Φωτογραφίες και βίντεο από τη ρετροσυλλογή μου

@spyros_s

Πάντως, για 20 χρόνια περίπου είχα την Α1200 με τον PPC στο tower κάτω απ' το γραφείο, οπότε δεν έπιανε χώρο και την άναβα κάθε βράδυ να κάνω αποτοξίνωση απ' τα PC. :)

Δοκίμασε και Pistorm32 Lite!!! Πολύ καλό!!!
 
@spyros_s
Αν δεν σε πειράζει τότε καλύτερα, για να γλιτώνεις και την ταλαιπωρία του ρετρομπράιτ!
Εγώ αν τα βλέπω κιτρινισμένα στενοχωριέμαι. Μακάρι να μην κιτρίνιζαν και να παρέμεναν κολλαριστά για πάντα.
Με τον χώρο έχω ένα θέμα, επειδή έχω μηχανήματα που κάνω δουλειά εδώ, οπότε είμαι αναγκασμένος να στήνω και να ξεστήνω.
Πάντως, για 20 χρόνια περίπου είχα την Α1200 με τον PPC στο tower κάτω απ' το γραφείο, οπότε δεν έπιανε χώρο και την άναβα κάθε βράδυ να κάνω αποτοξίνωση απ' τα PC. :)
Πέρασαν δεκαετίες σε κούτες και ντουλάπες μέχρι να καταφέρω να κάνω νέο σπίτι και το dedicated playroom...
Πλέον βέβαια στα σχεδόν 50, δεν έχω την διάθεση που είχα κάποτε και φυσικά τον χρόνο! Εστιάζω όπως όλοι στην οικογένεια και απλά παίρνω μια τζούρα νοσταλγίας ενίοτε...δεν βαριέσαι...καλά να είμαστε όλοι! :)
 
Πέρασαν δεκαετίες σε κούτες και ντουλάπες μέχρι να καταφέρω να κάνω νέο σπίτι και το dedicated playroom...
Πλέον βέβαια στα σχεδόν 50, δεν έχω την διάθεση που είχα κάποτε και φυσικά τον χρόνο! Εστιάζω όπως όλοι στην οικογένεια και απλά παίρνω μια τζούρα νοσταλγίας ενίοτε...δεν βαριέσαι...καλά να είμαστε όλοι! :)
Μια απ' τα ίδια... πάνω κάτω όλοι στην ίδια κατάσταση είμαστε πλέον. Αν κάποια στιγμή μετακομίσω στο σπίτι εκτός Αθηνών, θα έχω χώρο και δωμάτια για τα πάντα, αλλά είναι πλέον αυτό που είπες. Ηλικία κι έλλειψη διάθεσης, οπότε μάλλον πάλι πακεταρισμένα θα τα έχω.
Ίσως πρέπει να πάρω την απόφαση κάποια στιγμή να τα δώσω, γιατί στον τάφο δεν μπορώ να τα πάρω σίγουρα... έλλειψη χώρου κι εκεί!

Ακόμα και μερικά βιντεάκια που έκανα, ήταν δικαιολογία για να χρησιμοποιώ τα μηχανήματα καμιά φορά.
Τελικά μου την έπεσαν διάφοροι κομπλεξάρες κι επαγγελματίες ρετρατζήδες, οπότε όση όρεξη και να είχα, δεν την έχω πλέον... «μου την έσπασαν» που λέμε! :)
 
Χμμμ…γι αυτό δεν ανεβάζεις πλέον συχνά βίντεο; Ανέβασε εσυ και βράσε τους επαγγελματίες ρετρατζηδες
 
@foutix
Θα ανεβάσω κι άλλα όταν έχω ελεύθερο χρόνο κι όρεξη, μην ανησυχείς.
Με κακοπροαίρετους κτλ δεν ασχολούμαι καν. Γενικώς, υπάρχουν, απλώς δεν περίμενα να τους βρω σε παλιατζούρες και μπλιμπλίκια, και μάλιστα σε τέτοια ηλικία... η ζωή είναι γεμάτη εκπλήξεις τελικά! :)
 
Να ανεβάσεις και με υπολογιστές απο την συλλογή σου αλλα και βίντεο με παρουσίαση ρετρό παιχνιδιών όπως έκανες και παλιά! Ήταν πολύ ωραία και κάναμε μετά ωραίες συζητήσεις εδώ σχετικά με αυτά τα ρετρό παιχνίδια. :thumbup:
 
Mr.Computer, τα βίντεο σου είναι ο κόσμος των 8 και 16 bit έτσι όπως εγώ τον γνώρισα και τον θυμάμαι. Αν έφτιαχνα τέτοια βίντεο, έτσι θα ήθελα να τα κάνω, σαν τα δικά σου. Σε μένα δημιουργούν ένα πολύ οικείο συναίσθημα, τόσο οικείο που θα ήθελα να σε γνωρίσω.
 
