Φρουτοπία (1985)

Εχω ενα επεισοδιο Στουντιο Φουσκοι μιας και ειχε παρει μερος μια φιλη μου και το ειχαν κρατησει σε VHS οι δικοι της.

Εστειλα 2 email στην οικογενεια Σοφιανου για να ζητησω αδεια να το ανεβασω στο YT αλλα αγνοηθηκε...
 
Εγώ, για να βγω και λίγο εκτός θέματος, πειράζει που θέλω να δω και Στούντιο Φούσκοι που δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα; Οικογένεια Σοφιανού δεν ήταν και αυτό; Πραγματικά αμνησία όμως... 
Λατρευω τους Φούσκους!!! Δεν θυμαμαι καθολου το παιχνίδι, αλλα αυτες οι υπεροχες μουτσουνες με γεμιζουν νοσταλγία?

Μολις χθες τελειωσαμε τον 1ο κυκλο Φρουτοπιας και σημερα ειδαμε 2 επεισοδια απο τον 2ο ? Ευριδίκη-Γιολάντα Ντεσιμπέλ!!! ?
 
Και εγώ θα ήθελα να δω ολοκληρωμένη την φρουτοπία. Μου είχε μείνει απωθημένο τι στο καλό γίνοταν με τα λαχανικά που γίνονταν μανάβηδες και τι με το μηχάνημα που έβαζες μανάβηδες και έβγαζε βίδες. Έμαθα το τέλος σχεδόν 20 χρόνια μετά το τελευταίο επεισόδιο της φρουτοπίας, όταν η εφημ. "ο κόσμος του επενδυτή" έδωσε σε τεύχη όλη τη σειρά (Το 2007 και 08 αν θυμάμαι καλά). Με πόση λαχτάρα περίμενα τα τελευταία τεύχη δεν περιγράφεται. Νομίζω οτι ο τελευταίος κύκλος της σειράς άνετα ολοκληρώνεται με 5 ή 6 επεισόδια. 
Μόλις τελείωσα τον 3ο κύκλο, ό,τι δηλαδή είχε γυριστεί πριν χρόνια. Η σειρά μας αφήνει σε ένα πολύ αγωνιώδες σημείο και μάλιστα στο τελευταίο επεισόδιο, ενώ εμφανίζεται το αερόστατο που γράφει "Τέλος επεισοδίου", ο αφηγητής δεν λέει "Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο", όπως έλεγε στα προηγούμενα.

Αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται μετά, μπορεί να μου στείλει την συνέχεια σε pm???
 
Δε τη θυμάμαι ακριβώς, αλλά νομίζω ότι γίνεται μια αντίστροφη στη μηχανή του εφευρέτη και επανέρχονται τα άνθρωπο φρούτα σε φρούτα κανονικά. Αν δε με προλάβει κάποιος άλλος θα σου έχω σύντομα περισσότερες λεπτομέρειες 
 
Δε τη θυμάμαι ακριβώς, αλλά νομίζω ότι γίνεται μια αντίστροφη στη μηχανή του εφευρέτη και επανέρχονται τα άνθρωπο φρούτα σε φρούτα κανονικά. Αν δε με προλάβει κάποιος άλλος θα σου έχω σύντομα περισσότερες λεπτομέρειες 
Ευχαριστώ!!! Μάλλον κανένας άλλος δεν ξέρει τι γίνεται...είσαι ο μόνος!!!
 
Μόλις τελείωσα τον 3ο κύκλο, ό,τι δηλαδή είχε γυριστεί πριν χρόνια. Η σειρά μας αφήνει σε ένα πολύ αγωνιώδες σημείο και μάλιστα στο τελευταίο επεισόδιο, ενώ εμφανίζεται το αερόστατο που γράφει "Τέλος επεισοδίου", ο αφηγητής δεν λέει "Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο", όπως έλεγε στα προηγούμενα.

Αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται μετά, μπορεί να μου στείλει την συνέχεια σε pm???
@domniki η φρουτοπια ειναι βασισμενη στα βιβλια του Ευγενιου Τριβιζα, λογικα θα εχουν ολοκληρωθει οι ιστοριες στα βιβλια του ακομα κι αυτες που δεν παιχτηκαν στην τηλεοραση. Οποιος εχει στην κατοχη του το βιβλιο με το τελος της φρουτοπιας θα γνωριζει και την απαντηση
 
Δεν υπάρχει γυρισμένη συνέχεια δυστυχώς μετά το τελευταίο επεισόδιο του τρίτου κύκλου...

Κάτι είχε ακουστεί ότι θα συνεχιζόταν η σειρά μάλιστα με την προβολή του Πάστα Βράστα είχε δώσει συνεντεύξεις ο κ. Σοφιανός όπου το έλεγε αλλά τώρα δεν ακούγεται τίποτα πια...
 
