Φιλμογραφία Marilyn Monroe

Οριστε και ενα βιντεο για να κανουμε τη συγκριση:
Β.Β. versus M.M.

 
Πιο ψηλή ή μπεμπε με ωραιότερες αναλογίες πιο όμορφα και χυτά πόδια, φυσικό προσωπο
 
Όσο ομορφότερες και να υπήρξαν ή Μπε μπε, ή Αβα, ή Κλαουντια πάντα θα ανταγωνίζονται μία εικόνα που δεν την άγγιξε ποτέ ο χρονος και ή φθορα, αυτή είναι ή αληθεια!
 

Συνημμένα

  • IMG_20191219_134310.png
    IMG_20191219_134310.png
    604,9 KB · Προβολές: 0
  • IMG_20191219_134030.png
    IMG_20191219_134030.png
    700,4 KB · Προβολές: 1
  • IMG_20191219_134125.png
    IMG_20191219_134125.png
    758,4 KB · Προβολές: 1
Γιατί ή Μαιρυλιν έγινε μύθος ; fulci , ( σου απαντώ εδώ)σίγουρα δεν ήταν ομορφότερη από την Μπαρντο ή την Γκρεις Κελί. Αν στην Μπαρντο πετύχαινε ή απόπειρα που έκανε στα 25 - 26 ( ευτυχώς που δεν πέτυχε) τότε θα έκοβε αυτή πρωτη το νήμα και θα γινότανε το νούμερο 1 σεξ συμπολ στον κοσμο( να λείπει τέτοιο πράγμα).
Στις γυναικες μετράει πολύ ή τελευταία εικόνα ότι και να λέμε , άλλο ο άνδρας! Και ο Ντην γιατί έμεινε αθάνατος με μόλις τρεις ταινίες; Πέθανε νέος και ωραιος.Πάντα όλες οι μεγαλες σταρ θα αναμετριουνται με την σέξι , νεανική, ευθραστη εικόνα της Μαιρυλιν και πάντα ή Μαιρυλιν θα κερδίζει δικαίως ή αδικως.
Είχε επίσης μία δραματική ιστορία από πίσω της και έναν " περίεργο θάνατο". Αναμετριουνται και με την ιστορία της λοιπόν .
Σίγουρα υπάρχουν πολλές πριγκίπισσες όμως ή Νταιανα έμεινε γιατί πεθανε και αυτή πολύ νέα. Σε καλυψα;
Φίλη αριαδνη δεν με κάλυψες.Νομίζω πως δεν έχω γίνει κατανοητός.
Δεν έγινε "μύθος" μετά θάνατον η Μονρόε.
ΗΤΑΝ μύθος εν ζωή..Κι η απορία μου είναι αυτή: Γιατί να είναι μύθος η συγκεκριμένη?..Γιατί να είναι το νούμερο 1 sex symbol η Μέρλιν,όταν υπήρχαν πολύ πιο ωραίες τότε?..Γιατί να είναι αυτή και όχι η Μάνσφιλντ π.χ. Η οποία είχε και αυτή τραγική κατάληξη..
Δεν γίνεσαι το top sex symbol,επειδή έχεις τραγική κατάληξη.Ούτε επειδή είχες μια "δραματική ιστορία".
Μα οι περισσότερες, έχουν πίσω τους μια "δραματική ιστορία"..Δεν έγινε top π.χ. η Σαρλίζ Θερόν επειδή είχε μια "δραματική ιστορία" πίσω της..Ούτε η Νταϊάνα έγινε ΔΙΑΣΗΜΗ πριγκίπισσα,επειδή πέθανε νέα..Η Νταιάνα ήταν η " πριγκίπισσα του Λαού"..Ήταν η πιο αναγνωρισμένη σ'όλο τον κόσμο από το γάμος της,από την δράση της,από τη ΖΩΗ της!..Δεν έμεινε στο μυαλό μας,ούτε έγινε μύθος επειδή είχε την τραγική κατάληξη που είχε.
Πιστεύω να έγινα κατανοητός τώρα..Ας αφήσουμε λοιπόν τα περί "μετα θανάτου" αναγνώσματα. Και το ερώτημα είνα αυτό:
Γιατί η Μονρόε ήταν το top sex symbol εκείνων των χρόνων?..Όταν ζούσε δηλαδή.
Με άλλα λόγια,αυτό που ήθελα εξαρχής να γράψω,η γνώμη μου και απάντηση για το top sex symbol, είναι: Σιγά τα ωά".
Το ΄χα γράψει από την αρχή!..Η Μέριλιν Μονρόε, ήταν το πιο ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ sex symbol στην ιστορία του κινηματογράφου.
 
