Φιλμογραφία Marilyn Monroe

Αν αντιστρεψεις τα δυο τελευταια ψηφια του ετους γεννησεως της, βγαινει το ετος του θανατου της.
 
Όταν η Brigitte Bardot συνάντησε την Marylin Monroe..

 
@Always Somewhere Πολυ ωραιο το αβαταρ με την Τζην Τιρνεϊ. Πρεπει να ειναι απο το Dragonwyck, ετσι δεν ειναι;
 
@Always Somewhere Πολυ ωραιο το αβαταρ με την Τζην Τιρνεϊ. Πρεπει να ειναι απο το Dragonwyck, ετσι δεν ειναι;

Σε ευχαριστώ πολύ Bambi! :)

Ναι, νομίζω πως είναι απο αυτή την ταινία.

p3529_v_v8_aa.jpg


MV5BNWYzZTk2MTgtY2U2Ny00ZmI2LTk2MzgtMDhlY2QwMjg4NmYzXkEyXkFqcGdeQXVyMzk3NTUwOQ@@._V1_.jpg

Είναι χαρακτηριστικα τα μπουκλοτα κοτσίδια της σε αυτή την ταινία! :)

Άλλη μια φοβερή ηθοποιός και πανέμορφη γυναίκα!!! :love:

Με στοιχειώνει η ομορφιά της και με στεναχωρεί η ιστορία της.. :(

Υ. Γ.
Η μνήμη σου και οι γνώση σου σχετικά με τις ταινίες και τους ηθοποιούς εκείνης της εποχής είναι φοβερη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστω, αλλα αυτο συμβαινει γιατι βλεπω τετοιες ταινιες σχεδον αποκλειστικα. Απο 1940 εως 1965 - '66 το πολυ και ως επι το πλειστον ασπρομαυρες που με γοητευουν αφανταστα.
Συμφωνω απολυτα για την ομορφια της Τζην. Προσωπικα μου κοβει την ανασα. Μακαρι να ηταν περισσοτερο τυχερη στη ζωη της αυτη η καλη ηθοποιος.
 
Ο Γουορχολ, ο πατέρας της ποπ αρτ θαύμαζε πολύ την ομορφιά της Τειλορ και ήθελε διακαως να την γνωρίσει και την αποθανατησε!
Όμως περισσότερες φορές ειχε αποφανατισει την Μαιρυλιν γιατί όπως έλεγε ο ίδιος πάγωσε στον χρόνο και ποτέ δεν θα την βλέπαμε στο μελλον άρρωστη, γερασμενη, ανημπορη , ταπεινωμένη χωρίς δόξα και χρημα. Αυτό νομίζω εξηγεί γιατι έγινε και είδωλο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200107_170458.jpg
    IMG_20200107_170458.jpg
    1,5 MB · Προβολές: 2
Ο Γουορχολ, ο πατέρας της ποπ αρτ θαύμαζε πολύ την ομορφιά της Τειλορ και ήθελε διακαως να την γνωρίσει και την αποθανατησε!
Όμως περισσότερες φορές ειχε αποφανατισει την Μαιρυλιν γιατί όπως έλεγε ο ίδιος πάγωσε στον χρόνο και ποτέ δεν θα την βλέπαμε στο μελλον άρρωστη, γερασμενη, ανημπορη , ταπεινωμένη χωρίς δόξα και χρημα. Αυτό νομίζω εξηγεί γιατι έγινε και είδωλο.

Πολλές φορές τυχαίνει και πηγαίνω σε καφέ ή μπαράκια και βλέπω τέτοιους διακοσμητικους (χρωματιστούς) πίνακες με διάσημους ηθοποιούςή τραγουδιστές και χαίρομαι γιατί αυτός ο χρωματισμός είναι το σήμα κατατεθέν του Andy Warhal ο οποίος είναι γνωστός και για κάποιο άλλο λόγο...

Πληροφοριακά για όσους δεν το γνωρίζουν...

O Andy Warhol ότι βλέπουμε με αυτά τα έντονα χρώματα το έχει ζωγραφίσει με τον πιο αγαπημένο home computer όλων των εποχών... Την Θρυλική Amiga απο την γνωστή Commodore! Μάλιστα στην πρώτη παγκόσμια παρουσίαση της Amiga για να δείξει τις δυνατότητες του Θρυλικού υπολογιστή είχε ζωγραφίσει μέσα σε λίγα λεπτά την γνωστή Blondie Debbie Harry!!

