Φρουτοπία (1985)

Εμενα μου φαινοταν ζεστη και συμπαθητικη η φωνη του! Κωστας Κροκος λεγοταν και εχω χρονια να τον ακουσω!!
 
Παιδιά γειά σας. :wave: Δεν το πίστευα όταν βρήκα αυτό το site. Έψαχνα κάτι για το Νταρτακάν και τσουπ! να'μαι.

Όσο για τη Φρουτοπία, που λατρεύω, υπάρχει και σε dvd πουθενά; Γιατί στην ΕΡΤ δεν την έχω πετύχει.
 
SMIRE είπε:
Όσο για τη Φρουτοπία, που λατρεύω, υπάρχει και σε dvd πουθενά; Γιατί στην ΕΡΤ δεν την έχω πετύχει.
Όχι,η EΡΤ δεν την έχει κυκλοφορήσει σε DVD.

(το περίεργο θα ήταν να το είχε κάνει,εδώ που τα λέμε,με τον ύπνο που έχουν οι υπέυθυνοί της !! :p )

Κάνε λίγο υπομονή πάντως,συνήθως προς καλοκαίρι μεριά την ξαναπροβάλλει τα πρωϊνά...
 
Τέλεια είδα όλα τα επεισόδια για μια σειρά που αγνοούσα την ύπαρξή της!!!!!!!!!!!Τρομερά εκπαιδευτική σειρά,όχι σαν τα σημερινά βίαια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είπε:
Παρακάτω σας παραθέτω όλους τους τίτλους των επεισοδίων της αγαπημένης αυτής σειράς:
01. Ο χαμένος μανάβης

02. Οι τρεις συνωμότες

03. Το τρομερό φρουκτήνος

04. Τα σκληρά καρύδια

05. Το μυστικό μονοπάτι

06. Η ιπτάμενη σκάφη

07. Ο συναχωμένος τενόρος

08. Ο ζόρικος δεσμοφύλακας

09. Ο μανάβης και η σοπράνο

10. Η επιδρομή των καραβίδων

11. Η απαγωγή της Μαρουλίτας

12. Το κλεμμένο ξυπνητήρι

13. Η τελική αναμέτρηση

14. Τα σπάνια καρεκλοπόδαρα

15. Το πικραμύγδαλο και η γλυκοπατάτα

16. Ο παππούς του κουρέα

17. Ένα βαρέλι χωρίς βαρίδια

18. Η ιπτάμενη σβούρα

19. Ο θανάσιμος κίνδυνος

20. Ο οφθαλμαπατεώνας

21. Τα κολοκύθια με τα τούμπανα

22. Το μουστάκι του Θάνου

23. Ο κυνηγός ταλέντων

24. Η σκιά του προδότη

25. Η δαχτυλήθρα με το δηλητήριο

26. Η σκόνη του φτερνίσματος

27. Οι δύο μασκοφόροι

28. Το σάντουιτς του τρόμου

29. Οι Κένταυροι του Κρόνου

30. Ήταν όλοι τους μανάβηδες

31. Το κουτάλι της γαβάθας

32. Ο άσος των μεταμφιέσεων

33. Ο τρίτος χρησμός

Για την...ιστορική αλήθεια του πράγματος,να πούμε ότι υπήρχαν 13 ακόμη επεισόδια,δηλαδή 46 στο σύνολο...
 
Προς όλους τους fans της Φρουτοπίας:

Έχει γίνει μια προσπάθεια καταγραφής κάποιων στοιχείων για την Φρουτοπία στη RetroDB. Παρακαλώ πολύ τους "ειδικούς" να ρίξουν μια ματιά στο link και να βοηθήσουν με σχόλια εδώ ώστε να κάνουμε το συγκεκριμένο λήμμα στη RetroDB πληρέστερο.

Επίσης, έγινε αναζήτηση στο site του Ψηφιακού Αρχείου της ΕΡΤ, προκειμένου να καταγραφεί ο ακριβής αριθμός επεισοδίων και οι τίτλοι τους. Επειδή μας... προκύπτουν ένα περισσότερα τα επεισόδια, θέλουμε τη βοήθειά σας για να το διορθώσουμε:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Φρουτοπία
 
At your service φίλε bernard.c!