Κοίτα γκουκλαρισα γιατί ή Μαιρυλιν είναι τόσο σημαντική και διαβάζω τα εξής: διότι μία φτωχή, ορφανη , κακοποιημένη κοπέλα από ανάδοχες οικογένειες κατάφερε και άγγιξε το αμερικανικό ονειρο. Δε το ήξερα πως και εν ζωή ήτανε μύθος , νόμιζα πως μετά θάνατον με όλα τα συνεπακόλουθα έγινε ντόρος γύρω από το άτομο της. Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω από εκεί και πέρα. Εδώ δεν μπορούμε να δούμε τι χρώμα ματιών είχε μπλε, πράσινα ή καστανα
 
Όσο ομορφότερες και να υπήρξαν ή Μπε μπε, ή Αβα, ή Κλαουντια πάντα θα ανταγωνίζονται μία εικόνα που δεν την άγγιξε ποτέ ο χρονος και ή φθορα, αυτή είναι ή αληθεια!
Μα έγραψα κάποια παραδείγματα περί "γηρατειών" και "νιάτων"..Ειδικά το παράδειγμα για την "Μαίρη Χρονοπούλου" είναι χαρακτηριστικό.
Όταν διαβάζουμε αυτά τα ονόματα, δεν μας έρχεται αυτή η εικόνα στο μυαλό.Δεν έχουμε "φωτογραφίσει" στο μυαλό μας οποιαδήποτε διασημότητα,την εικόνα που έχει όταν είναι ηλικιωμένη.
Αυτό που μας έρχεται στο μυαλό είναι όλες οι εικόνες του ΤΟΤΕ..
Τουλάχιστον εγώ έτσι σκέφτομαι..Αν μου γράψεις "Μπριζιτ Μπαρντό",δεν θα σκεφτώ τις φωτό που βγάζει τα τελευταία χρόνια.Το πρώτο πράγμα που μου ΄ρχεται στο μυαλό είναι οι υπέροχες φωτό που ανεβάζετε όλοι εσείς είτε από ταινίες της είτε από συνεντεύξεις της στα τότε περιοδικά.
Ούτε κατά διάνοια δεν μου ΄ρχεται στο μυαλό μου η φωτό με την ηλικιωμένη εικόνα της Β.Β. που πόσταρες δίπλα στην Μέριλιν..
Και όχι μόνο γι'αυτήν.Αλλά για κάθε μία από τις διάσημες που έφτασαν σε μια πιο μεγάλη ηλικία..
Και βέβαια οι εικόνες που θα έπρεπε να συγκρίνεις,είναι η εικόνα της 25άρας ή 30άρας Μέριλιν με την 25άρα ή 30άρα Μπριζίτ..Και της κάθε Μπριζίτ..Και νομίζω δεν τίθεται καν θέμα προτίμησης.
Δεν ήμουν,ούτε είμαι της γνώμης πως η Μέριλιν ήταν ωραία (έτσι όπως την παρουσίαζαν τέλος πάντων).Και όχι μόνο αυτό,αλλά θα προτιμούσα την 35άρα Μπελούτσι,την 40άρα Μπαρντό ή την 45άρα Σαρλίζ Θερόν από την 25άρα Μονρόε..(προσωπική άποψη φυσικά).
 
Καλα, δε σημαινει απαραιτητως πως οποιος ηθοποιος πεθαινει νεος, θα γινει αυτοματα και σουπερ σταρ. Απλως αυτο ειναι κατι που βοηθα πολυ τη μετεπειτα φημη του.
Σχετικα με τη Μαιριλυν, ναι, ηταν αστερι πρωτου μεγεθους και οσο ζουσε. Ηταν η ομορφια της, ηταν το ταλεντο της, ηταν οι καταλληλες γνωριμιες που ισως ειχε; Ο καθενας κρινει συμφωνα με τα δικα του δεδομενα.
Γεγονος αναμφισβητητο ειναι πως ειχε εξαιρετικες δημοσιες σχεσεις (πολυ καλο πλασαρισμα, επι το λαϊκοτερον) και καταφερε να περασει στη συνειδηση του κοσμου σαν φαινομενο, ασχετως που πολλοι πιστευουμε οτι δεν το αξιζε. Το να κανεις πλυση εγκεφαλου στο κοινο σε τετοια ζητηματα (και σε αλλα) ειναι το μονο ευκολο και μια επιστημη που η Αμερικη την κατεχει στην εντελεια εδω και παρα - παρα πολλα χρονια.
 