Το 2017 σε τηλεοπτικη εκπομπη ο Φαιδωνας Σοφιανος ειχε πει πως σχεδιαζουν να επαναφερουν ξανα την φρουτοπια στην τηλεοραση και μαλιστα η ιστορια θα διαδραματιζεται στην σημερινη εποχη αλλα απο τοτε μεχρι σημερα περασαν δυο χρονια και ουτε φωνη ουτε ακροαση.Οποιος θελει να δει το βιντεακι αυτο το ειχα ποσταρει εγω μερικες σελιδες πισω σε αυτο θεμα.Τωρα για το τελος της φρουτοπιας τυχεροι οσοι μπορεσαν και πηραν τα τευχοι της φρουτοπιας απο την εφημεριδα ο κοσμος του επενδυτη και εχουν ολη την ιστορια δυστηχως εγω χαμπαρι δεν ειχα παρει τοτε αλλιως θα τα ειχα και γω σημερα.Οσο για την σειρα που συζηταμε εγω εχω να την δω πολλα χρονια γιατι με γυρναει το μυαλο καθε φορα που φτανω στο τελευταιο επεισοδιο και ξερω πως δεν υπαρχει τελος.Οποτε δυσκολα να κατσω να την ξαναδω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@domniki η φρουτοπια ειναι βασισμενη στα βιβλια του Ευγενιου Τριβιζα, λογικα θα εχουν ολοκληρωθει οι ιστοριες στα βιβλια του ακομα κι αυτες που δεν παιχτηκαν στην τηλεοραση. Οποιος εχει στην κατοχη του το βιβλιο με το τελος της φρουτοπιας θα γνωριζει και την απαντηση
Ακριβώς γι' αυτό ρώτησα. Η Φρουτοπία είναι βασισμένη σε κόμικ, και όχι βιβλίο, γραμμένα από τον Ευγένιο Τριβιζά.

Μάλλον κανένα μέλος του retromaniax, εκτός από τον paidi_tou_80, δεν έτυχε να έχει διαβάσει το κόμικ ?
 
Εγώ τα έχω διαβάσει αλλά επειδή είδα πρώτα τη σειρά, το κόμικ δεν μου άρεσε..
 
Εγώ τα έχω διαβάσει αλλά επειδή είδα πρώτα τη σειρά, το κόμικ δεν μου άρεσε..
Τελικά τι γίνεται? Ο τρίτος χρησμός μιλάει για μια κορώνα που δεν ανήκει σε βασιλιά και για ένα μπρελόκ με 12 αντικλείδια που θα σώσουν την Φρουτοπία. Στο κόμικ αναφέρονται όλα αυτά?
 
Το κόμικ υπάρχει και κυκλοφορεί και στο εμπόριο κανονικά. Κάνε λίγη υπομονή domniki θα σου γράψει κάποιος τη συνέχεια. Αυτή η περίοδος είναι δύσκολη...Άλλωστε έκανες υπομονή 30 χρόνια, μερικές μέρες σε ενοχλούν 
 
Το περασμένο Δεκέμβριο ο Ευγένιος Τριβιζάς ειχε δηλώσει σε συνέντευξη του οτι εχει ολοκληρώσει το βασικό σκέλος του 4ου κύκλου της Φρουτοπίας και αναφέρει οτι ειναι σε συζητήσεις με το Φαίδωνα Σοφιανό για ενα remake της σειράς το οποίο θα περιλαμβάνει φυσικά και το καινούριο 4ο κύκλο, ομως αναφέρει οτι υπάρχουν εμπόδια και αντιξοότητες που "ισως" ξεπεραστούν.. (Μπορείτε να δείτε που το αναφέρει στο 15:36 του παρακατω βίντεο) Εγω ειμαι απόλυτα βέβαιος οτι με αυτο το "ισως" θα μείνει η ολη υπόθεση, μα αν δεν ειχαν βρεθεί τα χρήματα ηδη απο την εποχή των 80's για την ολοκλήρωση της σειράς - εποχή των "παχιών αγελάδων" - και μονο στη σκέψη να βρεθεί ενα αντίστοιχο budget στη σημερινή εποχή για τη δημιουργία ενος remake μαλλον αποτελεί ονειρο καλοκαιρινής νύχτας.. Κρίμα!

 
Το κόμικ είναι δηλαδή ημιτελές?
αυτο δεν το ξερω, μονο υποθεσεις μπορω να κανω μπορει να ολοκληρωθηκε η σειρα σαν κομικ και ο Ευγενιος Τριβιζας να ηθελε να αλλαξει το τελος στη σειρα της ΕΡΤ , να κανει πχ μια ανατροπη.