Λοιπόν,τα επεισόδια δε σας βγαίνουν ένα περισσότερα,αλλά....ένα λιγότερα! 8)

Εξηγούμαι:Υπήρχε η πεποίθηση ότι τα επεισόδια της "Φρουτοπίας" ήταν 46,όπως ακριβώς έλεγα κι εγώ στο παραπάνω post 9 μήνες πριν.

ΟΜΩΣ τα δύο τελευταία επεισόδια της 3ης σεζόν ήταν σχεδόν...χαμένα,μ' αποτέλεσμα με το που καταγράφηκαν από το ψηφιακό αρχείο της EΡΤ,ο αριθμός των επεισοδίων στο σύνολο να φτάνει τα 48!

Πού είναι το λάθος λοιπόν;

Στη 2η σεζόν,το 2x10 επεισόδιο είναι άλλο κι έχει τίτλο "Εκβιασμός" (επιβεβαιώνω την ύπαρξή του,μια και το έχω) οπότε και τα μετέπειτα φυσικά αλλάζουν σε 2x11,2x12 και 2x13. :)

Ελπίζω να βοήθησα! :)
 
manos426f είπε:
At your service φίλε bernard.c!Λοιπόν,τα επεισόδια δε σας βγαίνουν ένα περισσότερα,αλλά....ένα λιγότερα! 8)

Εξηγούμαι:Υπήρχε η πεποίθηση ότι τα επεισόδια της "Φρουτοπίας" ήταν 46,όπως ακριβώς έλεγα κι εγώ στο παραπάνω post 9 μήνες πριν.

ΟΜΩΣ τα δύο τελευταία επεισόδια της 3ης σεζόν ήταν σχεδόν...χαμένα,μ' αποτέλεσμα με το που καταγράφηκαν από το ψηφιακό αρχείο της EΡΤ,ο αριθμός των επεισοδίων στο σύνολο να φτάνει τα 48!

Πού είναι το λάθος λοιπόν;

Στη 2η σεζόν,το 2x10 επεισόδιο είναι άλλο κι έχει τίτλο "Εκβιασμός" (επιβεβαιώνω την ύπαρξή του,μια και το έχω) οπότε και τα μετέπειτα φυσικά αλλάζουν σε 2x11,2x12 και 2x13. :)

Ελπίζω να βοήθησα! :)
Όχι απλά βοήθησες manos426f, αλλά μου έλυσες μια απορία που διαφορετικά θα με "βασάνιζε" καιρό! Σε ευχαριστώ πολύ λοιπόν, εκ μέρους όλων των fans της Φρουτοπίας! Η αλλαγή έχει ήδη γίνει και στη RetroDB!

Για να είμαι ειλικρινής, "ανέμενα" ότι μάλλον εσύ θα μας επεσήμανες το πού βρισκόταν το πρόβλημα στην αρίθμηση των επεισοδίων, λόγω του ότι έχεις γράψει αρκετά posts στο thread αυτό, οπότε πρέπει να την αγαπάς την σειρά και να ξέρεις κάποια πράγματα. Μήπως ξέρεις να μας ενημερώσεις και για τους τίτλους των επεισοδίων του Α' κύκλου, διότι "κυκλοφορούν" (όπως φαίνεται και σήμερα στη RetroDB) δύο διαφορετικές εκδοχές...
 
Φίλε bernard.c,μπορώ να σου πω ότι εγώ γνωρίζω πως οι αρχικές ονομασίες των επεισοδίων της 1ης σεζόν είναι η δεύτερη έκαστου επεισοδίου,όπως έχουν γραφεί αυτή τη στιγμή στη RetroDB. :)

