Φρουτοπία (1985)

Δε χρειαζεται βεβαια να αναφερουμε γιατι δε την βγαζουν σε dvd.. Θεωρω πως το γνωριζετε.. Επισης ακου να κοπει και να μην ολοκληρωθει.. Αυτα μονο στο "Ελλάντα" γίνονται..
 
ευτυχως εχω ολοκληρωμενη την σειρα οπως ειχε δοθει μαζι με καποια εφημεριδα πριν 3-4 χρονια σε 50 τευχη παντως για παιδικο ηταν πολυ τρομακτικη και η μουσικη και ο αφηγητης ειδικα στον 3ο κυκλο που εμφανιζονταν σαν μαναβηδες ειχα φρικαρει απ την τρομαρα μου ο τριβιζας ειχε πει σε μια συνεντευξη του οτι συζητουσε να ξναβγει η σειρα με καινουργια γυρισματα βρηκα και μαι ενδιαφερουσα συνεντευξη του φαιδων σοφιανου που μιλαει για την σειρα http://www.tralala.gr/monimes-stiles/stiles-synergaton/ta-souxe-toy-ansaser/item/2838-faidon-sofianos
 
Ωραία συνέντευξη Θάνο, μπράβο που την βρήκες.
 
Η φρουτοπια ειχε 45 επεισοδια συν αλλα 3 εξτρα που παιχτηκαν 1 φορα στην τηλεοραση.το τελευταιο επεισοδιο λεγεται ο σκουπιδοντενεκες και οπως ολοι ξερουμε δεν τελειωσε ποτε η φρουτοπια.Τον καιρο που παιζοταν στο Σκαι το ΚΡΑ ειχαν γιννει καποιες συζητησης ωστε να συνεχιζοταν απο εκει που σταματησε και επιτελους να τελειωνε.Δυστηχως ομως δεν τα βρηκαν και δεν προχωρησε το ολο θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θανος είπε:
ευτυχως εχω ολοκληρωμενη την σειρα οπως ειχε δοθει μαζι με καποια εφημεριδα πριν 3-4 χρονια σε 50 τευχη παντως για παιδικο ηταν πολυ τρομακτικη και η μουσικη και ο αφηγητης ειδικα στον 3ο κυκλο που εμφανιζονταν σαν μαναβηδες ειχα φρικαρει απ την τρομαρα μου ο τριβιζας ειχε πει σε μια συνεντευξη του οτι συζητουσε να ξναβγει η σειρα με καινουργια γυρισματα βρηκα και μαι ενδιαφερουσα συνεντευξη του φαιδων σοφιανου που μιλαει για την σειρα http://www.tralala.gr/monimes-stiles/stiles-synergaton/ta-souxe-toy-ansaser/item/2838-faidon-sofianos
Σε αυτη τη συνέντευξη λεει καπου οτι θα έβγαζαν κασσετίνα με dvd της Φρουτοπίας και του κουτιού τα παραμύθια! Αν κρινουμε οτι η συνεντευξη εγινε το 2010 και εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε χωρις να εχει γινει κατι τοτε... ζωη στα μουλάρια μας! Δε πειραζει! Αφηστε να βγάζουν με το κιλό τα dvd με τα Τούρκικα σήριαλ που διαφημίζονται με ιδιαίτερο ζήλο απο τα μεγάλα κανάλια.. εκει φτάσαμε!
 
Καλητερα που δεν εβγαλαν κασετινα για την φρουτοπια.Δεν γεινεται να κυκλοφορει σε DVD μια σειρα που δεν τελειωσ ποτε.Γουσταρω με χιλια φρουτοπια και εχω και γω ολα τα επεισοδια αλλα με την εχει καρφωσει πολυ ασχημα και βλεπω μονο τους δυο πρωτους κυκλους με τον μανωλη τον μαναβη και της λεμονοστιφελ και κομποσταλ.Το τριτο κυκλο δεν τον βλεπω γιατι νευριαζω.Δεν ξερω αν ηταν οικονομικο το θεμα η τι στα κομματια ηταν αλλα επρεπε και ο τριτος κυκλος να τελειωση κανονικα.Μαρεσει που σε μια συνεντευξη ειχαν ρωτησει τον τριβιζα αν σκεφτεσαι για καποιο remake της φρουτοπιας η να την τελειωση επιτελους και ειπε οτι δεν χρειαζεται να τελειωση και δεν χρειαζεται remake.Remake δεν χρειαζεται συμφωνω και γω αλλα οχι ρε φιλε δεν χρειαζεται να τελειωση.φυσικα και χρειαζεται ωστε να ολοκληρωθει και ο τριτος κυκλος που εχει πολυ καλη ιστορια.
 
Πολύ ωραία σειρά και όχι τόσο παιδική θα έλεγα. Ο Πίκος Απίκος μορφή!
 
" λεμοναστιφέν " και " κομποστάλ ", έτσι δεν έλεγαν τις δυο εταιρείες;
 
RIO είπε:
" λεμοναστιφέν " και " κομποστάλ ", έτσι δεν έλεγαν τις δυο εταιρείες;
Eτσι ακριβως της ελεγαν και πραγματικα οπως τα λεω παραπανω για να μην τα ξαναπω και νευριασω ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ που ποτε δεν τελειωσε η φρουτοπια.Γελαει ο κοσμος πραγματικα και τον τριτο κυκλο δεν μπορω να τον δω γιατι τα περνω στο κρανιο πολυ ασχημα.
 
επειδη εχω διαβασει ολα τα τευχη καθως τα μαζευα τοτε που τα εδιναν με τον κοσμο του επενδυτη μπορω να πω οτι ο 3ος κυκλος ειναι φοβερος και ειδικα το τελος ειναι παρα πολυ ωραιο κριμα που δεν το αφησαν να ολοκληρωθει και στην τηλεοραση....
 
Εδώ κι εδώ μία απολαυστική συνέντευξη του Ευγένιου Τριβιζά για το ΤLIFE και φωτογραφίες που ποζάρει μαζί με τις κούκλες της Φρουτοπίας.
 
Καλησπέρα! Αν και βλέπω ότι το thread έχει πεθάνει λίγο, μήπως ξέρει κανείς να μου πει πού μπορώ να βρω τα επεισόδια της Φρουτοπίας?

Διάβασα κιόλας κάπου ότι τα τελευταία επεισόδια που παίχτηκαν δεν υπάρχουν πουθενά... Είναι αλήθεια? (ξέρω ότι δεν τελείωσε ποτέ η σειρά ουσιαστικά, οπότε αναφέρομαι στα τελευταία επεισόδια που όντως γράφτηκαν και γυρίστηκαν.)
 
Μπορεις να την δεις στο επισημο site της ΕΡΤ(πλεον Νεριτ) πχhttp://webtv.nerit.gr/katigories/paidika/04ian2015-froutopia/
 
angel_grig είπε:
Μπορεις να την δεις στο επισημο site της ΕΡΤ(πλεον Νεριτ) πχhttp://webtv.nerit.gr/katigories/paidika/04ian2015-froutopia/
Όπου είναι και νόμιμα :)
 
angel_grig είπε:
Μπορεις να την δεις στο επισημο site της ΕΡΤ(πλεον Νεριτ) πχhttp://webtv.nerit.gr/katigories/paidika/04ian2015-froutopia/
μια χαρα!!

για να τα ξαναθυμηθω που το εβλεπα παλια και σε επαναληψεις αλλα δεν τα ειχα δει ολα τα επεισοδια!!
 
ωραίοι οι τίτλοι έναρξης της σειράς!!!
 
Σήμερα το πρωί πέτυχα την σειρά στο Ν Plus. Ο Πίκος Απίκος μιλούσε με τον διευθυντή του ο οποίος πουλάει τις καρέκλες που έχει καθίσει ο Πίκος λόγω δημοτικότητας του Πίκου και ο τελευταίος δεν έχει πια που να καθίσει. Νομίζω ότι και μόνο η φωνή του Πιατά ως Πίκου Απίκου σε κάνει να γελάς.
 
φωτογραφιες απ το προφιλ(Ivi Sofianou) της Ηβης Σοφιανου

attachment.php
"Από το αρχείο της Οικογένειας Σοφιανού!

ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ: Ηχογράφηση πρόζας στο στούντιο με τους: Παύλο Κοντογιαννίδη, Ντίνα Κώνστα, Δημήτρη Πιατά και Χρήστο Δοξαρά"!

attachment.php


943454_146021482251414_1787169908_n.jpg

11141750_411603115693248_8815085967358083887_n.jpg
 
Πέθανε ο σκιτσογράφος της θρυλικής «Φρουτοπίας», Νίκος Μαρουλάκης

attachment.php





Έφυγε από τη ζωή ο σκιτσογράφος που έδωσε μορφή στον Αιμίλιο το Μήλο, στον Βρασίδα το Κρεμμύδι, στη Μαρουλία το Μαρούλι και σε άλλους αγαπημένους ήρωες της θρυλικής «Φρουτοπίας», Νίκος Μαρουλάκης.

Ο Νίκος Μαρουλάκης γεννήθηκε στον Πειραιά και μεγάλωσε στο Κερατσίνι. Από το 1960 ασχολήθηκε με τη γελοιογραφία.

Γελοιογραφίες του δημοσιεύτηκαν σε πολλά περιοδικά από το 1960 έως το 1967.

Το πρώτο του παιδικό βιβλίο «Αυγουστίνος, η φάλαινα θαύμα», με κείμενο και εικόνες του ίδιου εκδόθηκε το 1979 από τις εκδόσεις Κέδρος.

Ακολούθησαν τέσσερα βιβλία του στις εκδόσεις Καστανιώτη, «Το μαγικό τσουκάλι», «Οι πιο μικροί μας φίλοι», «Το τσίρκο Ραμπίνο»

και «Ο κύριος Σαρανταποδαρούσας». Συγχρόνως, ασχολήθηκε και με την εικονογράφηση παιδικών βιβλίων, με κόμικς και με γελοιογραφίες.

Εικονογράφησε περισσότερα από 200 παιδικά βιβλία, ανάμεσά τους την «Φρουτοπία» του Ευγένιου Τριβιζά.

Το πρώτο βιβλίο της «Φρουτοπίας» που δημιούργησαν οι Τριβιζάς και Μαρουλάκης, κυκλοφόρησε το 1983.

Έκανε πολλές ατομικές εκθέσεις σε Ελλάδα και Γερμανία, ενώ έλαβε μέρος σε αρκετές διεθνείς εκθέσεις γελοιογραφίας.

Είχε βραβευτεί στη Διεθνή Έκθεση Γελοιογραφίας του Βερολίνου, του Τόκιο και του Vercelli της Ιταλίας.
Πηγη: in.gr

 


Καλο του ταξιδι....
:(

 

 

 


 
ναι το ειχα δει απ την δευτερα κριμα πραγματικα....
 
Πίσω
Μπλουζα