Τ' Ανάποδα (1981 ΕΡΤ)

Τι;;;; Δεν σε ενδιαφέρει η συνέντευξη του Λαφαζάνη; Εγώ κρεμομουν από τα χείλη του μην τυχόν και χάσω καμία λέξη....?
Αμαρτία να μην μεταδοθεί η συνέντευξη του συντρόφου Λαφαζάνη! Με τα Ανάποδα και τον Δαλιανίδη θα ασχολούμαστε! Ε ρε σανίδα που τους χρειάζεται!
 
Το εχουν παρακανει τον τελευταιο καιρο ή ετσι ηταν και πριν? Γιατι ειχα χασει την επαφη με την ΕΡΤ2 απο περισυ οταν τελειωσε το Μικρο σπιτι στο λιβαδι.
 
Παρακολουθώντας την 2η προβολή των "Ανάποδων", δεν μπορώ να μη σταθώ στην απίστευτη ομοιότητα της σειράς με την τεράστια επιτυχία που ακολούθησε, τα Καθημερινά. Βέβαια, στις σειρές του Δαλιανίδη δεν υπάρχει "παρθενογένεση", αλλά πίστευα ότι τα Καθημερινά ήταν κάτι πρωτότυπο! Έχω την αίσθηση ότι αν η ΕΡΤ είχε επιτρέψει την προβολή των Ανάποδων, ίσως δεν θα είχαμε τα Καθημερινά όπως τα γνωρίσαμε.

Θα πει κάποιος ότι τι θα εμπόδιζε τον Δαλιανίδη να επαναλάβει τα σενάριά του όπως έκανε με το Ρετιρέ και τους Μικρομεσαίους; Σύμφωνοι, αλλά εκεί υπήρχε πίεση για μεγάλο αριθμό επεισοδίων, ενώ στα Καθημερινά με αρχικό σχεδιασμό 13 επεισοδίων, ίσως να βλέπαμε διαφορετικά πράγματα.
 
Παρακολουθώντας την 2η προβολή των "Ανάποδων", δεν μπορώ να μη σταθώ στην απίστευτη ομοιότητα της σειράς με την τεράστια επιτυχία που ακολούθησε, τα Καθημερινά. Βέβαια, στις σειρές του Δαλιανίδη δεν υπάρχει "παρθενογένεση", αλλά πίστευα ότι τα Καθημερινά ήταν κάτι πρωτότυπο! Έχω την αίσθηση ότι αν η ΕΡΤ είχε επιτρέψει την προβολή των Ανάποδων, ίσως δεν θα είχαμε τα Καθημερινά όπως τα γνωρίσαμε.

Θα πει κάποιος ότι τι θα εμπόδιζε τον Δαλιανίδη να επαναλάβει τα σενάριά του όπως έκανε με το Ρετιρέ και τους Μικρομεσαίους; Σύμφωνοι, αλλά εκεί υπήρχε πίεση για μεγάλο αριθμό επεισοδίων, ενώ στα Καθημερινά με αρχικό σχεδιασμό 13 επεισοδίων, ίσως να βλέπαμε διαφορετικά πράγματα.
Ειναι γεγονος οτι αν ειχαν προβληθει τα Αναποδα τοτε και ειχαν κανει και αρκετα επεισοδια, τα Καθημερινα (αν ειχαν γινει) θα ειχαν διαφορετικο σεναριο. Το ειχε πει και ο ιδιος οτι λογω της μη προβολης της σειρας πηρε τα σεναρια του 1981 και τα χρησιμοποιησε το 1983. Δεν με ενοχλει καθολου η επαναληψη σεναριων του Λουνα Παρκ και των Καθημερινων στο Ρετιρε. Τουλαχιστον ετσι, κατα καποιο τροπο, σωθηκαν, αν και δεν μπορουσαν να φτασουν εναν Παπαγιαννοπουλο, ακομα και τον Κωνσταντινου που ηταν εξαιρετικος στα Καθημερινα. Στους Μικρομεσαιους ομως ηταν τοσο κραυγαλεο και αναχρονιστικο, γι αυτο και κατα την γνωμη μου το αποτελεσμα ηταν αθλιο.
 
Πίσω
Μπλουζα