Υπολογιστές και κονσόλες που σώθηκαν από τα σκουπίδια και κάδους ανακύκλωσης.

Μερικα ακομα πραγματάκια.

Ενα κλασσικο σειριακό ποντικι microsoft. Οπως το βλεπετε ειναι μετα απο ενα καλο εξωτερικό καθάρισμα. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα.
Σύντομα θα μπορείτε να το δοκιμάσετε με το #Oric! ;)
 

Συνημμένα

  • 20230805_154859.jpg
    20230805_154859.jpg
    1,7 MB · Προβολές: 5
  • 20230714.jpg
    20230714.jpg
    143,5 KB · Προβολές: 6
μια ερώτηση.

Δοκίμασα να συνδέσω την lg flatron f900p και ενώ σύμφωνα με τις προδιαγραφές έπρεπε να βγάζει συχνότητα 75 - 85 hz, όλες οι αναλύσεις είναι κλειδωμένες στα 60hz.

Επειδή δεν έχει δικό της καλώδιο vga ενσωματωμένο, τη σύνδεσα με εξωτερικό που είναι λεπτότερο. Βάλε και το hdmi-vga μετατροπέα

Μήπως φταίει αυτό;


Δυστυχώς δεν έχω προς το παρόν Windows για να βάλω δικές μου συχνότητες, αλλά Linux που είναι πιο μπελαλίδικο.

Μου φαίνεται θα καταλήξω στην hp 920 τελικά αν δεν μου παρουσιάσει προβλήματα.
 
Μήπως φταίει αυτό;
Παρα πολυ πιθανο.

Αν δεν περναει η πληροφορια EDID απο την οθονη στον υπολογιστη, τοτε το λειτουργικο δεν ξερει τις ικανοτητες της και βαζει κατι ελαχιστο, που σιγουρα θα δουλεψει για οποιαδηποτε οθονη.

Μου φαίνεται θα καταλήξω στην hp 920
Δεν ξερω τι μερος του λογου ειναι η hp, αλλα η LG ηταν κορυφη στην εποχη της. Ειχα δυο πριν πολλα χρονια και τις λατρευα.
 
Δεν ξερω τι μερος του λογου ειναι η hp, αλλα η LG ηταν κορυφη στην εποχη της. Ειχα δυο πριν πολλα χρονια και τις λατρευα.
Και αυτη παρόμοια φαίνεται.
Όταν μου φτιάξουν το desktop που έχει καλύτερη κάρτα γραφικών θα πάρω μετατροπεα displayport->vga που υποστηρίζει περισσότερες συχνότητες.

 
δυστυχώς ήρθε η ανακύκλωση για να αδειάσει ο χώρος και πήρε σχεδόν όλες τις οθόνες.

Κατέληξα σε μια Phillips 107e50 που σε σχέση με τις υπόλοιπες ήταν σε καλύτερη κατάσταση.
Εμειναν κυρίως λόγω εμου που τις μετακίνησα πιο πέρα η LG, η Samsung και η HP.
Η ΗP 920p είχε πάρα πολλές χαρακιές τελικά σε σημείο που να θέλει αλλαγή το τζάμι. Η Samsung είχε και αυτη μια ενοχλητικη χαρακιά.
Η LG δεν είχε μεν χαρακιές αλλά της έλειπε η βάση με συνέπεια να είναι εκτεθειμένη από κάτω ενώ όταν τη σηκώνες βούλιαζε το πλαστικό. Λίγο με φοβησε όλο αυτό.

Η Phillips και μικρό όγκο έχει ακόμη και για 17αρα και χωράει καλύτερα στο γραφείο για τον υπολογιστή που θα συνδιασω με gsync ultra wide.

Καλύτερα που έχει χαμηλότερη ανάλυση γιατί αλλιώς υπήρχε κίνδυνος να βολευτώ και να την έκανα μόνιμη οθόνη, που θα σημαίνει περισσότερη ενέργεια και φθορά.

Ενώ με χαμηλές ανάλυσεις για ρετρό παιχνίδια και εξομοιωτές είναι ότι πρέπει με ανάλυση 800x600x100hz ή 1024x768x85
 
Και CRT TV panasonic και 21" :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: τυχερε Aardvark

Πριν χρονια ηθελα να παρω μια τετοια crt 21" μεσω αγγελιας απο αλλη πολη αλλα δεν εστελνε ουτε με καταθεση χρηματων.Μονο χερι χερι δυστυχως.

Ποσα αγωνιωδης τηλεφωνα ειχα κανει για τις crt τηλεορασεις που ηταν σε αγγελιες τοτε ουτε και εγω θυμαμαι.

Εποχες που δεν αντεχα αλλο τις απειρες ρυθμισεις του hlsl στο mame για μηνες για να κανω με το ζορι την LCD μια CRT :fafoutis::fafoutis::fafoutis:
 
Ναι το μεγεθος ειναι αποτρεπτικο για αποστολη ,ειχα δοκιμασει και εγω παλαιοτερα.
 
Θέλει τρελό καθάρισμα και επιπλέον πρέπει να αγοράσω τροφοδοτικό, καλώδιο εικόνας, joypad και ένα παιχνίδι για να δω αν απλά λειτουργεί. Με το τροφοδοτικό μπορώ να του φτιάξω ένα custom 9v τα υπόλοιπα όμως πρέπει να τα αγοράσω.

20240119_101251.jpg
 
Nice!

Πριν μπεις στα εξοδα, δεν το δοκιμαζεις με καποιον που εχει διαθεσιμα καλωδια και παιχνιδι;
 
Nice!

Πριν μπεις στα εξοδα, δεν το δοκιμαζεις με καποιον που εχει διαθεσιμα καλωδια και παιχνιδι;
Βασικά δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει snes πλέον (και να μπορώ να το δοκιμάσω).
 
Δεν ξερω που εισαι βρε αδερφε (γιατι σου ειχαν χακεψει το account μαλλον και ειχαν αλλαξει το From :fafoutis: ).

Αν δεν μπορει καποιος αλλος ρετρομανιακ πιο κοντα σου να βοηθησει, μπορω και εγω, Πατρασσο μερια.
 
Οικονομικα να το τεσταρει και μονο.
Μετα τα σκαει κανονικα χαχα.
 
Μπραβο εφτασε σε καλα χερια ,χτες που ειδα το ποστ νομιζα οτι το εγραψε ο Telonio.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα