Τσόκαρα

Λοιπόν, στην Ιταλία τα τσόκαρα είναι ακόμα στην μόδα. Είχα πάει πριν δέκα μέρες και είδα (απόρησα και εγώ) γυναίκες και άντρες με τα κλασσικά τσόκαρα
 
Tην Μονή φορά που θυμαμε τσόκαρα ειταν όταν η μάνα μου σφουγκαριζε το μπαλκόνι.
 
Δεν τα άντεχα τα τσόκαρα. Μου είχε πάρει η μητέρα μου μία φορά και μετά από λίγα πολύ άτσαλα βήματα που έκανα μέσα στο σπίτι, τα έβγαλα και δεν τα δοκίμασα ποτέ ξανά. Ήθελα αυτό που φοράω να είναι άνετο, κι όχι σαν να έκανα το νούμερό μου για το τσίρκο. Άσε που αυτό το κλαπ κλαπ δεν το μπορούσα καθόλου, γενικά μου τη δίνουν τα παπούτσια που κάνουν πολύ θόρυβο.
 
Να είμαι ειλικρινής άντρες με τσόκαρα δε θυμάμαι αλλά σίγουρα θυμάμαι τη μάνα μου τους καλοκαιρινούς μήνες να μην τα αποχωρίζεται. Ευτυχώς έφυγε κι αυτών η μόδα γιατί δεν αντεχόταν το τάκα τούκα τους.
 
Θυμάμαι να τα φοράμε (κι εγώ φυσικά) κάθε χρονιά στην περίοδο των εξετάσεων στο Λύκειο, διότι γράφαμε γρήγορα-γρήγορα όοοτι ξέραμε και μετά βουρρρ για μπάνιο στη θάλλασα (Αρβανιτιά συνήθως για όποιους ξέρουν από Ναύπλο) 1986-1988 !!!58ee1__tsokara.jpg
 
Τσοκαράκια must. Τα φόραγα συνέχεια όλο το καλοκαίρι από τα τέλη των 80s μέχρι και το αρχες του 2000ς αρκετά μεγάλη περίπου. Ήταν τέλεια τακ τουκ συνέχεια ωραίες εποχές. Τι μου θυμήσαται αξέχαστα χρόνια. Μια μέρα καλοκαίρι (Κυριακη ήταν) γύρω στο 97 ειχαμε πει με μια φίλη να πάμε για μπανακί. Ε φόρεσα το μαγιουδάκι μου το τζιν-σορτσακι μου την μπλουζίτσα μου και βέβαια τα τσοκαράκια μου τα scholl. Μπήκα στο αμάξι μου και πήγα να πάρω την φίλη μου. Καθώς πήγαινα σε ένα στενό που δεν είχα προτεραιότητα πάω να πατήσω το φρένο και μου φεύγει το τσόκαρο από το πόδι και εύτυχως δεν ερχόταν κάποιος απο την αλλη πλευρά και δεν είχαμε άλλα.Βλέπεις έβλεπα τη μάνα μου να οδηγεί με αυτά και νόμιζα ότι ήταν ασφαλή για οδηγήση.

Αλήθεια Οδηγήσατε το αμάξι σας ποτέ με τσόκαρα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξερει κανεις που μπορει να τα βρει στα Βορεια Προαστεια Αττικης?

Το φαρμακειο που τα ειχε εκλεισε
 
Mια που έρχετε το καλοκαιράκι να σας πω μια ιστορία που συνέβει κάπου κάποτε.Τα φόραγα συνέχεια τι άλλο τα τσοκαράκια όλο το καλοκαίρι από τα τέλη των 80s μέχρι και το αρχες του 2000ς αρκετά μεγάλη περίπου. Ήταν τέλεια τακ τουκ συνέχεια ωραίες εποχές. Τι μου θυμήσαται αξέχαστα χρόνια. Μια μέρα καλοκαίρι (Κυριακη ήταν) γύρω στο 97 ειχαμε πει με μια φίλη να πάμε για μπανακί. Ε φόρεσα το μαγιουδάκι μου το τζιν-σορτσακι μου την μπλουζίτσα μου και βέβαια τα τσοκαράκια μου τα scholl. Μπήκα στο αμάξι μου και πήγα να πάρω την φίλη μου. Καθώς πήγαινα σε ένα στενό που δεν είχα προτεραιότητα πάω να πατήσω το φρένο και μου φεύγει το τσόκαρο από το πόδι και εύτυχως δεν ερχόταν κάποιος απο την αλλη πλευρά και δεν είχαμε άλλα.Βλέπεις έβλεπα τη μάνα μου να οδηγεί με αυτά και νόμιζα ότι ήταν ασφαλή για οδηγήση.

