Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

Έχεις δίκιο απλούστατα αυτά τα κομμάτια παιχτήκαν στα ραδιόφωνα στις τηλεοράσεις βγήκε το είδος από τις (αποθήκες) wareHOUSE και έγινε κάτι ξεχωριστό από την τότε techno κατά τη γνώμη μου , κοινώς ξεχώρισε.
 
desperado289 είπε:
Έχεις δίκιο απλούστατα αυτά τα κομμάτια παιχτήκαν στα ραδιόφωνα στις τηλεοράσεις βγήκε το είδος από τις (αποθήκες) wareHOUSE και έγινε κάτι ξεχωριστό από την τότε techno κατά τη γνώμη μου , κοινώς ξεχώρισε.
To "Gimme Love" ακούστηκε στο ραδιόφωνο, το "Feel my body" όχι, τουλάχιστον όχι το mainstream ραδιόφωνο, αλλά τα πρώτα κομμάτια house άρχισαν να ακούγονται πολύ στα fm ήδη από το 1988... π.χ S'Express "Theme from S'Express", λίγο αργότερα "Ride on time" από Black Box (1989), Inner City "Good Life" είναι μόνο μερικά που παίζονταν όλη μέρα από τα ραδιόφωνα τότε, πριν το 1990.
 
prisma είπε:
To "Gimme Love" ακούστηκε στο ραδιόφωνο, το "Feel my body" όχι, τουλάχιστον όχι το mainstream ραδιόφωνο, αλλά τα πρώτα κομμάτια house άρχισαν να ακούγονται πολύ στα fm ήδη από το 1988... π.χ S'Express "Theme from S'Express", λίγο αργότερα "Ride on time" από Black Box (1989), Inner City "Good Life" είναι μόνο μερικά που παίζονταν όλη μέρα από τα ραδιόφωνα τότε, πριν το 1990.
Σου είπα έχεις δίκιο απλά δεν ξεχωρίζαν σαν είδος έπρεπε να ήσουν πολύ ψαγμένος το Ride on time το θυμάμαι αν και ήμουν 13 χρονών τότε αλλά ρε φίλε μετά το 95 άρχιζαν να ξεχωρίζουν τα ειδή πχ Eurodance , jungle , drum n' bass, trance κτλ που αναφέρθηκα σε ένα post ποιο πάνω.

Επι ευκαιρία που ΄τ' ανέφερες

Black Box Ride on Time [ 1989 ] HD version

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή βλέπω πάλι να ξεφεύγουμε λίγο, είναι η ώρα να ποστάρω ένα Techno κομμάτι. Αυτό είναι πολύ γνωστό, σίγουρα το ακούσατε σε πολλές εκδρομές:

Misteria - Who Killed JFK (Radio Cut)

[video=youtube;33-NkvV_ehI]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά γράφετε πάνω από τα YouTube Links και τους τίτλους των κομματιών ώστε αν "πέσουν" κάποια στιγμή να ξέρουμε σε τι αναφέρονταν το ποστ. :)
 
Το thread θα ισορροπεί σε Techno - Dance - Hardcore - Rave - Trance, το οποίο ήταν και αναμενόμενο...

Κατά τα άλλα οι Prodigy φυσικά και δεν ήταν Techno... :)

Έχουν καταβολές ηλεκτρονικής μουσικής, αλλά πιο συγκεκριμένα dance, rave, breakbeat και αν θέλετε κάποιες φορές ηλεκτρονική ροκ...

Όσον αφορά τη συναυλία στο θέατρο βράχων, δείτε εδώ: Συναυλία Prodigy στην Αθήνα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά ακόμα Techno κομμάτια που ξεχωρίζω:

Rotterdam Termination Source: Rough Justice

 
[h=1]dirty mind - back to future[/h]

[video=youtube;8hkIv_-4Phc]

 
Jaydee Plastic Dreams

Ένα κομμάτι που παιζόταν το 93 στα περισσότερα clubs

 
desperado289 είπε:
Jaydee Plastic Dreams Ένα κομμάτι που παιζόταν το 93 στα περισσότερα clubs
...και ως μουσικό χαλί σε άπειρες εκπομπές-σειρές-διαφημίσεις με πλάνα από κλαμπ!!! Να 'σαι καλά που μας το θύμησες! :)

Νομίζω υπήρχαν και κάτι εκπομπές (το όνομα What's hot σας λέει τπτ; ) που διαφήμιζαν κλαμπάκια της εποχής και το είχαν σαν ηχητικό.
 
nwntas είπε:
...και ως μουσικό χαλί σε άπειρες εκπομπές-σειρές-διαφημίσεις με πλάνα από κλαμπ!!! Να 'σαι καλά που μας το θύμησες! :) Νομίζω υπήρχαν και κάτι εκπομπές (το όνομα What's hot σας λέει τπτ; ) που διαφήμιζαν κλαμπάκια της εποχής και το είχαν σαν ηχητικό.
Αα, φοβερό κομμάτι πραγματικά! Το What's hot από που το ανέσυρες!! Ωραία εκπομπή. Επίσης το συγκεκριμένο κομμάτι θα μπορούσε άνετα να παίζει σε εκδηλώσεις όπως καλλιστεία ή και γενικά σε πασαρέλλες.
 
Βραζει το θεμα....πλακα-πλακα ρε παιδια θελω να ανεβασω την ενταση να τα ακουσω και λιγο δυνατα...εμαθα και καναδυο τιτλους που δεν ηξερα..

