Φωτογραφίες και βίντεο από τη ρετροσυλλογή μου

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Mr.Computer
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Μερικές ακόμα φωτογραφίες, του Mega Force II της Vernal Electronics. Κατασκευασμένο στην Θεσσαλονίκη, από τον κύριο Γεώργιο Αγούλα.

MegaForce2.jpg

Με ρυθμιζόμενο autofire
mf2-back.jpg

Led για ένδειξη της διεύθυνσης...
leds.jpg

...και του Fire
led-fire.jpg

Το τεύχος στο οποίο είχε παρουσιαστεί
mf2-pixel.jpg

Το άρθρο στα Γεγονότα, Φήμες, Σχόλια. Ήταν και σε κάποιο άλλο τεύχος, αλλά αυτή είναι η φωτογραφία που μου είχε μείνει στις αναμνήσεις:
mf2-pixel1.jpg
 
Το ποτενσιόμετρο τι κάνει; Autofire ;
 

COALA ένας εξομοιωτής ελικοπτέρου αποκλειστικά για Amiga. Για την ακρίβεια, όχι 100% εξομοιωτής, αλλά έχει ωραία χαρακτηριστικά.
Αυτό που μου άρεσε κυρίως, ήταν το τρισδιάστατο cockpit, όπου πατώντας το δεξί κουμπί του ποντικιού μπορούσες να κοιτάς ελεύθερα όπου θέλεις. Όταν δεν το πατούσες, κινούσες το cyclic.
Ωραία λεπτομέρια, ήταν το ότι κουνιόταν και το χέρι του χειριστή μαζί με το ποντίκι.
Επισης, πολύ ωραίο ήταν και το TADS, όπου προσπαθούσες να κρατήσεις το laser επάνω στον στόχο, μέχρι να τον χτυπήσει ο πύραυλος.
Τρίτο προσόν, είναι το δυναμικό πεδίο της μάχης, όπου αυτή εξελίσσεται ανεξάρτητα από την ύπαρξή σου. Γενικώς, σε έχουν όλοι ολίγον γραμμένο και κάνουν την αποστολή τους, μέχρι να εμπλακείς.
Τα τρισδιάστατα γραφικά είναι πολύ όμορφα, με πλήθος εναέριων κι επίγειων οχημάτων τα οποία κινούνται γρήγορα και ομαλά.
Σε έναν 68030 τρέχει άνετα στις μέγιστες ρυθμίσεις.
Ο ήχος αρκετά καλός και η μουσική επίσης (αν και ποτέ δεν μου άρεσε η Techno)

Το παιχνίδι το είχα ανακαλύψει διαβάζοντας το review στο ελληνικό Amiga Computing, οπότε σαν αεροπλανάκιας, με έπιασε η φαγούρα να το παίξω. Είχα και μια δισκέτα LSD Docs που το είχε, οπότε έριξα μια ματιά κι εκεί για επιπλέον πληροφορίες. Γενικώς, ήταν ωραίο παιχνιδάκι.

Το βίντεο έχει unboxing και παρουσίαση του παιχνιδιού στην A1200 μου, ενώ στο τέλος, την εισαγωγή και gameplay μιας αποστολής.
 

COALA ένας εξομοιωτής ελικοπτέρου αποκλειστικά για Amiga. Για την ακρίβεια, όχι 100% εξομοιωτής, αλλά έχει ωραία χαρακτηριστικά.
Αυτό που μου άρεσε κυρίως, ήταν το τρισδιάστατο cockpit, όπου πατώντας το δεξί κουμπί του ποντικιού μπορούσες να κοιτάς ελεύθερα όπου θέλεις. Όταν δεν το πατούσες, κινούσες το cyclic.
Ωραία λεπτομέρια, ήταν το ότι κουνιόταν και το χέρι του χειριστή μαζί με το ποντίκι.
Επισης, πολύ ωραίο ήταν και το TADS, όπου προσπαθούσες να κρατήσεις το laser επάνω στον στόχο, μέχρι να τον χτυπήσει ο πύραυλος.
Τρίτο προσόν, είναι το δυναμικό πεδίο της μάχης, όπου αυτή εξελίσσεται ανεξάρτητα από την ύπαρξή σου. Γενικώς, σε έχουν όλοι ολίγον γραμμένο και κάνουν την αποστολή τους, μέχρι να εμπλακείς.
Τα τρισδιάστατα γραφικά είναι πολύ όμορφα, με πλήθος εναέριων κι επίγειων οχημάτων τα οποία κινούνται γρήγορα και ομαλά.
Σε έναν 68030 τρέχει άνετα στις μέγιστες ρυθμίσεις.
Ο ήχος αρκετά καλός και η μουσική επίσης (αν και ποτέ δεν μου άρεσε η Techno)

Το παιχνίδι το είχα ανακαλύψει διαβάζοντας το review στο ελληνικό Amiga Computing, οπότε σαν αεροπλανάκιας, με έπιασε η φαγούρα να το παίξω. Είχα και μια δισκέτα LSD Docs που το είχε, οπότε έριξα μια ματιά κι εκεί για επιπλέον πληροφορίες. Γενικώς, ήταν ωραίο παιχνιδάκι.

Το βίντεο έχει unboxing και παρουσίαση του παιχνιδιού στην A1200 μου, ενώ στο τέλος, την εισαγωγή και gameplay μιας αποστολής.
Φέρνουν αναμνήσεις τα απολαυστικά βίντεο σου Mr.Computer. Έχω πολλά τεύχη του Amiga Computing σε μια κούτα. Το αγόραζα από την Καλλιθέα, θυμάμαι το μαγαζί που τα είχε σε σταντ. Τώρα για το COALA, γνώμη μου πως είναι underrated, δεν πήρε την αναγνωρισιμότητα που του άξιζε, είναι αρκετά καλό παιχνίδι. Παίζει να είναι ένας από τους τελευταίους τίτλους που πρόλαβα σε Amiga.
 
Πίσω
Μπλουζα