Αλήθεια Οδηγήσατε το αμάξι σας ποτέ με τσόκαρα;
 
giol82 είπε:
Mια που έρχετε το καλοκαιράκι να σας πω μια ιστορία που συνέβει κάπου κάποτε.Τα φόραγα συνέχεια τι άλλο τα τσοκαράκια όλο το καλοκαίρι από τα τέλη των 80s μέχρι και το αρχες του 2000ς αρκετά μεγάλη περίπου. Ήταν τέλεια τακ τουκ συνέχεια ωραίες εποχές. Τι μου θυμήσαται αξέχαστα χρόνια. Μια μέρα καλοκαίρι (Κυριακη ήταν) γύρω στο 97 ειχαμε πει με μια φίλη να πάμε για μπανακί. Ε φόρεσα το μαγιουδάκι μου το τζιν-σορτσακι μου την μπλουζίτσα μου και βέβαια τα τσοκαράκια μου τα scholl. Μπήκα στο αμάξι μου και πήγα να πάρω την φίλη μου. Καθώς πήγαινα σε ένα στενό που δεν είχα προτεραιότητα πάω να πατήσω το φρένο και μου φεύγει το τσόκαρο από το πόδι και εύτυχως δεν ερχόταν κάποιος απο την αλλη πλευρά και δεν είχαμε άλλα.Βλέπεις έβλεπα τη μάνα μου να οδηγεί με αυτά και νόμιζα ότι ήταν ασφαλή για οδηγήση.
Αλήθεια Οδηγήσατε το αμάξι σας ποτέ με τσόκαρα;
το μήνυμα αυτό ειναι το ιδιο με το μήνυμα που υπάρχει στο post 45...
 
Αν εχω φαει στη ζωη μου ξυλο με το τσοκαρο. Πρώτα από τη μητερα μου, τώρα από τη σύζυγο μου. Πονάει πολύ γμτ
 
nikos2009 είπε:
Αν εχω φαει στη ζωη μου ξυλο με το τσοκαρο. Πρώτα από τη μητερα μου, τώρα από τη σύζυγο μου. Πονάει πολύ γμτ
Μη μου πεις, βαράει άσχημα ε;
 
nikos2009 είπε:
Αν εχω φαει στη ζωη μου ξυλο με το τσοκαρο. Πρώτα από τη μητερα μου, τώρα από τη σύζυγο μου. Πονάει πολύ γμτ
Καλώς ήρθες στην παρέα!

Πονεμένη ιστορία το χτύπημα με τσοκαρο...
 
Τα τσόκαρα τα απεχθανόμουνα από μικρός όταν τα έβλεπα σε γυναίκες ή κάποιους λίγους τολμηρούς άντρες :p . Ευτυχώς αυτή η τραγική μόδα έφυγε(αν και ήρθε άλλη τραγική με τα δίχαλα που φοράνε οι άντρες...).Θα περιγράψω ένα σκηνικό μόνο επειδή μας εχει μείνει αξέχαστο:

Eίχαμε ένα φίλο που έμενε στο διπλανό σπίτι στο χωριό μας και ήταν μοναχοπαίδι.Η μητέρα του υπερπροστατευτική τον είχε κάνει "μαμόθρεφτο".Έτσι μία μέρα το παιδί πήγε στο γήπεδο που παίζαμε μπάλα κάθε απόγευμα με ΤΣΟΚΑΡΑ!

Η αντίδραση ενός παιδιού μεγαλύτερου και πιο ξεπεταγμένου για την εποχή"Μάνα μου τι τσοκαρίνα είναι αυτή"...Όπως καταλαβαίνετε,ακόμη και ο ίδιος δεν έχει ξεχάσει αυτή την αποφράδα μέρα :p Kαι μετά λέμε για ψυχικά τραύματα χεχε .
 