Καλα, δε σημαινει απαραιτητως πως οποιος ηθοποιος πεθαινει νεος, θα γινει αυτοματα και σουπερ σταρ. Απλως αυτο ειναι κατι που βοηθα πολυ τη μετεπειτα φημη του.
Σχετικα με τη Μαιριλυν, ναι, ηταν αστερι πρωτου μεγεθους και οσο ζουσε. Ηταν η ομορφια της, ηταν το ταλεντο της, ηταν οι καταλληλες γνωριμιες που ισως ειχε; Ο καθενας κρινει συμφωνα με τα δικα του δεδομενα.
Γεγονος αναμφισβητητο ειναι πως ειχε εξαιρετικες δημοσιες σχεσεις (πολυ καλο πλασαρισμα, επι το λαϊκοτερον) και καταφερε να περασει στη συνειδηση του κοσμου σαν φαινομενο, ασχετως που πολλοι πιστευουμε οτι δεν το αξιζε. Το να κανεις πλυση εγκεφαλου στο κοινο σε τετοια ζητηματα (και σε αλλα) ειναι το μονο ευκολο και μια επιστημη που οι Αμερικη την κατεχει στηνεντελεια εδω και παρα - παρα πολλα χρονια.
Συμφωνώ bambi..Δεν θα ήταν υπερβολή να σου πω, πως περισσότερο μου 'χει μείνει η εικόνα της Μονρόε να λέει το "Happy birthday" στον Κένεντι παρά οι ρόλοι της και οι ερμηνείες της.
 
Ότι βοηθά , βοηθά όταν πεθαίνεις πολύ νέος και όμορφος πχ.Χιθ Λετζερ ε δεν θα γινότανε τόσο μεγάλος ντόρος αν ζούσε μέχρι τα 60 του ή ο Ριβ Φοίνιξ που πάλι γράφτηκαν τόσα και τόσα όταν τον βρήκανε νεκρό.
Ουτε καν ο Τζειμς Ντην θα χε γίνει τόσο θρύλος αν ζούσε μέχρι τα 70 του. Τώρα εγώ μικρή μαγευτικά από την Μονροε γιατί ακριβώς ήταν αυτή ή σταχτοπούτα που μεταμορφώνεται σε όμορφη κυρια. Γνωρίζοντας και την θλιβερή ιστορία της από πίσω την αγαπησα
 
Συμφωνώ bambi..Δεν θα ήταν υπερβολή να σου πω, πως περισσότερο μου 'χει μείνει η εικόνα της Μονρόε να λέει το "Happy birthday" στον Κένεντι παρά οι ρόλοι της και οι ερμηνείες της.
Ναι, γιατι εκει εκανε την καλυτερη ερμηνεια της ζωης της μονο που αντι να παρει το Οσκαρ πηρε εισιτηριο για τον αλλο κοσμο.
 
Καλά μπαμπι το εισιτήριο για τον άλλον κόσμο το χε πάρει χρόνια πριν , έπεφτε αναίσθητη από το αλκοόλ και τα χαπακια στα διάφορα πάρτυ που πήγαινε που σηκωτη την πήγαιναν σπίτι της! Δεν ήταν ή πρώτη ούτε ή δεύτερη φορά που την είχανε βρει αναίσθητη. Ίσως μόνο ο Ντι ματζιο να την αγάπησε αληθινά και να την έσωζε από τον δρόμο που χε πάρει.

