Το configuration του PC σας

Amigos είπε:
μεγάλη ιστορία αδελφέ μου... και μου έχετε λείψει όλοι να το ξέρετε δεν ξέχασα ποτέ κανέναν..
Άντε ρε Γιάννη να σε δούμε κι από κοντά ξανά !!

Μάγκα,ωραίο PCάκι έφτιαξες...!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
Ναι, αυτό το βρήκα και ΠΑΛΙ σε κάδο ανακύκλωσης. Mobo 478 με Northwood 2,66 Ghz. Ram: 1 giga DDR1. (400άρες)

DVD-Rom

550 PSU Chieftec (να μη ξεφύγουμε και πολύ από το πλαφόν που έχω)

VGA: 6800 nVidia 128 (από προηγούμενη εύρεση στα σκουπίδια που είχχε μείνει)

και το κλου:

Σκληροί δίσκοι:

Primary: 320 Giga SATA Seagate.

Secondary: 500 Giga SATA Seagate.

ΕΛΕΟΣ........
:cry: Ελεος αν πετάνε τέτοια μηχανήματα! Τι να πούμε και εμείς που έχουμε ακόμα ταπεινούς celeron... :confused: Που είναι τα σκουπίδια σου ρε Γιώργο; Θέλω να κάνω update το PC μου! :D
 
Γενικά κάθε βδομάδα κάνω τσάρκα τα βραδάκια στο Χολαργό και τσεκάρω κάδους ανακύκλωσης. Έχω βρει κατά καιρούς ένα Playstation II και 2 ΚΑΛΑ PCs τα οποία πρέπει να πέταξαν πανάσχετοι με το άθλημα.

Μη σας φαίνεται περίεργο. Συνάδελφος στη δουλειά προχτές μου έλεγε ότι στα γενέθλια του παιδιού του θα του αγοράσει laptop.

"Να πετάξω κι αυτό το κουτί στα σκουπίδια, δεν αντέχω να το βλέπω". Η ατάκα του σκότωσε.

Τι έχει το ''κουτί'' μέσα; Να μωρέ τίποτε έναν Athlon 64 X2. Μόνο. Έτσι απλά.

Μην νομίζεις ΑΑ+ ότι επειδή αχολούμαστε εμείς με τα μηχανήματα σαν παλαβοί ο πολύς κόσμος ξέρει τι του γίνεται. Να φανταστείς ότι αν καλέσεις τεχνικό από γνωστή αλυσσίδα καταστήματος υπολογιστών να σου εγκαταστήσει Windows θα σου πάρει ένα 60άρι και ΔΕΝ θα σου βάλει ούτε τους drivers της κάρτας γραφικών με τη δικαιολογία ότι είναι 3rd party software και χρεώνεται επιπλέον.........
 
Εγώ έκανα ένα dowgrade, άλλο πράμα :D :D:D

Τώρα έχω ένα PCάκι με τα εξής:

PIII 800Mhz

512 SDRAM

3dfx Voodoo3000 16mb agp

USB2.0 Controller

SB pnp 16 ISA ( ;) Retro λέμε)

Terratec PCTV 400

80gb HDD με σπινιαριστό ZENWALK για όλες, μα για όλες τις δουλιές :D :D

2.5gb HDD με FreeDos για να γουστάρω dosένιο gaming και ρετρό internet surfing :D :D

Αυταααα....
 
8ελω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα pc με voodoo3 επάνω για να παίξω ορισμένα τρομερά games τις εποχής που ήταν αποκλειστικά για voodoo όπως το τρομερό "need for speed 3"
 
Amigos είπε:
8ελω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα pc με voodoo3 επάνω για να παίξω ορισμένα τρομερά games τις εποχής που ήταν αποκλειστικά για voodoo όπως το τρομερό "need for speed 3"
Χε,χε στο μυαλό μου είσαι...;

Το έχω κάνει ήδη αυτό,με αυτό ακριβώς το σκεπτικό...!
 
να με περιμένεις σπίτι σου σύντομα χεχεεχε
 
Mόλις ξαναγίνει σπίτι (διότι τώρα αρχίζει από....γιαπί να ξαναθυμίζει σπίτι),πολύ ευχαρίστως Γιάννη...!!

Άλλωστε,εκτός αυτού,πλέον παίζει και Α1200,οπότε καταλαβαίνεις τι θα γίνει...!

(δε πιστεύω να ξέχασες την Sensiblo-μαχία μας στο σπίτι σου τόσο γρήγορα !! :D )
 
sensible τι? γκουχου-γκουχου αχαχχαχα
 
Γκουχου-ΓΚΟΥΧΟΥ!!