@Mr.Computer , προχώρα οι ερασιτέχνες ρετρατζήδες είναι μαζί σου. May the retro force be with you
 
Τελικά μου την έπεσαν διάφοροι κομπλεξάρες κι επαγγελματίες ρετρατζήδες, οπότε όση όρεξη και να είχα, δεν την έχω πλέον... «μου την έσπασαν» που λέμε! :)

Στα comments κάτω από τα βίντεάκια ή αλλού?
 
@Mr.Computer τα βιντεάκια σου είναι απαιχτα κ στο έχω ξαναπεί. Μη χάνεις την όρεξη σου από κακοπροαίρετα άτομα που δυστυχώς υπάρχουν παντού.
Βέβαια όπως έχεις ήδη πει για να ανέβει ένα βίντεο έχει πάρα πολύ δουλειά από πίσω κ σε καταλαβαίνω. Η ριμάδα η καθημερινότητα συχνά σκοτώνει την οποία διάθεση για δημιουργικότητα.... το βιώνω αρκετά.
Καλή δύναμη για τη συνέχεια.
 
Ακόμα και μερικά βιντεάκια που έκανα, ήταν δικαιολογία για να χρησιμοποιώ τα μηχανήματα καμιά φορά.
Τελικά μου την έπεσαν διάφοροι κομπλεξάρες κι επαγγελματίες ρετρατζήδες, οπότε όση όρεξη και να είχα, δεν την έχω πλέον... «μου την έσπασαν» που λέμε! :)
Βρε παιδια τι εγινε?? τι επαγγελματιες ρετρατζηδες και σαχλαμαρες.Το retro gaming ειναι αχανες και ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη για τα παντα και ειναι κατι που αφορα τον καθενα ξεχωριστα στο πως βλεπει και διασκεδαζει με τα video games.

Τα βιντεο σου Mr.computer παντα οταν τα εβλεπα εδω στο retromaniax ηταν ολα φοβερα.
 
@Captain Kal Παντού... ΥΤ, ΦΒ, φόρουμ, όλο και κάποιος περίεργος ενοχλείται. Οι πιο καμένοι ασχολούνται ενεργά με το πώς θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα. :)
Γενικώς, δεν ασχολούμαι μαζί τους. Μόλις αντιληφθώ ναρκισσισμό κτλ, πέφτει μπανμπλοκμοκ απευθείας. Κι αν ήταν και κανένας φίλος υποτίθεται, τρώει μπαν από τη ζωή μου γενικώς.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τη στήριξη, αλλά πολύ ασχοληθήκαμε και δεν αξίζει η σπατάλη χρόνου.
Θ' ανεβάσω καμιά φωτογραφία αύριο μεθαύριο, να μιλήσουμε γι' αυτά που γουστάρουμε.
 
3-Gracesgr.jpg

Τρεις καλλίγραμμες Αμίγκες! :)

Οι Α500 & Α1200 είναι δικές μου (η Α500 ήταν η πρώτη μου), ενώ η Α1000 είναι από ebay. Ένας φίλος είχε χτυπήσει δύο, κι άθελά του τις κέρδισε όλες, οπότε πήρα εγώ τη μία. Αν θυμάμαι καλά, έκανε 100 ευρώ μαζί με την οθόνη (τέτοιες τιμές πριν χρόνια βέβαια).

Είναι κι άλλη μια Α1200 από δεκ. 90 που ήταν η κύρια Amiga μου και την είχα σε tower λόγω επεκτάσεων (θ' ανεβάσω φωτογραφία κάποια άλλη στιγμή), και κάποιες άλλες μόνο motherboard κτλ για backup.
 
Προβολή συνημμένου 267397

Τρεις καλλίγραμμες Αμίγκες! :)

Οι Α500 & Α1200 είναι δικές μου (η Α500 ήταν η πρώτη μου), ενώ η Α1000 είναι από ebay. Ένας φίλος είχε χτυπήσει δύο, κι άθελά του τις κέρδισε όλες, οπότε πήρα εγώ τη μία. Αν θυμάμαι καλά, έκανε 100 ευρώ μαζί με την οθόνη (τέτοιες τιμές πριν χρόνια βέβαια).

Είναι κι άλλη μια Α1200 από δεκ. 90 που ήταν η κύρια Amiga μου και την είχα σε tower λόγω επεκτάσεων (θ' ανεβάσω φωτογραφία κάποια άλλη στιγμή), και κάποιες άλλες μόνο motherboard κτλ για backup.
Μανάρια και οι τρεις. Είδα την 1000 από κοντά πρώτη φορά τέλη των 80s σε ένα μικρό μαγαζί στον Πειραιά, δεν θυμάμαι πως το έλεγαν, αλλά θυμάμαι πως είχε σκαλάκια που τα κατέβαινες, σαν ημιυπόγειο. Εκστασιάστηκα.