Μα έγραψα κάποια παραδείγματα περί "γηρατειών" και "νιάτων"..Ειδικά το παράδειγμα για την "Μαίρη Χρονοπούλου" είναι χαρακτηριστικό.
Όταν διαβάζουμε αυτά τα ονόματα, δεν μας έρχεται αυτή η εικόνα στο μυαλό.Δεν έχουμε "φωτογραφίσει" στο μυαλό μας οποιαδήποτε διασημότητα,την εικόνα που έχει όταν είναι ηλικιωμένη.
Αυτό που μας έρχεται στο μυαλό είναι όλες οι εικόνες του ΤΟΤΕ..
Τουλάχιστον εγώ έτσι σκέφτομαι..Αν μου γράψεις "Μπριζιτ Μπαρντό",δεν θα σκεφτώ τις φωτό που βγάζει τα τελευταία χρόνια.Το πρώτο πράγμα που μου ΄ρχεται στο μυαλό είναι οι υπέροχες φωτό που ανεβάζετε όλοι εσείς είτε από ταινίες της είτε από συνεντεύξεις της στα τότε περιοδικά.
Ούτε κατά διάνοια δεν μου ΄ρχεται στο μυαλό μου η φωτό με την ηλικιωμένη εικόνα της Β.Β. που πόσταρες δίπλα στην Μέριλιν..
Και όχι μόνο γι'αυτήν.Αλλά για κάθε μία από τις διάσημες που έφτασαν σε μια πιο μεγάλη ηλικία..
Και βέβαια οι εικόνες που θα έπρεπε να συγκρίνεις,είναι η εικόνα της 25άρας ή 30άρας Μέριλιν με την 25άρα ή 30άρα Μπριζίτ..Και της κάθε Μπριζίτ..Και νομίζω δεν τίθεται καν θέμα προτίμησης.
Δεν ήμουν,ούτε είμαι της γνώμης πως η Μέριλιν ήταν ωραία (έτσι όπως την παρουσίαζαν τέλος πάντων).Και όχι μόνο αυτό,αλλά θα προτιμούσα την 35άρα Μπελούτσι,την 40άρα Μπαρντό ή την 45άρα Σαρλίζ Θερόν από την 25άρα Μονρόε..(προσωπική άποψη φυσικά).
Eχει μεγάλη σχέση και ο θάνατος ενός καλλιτέχνη και ή εικόνα την στιγμή που φεύγει fulci!aΟ Παυλος Σιδηροπουλο δεν θα ήταν το είδωλο που εγινε μετά τον θάνατό του αν ζούσε σημερα. Φιλάνθρωπες ήταν επισης πολλές πριγκίπισσες οπως ή πριγκήπισσα Αλικη πεθερά της σημερινής βασίλισσας, έγινε είδωλο δεν νομιζω, στα νιάτα της λένε πως υπήρξε καλλονη όμως εμείς έχουμε την τελευταία εικόνα της ως μιας γυναίκας με μοναχικό βίο. Όταν ο Κομπειν αυτοκτόνησε ήταν για μέρες διεθνές θέμα και αυτόματα έγινε θρύλος με ντοκυμαντέρ και βιογραφιες. Ο Μπουι πέθανε , λίγο έμεινε ο θανατος του στην επικαιρότητα , δεν λέει κάτι αυτό;
 
Eχει μεγάλη σχέση και ο θάνατος ενός καλλιτέχνη και ή εικόνα την στιγμή που φεύγει fulci!aΟ Παυλος Σιδηροπουλο δεν θα ήταν το είδωλο που εγινε μετά τον θάνατό του αν ζούσε σημερα. Φιλάνθρωπες ήταν επισης πολλές πριγκίπισσες οπως ή πριγκήπισσα Αλικη πεθερά της σημερινής βασίλισσας, έγινε είδωλο δεν νομιζω, στα νιάτα της λένε πως υπήρξε καλλονη όμως εμείς έχουμε την τελευταία εικόνα της ως μιας γυναίκας με μοναχικό βίο. Όταν ο Κομπειν αυτοκτόνησε ήταν για μέρες διεθνές θέμα και αυτόματα έγινε θρύλος με ντοκυμαντέρ και βιογραφιες. Ο Μπουι πέθανε , λίγο έμεινε ο θανατος του στην επικαιρότητα , δεν λέει κάτι αυτό;
Δεν νομίζω πως ο Σιδηρόπουλος έγινε κάτι παραπάνω από αυτό που ήταν εν ζωή..Είχε μια πορεία,είχε τη δική του μουσική,το συγκεκριμένο είδος μουσικής, με τους δικούς του φανς,το δικό του κοινό.Προσωπικά εμένα δεν μου άρεσε η μουσική του,ούτε ποτέ τον άκουγα στα χρόνια μετά τον θάνατο του.Δεν ήταν "μύθος" για όλους.Ναι,για το κοινό του ήταν.Αλλά όχι για όλους..
Εγώ δεν μίλησα για τις φιλανθρωπίες που κάνουν κάποιοι.Όλοι όσοι έχουν λεφτά,κάνουν και φιλανθρωπίες.Σχεδόν όλοι.Παρατήρησε τις μέρες που έρχονται,να δεις πως όλοι θέλουν κάπως να προβάλλουν το έργο τους.Για τους δικούς τους λόγους.Από θέματα φοροαπαλλαγών και διάφορων άλλων επαγγελματικών στόχων μέχρι και από την "καλή τους την καρδιά",έτσι,χωρίς ανταλλάγματα.Δεν σημαίνει πως αυτά τα άτομα είναι και "μύθοι"..ή αν πεθάνουν γίνονται "μύθοι".
Και δεν μπορώ να καταλάβω,πώς συνδέθηκε αυτά που συζητάμε τώρα,με την απορία μου "γιατί η Μέριλιν Μονρόε θεωρούταν μύθος",στον κόσμο του κινηματογράφου,στον κόσμο των αστεριών..Γιατί είχε αυτή την απήχηση?..Γιατί άφησε αυτή, αυτό το στίγμα του top sex symbol,ενώ θα μπορούσε να είναι η Τζέιν Μάνσφιλντ π.χ. ,όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο σχόλιο..ή κάποιες άλλες.
Από την αρχή είχα αναφέρει,και έτσι ξεκίνησε όλη αυτή η συζήτηση,πως για μένα,η καθαρά προσωπική μου άποψη,είναι ότι ήταν ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ όσο αναφορά αυτήν την υπερπροβολή που είχε..Στα μάτια μου φυσικά,γιατί την εξωτερική εμφάνιση κρίνουμε και ίσως την υποκριτική της ικανότητα,δεν μου φαινόταν πως άξιζε αυτός ο ντόρος που γινόταν για το όνομα της.Ήταν όλα σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΌ βαθμό..Σίγουρα ήταν δικαιολογημένο να της αποδίδονται αρκετοί χαρακτηρισμοί,όπως "όμορφη",ή "σεξ symbol" αλλά ΟΧΙ το νούμερο 1..Ήταν υπερβολή!..
 