Που είσαι ρε Γιάννη??Χάθηκες εντελώς man...
 
Pooky είπε:
...ΚΑΛΑ PCs τα οποία πρέπει να πέταξαν πανάσχετοι με το άθλημα.
Μην νομίζεις ΑΑ+ ότι επειδή αχολούμαστε εμείς με τα μηχανήματα σαν παλαβοί ο πολύς κόσμος ξέρει τι του γίνεται.
Φιλε Γιώργο μόλις το έζησα ακριβώς όπως το περιγράφεις.. Ολα ξεκίνησαν με το να πάω να φτιάξω σ'ενα νεο PC το σκληρό δίσκο και να μπούν λειτουργικό προγράμματα και περιφεριακά σε λειτουργία. Όταν τελείωσα ρώτησα "το παλιό PC τι θα το κάνεις;" η απάντηση ήταν "Θα το πετάξω στα σκουπίδια, είναι καμμένο.."

Ετσι το πήρα μαζί μου για να ερευνήσω τι έχει καεί και τι σώζεται... Όντως το PC ήταν μπρίκι, δηλαδή όταν το έβαζες στο ρεύμα δεν έδεινε σημεία ζωής παρά μόνο ένα led. Αφού έβγαλα τα πάντα κάνω ένα CMOS Clear και για φαντάσου... το PC παίζει... και ήταν ένας ταπεινός P4 3ghz!!!! Μόλις έκανα upgrade !!! :D :D:D
 
Εμ όταν ο τρελοPooky τα λέει......

Και φαντάσου πόσα μηχανάκια πάνε μέσα στους κάδους σκουπιδιών ή μέσα στους κάδους ανακύκλωσης.

Μετά από δέκα χρόνια και βάλε σαν τεχνικός υπολογιστών στον ελεύθερο χρόνο μου, μπορώ να σου βεβαιώσω ότι το 90 % των μηχανημάτων που πάνε για πέταμα έχουν το πρόβλημα που είδες κι εσύ. Με ένα απλό clear CMOS στο bios όλα επανέρχονται στην κανονική τους λειτουργία. Οι μεγάλες "αλυσσίδες" πώλησης pcs στην Ελλάδα, aka μαϊμουδιάρηδες, το ξέρουν και έχουν δώσει ρητή εντολή στους "τεχνικούς" τους να μην προβαίνουν σε κάτι τέτοιο, παρά εκτός και μόνο αν το μηχάνημα του πελάτη είναι εντός εγγύησης. Σε διαφορετική περίπτωση έχουν εντολή να "σπρώξουν" καινούργιο pc.

Πώς νομίζεις ότι μπορούν μέσα στην ασχετίλα που τους δέρνει να υποστηρίζουν ότι σε 4 ή 5 ώρες το pc είναι έτοιμο; Ξέρουν πολύ καλά τι βλάβη στατιστικά βγάζουν τα μηχανήματα και για δουλειά 5 λεπτών κομπάζουν ότι είναι και γρήγοροι.... Τέλος πάντων......

Καλορίζικο το νέο σου μηχανάκι. A free pc is always the best pc......
 
Pooky είπε:
Πώς νομίζεις ότι μπορούν μέσα στην ασχετίλα που τους δέρνει να υποστηρίζουν ότι σε 4 ή 5 ώρες το pc είναι έτοιμο;
Αυτό περί των 4-5 ωρών,νομίζω αφορά σε αναβάθμιση Γιώργο,κι εδώ που τα λέμε,είναι ένας καλός χρόνος παράδοσης...

Εννοείται (;;; ) ασφαλώς με τεστάρισμα ότι όλα είναι ΟΚ....
 
manos426f είπε:
Αυτό περί των 4-5 ωρών,νομίζω αφορά σε αναβάθμιση Γιώργο,κι εδώ που τα λέμε,είναι ένας καλός χρόνος παράδοσης...Εννοείται (;;; ) ασφαλώς με τεστάρισμα ότι όλα είναι ΟΚ....
χμμμ... λόγω προσωπικής εμπειρίας, θα έλεγα ότι και για αναβάθμιση ακόμα, 4-5 ώρες μπορεί να είναι πολύ λίγες για να ελεγθεί σωστά ένας υπολογιστής! Προσωπική μου άποψη...αν το μηχάνημα δεν μείνει όλη την νύχτα με burn tests, τότε δεν είναι αξιόπιστο... πόσο μάλλον όταν μιλάμε για επισκευή! Συνήθως, όταν ένας πελάτης παίρνει ένα μηχάνημα μετά από επισκευή άρπα-κόλλα... την επόμενη το ξαναεπιστρέφει στο service :D