Δερνει πολύ. Με όλες τις παντόφλες βέβαια αλλά το τσοκαρο είναι το όπλο της.
 
Επειδη πάντα ήμουν 20 χρόνια πισω στην πραγματικότητα όταν ήμουν μικρή είχα αγοράσει ένα καλοκαίρι γιατί μου άρεσε το σχέδιο. Από πάνω ήταν μαύρο τζιν με λουλουδάκια. Κάθε φορά που ήταν βρεγμένη η άσφαλτος στην κατασκήνωση κατέβαινα όλο τον λόφο σαν τσουλίθρα. Η ανάβαση αποτύγχανε πάντα λόγω...ολίσθισης! Μου στοίχισε κάτι γόνατα και παΐδια.

 


Γιατί όμως θεωρείται βρισιά να πείς κάποιον τσόκαρο; Δεν κατάλαβα ποτέ από πού προήλθε ή τί σημαίνει.
 
Crimson Moonlight είπε:
Επειδη πάντα ήμουν 20 χρόνια πισω στην πραγματικότητα όταν ήμουν μικρή είχα αγοράσει ένα καλοκαίρι γιατί μου άρεσε το σχέδιο. Από πάνω ήταν μαύρο τζιν με λουλουδάκια. Κάθε φορά που ήταν βρεγμένη η άσφαλτος στην κατασκήνωση κατέβαινα όλο τον λόφο σαν τσουλίθρα. Η ανάβαση αποτύγχανε πάντα λόγω...ολίσθισης! Μου στοίχισε κάτι γόνατα και παΐδια. 


Γιατί όμως θεωρείται βρισιά να πείς κάποιον τσόκαρο; Δεν κατάλαβα ποτέ από πού προήλθε ή τί σημαίνει.
επειδή οι λαϊκές γυναίκες φορούσαν τσόκαρα για αυτό αν πεις κάποια τσοκαρία είναι βρισιά. Επειδή ήταν φτηνό και βολικό, υποτίθεται, υπόδημα και δεν πάθαινε τίποτα απ τα νερά όταν οι γυναίκες πλένανε σε σκάφη.
 
Uskoke είπε:
επειδή οι λαϊκές γυναίκες φορούσαν τσόκαρα για αυτό αν πεις κάποια τσοκαρία είναι βρισιά. Επειδή ήταν φτηνό και βολικό, υποτίθεται, υπόδημα και δεν πάθαινε τίποτα απ τα νερά όταν οι γυναίκες πλένανε σε σκάφη.
σωστο αυτο,τσοκαρο ηταν και οχαρακτηρισμος που ειχε αποδωσει ο δημητρης ριζος απο τον ελευθερο τυπο στην δημητρα λιανη
 
Ισα-ίσα που επειδή είναι ξύλινο το τσόκαρο πρέπει να χαλάει γιατί τραβάει νερό μέσα.Μήπως είχε σχέση και με τον ενοχλητικό θόρυβο που έκαναν σε κάθε βήμα;
 
δεν ξέρω crimson μπορεί κιόλας νομίζω είχα ρωτήσει την μάνα μου παλιά και νομίζω αυτή ήταν η απάντηση της.για μένα η καλύτερη εφεύρεση μακράν είναι το πλυντήριο γιατί γλύτωσε τις γυναίκες κυρίως απ΄το μαρτύριο της σκάφης. η γιαγιά μου σηκωνόταν στις 2 τη νύχτα για να πλύνει τα ρούχα της οικογένειας όπως μου είπε η μάνα μου και μόλις το καταλάβαινε ο παππούς μου της τούμπερνε τη σκάφη κομπλέ όμως δηλ. νερό απ το πηγάδι ζέσταμα νερό με ξύλα πράσινο σαπούνι κλπ. και ως φοιτητής στην Κοζάνη ουσιαστικά κανείς φοιτητής δεν είχε πλυντήριο και όλοι ήταν από εκεί κοντά και τα πήγαιναν στις μανάδες τους.
 
Πίσω
Μπλουζα