Πρεπει να βρεθει καποιος που να εχει τον τελευταιο τομο για να δωσει την απαντηση

σε προηγουμενο ποστ εγραφες κατι για μπρελοκ με δωδεκα αντικλειδια, με αναζητηση που εκανα στο google το κομικ με τιτλο "ο μαυρος πανθηρας" γραφει στην περιληψη

"Μια άγρια καταδίωξη, μια παράτολμη απόδραση και ένας ακατάληπτος χρησμός δοκιμάζουν τη μοίρα των φρούτων της θρυλικής Φρουτοπίας. Θα καταφέρει η Μάτα η Ντομάτα να ξεφύγει από τους αμείλικτους μετόχους της Πελτε-πλίτς ή θα καταντήσει ντοματοπελτές; Τι καταχθόνιους κινδύνους θα αντιμετωπίσουν οι τρεις φυλακισμένες που δραπετεύουν από το ζοφερό κελί τους; Τι νόημα κρύβει ο απόκρυφος, τρίτος χρησμός για την κορόνα που δεν ανήκει ούτε σε πρίγκιπα, ούτε σε βασιλιά και το μπρελόκ με τα δώδεκα αντικλείδια; Και σε ποιο άγνωστο μέρος καραδοκεί ένας φονικός μαύρος πάνθηρας"; 
 
Εγω ειχα παρει καποια τευχη του κομικ αλλα οχι ολοκληρη τη σειρα, οποτε δεν ξερω ουτε εγω αν οντως εχει ολοκληρωθει.

(παντως δε γνωριζα οτι η σειρα βασιζεται στο κομικ, καθοτι το κομικ το βρηκα αργοτερα)
 
Γεια σε όλους τους φρουτοπιαμανιακούς. Όπως έγραψα και παραπάνω, ο τρίτος κύκλος είναι ολοκληρωμένος στη σειρά υπό μορφή κόμικ που κυκλοφόρησε και τις επόμενες μέρες θα στείλω σε πμ τη συνέχεια στη domniki. Ας μην ξεχνάμε οτι είναι περίοδος διακοπών και όλοι μας λίγο πολύ είμαστε στις θάλλασες και στα βουνά οπότε η υπομονή επιβάλλεται. Όπως γράφτηκε και παραπάνω, λίγες μέρες είναι αμελητέα ποσότητα μπρος στα 30 χρόνια. Από την άλλη αν κάποιος είναι σε μεγάλη πόλη και βιάζεται μπορεί να αναζητήσει και να προμηθευτεί τη σειρά σε πάνδετους τόμους - οκτώ αν θυμάμαι καλά - και ειδικότερα τους δύο τελευταίους που περιέχουν και το τέλος του τρίτου κύκλου. 
 
Γεια σε όλους τους φρουτοπιαμανιακούς. Όπως έγραψα και παραπάνω, ο τρίτος κύκλος είναι ολοκληρωμένος στη σειρά υπό μορφή κόμικ που κυκλοφόρησε και τις επόμενες μέρες θα στείλω σε πμ τη συνέχεια στη domniki. Ας μην ξεχνάμε οτι είναι περίοδος διακοπών και όλοι μας λίγο πολύ είμαστε στις θάλλασες και στα βουνά οπότε η υπομονή επιβάλλεται. Όπως γράφτηκε και παραπάνω, λίγες μέρες είναι αμελητέα ποσότητα μπρος στα 30 χρόνια. Από την άλλη αν κάποιος είναι σε μεγάλη πόλη και βιάζεται μπορεί να αναζητήσει και να προμηθευτεί τη σειρά σε πάνδετους τόμους - οκτώ αν θυμάμαι καλά - και ειδικότερα τους δύο τελευταίους που περιέχουν και το τέλος του τρίτου κύκλου. 
Το αστειο ειναι οτι δεν ηξερα οτι υπαρχει 3ος κυκλος. Πριν 30 χρόνια είχα δει μόνο τους 2 κυκλους, και μόλις προσφατα παρακολουθησα τα επεισοδια του 3ου κυκλου. Και ανακαλυψα ότι δεν υπαρχει τέλος στη σειρα ? Σε βιβλιοπωλειο που ρωτησα μου ειπαν ότι υπαρχουν 7 τόμοι, αλλά ο τελευταίος που διαβασα δεν περιειχε τη λύση. Πίστευα ότι σε ενα φόρουμ με χιλιαδες ρετροχρηστες, θα υπήρχαν πολλοι που θα ήξεραν. Προφανώς έκανα λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τίτλος απο το 50 τευχος ειναι: Οι σαράντα σεφ! Επειδή δεν τα έχω διαβασει δεν γνωρίζω αν αυτός ειναι ο τελευταιός της σειρας!
 
Πίσω
Μπλουζα