Φωτογραφίες και βίντεο από τη ρετροσυλλογή μου

Νέο βιντεάκι, αυτή τη φορά σχετικό με τον BBC Master


DataCentre-E: Ένα περιφερειακό του 2009 για τους BBC Micro. Προσφέρει 16bit IDE, 2 θύρες USB κι 1MB RAM Disc για 4 εικονικά drive των 200Κ, ένα non volatile που χρησιμεύει ως library και τέλος, ένα drive που αντιστοιχεί στη θύρα USB όπου μπαίνει το στικάκι.
Αυτό το αγόρασα τον Ιανουάριο του 2010 (σύμφωνα με την απόδειξη, γιατί μετά το 2000 δεν θυμάμαι, και δεν θέλω να θυμάμαι, τίποτα :) )

Το βίντεο περιέχει unboxing, εγκατάσταση και παραδείγματα βασικής χρήσης, όπως φορμάρισμα της CF, ανάγνωση/εγγραφή αρχείων και disk images σε USB και πραγματικό floppy, και τέλος, επικοινωνία με το pc μέσω σύνδεσης στο slave USB port.
 
Εξαιρετικό video Mr. Computer, πολύ ωραία παρουσίαση.
 
Μια αναμνηστική φωτογραφία δίπλα στο KCS PC Power Board. Το είχα πάρει από το Thomas Soft, στις αρχές της δεκ. του '90. Είναι επί της ουσίας ένα PC σε κάρτα, με επεξεργαστή V30, ενώ από την πλευρά της Amiga χρησιμοποιείται ως επέκταση μνήμης 512Κ, με επιπλέον 512 ως RAM Disk. Επίσης, διαθέτει και Realtime clock.

KCS-720-nofb.jpg
 
Ολόφρεσκο βιντεάκι, μόλις βγήκε απ' το νερό...


Silent Service 2. Ο διάδοχους του γνωστού εξομοιωτή υποβρυχίου της Microprose. Αυτή είναι η έκδοση για Amiga, που κυκλοφόρησε το 1991.
Αν και μοιάζει με τον προκάτοχό του, έχει πολύ βελτιωμένα γραφικά και ήχο, καθώς και διάφορες προσθήκες από πλευράς gameplay.
Τα γραφικά δεν διαφέρουν πολύ από την VGA όπου έχει ελαφρώς καλύτερα χρώματα.
Είναι αρκετά εύκολο παιχνίδι, στο οποίο συμβάλλει και η θεματολογία, αφού είναι ΒΠΠ. Διαδραματίζεται στον Ειρηνικό εν μέσω του πολέμου της Αμερικής με την Ιαπωνία.
Αυτό σημαίνει πως δεν έχετε πολύπλοκα συστήματα να χειριστείτε και γενικώς δεν σας μπλέκει με sonar και ΤΜΑ, οπότε είναι πολύ διασκεδαστικό για όλους χωρίς να θεωρείται arcade.
 
Ολόφρεσκο βιντεάκι, μόλις βγήκε απ' το νερό...


Silent Service 2. Ο διάδοχους του γνωστού εξομοιωτή υποβρυχίου της Microprose. Αυτή είναι η έκδοση για Amiga, που κυκλοφόρησε το 1991.
Αν και μοιάζει με τον προκάτοχό του, έχει πολύ βελτιωμένα γραφικά και ήχο, καθώς και διάφορες προσθήκες από πλευράς gameplay.
Τα γραφικά δεν διαφέρουν πολύ από την VGA όπου έχει ελαφρώς καλύτερα χρώματα.
Είναι αρκετά εύκολο παιχνίδι, στο οποίο συμβάλλει και η θεματολογία, αφού είναι ΒΠΠ. Διαδραματίζεται στον Ειρηνικό εν μέσω του πολέμου της Αμερικής με την Ιαπωνία.
Αυτό σημαίνει πως δεν έχετε πολύπλοκα συστήματα να χειριστείτε και γενικώς δεν σας μπλέκει με sonar και ΤΜΑ, οπότε είναι πολύ διασκεδαστικό για όλους χωρίς να θεωρείται arcade.
Πολύ ωραίο παιχνίδι στην Amiga. Το πρώτο μέρος κλασικό σε C64. Από Sid Meier φυσικά.
 
Ολόφρεσκο βιντεάκι, μόλις βγήκε απ' το νερό...


Silent Service 2. Ο διάδοχους του γνωστού εξομοιωτή υποβρυχίου της Microprose. Αυτή είναι η έκδοση για Amiga, που κυκλοφόρησε το 1991.
Αν και μοιάζει με τον προκάτοχό του, έχει πολύ βελτιωμένα γραφικά και ήχο, καθώς και διάφορες προσθήκες από πλευράς gameplay.
Τα γραφικά δεν διαφέρουν πολύ από την VGA όπου έχει ελαφρώς καλύτερα χρώματα.
Είναι αρκετά εύκολο παιχνίδι, στο οποίο συμβάλλει και η θεματολογία, αφού είναι ΒΠΠ. Διαδραματίζεται στον Ειρηνικό εν μέσω του πολέμου της Αμερικής με την Ιαπωνία.
Αυτό σημαίνει πως δεν έχετε πολύπλοκα συστήματα να χειριστείτε και γενικώς δεν σας μπλέκει με sonar και ΤΜΑ, οπότε είναι πολύ διασκεδαστικό για όλους χωρίς να θεωρείται arcade.

Αυτό και το Μ1 Tank Platoon, αν και τα έβλεπα συχνά στα μαγαζιά της Στουρνάρη, δεν μπόρεσα να τα αγοράσω κουτάτα!! Πάλι καλά που υπάρχει και το GoG!!!!

Εξαιρετική παρουσίαση, ως συνήθως!!!
 
Έκανα κι ένα πρωτοχρονιάτικο βιντεάκι για τα χρόνια πολλά. Καλή Χρονιά!

Μου αρέσουν τα video σου Mr.Computer, είναι εξαιρετικά, στο έχω γράψει άλλωστε, περιμένω πως και πως νέο ρετρό νοσταλγικό υλικό γεμάτο αναμνήσεις και για την νέα χρονιά.
 
Ο δημοφιλής στη χώρα μας, Amstrad CPC 6128. Ανεκπλήρωτο όνειρο τη δεκαετία του '80, καθώς ήταν ολίγον ακριβούτσικος (σε σύγκριση με τον Spectrum τουλάχιστον). Τελικά τον πήρα αρχές 2000 από ένα παλιό πρώην κομπιουτεράδικο, για να μου φύγει ο καημός.

cpc6128.jpg
 
Ωραίο μηχάνημα Mr. Computer. Δεν έτυχε να τον αποκτήσω τότε αλλά τον δούλεψα σε video club κάποτε (αν θυμάστε, μια εποχή πολλά video club είχαν τον 6128 με πράσινη οθόνη). Πάντα μου άρεσε το σχήμα του, μετά τον Atari ST είναι το αμέσως επόμενο σχήμα που μου αρέσει στα home micro.
 
@Blue Max Όντως, τον έβλεπα σε βίντεο κλαμπ, αν και σ' αυτό της γειτονιάς μου είχαν PC (το οποίο ήταν επίσης ψαρωτικό εκείνη την εποχή).
Η πράσινη οθόνη του CPC πάντως, είναι πολύ πιο διαστημική από την έγχρωμη. Το σχήμα και το όλο λούκ του Amstrad μου είχε κάνει κι εμένα εντύπωση τότε.

Στον Atari πάντα μου άρεσαν οι διαγώνιες γρίλιες και τα Function keys, αλλά μια μέρα είχα στο γραφείο τον ST, τον Αρχιμήδη και την Α500 κι όπως τα χαζεύαμε μ' ένα φίλο, καταλήξαμε ότι η Amiga ήταν εμφανισιακά πιο λεπτό και μοντέρνο μηχάνημα. Τα άλλα δύο, συγκριτικά, ήταν σαν χοντροκομμένα κουτιά δίπλα της. :)
 
Άλλο ένα βίντεο:


Gunship 2000 της Microprose, στην ενημερωμένη έκδοση για AGA. To βίντεο περιέχει unboxing, σύντομη παρουσίαση με μερικές συγκρίσεις και τέλος, παίξιμο μιας αποστολής στην A1200 (68030).

Φυσικά, πρόκειται για τη συνέχεια του θρυλικού Gunship του C64 και των υπολοίπων της εποχής.
Το GS 2000 είναι απείρως βελτιωμένο στα πάντα, αν και σε ορισμένες περιπτώσεις το πτητικό μοντέλο είναι πιο πειστικό στο παλιό παιχνίδι, έστω και με τον δικό του, πρωτόγονο τρόπο.
Τα γραφικά στην Amiga, αν και λίγο κατώτερα από της VGA, έχουν το δικό τους στυλ και γενικώς δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Συν το ότι τρέχει πολύ καλά ακόμα και σε απλή Α500, παρά τη λεπτομέρεια στα 3D.

Η έκδοση για AGA είναι ίδια με την VGA στις στατικές οθόνες, αλλά στο κομμάτι της πτήσης δεν διαφέρει οπτικά από την OCS.
Ο ήχος όμως στην AGA, και ειδικά η φωνή, είναι πολύ καλύτερος.
Το μεγάλο παράπονο σε αυτήν την έκδοση βρίσκεται σε ένα bug (για την ακρίβεια feature), που αχρήστευε επί της ουσίας τα όπλα σας, όταν επιλέγατε Flight ή Campaign.

Πριν μερικά χρόνια είχα φτιάξει ένα patch που διορθώνει αυτό το πρόβλημα, οπότε μπορείτε πλέον να ευχαριστηθείτε το παιχνίδι σε A1200.
Στο βίντεο έχω συμπεριλάβει σύντομη αναφορά σε αυτό, και λινκ για κατέβασμα.
 
@Omenforever
Δεν το έχω ορίτζιναλ. Πρέπει να το έχω παίξει μόνο μια φορά, ίσα για να το δω.
Γενικώς, στα βίντεο ασχολούμαι με πράγματα από τα οποία έχω αναμνήσεις από παλιά. Αν είναι ένα παιχνίδι πχ που δεν είχα ασχοληθεί, νομίζω πως θα βγει ψιλοδήθεν το αποτέλεσμα. Ενδεχομένως θα είμαι και πιο αυστηρός, αφού δεν θα το κρίνω με τη νοσταλγική ματιά που τα βλέπαμε τότε.
Αν θέλεις θαλασσινά θα σε καλύψω με άλλα αντίστοιχα, αν και είμαι ζώδιο του αέρα! :)
Όταν έχω χρόνο κι όρεξη πάντως, θα του ξαναρίξω μια ματιά αφού σ' αρέσει. Αν παίξω κάποια αποστολή σε βίντεο, θα σ' ενημερώσω.
 
Υπέροχο βίντεο, το απόλαυσα Mr. Computer. :clap:

Μόνο θαυμασμό και δέος για τους τίτλους αυτού του σπουδαίου Software House. Για την ιστορία αναφέρω το πρώτο Gunship πούλησε 500.000 κόπιες στην δεκαετία του 80. Απίστευτος αριθμός.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ιδού κι ο Commodore 64, το micro με τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως.
Τον βρήκα πεταμένο στο πεζοδρόμιο, δίπλα σε έναν κάδο, μια κρύα χειμωνιάτικη νύχτα στα τέλη της δεκαετίας του '90.

C64-nofb.jpg
 
Ax, το υπέροχο γοριλάκι, βουβαλάκι, ψωμιέρα, φρατζόλας και ότι άλλο (παρακαλώ συμπληρώστε). Αμέτρητα υποκοριστικά που προέρχονται από αμέτρητη αγάπη.
 
Ax, το υπέροχο γοριλάκι, βουβαλάκι, ψωμιέρα, φρατζόλας και ότι άλλο (παρακαλώ συμπληρώστε). Αμέτρητα υποκοριστικά που προέρχονται από αμέτρητη αγάπη.

Είναι όντως σκέτη γλύκα ο C= 64!!!
 
Ιδού κι ο Αρχιμήδης 3000, γνωστός κι ως BBC A3000. Τον είχα πάρει με αναβαθμισμένη CPU και ROM, αλλά δεν θυμάμαι πότε ακριβώς. Μάλλον ήταν 2001 ή 2002.

Archimedes3000-nofb.jpg
 
Πολύ όμορφο μηχάνημα, διακαής πόθος επί σειρά ετών η απόκτηση του. Το πρώτο home-micro τεχνολογίας RISC με ARM επεξεργαστή 32-bit.
 
Πίσω
Μπλουζα