Όντας τεχνικός σε μεγάλη αλυσίδα... μπορώ να πώ με σιγουριά πως δεν υπάρχει καμία εντολή για ΜΗ επισκευή μηχανημάτων που δεν είναι σε εγγύηση... Και αυτό πολλές φορές συμβαίνει...γιατί το κόστος μιας επισκευής υπολογιστή, μπορεί να αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος απ'ότι η πώληση ηλεκτρονικού υπολογιστή! (πχ, αντικατάσταση motherboard + εργασία τεχνικού= αρκετά μεγάλο "καθαρό" κέρδος)

Αλλά επειδή έφυγα λίγο από το topic... να πώ και εγώ την σύνθεση του δικού μου μηχανήματος...

cpu:Intel Core 2Duo 3Ghz 1333Fsb

ram:2Gb DDR2

Hdisk:1X500GB + 1X160GB + 1X40GB

DVDRW :LG 16X dual layer

VGA:Nvidia 8800GT 512MB

TV-Tuner Leadtek

κάρτα firewire

Monitor:19'' questview CRT Hyundai

:)
 
Χρονια AMD φιλος ειπα σε αυτη την αναβαθμιση να δοκιμασω και την απεναντι οχθη:

CPU: Intel Core 2 Duo 8200 1333fsb

MOBO: Gigabyte GA-P35-DS3

HD: Excelstor 160gb

GFX: Sparkle 8600GT 512mb

DVDRW: Nec

RAM: 2GB Kingston

TFT: Viewsonic 20"

Διαβαζω οτι η μητρικη με τη CPU προσφερουνε εξαιρετικο Overclocking και ενω ψηνομαι να μαθω, ειμαι και αρκετα χεστης για αυτο, εχετε καμια αξιοπιστη πηγη? Αξιζει?
 
Static είπε:
Διαβαζω οτι η μητρικη με τη CPU προσφερουνε εξαιρετικο Overclocking και ενω ψηνομαι να μαθω, ειμαι και αρκετα χεστης για αυτο, εχετε καμια αξιοπιστη πηγη? Αξιζει?
Εγώ θα σου πω ότι τον C2D τον ανέβασα από 2,66 Ghz στα 3,20,έτσι για να λέω ότι εκμεταλλεύτηκα το Ο/C που μου δίνει περιθώριο....

Τώρα,το αν αξίζει,εξαρτάται....

Αν περιμένεις ότι θα δεις διαφορές αισθητές,δεν αξίζει...

Αν πεις ότι απλά θα ανεβάσω λίγο τη συχνότητα,διατηρώντας το σε νορμάλ θερμοκρασίες,απλά γιατί μπορώ,αξίζει....
 
Eγώ χρησιμοποιώ τρία μηχανήματα :

DESKTOP 1:

INTEL P4 PRESCOTT 3.0Ghz, 1 GB DDR400 KINGSTON

AGP ATI X1950GT 512MB DDR3,

1 X WD 250 GB SATA -2, 1 X WD 160 GB SATA - 2, 1 USB WD 320 GB

ASUS E616P DVD, LG GSA H55N 20x DVD - R

CASE THERMALTAKE SOPRANO ME ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ TAGAN i-XEYE 500W.

ΜΟΝΙΤΟR NEC LCD72VM 17" TFT(ME HXEIA)

DESKTOP 2:

APPLE MAC MINI G4 1.42,1 GB RAM, 80 GB.

NOTEBOOK:

MULTIRAMA FLG 7500 :

15,4" WXGA, Intel Core 2 Duo T7500 2,20GHz, 2 GB RAM,WD 250 GB (5400 rpm), Geforce 8600M GT 512MB, DVD-RW κ.α.

Κάπου παραπάνω διάβασα για κάδους ανακύκλωσης όπου βρίσκεις PC μέσα. Υπάρχουν ειδικοί κάδοι για ηλεκτρονικά? Που καταλήγουν αυτοί? Στα κέντρα ανακύκλωσης συσκευών αυτά που καταλήγουν μπορείς να πάς να πάρεις κάτι από εκεί???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Intel Pentium 2400MHz

50 GB IDE

Geforce 4 64MB
 
Φίλε Rookie,όπως θα είδες,το υπόλοιπο του post σου πήγε εδώ,για να μη φύγει το thread αυτό εντελώς εκτός θέματος...
 
Πίσω
Μπλουζα