Τοτε τα ακουγαμε παντου, θελαμε δε θελαμε...

Ε, γραψαμε και καμια κασετουλα....

Την "ταμπελα" eurodance δεν την ηξερα(ουτε ποτε βγηκε) και αν πω την αληθεια μου φαινεται αρκετα χαζη...ειδικα μετα απο τοσα χρονια...

Παμε παρακατω...οντως πολλα κομματια δεν ειναι techno, ειναι πιο pop...

Αλλα ηταν η συνεχεια της δεκαετιας του 90 σε ακουσματα...

Θυμαται κανενας πως χορευανε τοτε;;; Θυμαμαι μερικα παιδια που μας λεγανε και καλα πως χορευονται...

Ειχαμε "την οδηγηση" οπου ας πουμε κρατουσες ενα τιμονι με τα δυο χερια και το γυρνουσες γυρω-γυρω(ποσο χαζα μου μοιαζουν τωρα), το βαζο οπου και καλα κρατουσες ενα βαζο

και αλλα χαζα που δεν θυμαμαι...(οχι δεν χορευα, ημουνα serious rocker)

desperado289 είπε:
Jaydee Plastic Dreams Ένα κομμάτι που παιζόταν το 93 στα περισσότερα clubs
Αντε μπραβο και δεν θυμομουνα τον τιτλο...επαιζε παντου....ακουγεται ακομα και τωρα αραια και που...

Μερικα απο αυτα που μου αρεσαν της εποχης...α ρε ξεγνοιαστα καλοκαιρια στις παραλιες...

KLF δεν χρειαζεται να το πω...ΠΟΛΥ KLF μιλαμε...

Ειναι μερικα κομματια που ασχετα με το τι ακους, τα γουσταρεις FOREVER....ενα απο αυτα για μενα ειναι το Rhythm is a dancer - Snap(1992)


Και δεν νομιζω να υπηρχε καποιος που να μην ηξερε ΟΛΟΥΣ τους στιχους απο το.....Modern fears - Se thelo

https://www.youtube.com/watch?v=Qs0X18gIroE
 
Flyers-3.jpg

Κάποια από τα flyers της εποχής που έχω σκανάρει.

Έχω κρατήσει πάρα πολλά απλά αυτά τα είχα έτοιμα και τα ανεβάζω...

Flyers-1.jpg

Flyers-2.jpg
 
Να μην ξεχασω τους συμπαθεστατους Edelweiss

EDELWEISS - Bring Me Edelweiss

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και βέβαια από την πολυαγαπημένη μας Amiga ένα από τα πολλά κορυφαία demo της εποχής...

Jesus On Es: Full Video (Amiga Rave Classic)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας λοιπόν και εξισώσαμε την Techno με τη Eurodance ας βάλω κι εγώ μερικά κομμάτια που μένουν αξέχαστα.

Masterboy-Everybody need somebody

https://www.youtube.com/watch?v=BkGbffvyg90

2 Unlimited-Maximum overdrive

 
pardalotzatziki είπε:
Την "ταμπελα" eurodance δεν την ηξερα(ουτε ποτε βγηκε) και αν πω την αληθεια μου φαινεται αρκετα χαζη...ειδικα μετα απο τοσα χρονια...
Το "είδος" ονομαζόταν ανέκαθεν έτσι... Αφορά τα χορευτικά κομμάτια που προήλθαν από σχήματα της ηπειρωτικής Ευρώπης, όπως Ιταλία, Γερμανία, Βέλγιο κλπ και ο ήχος τους "διαφοροποιήθηκε" σε σχέση με το κλασικό house & techno της Μ. Βρετανίας π.χ, ενώ συνήθως γινόταν και ευρεία χρήση φωνητικών. Δε κατάλαβα που είναι το "χαζό" στην υπόθεση. Είναι σαν να λέμε ότι μας φαίνεται χαζό μετά από τόσα χρόνια να λέμε το rock... "rock"!

Aυτό είναι Euro...

[h=1]CAPPELLA U Got 2 Let The Music[/h]


Χρήση φωνητικών γινόταν ενίοτε και στη house, αλλά δεν ήταν ο κανόνας ενώ πολλές φορές χρησιμοποιούνταν σε εκτελέσεις εκ των υστέρων. Αυτό σε περίπτωση που γινόταν ένα κομμάτι επιτυχία κυκλοφορούσε vocal εκτέλεση για μετάδοση από το ραδιόφωνο (ως πιο radio friendly).
 
Προσπαθήστε να μην κουνήσετε ρυθμικά κανένα μέλος του σώματος σας... :D

Liquid - Liquid is Liquid

[video=youtube;LVm8TLNr9-Q]

(Αναμένοντας τον Rygar να ποστάρει...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Προσπαθήστε να μην κανένα μέλος του σώματος σας... :D Liquid - Liquid is Liquid

[video=youtube;LVm8TLNr9-Q]

Πολύ καλό... το κομμάτι έγινε γνωστό και ακούστηκε σε δυο τελείως διαφορετικές εκτελέσεις

Ιδού η άλλη...(πιο trance)

[video=youtube;rEr-6C-C-O0]http://www.youtube.com/watch?v=rEr-6C-C-O0
 
Πράγματι... Αυτή την έκδοση έχω στο original CD... :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα