ξοδέψω και άλλα λεφτά για αυτό, ούτε και να ξαναβάζω Windows, 3 μέρες τώρα παλευω να στήσω το Dual Boot σύστημά μου και να βάλω όλα τα προγράμματα κλπ. Οταν αποφασίσω να κάνω κάποια αλλαγή και θελήσω να ξαναβάλλω Windows, σίγουρα θα το κάνω σε SSD.

metalcandyman είπε:
Θεωρω τους SSD τεραστια ανακαλυψη που οχι μονο κανει να πεταει ακομα και ενα συγχρονο PC αλλα μπορει να δωσει χρονια ζωης ακομα και σε καποιο παλιο PC ασχετα αν δουλευει στης μισες ταχυτητες λογο sata II.
Και όχι μόνο αυτό. Σαν τεχνολογία είναι απλά ανώτερη. Οτιδήποτε έχει μηχανικά μέρη στους υπολογιστές έπρεπε να έχει καταργηθεί εδώ και καιρό. Είναι κάτι που το περιμένω από τα πρώτα χρόνια που ασχολήθικα με υπολογιστές. Ολα αυτά τα γρανάζια, οι βελόνες, οι στροφές κλπ μου προκαλούσαν άγχος όταν σκεφτόμουν ότι κάτι να φύγει από την θέση του χάνω όλα τα αρχεία μου. Και έτσι έγινα παρανοικός με τα backups, πλέον κρατάω και τρίτο backup στα πιο σημαντικά αρχεία μου :p
Αντε, να καταργηθούν και τα optical drives, μια ζωή αργοπορία, μια ζωή "σταμάτησε να γράφει", "σταμάτησε να διαβάζει", "μου γρατζούνισε το δισκάκι", "error disc write fail" και άλλα τόσα όμορφα. Μιλάμε για μεσαιωνική τεχνολογία, μόνο η μανιβέλα τους λείπει. Πάλι καλά που υπάρχουν τα φλασάκια και έτσι η χρήση των οπτικών δισκων σαν μέσο μεταφοράς αρχείων έχει καταργηθεί σχεδόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Imgema,Cloud Καλοριζικα τα καινουργια μηχανηματα!!

ps. Τασο ποσο σου κοστισε περιπου το νεο συστημα;
 
Πίσω
Μπλουζα