ΦΑΝΤΑΖΙΟ

82.jpg
82.jpg

83.jpg
83.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντώνη, πολύ ωραίες φωτογραφίες του Άγγελου Αντωνόπουλου και της Γκέλυς Μαυροπούλου από το "Φαντάζιο"! Μήπως θα σου ήταν εύκολο να τις βάλεις και στο θέμα του "Αγνώστου πολέμου";
 
atanasio είπε:
Αντώνη, πολύ ωραίες φωτογραφίες του Άγγελου Αντωνόπουλου και της Γκέλυς Μαυροπούλου από το "Φαντάζιο"! Μήπως θα σου ήταν εύκολο να τις βάλεις και στο θέμα του "Αγνώστου πολέμου";
Βεβαίως , μπήκανε ήδη!
 
Αντώνη, σε ευχαριστώ πολύ, και για τη συγκεκριμένη χάρη και, γενικότερα, για το εκπληκτικό υλικό που μοιράζεσαι μαζί μας!
 
Απορίες:

1. Γιατί δεν την ξέρω τη Μίνα Νεγρεπόντη? Το περιοδικό είναι του 1979. Εποχή που ζούσα Ελλάδα και η μητέρα μου αγόραζε το Φαντάζιο. Υποθέτω ότι θα ήταν ηθοποιά ή μοντέλα με κάποιο διαγωνισμό καλλονής στο παρελθόν της, διότι της "αρέσουν" τα στάνταρ δημοσιοσχεσίτικα (Σαίξπηρ, Τσέχωφ... απορώ που δεν είπε ότι διαβάζει Παπαδιαμάντη. Ο Κούντερα έγινε της μόδας αργότερα)

2. Γιατί μας περιγράφει το φόρεμα της Ανουσάκη? Δεν βλέπουμε τι φοράει? (επίσης δεν ξέρω τι θα πει σεμιζιέ αλλά αυτά είναι διαχρονικά γυναικεία μυστήρια)
 
Ναι όλο ποιότητα και κουλτούρα αυτή η Νεγρεπόντη.... :D
 
Το πιο ενδιαφέρον είναι τα στοιχεία που ζητούσε το περιοδικό από τις συνεντευξιαζόμενες. Περιφέρεια στήθους, μέσης, γοφών.
 
Ναι, αλλά προσέξατε ποιες ταινίες / θεατρικά της άρεσαν? "Γλάρος" και "1900", κοινά με την κα. Νεγρεπόντη. Τι περίεργη σύμπτωση :) . Το ότι συμπεριλαμβάνει στα θεατρικά ένα μυθιστόρημα και προσθέτει και το όνομα του συγγραφέα στον τίτλο ("Η δίκη του Κάφκα", λες και ο Κάφκα ήταν αυτός που δικαζόταν) μπορεί να σημαίνει κάτι μπορεί και όχι. Δεν αποκλείω εκείνη την εποχή κάποιος να είχε ανεβάσει τη "Δίκη" σε θεατρική διασκευή με αυτόν τον τίτλο, και πού να ξέρει η γυναίκα τι ήταν ο Κάφκα? Περιφέρεια στήθους και γοφών ήταν τα σημαντικά, όχι περιεχόμενο εγκεφάλου.

Αναρωτιέμαι, στους άντρες συνεντευξιαζόμενους έγραφαν πλάτος πλατών, περιφέρεια δικέφαλων και μέσης, μέγεθος θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου?
 
elephadas είπε:
Αναρωτιέμαι, στους άντρες συνεντευξιαζόμενους έγραφαν πλάτος πλατών, περιφέρεια δικέφαλων και μέσης, μέγεθος θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου?
Χαχαχαχαχα! :D
 
Αν σκεφτεί κανείς ότι στα πρώτα χρόνια της κυκλοφορίας του το εν λόγω περιοδικό έβαζε στο εξώφυλλο τον Δημήτρη Χορν και την Έλλη Λαμπέτη, η απόσταση μέχρι την περιφέρεια στήθους, μέσης και γοφών είναι αρκετά μεγάλη...
 
Πίσω
Μπλουζα