Οποτε πέρα απο τους πίνακες του με την MM την Blondie και όλους τους διάσημους έχει φανατικούς και στους υπολογιστές! :)

Περισσότερα εδώ
 
O Γουορχολ τα έλεγε έξω από τα δόντια , την Μαιρυλιν μόνο δεν είχε πιάσει στο στόμα του γιατί δεν έζησε πολύ να δει την φθορά της. Είτε γιατί μετά από κάποιους μήνες που εφτιαξε το πορτραίτο της πέθανε η Μονροε. Ούτε για την Μπε Μπε είπε κάτι κακο.
Ακόμα και για την τειλορ που θαύμαζε και την θεωρούσε πολύ όμορφη ( για την μόνη γυναίκα που είπε κάτι τέτοιο)μετά είπε πως έγινε πολύ χοντρή μεγαλώνοντας. Ήταν ιδιόρρυθμος όπως κάθε καλλιτέχνης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φίλη αριαδνη,καταρχάς καλή χρονιά.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορώ να γίνω κατανοητός.
Η Μέριλιν,δεν έγινε "μύθος" μετά το θάνατος της..Ήταν top,διάσημη,number one,sex symbol (βάλε όποιον χαρακτηρισμό θέλεις) όταν ζούσε!Δεν έγινε επειδή πέθανε νωρίς.ΌΛΟΙ οι χαρακτηρισμοί που της προσάπτουν ίσχυαν και ΠΡΙΝ τον θάνατο της.Δεν τους απέκτησε μετά.Αυτή είναι η ένσταση μου!..Στα μάτια μου (και τα γούστα μου) είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί..Όλοι τους.
Αφορμή για να ξαναγράψω "περί Μονρόε" και να επιχειρηματολογήσω για την κριτική μου (έστω και λίγο), ήταν αυτές οι τελευταίες φωτό που ανέβασες..Είναι από τις λίγες φωτό,που την βλέπω με κλειστό στόμα!..Εν αντιθέσει,με το 90% των φωτογραφιών της,που το ΄χει διάπλατα ανοικτό.
Αυτή ας πούμε,είναι και μία από τις αιτίες που δεν την θεωρώ top sex symbol για παράδειγμα.Εγώ π.χ. θεωρώ σέξι πρόσωπο,ένα "σοβαρό" πρόσωπο.Ένα "θυμωμένο" πρόσωπο.Ένα "άγριο" πρόσωπο.Ένα "αγέλαστο".Υπάρχουν βέβαια και αυτά με το "χαμόγελο".Αλίμονο, αν ένα μικρό χαμόγελο, ένα"πονηρό" χαμόγελο,δεν τα θεωρούσα σέξι!Φυσικά και τα θεωρώ και αυτά "σέξι".
Αλλά δεν θα χαρακτήριζα ΠΟΤΕ σέξι το γέλιο της Μονρόε.Διότι,στο 90% των φωτό της, ΓΕΛΆΕΙ..Ξεκαρδίζεται!..Αυτό δείχνουν όλες οι "γελαστές" φωτογραφίες της.Δεν χαμογελάει..Γελάει,ξεκαρδίζεται..Αυτό εμένα,δεν μου κάνει για σέξι!..Άλλο το "χαμογελώ" και άλλο το "ξεκαρδίζομαι".
Και όταν "ξεκαρδίζεσαι" (όπως απαθανατιζόταν σχεδόν σε όλες τις φωτό της η Μέριλιν), δεν είναι σέξι.Δεν είσαι "sex symbol".Είσαι για να διαφημίζεις οδοντόπαστες και την "ντίσνεϊλαντ" ..Ερωτικός πόθος ή "όνειρο" για κάθε άντρα πάντως,δεν είσαι.
Όσο για τις παραπάνω φωτό που ανάρτησες (αυτές με το κλειστό στόμα), πιο πολύ σε εμπνέει να της κάνεις δώρο στα γενέθλια της μια Barbie (η μια Bibi bo).Και σε καμία περίπτωση να την δεις σαν σέξι,ή ερωτικά τέλος πάντων.
υγ: για το "γήρας" τα ΄χω γράψει πιο πάνω,δεν θα τα επαναλάβω!..Μόνο αυτό: "Δεν σε απομυθοποιούν" τα γηρατειά.Όσο και να γεράσουν και να αλλάξουν όλα αυτά τα " όμορφα και σέξι διάσημα πρόσωπα" που έχουμε δει (και θα βλέπουμε),όταν ακούμε τα ονόματα τους,πάντα στο μυαλό μας έρχεται η εικόνα που είχαν στα νιάτα τους!Όταν ήταν στο προσκήνιο,στο ζενίθ τους..Τουλάχιστον,έτσι το βλέπω εγώ.
 