Για να τα συνοψίσουμε:
Ή Μαιρυλιν έγινε θρύλος γιατί
1. Εκρυβε ένα δράμα από πίσω της, ήταν ένα φτωχό παιδί που αγκάλιασε το " αμερικανικό ονειρο" κάτι που στην Αμερικη πουλάει.
2. Πέθανε πολύ νέα , όμορφη στο απόγειο της δόξας της
3. Ο θάνατος της είχε πολύ συνομοσιολογια μεσα και βγήκαν πολλές θεωρίες και πολλά βιβλία γραφτηκανε
4. Είχε εξαιρετικό προμοτιον όπως τα λέει ή μπαμπι ακριβώς και καλές δημόσιες σχεσεις
5. Υπήρξε ερωμένη του Κενεντι
6. Παντρεύτηκε τον Ντι ματζιο που ήτανε εθνικός ήρωας για τους Αμερικανούς
7.Παντρευτηκε τον Μιλλερ , διανοούμενο και πρόσωπο αμφιλεγόμενο της εποχης
8. Είχε ισχυρούς φίλους όπως ο Φρανκ Σινατρα.
 
Μωρέ και BB αγαπάμε και MM αγαπάμε!!! :love::love::love:

Τέτοιες γυναίκες δεν ξαναβγαινουν!!!
 
IMG_20191226_172703.pngτο πραγματικό πρόσωπο της Μονροε προ πλαστικων και φαίνεται γαλανοματα
 

Συνημμένα

  • IMG_20191226_172642.png
    IMG_20191226_172642.png
    952,4 KB · Προβολές: 5
  • IMG_20191226_172629.png
    IMG_20191226_172629.png
    983,6 KB · Προβολές: 4
Σημερα, αν ζουσε, θα ηταν καπως ετσι. Αντε μετα να γινεις Μυθος....

1577384937742.png
 
Εγώ τα λέω αλλά ο fulci δεν με πιστεύει! Μου λέει συγκρινε την μπεμπε με την Μαιρυλιν ή την Αβα στα 25 , μπορεί να ητανε ωραιότερες της μονροε όμως ή ομορφιά τους παρηλθε, ή Μαιρυλιν όμως θα ναι πάντα ή Μαιρυλιν, ωραία και σέξυ! Βέβαια να σου λείπει αν είναι να σαι είδωλο να περάσεις μία τέτοια τραγωδια, να λειπει...
Γιατί όταν πέθανε ή ταιλορ το περάσανε πολύ γρήγορα και δεν επεμειναν, διότι πέθανε μεγάλη από φυσικά αίτια. Τον ίδιο ντόρο θα κάνε αν πέθαινε νέα πάνω στην δοξα της όχι βέβαια.
 
Προβολή συνημμένου 202622το πραγματικό πρόσωπο της Μονροε προ πλαστικων και φαίνεται γαλανοματα

@αριαδνη Είναι πολύ όμορφη στις φωτογραφίες που έχεις βάλει!

Να και δύο Χριστουγεννιατικες φωτογραφίες της MM.

2a324453ffab21c6d8c0b2d6abf6c751--christmas-stockings-vintage-christmas.jpg


Christmas-marilyn-monroe.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι όντως δεν ήταν άσχημη αν έτσι ήτανε πράγματικα ήταν όμορφη και από φυσικού της! Λεπτυνε την μύτη της και το πιγουνι της λιγο! Καλέ το αβαταρι σου τέλειο!
 
Πίσω
Μπλουζα