Πως και δεν συμπεριλαμβάνει την 600 η συλλογή σου Mr. Computer. Σε εκνεύρισε ο ήχος του drive και την έστειλες από το παράθυρο? :lol:
 
@Blue Max
Αν και γράφω στον τίτλο «ρετροσυλλογή», δεν είμαι συλλέκτης. Δηλαδή, έπαιρνα πράγματα που ήθελα να χρησιμοποιήσω κι όχι τα πάντα απλώς για να τα έχω. Πχ. CPC αφού πήρα τον 6128, που ήταν απωθημένο μου, δεν είχα λόγο να πάρω και 464, κ.ο.κ.

Όσον αφορά την Amiga που ήταν το κομπιούτερ μου (μετά τον ZX), ποτέ δεν έβλεπα λόγο να έχω κάτι άλλο εκτός από Α500 και Α1200 (ECS & AGA). Και την Α1200 επί της ουσίας για δουλειά την είχα πάρει και κόλλησα μετά με την επεκτασιμότητα hardware και OS, αλλιώς θα έμενα σκληροπυρηνικός με Α500 - WB1.3 μέχρι σήμερα. :)
Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν είναι ωραία η Α600 κι όλες οι υπόλοιπες.

Παρεμπιπτόντως, ήξερα έναν πορωμένο Αμιγκά παλιά, ο οποίος τις είχε όλες! Μέχρι και τις A3000T & A4000T. Όχι απλώς τις είχε, ήταν όλες αναμμένες η μια δίπλα στην άλλη, όταν είχα πάει στο σπίτι του μια φορά! :)

Αυτό που λες με την Α1000 πρέπει να ήταν ωραία εμπειρία.
Είχα πάθει κι εγώ πλάκα όταν πρωτοείδα Amiga σε βιτρίνα (χωρίς να ξέρω πιο κομπιούτερ είναι). Έπαιζε slideshow με εικόνες του Zachs (τότε φυσικά δεν το ήξερα αυτό) και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν πως έχουν εξελιχτεί πάρα πολύ οι δυνατότητες των υπολογιστών στα γραφικά.
 
@Blue Max
Δηλαδή, έπαιρνα πράγματα που ήθελα να χρησιμοποιήσω κι όχι τα πάντα απλώς για να τα έχω.
Έτσι είμαι και εγώ Σπύρο. Μου φτάνει ένα calculator τσέπης ή ακόμα και ένα παλιό pc. Αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα προγραμματισμού του με κάποια γλώσσα, και λίγο ησυχία.

Αυτό που λες με την Α1000 πρέπει να ήταν ωραία εμπειρία.
Είχα πάθει κι εγώ πλάκα όταν πρωτοείδα Amiga σε βιτρίνα (χωρίς να ξέρω πιο κομπιούτερ είναι). Έπαιζε slideshow με εικόνες του Zachs (τότε φυσικά δεν το ήξερα αυτό) και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν πως έχουν εξελιχτεί πάρα πολύ οι δυνατότητες των υπολογιστών στα γραφικά.
Υπήρξε καλή φίλη η Amiga. Κομπιουτερίστικα μιλώντας, πιστεύω πως τα σημερινά gadget δεν μπορούν να με κάνουν να ξανανιώσω τα συναισθήματα και να ξαναζήσω τις στιγμές που μου πρόσφερε. Ήταν η εποχή των home-micros, η ηλικία μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Blue Max
Καλά όλα αυτά που φτιάχνεις είναι φοβερά. Ακόμα και να μην δοκιμάσω κάποιο, μόνο οι εικόνες που ανεβάζεις είναι σαν να βλέπω στο Pixel κάποιο παιχνίδι που δεν το έχω παίξει ακόμα. :)
Έχω αφήσει κι εγώ ένα σωρό προγραμματιστικά προτζεκτάκια στη μέση εδώ και χρόνια, γιατί μου έφαγαν όλο το χρόνο τα βιντεάκια κτλ. Πρέπει κάποια στιγμή να τα ξαναπιάσω. Μη σου πω ότι είναι πιο ευχάριστη ενασχόληση αυτά.

Όσον αφορά την Amiga, είναι όντως όνομα και πράμα. Αν και το πρώτο αίσθημα ήταν ο ΖΧ, η Amiga ήταν το κομπιούτερ που μου έκανε επί της ουσίας εισαγωγή σε ευρεία γκάμα εφαρμογών και γλωσσών. Γενικά, είδα από πρώτο χέρι ό,τι μπορεί να κάνει ένα κομπιούτερ.
Όντως, τίποτα σημερινό δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί της.
 
Πίσω
Μπλουζα