Το κασέ της, ήταν πολύ λιγότερο από πολλές άλλες σταρ της εποχής της ακόμα και όταν καθιερώθηκε. Αυτό είναι πραγματικότητα όλες παίρνανε περισσότερα λεφτα με αυτές που συνεργάστηκε , πχ.η μελαχρινή στο " οι ανδρες προτιμούν τις ξανθες"!μετά τον Νιαγαρα άρχισε να ανεβαίνει το κασέ της. Νομίζω πως γι αυτό έγινε και γνωστή, για τον εφηβικό αισθησιασμό της που ήτανε και ολίγον κορίτσι και γυναίκα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200109_160015.png
    IMG_20200109_160015.png
    756,3 KB · Προβολές: 4
Το κασέ της, ήταν πολύ λιγότερο από πολλές άλλες σταρ της εποχής της ακόμα και όταν καθιερώθηκε. Αυτό είναι πραγματικότητα όλες παίρνανε περισσότερα λεφτα με αυτές που συνεργάστηκε , πχ.η μελαχρινή στο " οι ανδρες προτιμούν τις ξανθες"!μετά τον Νιαγαρα άρχισε να ανεβαίνει το κασέ της. Νομίζω πως γι αυτό έγινε και γνωστή, για τον εφηβικό αισθησιασμό της που ήτανε και ολίγον κορίτσι και γυναίκα.
Φίλη αριάδνη..Βάλε και καμιά άλλη φωτό της..
Είπαμε: Βαρέθηκα να την βλέπω να ποζάρει λες και διαφημίζει οδοντόπαστα..
 
@Fulci Αν μιλάς για τις δύο τελευταίες φωτογραφίες που έχουν την MM τα Χριστούγεννα τις ανέβασα εγώ.

Λίγο απότομα μας τα λες. Για πες τι φωτογραφίες θες να ανεβάζουμε;
 
Ναι βρε fulci τι να κάνουμε τώρα είναι και μακαριτισσα να την σηκώσουμε από τον τάφο να ποζάρει σεξι. Μία χαρά είναι ή γυναίκα τώρα τι σε χαλάει εσύ το ξερεις
 
@Fulci Αν μιλάς για τις δύο τελευταίες φωτογραφίες που έχουν την MM τα Χριστούγεννα τις ανέβασα εγώ.

Λίγο απότομα μας τα λες. Για πες τι φωτογραφίες θες να ανεβάζουμε;
Δεν έγραψα γι αυτές.Το διευκρινίζω μες στις παρενθέσεις,για το ποιες εννοούσα: "αυτές το στόμα κλειστό".
Το "απότομα",δεν το κατάλαβα..Έγραψα κάτι στην αριαδνη,αιτιολόγησα γιατί δεν την βλέπω και τόσο "sex symbol", και αμέσως η φίλη αριάδνη ανέβασε μια φωτογραφία της Μέριλιν,ακριβώς με τα ίδια χαρακτηριστικά που ανάλυσα στο προηγούμενο σχόλιο,δηλαδή αυτά που με κάνουν να μην τη βλέπω "λάγνα" αλλά ότι πρέπει να προσέχω και να βουρτσίζω τα δόντια μου κάθε βράδυ για να έχω την δική της οδοντοστοιχία.
Αυτά..

Ναι βρε fulci τι να κάνουμε τώρα είναι και μακαριτισσα να την σηκώσουμε από τον τάφο να ποζάρει σεξι. Μία χαρά είναι ή γυναίκα τώρα τι σε χαλάει εσύ το ξερεις
Βρε καρδούλα μου..Τι να με χαλάει.Την γνώμη μου γράφω..Δεν ήταν επίθεση..Παράκληση έκανα.
 
Κοίτα fulci για αυτές τις φωτό έγινε διάσημη ή Μαιρυλιν για τον παιδικό της αισθησιασμό! Καλώς ή κακώς εμείς δεν το επιλεξαμε, έγινε! Τώρα τι να γίνει; Αν δεν σου αρέσει δικαίωμα σου
 
Κοίτα fulci για αυτές τις φωτό έγινε διάσημη ή Μαιρυλιν για τον παιδικό της αισθησιασμό! Καλώς ή κακώς εμείς δεν το επιλεξαμε, έγινε! Τώρα τι να γίνει; Αν δεν σου αρέσει δικαίωμα σου
οκ,οκ..Πάω πάσο.
 
Fulci δεν σου επιτίθεμαι μην το πάρεις έτσι, ουδόλως δεν με νοιάζει αν ή τειλορ ήταν μεγαλύτερο σεξ συμπολ από την Μονροε, ή Αβα ήταν αν θες και πιο όμορφη απλά παιδι εγώ μεγάλωσα με την φιγούρα της και τις ταινιες της και αποτελεί όμορφη παιδική ανάμνηση. Ήταν δεν ήταν το μεγαλύτερο σεξ συμπολ όλων των εποχών δεν με νοιάζει. Εμένα σαν παιδί με έκανε να ξεχνιεμαι, αυτά. Όσο για το αν ήταν μύθος εν ζωή ξέρω πως δεν αμοιβοτανε τοσο καλά όσο η Τειλορ και αλλες
 
Τελευταία επεξεργασία:
IMG_20200110_234831.png
Και όμως δεν είναι ή ...μονροε! Ποια είναι; Μπορεί κανείς να το βρει
 
Πίσω
Μπλουζα