Επειδή όμως -αν δε κάνω λάθος- τα επεισόδια γράφανε τον τίτλο τους -τουλάχιστον αυτά της 2ης σεζόν σίγουρα το κάνανε- θα τα τσεκάρω και θα επανέλθω! ;)
 
manos426f είπε:
Επειδή όμως -αν δε κάνω λάθος- τα επεισόδια γράφανε τον τίτλο τους -τουλάχιστον αυτά της 2ης σεζόν σίγουρα το κάνανε- θα τα τσεκάρω και θα επανέλθω! ;)
Έλεγξα κι εγώ τα επεισόδια της Φρουτοπίας στο site του Ψηφιακού Αρχείου της ΕΡΤ και έτσι κατέληξα στις ονομασίες και στον αριθμό των επεισοδίων του Β' και Γ' κύκλου (η ονομασία δηλαδή αναφέρεται στο ξεκίνημα του επεισοδίου). Στα επεισόδια της πρώτης όμως σεζόν δεν έχει τίτλο στο ξεκίνημα του καθενός από αυτά... :( Για αυτό και αποφάσισα να απευθυνθώ στους ειδικούς... ;)

manos426f είπε:
Φίλε bernard.c,μπορώ να σου πω ότι εγώ γνωρίζω πως οι αρχικές ονομασίες των επεισοδίων της 1ης σεζόν είναι η δεύτερη έκαστου επεισοδίου,όπως έχουν γραφεί αυτή τη στιγμή στη RetroDB. :)
Εδώ είναι το πρόβλημά μου - η πηγή των δεύτερων τίτλων του κάθε επεισοδίου στη RetroDB δεν ήταν αξιόπιστη από το 18ο επεισόδιο και πέρα (μέχρι και το 48ο - δηλαδή Β' και Γ' κύκλος).

... είπε:
Παρακάτω σας παραθέτω όλους τους τίτλους των επεισοδίων της αγαπημένης αυτής σειράς:01. Ο χαμένος μανάβης

02. Οι τρεις συνωμότες

03. Το τρομερό φρουκτήνος

...

18. Η ιπτάμενη σβούρα - ΛΑΘΟΣ

19. Ο θανάσιμος κίνδυνος - ΛΑΘΟΣ

20. Ο οφθαλμαπατεώνας - ΛΑΘΟΣ

...

33. Ο τρίτος χρησμός - ΛΑΘΟΣ
Επομένως, θα έπρεπε να θεωρήσω ότι τους τίτλους των επεισοδίων της Α' σεζόν τους έχει καταχωρημένους σωστά...?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι,οι δεύτεροι τίτλοι των επεισοδίων της πρώτης σεζόν είναι ΟΚ!

Σίγουρα από 18 επεισόδιο και μετά υπήρχαν λάθη (όπως και στο παραπάνω post του ambu_dare) αλλά η σειρά που έβαλες εσύ είναι επίσης ΟΚ πλέον!
 
Την έχω όλη τη σειρά με κάποια extra επεισόδια (έτσι τα βρήκα).Πολύ καλή...νομίζω ότι είναι 48-50 επεισόδια!Είχε και κάποια extra επεισόδια που τα έδειξε μόνο 1 φορά η ΕΡΤ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Ναι,οι δεύτεροι τίτλοι των επεισοδίων της πρώτης σεζόν είναι ΟΚ!
manos426f, σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση - οι αλλαγές έγιναν! :)
 
bernard.c είπε:
manos426f, σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση - οι αλλαγές έγιναν! :)
Xαίρομαι ιδιαίτερα που βοήθησα ελαχιστότατα στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ έργο που επιτελείται/τε καθημερινά στη RetroDB! :)
 
από τις αγαπημένες μου σειρές , μαζί με τον ιππότη τις ασφάλτου και τον ΑΛΦ τον εξωγήινο! :)
 
Δεν πιστεύω να υπάρχει "retro" άνθρωπος που να μην αγάπησε την Φρουτοπία!
 
Από την Τρίτη 12/10 και κάθε πρωί στις 10.30, η ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ ξανά σε επανάληψη από την ΕΤ1... :)
 
Peter Pan είπε:
Δεν πιστεύω να υπάρχει "retro" άνθρωπος που να μην αγάπησε την Φρουτοπία!
Mόνο εμένα που φαίνονταν, οτι κυλούσε εξοντωτικά αργά :( ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα